Yangi tillarini o’rganish uchun 4 ta sabab
Jon MakUorter Ingliz tili juda tez sur’atlarda dunyo tiliga aylanmoqda, va tarjima texnologiyalari ham yilda-yilga yanada yaxshilanib boryapti. Xo’sh, shunday bir paytda nega chet tilini o’rganishimiz zarur? Jon MakUorter, lingvist va Kolumbiya universiteti o’qituvchisi, chet tillarini o’rganish foydasiga 4 sabab
Read MoreXORIJIY OTMDAN O‘QISHNI KO‘CHIRISH UCHUN MASOFAVIY ONLAYN TEST SINOVLARI O`TKAZILMOQDA
Respublika boʼylab xorijiy oliy taʼlim muasssasalaridan oʼqishni koʼchirish va koʼchirib qayta tiklash boʼyicha murojaat qilgan talabalar uchun masofaviy onlayn test sinovlari boʼlib oʼtmoqda. Jumladan, O`zbekiston davlat jahon tillari universitetida joriy yilning 28-30-avgust kunlari 2019/2020 o‘quv yilida xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan o‘qishni
Read MoreIngliz tilida ko’plikning qisqacha tarixi
Jon Makxorter Ingliz tilida otlarda ko’plikni hosil qilish uchun ‘-s’ qo’shimchasini qo’shish kifoya xolos. Lekin bundan tashqari, bu qoidada mustasno holatlar ham bor va ular doim ham mavjud bo’lmagan. Jon Makxorter ingliz tili nemis tilidan endigina ajralib chiqqan, «books», «names»,
Read More«Spelling Bee 2019»- Ikkinchi milliy tanlovi
Manba: ELPC – English Language Proficiency Competitions Ltd. rasmiy telegram kanali
Read MoreO’zDJTU TA’LIM SOHASIDA AQSH BILAN HAMKORLIKNI YANADA KUCHAYTIRADI
Bugun, 23 avgust kuni Amerika Qo’shma Shtatlarining Markaziy Osiyo masalalari bo’yicha Davlat kotibi yordamchisi, Jamoat diplomatiyasi va matbuot ishlari bo’yicha o’rinbosar janob Jonatan Xenik O`zbekiston davlat jahon tillari universitetidaga tashrif buyurdi. Mehmonga O’zbekistondagi AQSh elchixonasi jamoatchilik bilan ishlash bo’limi hodimlari
Read MoreVEBSTER UNIVERSITETI VAKILLARI BILAN TA’LIM DASTURIGA OID MASALALAR MUHOKAMA QILINDI
Bugun, 22-avgust kuni O`zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Vebster universiteti Ta’lim maktabi dekan o`rinbosari DJ Kayzer hamda Vebster universiteti MA TESL dasturi o`qituvchisi Vinodini Reardon tashrif buyurdi. O`zDJTU rektori bilan Vebster universiteti vakillari ta’lim sifatini oshirishga oid masalalar muhokama qilindi. Shuningdek, qo`shimcha
Read MoreQO’SHMA TA’LIM DASTURI YANGI O’QUV YILIDAN O’Z ISHINI BOSHLAYDI
2019 yil 21 avgust kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida Moskva davlat lingvistika universiteti vakillari, Ingliz tili fakulteti leksikologiya kafedrasi mudiri Sheveleva Yevgeniya Olegovna va Ta’lim dasturlari moliyaviy va huquqiy jihatdan muvofiqlashtirish markazi yetakchi mutaxassisi Paxomova Yelena Sergeyevna bilan uchrashuv
Read MoreSEAMO 2019 4-JANUBIY SHARQIY OSIYO MATEMATIKA OLIMPIADIASI ENDI O’ZBEKISTONDA
Read MoreINNOVATSION RIVOJLANISH VAZIRLIGI OLIMLARGA YUQORI REYTINGGA EGA ILMIY JURNALLARDA MAQOLA CHOP ETISHGA KO‘MAKLASHADI
Innovatsion rivojlanish vazirligi olimlarning ilmiy maqolalarini yuqori reytingga ega ilmiy jurnallarda chop etishga ko‘maklashish maqsadida “Proofreading Service” xizmatini taqdim etadi. Proofreading – bu olimlar tomonidan tayyorlangan ilmiy maqola matnini yuqori reytingga ega bo‘lgan jurnallar talablariga muvofiq tahrir qilish, yozma ingliz
Read MoreBilingual bo’lishning miyaga qanday foydasi bor?
