Yangi tillarini o’rganish uchun 4 ta sabab
Jon MakUorter Ingliz tili juda tez sur’atlarda dunyo tiliga aylanmoqda, va tarjima texnologiyalari ham yilda-yilga yanada yaxshilanib boryapti. Xo’sh, shunday bir paytda nega chet tilini o’rganishimiz zarur? Jon MakUorter, lingvist va Kolumbiya universiteti o’qituvchisi, chet tillarini o’rganish foydasiga 4 sabab
Read MoreXORIJIY OTMDAN O‘QISHNI KO‘CHIRISH UCHUN MASOFAVIY ONLAYN TEST SINOVLARI O`TKAZILMOQDA
Respublika boʼylab xorijiy oliy taʼlim muasssasalaridan oʼqishni koʼchirish va koʼchirib qayta tiklash boʼyicha murojaat qilgan talabalar uchun masofaviy onlayn test sinovlari boʼlib oʼtmoqda. Jumladan, O`zbekiston davlat jahon tillari universitetida joriy yilning 28-30-avgust kunlari 2019/2020 o‘quv yilida xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan o‘qishni
Read MoreIngliz tilida ko’plikning qisqacha tarixi
Jon Makxorter Ingliz tilida otlarda ko’plikni hosil qilish uchun ‘-s’ qo’shimchasini qo’shish kifoya xolos. Lekin bundan tashqari, bu qoidada mustasno holatlar ham bor va ular doim ham mavjud bo’lmagan. Jon Makxorter ingliz tili nemis tilidan endigina ajralib chiqqan, «books», «names»,
Read More«Spelling Bee 2019»- Ikkinchi milliy tanlovi
Manba: ELPC – English Language Proficiency Competitions Ltd. rasmiy telegram kanali
Read MoreO’zDJTU TA’LIM SOHASIDA AQSH BILAN HAMKORLIKNI YANADA KUCHAYTIRADI
Bugun, 23 avgust kuni Amerika Qo’shma Shtatlarining Markaziy Osiyo masalalari bo’yicha Davlat kotibi yordamchisi, Jamoat diplomatiyasi va matbuot ishlari bo’yicha o’rinbosar janob Jonatan Xenik O`zbekiston davlat jahon tillari universitetidaga tashrif buyurdi. Mehmonga O’zbekistondagi AQSh elchixonasi jamoatchilik bilan ishlash bo’limi hodimlari
Read MoreVEBSTER UNIVERSITETI VAKILLARI BILAN TA’LIM DASTURIGA OID MASALALAR MUHOKAMA QILINDI
Bugun, 22-avgust kuni O`zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Vebster universiteti Ta’lim maktabi dekan o`rinbosari DJ Kayzer hamda Vebster universiteti MA TESL dasturi o`qituvchisi Vinodini Reardon tashrif buyurdi. O`zDJTU rektori bilan Vebster universiteti vakillari ta’lim sifatini oshirishga oid masalalar muhokama qilindi. Shuningdek, qo`shimcha
Read MoreQO’SHMA TA’LIM DASTURI YANGI O’QUV YILIDAN O’Z ISHINI BOSHLAYDI
2019 yil 21 avgust kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida Moskva davlat lingvistika universiteti vakillari, Ingliz tili fakulteti leksikologiya kafedrasi mudiri Sheveleva Yevgeniya Olegovna va Ta’lim dasturlari moliyaviy va huquqiy jihatdan muvofiqlashtirish markazi yetakchi mutaxassisi Paxomova Yelena Sergeyevna bilan uchrashuv
Read MoreSEAMO 2019 4-JANUBIY SHARQIY OSIYO MATEMATIKA OLIMPIADIASI ENDI O’ZBEKISTONDA
Read MoreINNOVATSION RIVOJLANISH VAZIRLIGI OLIMLARGA YUQORI REYTINGGA EGA ILMIY JURNALLARDA MAQOLA CHOP ETISHGA KO‘MAKLASHADI
Innovatsion rivojlanish vazirligi olimlarning ilmiy maqolalarini yuqori reytingga ega ilmiy jurnallarda chop etishga ko‘maklashish maqsadida “Proofreading Service” xizmatini taqdim etadi. Proofreading – bu olimlar tomonidan tayyorlangan ilmiy maqola matnini yuqori reytingga ega bo‘lgan jurnallar talablariga muvofiq tahrir qilish, yozma ingliz
Read MoreBilingual bo’lishning miyaga qanday foydasi bor?
Mia Nakamuli Ma’lumki, bir necha tillarni bilish ko’p narsalarni osonlashtirishi mumkin, masalan, sayohat qilish, filmlarni subtitrsiz ko’rish. Lekin bilingvizmning boshqa foydalari bormi? Mia Nakamuli bilingvizmning uchta turi haqda batafsil ma’lumot beradi va bir necha tillarni bilish miyangizni qanday qilib yanada

4 reasons to learn a new language
Speaker: John McWhorter English is fast becoming the world’s universal language, and instant translation technology is improving every year. So why bother learning a foreign language? Linguist and Columbia professor John McWhorter shares four alluring benefits of learning an unfamiliar
Read MoreONLINE TESTING WAS CONDUCTED FOR THE RELOCATION AND RESUMPTION OF STUDYING FROM FOREIGN HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS FOR THE 2019-2020 ACADEMIC YEAR
Today, on August 29, online testing was conducted in Uzbekistan State World Languages University for the relocation and resumption of studying from foreign higher educational institutions for the 2019-2020 academic year. Parents and relatives of students who undergoing testing, seeing
Read MoreA brief history of plural word…s
Speaker: John McWhorter All it takes is a simple S to make most English words plural. But it hasn’t always worked that way (and there are, of course, exceptions). John McWhorter looks back to the good old days when English
Read MoreThe 2nd National “Spelling Bee” Competition
Source: official telegram channel of ELPC – English Language Proficiency Competitions Ltd.
Read MoreSEAMO 2019 4th Southeast Asian Mathematical Olympiad is now in Uzbekistan
Read MoreThe benefits of a bilingual brain
Speaker: Mia Nacamulli It’s obvious that knowing more than one language can make certain things easier — like traveling or watching movies without subtitles. But are there other advantages to having a bilingual (or multilingual) brain? Mia Nacamulli details the
Read MoreNATIONAL SCHOLARSHIP PROGRAMME OF THE SLOVAK REPUBLIC IS OPEN
The Embassy of Slovakia has the honor to inform you that a new call for applications within the National Scholarship Programme of the Slovak Republic is open for study, research and teaching stays for Uzbek students, PhD students, university teachers
Read MoreWhy is ‘x’ the unknown?
Speaker: Terry Moore Why is ‘x’ the symbol for an unknown? In this short and funny talk, Terry Moore gives the surprising answer. Source:https://ted.com/ (tarjima vaqtiga videodagi TED logotipli kirish qismi hisobga olinmagan) Uzbek Subtitles: 0:01 – 0:04 Menda hammamizni
Read MoreMOSUD MANNAN VISITED UzSWLU WITH A WORKING VISIT
Today, on August 6, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bangladesh H.E. Mr. Masud Mannan visited Uzbekistan State World Languages University. Mr. Masud Mannan met with the University Administration headed by the rector Prof. Ganisher Rakhimov. During
Read MoreWhy is there a “b” in doubt?
Speaker: Gina Cooke Say the word “doubt” aloud. What is that “b” doing there? Does it have any purpose? Gina Cooke explains the long and winding history of “doubt” and why the spelling though it seems random is a wink