YANGI 2022 YILINGIZ MUBORAK BO’LSIN!
Qadrli do’stlar! Sizlarni va Siz orqali oilangizni, mehnat jamoangizni kirib kelayotgan YANGI YIL bilan samimiy muborakbod etamiz! Barchangizga sogʻliq-salomatlik, oilaviy baxt-saodat, farovonlik tilaymiz! Hayotingiz quvonchli voqealar bilan toʻlsin, orzularingiz roʻyobga chiqsin, ishlar baroridan kelsin! Yangi yil barchamizga muborak boʻlsin!
Read MoreO’ZDJTU TALABALARI MEKSIKA UNIVERSITETINING MASOFAVIY-AMALIY DARSLARINI MUVAFFAQIYATLI YAKUNLASHDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Meksika davlat avtonom universiteti o’rtasidagi ikki tomonlama xalqaro loyiha amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida, shu yilning dekabr oyida, 20 soatlik masofaviy amaliy darslarni muvaffaqiyatli tugatgan professor-o’qituvchilar hamda talabalarga turli jahon reytinglarida yuqori o’rinlarda turuvchi Meksika
Read MoreMA’LUMOTLAR JURNALISTIKASI BO‘YICHA TANLOV
Google News Initiative homiyligida o‘tkazilayotgan Sigma Awards tanlovi jurnalistlardan arizalar qabul qiladi. Tanlov uchun ishlar mavzusi — pandemiya mavzusiga bag‘ishlangan ishlar, sport, siyosat va ekologiya. 2021-yilda chop etilgan ishlar qabul qilinadi. Ishlar ingliz tilidagi tarjimasi bilan yuborilishi kerak. Tanlovning sovrin
Read MoreJURNALISTLAR UCHUN NEWS PRICE GRANTI
News Price tashkiloti ma’lumotlarni tahlil qilishning eng yaxshi usullaridan foydalangan holda jurnalistik surishtiruv olib boradigan jurnalistlar tashabbuslarini qo’llab-quvvatlash maqsadida grantlar tanlovini e’lon qildi. Jurnalistik surishtiruv olib boorish uchun ajratiladigan moliyaviy mablag’ miqdori: 2000$ dan 10 000$gacha. Grantlar bilan bir qatorda,
Read MoreNEMIS TILINI BILUVCHILAR UCHUN STIPENDIYA DASTURI: CROSS CULTURE PROGRAMM
Cross Culture Programm (CCP) Siz ikki yoki uch oygacha Germaniya yoki CCP dasturi hamkor davlatlarida xalqaro muhitda ishlab, malaka oshirishni istaysizmi? Unda ushbu stipendiya aynan siz uchun! Til bilishga talablar: nemis tili yoki ingliz tili Hujjat topshirish: 31.01.2022 Batafsil: taschkent.diplo.de/2412278
Read MoreXITOYNING NANKIN POLITEXNIKA UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK MEMORANDUMI IMZOLANDI
2021 yil 20 dekabr kuni Xitoyning Nankin politexnika instituti (NPI) bilan O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti o’rtasida onlayn hamkorlik shartnomasini imzolash marosimi bo’ldi. Onlayn marosimga NPI rektori Chjao Xusheng, Xalqaro hamkorlik va almashinuv xizmati rahbari Shang Veylay, O’zDJTU rektori U.
Read MoreDASTURCHILAR UCHUN AQSHDA YOZGI AMALIYOT
Janubiy Kaliforniyadagi USC universiteti kompyuterni o’rganish, statistik modellashtirish, kompyuter lingvistikasi, tarjima bo’yicha loyihalarni rivojlantirishga yordam beradigan stajyorlarni uchun amaliyot dasturini e’lon qildi. Talablar: Bakalavriat yoki magistratura talabasi bo’lish; Umumiy dasturlash qobiliyatlari (tashkilotchi maxsus ko’nikmalarni o’rgatadi). Mamlakat: Los Anjeles, AQSh Amaliyot
Read MoreUCHINCHI RENESSANS: TAʼLIM — MAMLAKAT TAQDIRI
Bugun, 20-dekabr, soat 16:00da “Tashkent City Congress Hall”da “Toshkent yoshlar forumi – 2021” doirasida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Abduqodir Toshqulov ushbu mavzuda yoshlar bilan muloqot qiladi. Uchrashuv ishtirokchilari yaqin kelajakda oliy va professional ta’limda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan
Read MoreTURKIYANING BIR QATOR UNIVERSITETLARI BILAN HAMKORLIK ALOQALARI OʻRNATILDI
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori Nozliya Normurodova boshchiligidagi ishchi guruh Turkiyaga xizmat safarida bo‘lib turibdi. Ishchi guruh a’zolari Turkiyaning bir qator nufuzli universitetlari bilan turli jabhalarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida taklif bildirdi.
