O’ZDJTU MALAYZIYA OTMLARI BILAN ALOQALARNI MUSTAHKAMLAMOQDA
FEV 26-27, 2018. Malayziyaning O’zbekistondagi elchixonasi ko’magida Malayziyaning Sulton Idris nomidagi Pedagogika universiteti O’zDJTU bilan yaqin hamkorlik aloqalarini o’rnatdi. Tomonlar nafaqat malay tilini, balki boshqa xorijiy tillarni o’qitishda samarali ishlar olib borishga kelishib olishdi. Sulton Idris nomidagi Pedagogika universiteti O’zDJTUga
Read MoreROD BOLAYTO BILAN HAMKORLIKDA VIDEOKONFERENSIYA
2018 yil 23 fevralda O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Britaniya Kengashi hamkorlikda «Chet tilini bilish darajasini baholash masalalari» mavzusida videokonferentsiya o’tkazdi. Buyuk Britaniyalik mutaxassis, Norvich tilshunoslik instituti direktori, Sharqiy Angliya Institutining Kasbiy ta’lim va malaka oshirish instituti professori Rod
Read MoreИСПАН ТИЛИНИНГ ЕТУК БИЛИМДОНИ ЭДИ (Комилжон Абдуллаевни хотирлаб)
Ўзбекистонда испан тили бўйича таълим олган мутахассислар ичида Комилжо Абдуллаевни танимайдиганлар бўлмаса керак. Чунки у узоқ йиллар Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетида испан тилидан сабоқ бериб, мамлакатимизда испан тилини ўргатишни ривожланишига салмоқли ҳисса қўшган олимлардан бири ҳисобланарди. Комил Абдуллаев 1946
Read MoreБУТУН УМР ИЛМ ЙЎЛИДА… С.У. УМИРОВ – 80 ЁШДА
Сайди ака қарийб олтмиш йилдирки талабаларга журналистика сир-асрорларидан дарс бериб келади. Деярли йигирма йилдан буён домла билан Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети халқаро журналистика факультетида ёнма-ён ишлаш бахтига муяссар бўлиб келмоқдаман. Домланинг илмий, публицистик, ижтимоий-педагогик фаолияти шу даражада кўпқирралики, дафъатан
Read More“ЯНГИЛИКЛАР ИМПЕРИЯСИ”ДА УНУТИЛМАС УЧ КУН
Мактабда ўқиб юрган кезларим Би-Би-Си ҳақида эшитиб, журналистлари фолиятини бир бор бўлса-да кўришни орзу қилардим. Ёшликдаги орзуимга орадан салкам 35 йил ўтгач эришдим – “янгиликлар империя”си фаолияти билан танишишга муваффақ бўлдим. ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва Ўзбекистондаги Буюк Британия элчихонаси ҳамкорлигида

УЗГУМЯ УКРЕПЛЯЕТ СВЯЗИ С ВУЗОМ МАЛАЙЗИИ
26 февраля, 2018 г. Последние дни зимы стали продуктивными и открыли широкие возможности для двух университетов партнеров – Педагогический университет имени Султана Идриса (UPSI) и Узбекский государственный университет мировых языков. Сотрудничество было достигнуто при содействии Посольства Малайзии в Ташкенте, Узбекистан.
Read MoreВИДОКОНФЕРЕНЦИЯ С УЧАСТИЕМ РОДА БОЛАЙТО ПРОХОДИТ В УЗГУМЯ
23 февраля 2018 года в Государственном университете мировых языков состоялась Видеоконференция на тему «Основные вопросы оценки языка», организованная Британским советом Узбекистана. Ключевой фигурой и гостем конференции стал Род Болайто, специалист из Великобритании, директор Нориджского института языкового образования, преподаватель Института профессиональной
Read MoreПОСОЛ МАЛАЙЗИИ В УЗБЕКИСТАНЕ НАНЕСЛА ПРОЩАЛЬНЫЙ ВИЗИТ В УЗГУМЯ
20 февраля 2018 года состоялся прощальный визит Чрезвычайного и Полномочного посла Малайзии в Узбекистане Дато Нораини бинти Абд Хамид в Узбекский государственный университет мировых языков. На встрече стороны говорили о проделанной работе в сфере развития и распространения малазийского языка в
Read MoreМАХАНБЕТ ДЖУСУПОВ – УЧЕНЫЙ, НАСТАВНИК, ЛИЧНОСТЬ… К 70-ЛЕТИЮ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ
Маханбет Джусупов – доктор филологических наук, профессор, кавалер государственного ордена «Дўстлик» («Дружба») Республики Узбекистан (2002 г.), обладатель нагрудного знака «За заслуги в развитии науки Республики Казахстан» (2008 г.), лауреат почетных званий «Заслуженный профессор» («Фахрий профессор») (2002 г.) и «Почетный заведующий
Read MoreАЛИШЕР НАВОИ — ВЕЛИКИЙ ПОЭТ И МЫСЛИТЕЛЬ
Сегодня, 9 февраля, день рождения одного из самых известных поэтов Средневекового Востока — Алишера Навои. День рождения Навои отмечается в республике как всенародный праздник «не по службе, а по душе». Именем поэта в Узбекистане назван город Навои, Государственный Академический Большой
Read MoreПЕДАГОГ – ЭТО НЕ ПРОФЕССИЯ, ЭТО ПРИЗВАНИЕ ДУШИ. М.Т. ИРИСКУЛОВУ – 80 ЛЕТ
В мае 2017 года, один из ведущих высших учебных заведений не только Узбекистана, но и всей Центральной Азии, Узбекский государственный университет мировых языков отметил свое 25-летие. За четверть века высшее учебное заведение проделало колоссальную работу, зарекомендовало себя как один из