PREZIDENT NUKUSDAGI TEXNOPARKNI KO‘ZDAN KECHIRDI
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus yoshlar texnoparkini borib ko‘rdi. Bu majmua yoshlarning iqtidor va ko‘nikmalarini shakllanitirish, yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan. Xususan, kompyuter savodxonligi, grafik dizayn, robototexnika, 3D modellashtirish, akseleratsiya kabi 9 ta yo‘nalishda yiliga 1 ming 500 yigit-qiz tahsil olishi
Read MoreTALABALAR «REFERENDUM-2023″GA BEFARQ EMASLIKLARINI TURLI TILLARDA BAYON ETDILAR
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Toshkent shahar boshqarmasi va O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari 30-aprel kuni bo’lib o’tadigan «Referendum-2023″ga befarq emasliklarini o’zbek, ispan, nemis rus, ingliz, xitoy, koreys, yapon, fransuz, arab va italyan tillarida bayon etdilar.
Read MoreKOREYALIK REKTORLAR OʻZBEKISTON-KOREYA OLIY TAʼLIM MUASSASALARI REKTORLARI FORUMI DOIRASIDA SAMARQANDDA BO‘LISHDI
Koreyalik rektorlar forum doirasida Samarqandda bo‘lishdi. Samarqand davlat universitetida olib borilgan muzokaralarda tomonlar ilm-fan, taʼlim va innovatsiya sohalarida istiqbolli hamkorlik doirasida talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini kengaytirish kabi masalalarni muhokama qilishdi. Muzokaralar yakunida Koreyaning Kangvon, Tongmyong universitetlari bilan professor-o‘qituvchi va talabalar
Read MoreJANUBIY KOREYANING YANA BIR OLIYGOHI BILAN HAMKORLIK MEMORANDUM IMZOLANDI
Read MoreJANUBIY KOREYANING OTMLARI BILAN O‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETI O’RTASIDA HAMKORLIK SHARTNOMALARI IMZOLANDI
Toshkentda Oʻzbekiston-Koreya oliy taʼlim muassasalari rektorlari forumi boʻlib oʻtdi. Oliy taʼlim fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 27-mart kuni Oʻzbekiston-Koreya oliy taʼlim muassasalari rektorlari forumi oʻtkazildi. Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida boʻlib oʻtgan xalqaro forumda 40 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari,
Read MoreOʻZBEKISTON-KOREYA | XALQARO ANJUMAN 1-KUN YAKUNI BOʻYICHA 20 GA YAQIN MEMORANDUM VA SHARTNOMALAR IMZOLANDI
Xalqaro anjuman yakuni boʻyicha 20 ga yaqin memorandum va shartnomalar imzolanib, oʻzaro hujjatlar almashilindi. Shuningdek, ikkita seksiya muzokaralari natijalari o‘qib eshittirilib, forum yakunlari yuzasidan rezolyutsiya qabul qilindi. Bugungi forum ishining yopilish marosimida Prezidentning yoshlar, fan, taʼlim, sogʻliqni saqlash, madaniyat va
Read MoreOʻZBEKISTON-KOREYA REKTORLARI FORUMI O‘Z ISHINI SEKSIYALARGA BO‘LINGAN HOLDA DAVOM ETTIRMOQDA
1-seksiya ishida universitetlarning iqtisodiy oʻsishga qaratilgan innovatsiyalar va texnologiya sohalaridagi tashabbuslar, shuningdek, ilgʻor muhandislik maktablarini rivojlantirish, ishlab chiqarish va taʼlim hamkorligi masalalari muhokama qilinmoqda. Muzokaralarda Oʻzbekiston tomonidan Toshkent davlat transport, Toshkent arxitektura-qurilish, Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetlari, Toshkent kimyo-texnologiya
Read MoreOʻZBEKISTON-KOREYA OLIY TAʼLIM MUASSASALARI REKTORLARI FORUMI OʻZ ISHINI BOSHLADI
Xabar berilganidek, Oliy taʼlim fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 27-28-mart kunlari Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Oʻzbekiston-Koreya oliy taʼlim muassasalari rektorlari forumi oʻtkazilmoqda. Ushbu nufuzli xalqaro forumda ikki davlat tomonidan 100 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, vazirlik va idoralar masʼullari