Read MoreYECHIMLAR (SOLUTIONS) JURNALISTIKASI BO‘YICHA STIPENDIYA
Climate Tracker bilan hamkorlikda mahalliy miqiyosida ekologik muammolar yechimini yoritishga qaratilgan yechimlar jurnalistikasi bo‘yicha olti oylik (Local Sustainability Solutions Journalism Fellowship) dastur o‘tkazmoqda. Kimlar ishtirok eta oladi — professional jurnalistikada kamida bir yillik tajribaga ega, yechimlar jurnalistikasiga ixtisoslashgan 18 yoshdan

HAPPY NEW YEAR 2022!
We wish you get all the success this year. Hope that joy and success will follow you in every sphere of life. Happy New Year 2022!
Read MoreSTUDENTS OF UZBEKISTAN RECEIVED CERTIFICATES FROM THE NATIONAL AUTONOMOUS UNIVERSITY OF MEXICO
Uzbekistan State World Languages University is implementing an International Project in cooperation with the National Autonomous University of Mexico. On December 16, 2021, as part of an educational project between the National Autonomous University of Mexico and the Uzbekistan State
Read MoreTHE SIGMA AWARDS 2022 FOR DATA JOURNALISM
The Sigma Awards is a competition to celebrate the best data journalism from around the world. Striding into its third year, it’s also here to empower, elevate and enlighten the global community of data journalists. This year, we’d like to
Read MoreCCP FELLOWSHIPS FOR APPLICANTS FROM UZBEKISTAN
The CCP Fellowships enable professionals and committed volunteers to work for two to three months in an intercultural environment and acquire new skills. On the website, under the tabs “About the programme”, “Application tips” and “FAQs”, you will find all the information
Read MoreTHE THIRD RENAISSANCE: EDUCATION IS THE FATE OF THE COUNTRY
Today, December 20, at 16:00, Minister of Higher and Secondary Specialized Education Abdukodir Tashkulov will hold a meeting with young people on the topic: “The Third Renaissance: Education is the fate of the country”, which will be held in the
Read More«MODERN TRENDS AND PERSPECTIVES OF THE EU – UZBEKISTAN ECONOMIC COOPERATION»|ROUND TABLE DISCUSSION
In recent years, Uzbekistan has been implementing large-scale reforms aimed at liberalizing the economy and deepening the country’s integration into the world economy. The Republic of Uzbekistan pursues an open, mutually beneficial and constructive foreign policy based on the national
Read MoreDECEMBER 8 – CONSTITUTION DAY IN UZBEKISTAN
Constitution Day is a public holiday in Uzbekistan observed on 8th December. It marks the adoption of the constitution of Uzbekistan on December 8th 1992. Constitution Day in Uzbekistan is an important national holiday commemorating the adoption of the country’s
Read MoreTHE DAAD AINET FELLOWSHIP
The DAAD AInet Fellowship is awarded twice a year to a group of outstanding international early career researchers in the field of artificial intelligence. Awardees will be invited to join the Postdoctoral Networking Tour in Artificial Intelligence (Postdoc-NeT-AI), a hybrid
Read MoreNEW TV CHANNEL “FOREIGN LANGUAGES” STARTED BROADCASTING IN UZBEKISTAN
On December 6, at 09:00, a new Foreign Languages TV channel began broadcasting in Uzbekistan. “Foreign Languages” is being created on the basis of the Oilaviy tv channel in the system of the national television and radio company of Uzbekistan.
Read MoreTHE OBAMA FOUNDATION SCHOLARS PROGRAM
The Obama Foundation Scholars Program at Columbia University brings together rising leaders from the United States and around the world who have demonstrated a commitment to finding solutions to challenges in their communities and countries. Scholars complete a fully-funded 9-month