Mia Nakamuli Ma’lumki, bir necha tillarni bilish ko’p narsalarni osonlashtirishi mumkin, masalan, sayohat qilish, filmlarni subtitrsiz ko’rish. Lekin bilingvizmning boshqa foydalari bormi? Mia Nakamuli bilingvizmning uchta turi haqda batafsil ma’lumot beradi va bir necha tillarni bilish miyangizni qanday qilib yanada

Четыре причины выучить новый язык
Джон Макуортер Английский быстро становится всемирным, и технологии мгновенного перевода речи становятся лучше с каждым годом. Так зачем вообще учить иностранный язык? Джон Макуортер, лингвист и преподаватель Колумбийского университета, делится четырьмя заманчивыми аргументами в пользу изучения незнакомого языка. Source:https://ted.com/ (tarjima
Read MoreПРОВЕДЕНО ОНЛАЙН-ТЕСТИРОВАНИЕ НА ПРЕДМЕТ ПЕРЕВОДА И ВОЗОБНОВЛЕНИЯ ОБУЧЕНИЯ ИЗ ЗАРУБЕЖНЫХ ВУЗОВ НА 2019-2020 УЧЕБНЫЙ ГОД
По республике проводятся дистанционные онлайн-тестовые испытания для студентов, подавших заявки на перевод и восстановление обучения из зарубежных высших учебных заведений. В частности, в Узбекском государственном университете мировых языков, с 28-го по 30 августа текущего года, проводятся дистанционные онлайн-тестовые испытания для
Read MoreКраткая история множественного числа
Джон Макхортер Для того, чтобы образовать множественное число существительных в английском языке, требуется лишь добавить к слову окончание ‘-s’. Но кроме того, что из этого правила существуют исключения, как оказывается оно существовало не всегда. Джон Макхортер рассказывает о том прекрасном
Read MoreПРЕДСТАВИТЕЛЬ ГОСУДАРСТВЕННОГО ДЕПАРТАМЕНТА США ВСТРЕТИЛСЯ С У.АЗИЗОВЫМ
23 августа 2019 года в Республиканском научно-практическом центре развития инновационных методик обучения иностранным языкам состоялась встреча с Джонатаном Хениконом, заместителем помощника государственного секретаря по связям с общественностью департамента США. Гостей сопровождали сотрудники отдела по связям с общественностью посольства США Джон
Read More2-й Национальный конкурс «Spelling Bee 2019»
Источник: официальный телеграм канал ELPC – English Language Proficiency Competitions Ltd.
Read MoreПРЕДСТАВИТЕЛЬ ГОСДЕПАРТАМЕНТА США ВСТРЕТИЛСЯ С РУКОВОДСТВОМ УзГУМЯ
Сегодня, 23 августа г-н Джонатан Хеник, заместитель помощника государственного секретаря по связям с общественностью Госдепартамента Соединенных Штатов Америки посетил Узбекский государственный университет мировых языков с рабочим визитом. Гостей сопровождали сотрудники отдела по связям с общественностью посольства США в Узбекситане Джон
Read MoreУЗБЕКСКО-ЯПОНСКИЙ СЕМИНАР СОСТОЯЛСЯ В ИННОВАЦИОННОМ ЦЕНТРЕ ПРИ УзГУМЯ
20 августа 2019 года был проведен семинар «Japanese Language Education for young Learners», организованный совместно с представительством JICA в Узбекистане. В нем приняли участие волонтеры из Японии, преподающие язык в среднеобразовательных школах, а также более 20 преподавателей японского языка ВУЗов
Read MoreМГЛУ И УзГУМЯ ЗАПУСКАЮТ СОВМЕСТНУЮ ОБРАЗОВАТЕЛЬНУЮ ПРОГРАММУ ПО ВЫДАЧЕ ДВОЙНЫХ ДИПЛОМОВ
21 августа 2019 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями Московского государственного лингвистического университета, заведующей кафедрой лексикологии факультета английского языка Шевелевой Евгенией Олеговной и ведущим специалистом Центра финансово-правовой координации образовательных программ Пахомовой Еленой Сергеевной. В ходе
Read MoreSEAMO 2019 4-я ЮГО-ВОСТОЧНО АЗИАТСКАЯ МАТЕМАТИЧЕСКАЯ ОЛИМПИАДА ТЕПЕРЬ В УЗБЕКИСТАНЕ
Read MoreМИНИННОВАЦИИ БУДЕТ ОКАЗЫВАТЬ СОДЕЙСТВИЕ УЧЕНЫМ В ПУБЛИКАЦИИ СТАТЕЙ В НАУЧНЫХ ЖУРНАЛАХ С ВЫСОКИМ РЕЙТИНГОМ
Министерство инновационного развития Республики Узбекистан в целях содействия в публикации научных статей ученых в журналах с высоким рейтингом предоставляет услугу “Proofreading Service”. Proofreading — это услуга по редактированию текста научной статьи, подготовленной учеными, в соответствии с требованиями журналов с высоким