Read MoreKOREYASHUNOS TALABALR UCHUN “XX-ASRDAGI KOREYA ADABIYOTI” MAVZUSIDA SEMINAR BO’LIB O’TADI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Xalq ta’limi vazirligining koreysshunoslik dasturining “O‘zbekiston Respublikasida koreys tili va adabiyotini o‘qitishning lingvomadaniy jihatlari” koreysshunoslik “Seed dasturi” ilmiy-tadqiqot loyihasi doirasida Koreya Respublikasi ta’lim vazirligi hamda Koreya Respublikasi Koreysshunoslik akademiyasining koreysshunoslikni targ‘ib qilish xizmati tomonidan talabalar
Read MoreO’ZBEK TILINING XALQARO NUFUZINI YANADA OSHMOQDA
Samarqand davlat chet tillar institutida deyarli har yili an’anaviy tarzda xorijlik talabalar uchun «O’zbek tili va madaniyati» nomli xalqaro yozgi maktab tashkil etilib kelinmoqda. Joriy 2023-yildan esa ushbu yozgi maktabga mazmunan o’xshash bo’lgan qishki maktab ham tashkil etildi. Qishki maktab

ПРЕЗИДЕНТ ОЗНАКОМИЛСЯ С ТЕХНОПАРКОМ В НУКУСЕ
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Молодежный технопарк Нукуса. Этот комплекс нацелен на реализацию талантов и повышение навыков молодежи, создание новых рабочих мест. В частности, каждый год 1,5 тысячи юношей и девушек могут научиться здесь профессиям по 9 направлениям, таким как компьютерная
Read MoreРЕКТОРЫ КОРЕЙСКИЕ ПОБЫЛИ В САМАРКАНДЕ В РАМКАХ ФОРУМА РЕКТОРОВ ВУЗОВ УЗБЕКИСТАНА-КОРЕИ
В ходе переговоров, состоявшихся в Самаркандском государственном университете, стороны обсудили такие вопросы, как расширение обмена студентами и преподавателями в рамках перспективного сотрудничества в сферах науки, образования и инноваций. По итогам переговоров подписан Меморандум о взаимопонимании по обмену профессорами, преподавателями и
Read MoreУЗБЕКСКО-КОРЕЙСКИЙ ФОРУМ | ПО ИТОГАМ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ ПОДПИСАНО ОКОЛО 20 МЕМОРАНДУМОВ И СОГЛАШЕНИЙ
По итогам международной конференции подписано около 20 меморандумов и соглашений, состоялся обмен документами. Кроме того, зачитаны итоги по переговорам в рамках двух секций, принята резолюция по итогам форума. По итогам первого дня международного форума Министр высшего образования, науки и инноваций
Read MoreУЗБЕКСКО-КОРЕЙСКИЙ ФОРУМ ПРОДОЛЖАЕТ СВОЮ РАБОТУ В РАМКАХ СЕКЦИЙ
В первой секции обсуждаются инициативы университетов в области инноваций и технологий, направленные на экономический рост, а также развитие передовых инженерных школ, производственно-образовательной кооперации. В обсуждениях участвуют ректоры Ташкентского государственного транспортного, Ташкентского архитектурно-строительного, Навоийского государственного горно-технологического университетов, Ташкентского химико-технологического и Андижанского
Read MoreНАЧАЛ СВОЮ РАБОТУ УЗБЕКСКО-КОРЕЙСКИЙ ФОРУМ РЕКТОРОВ ВЫСШИХ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ
27-28 марта Министерство высшего образования, науки и инноваций проводит Узбекско-корейский форум ректоров высших образовательных учреждений. В престижном международном форуме принимают участие более 100 руководителей высших образовательных учреждений, уполномоченных лиц министерств и ведомств двух стран. Проходит пленарное заседание Узбекско-корейского форума ректоров
Read MoreПРОЙДЕТ 2Й ЭТАП ВОРКШОПА ДЛЯ СТУДЕНТОВ НА ТЕМУ: «ЛИТЕРАТУРА КОРЕИ 20В.»
В Узбекском государственном университете мировых языков, в рамках выполнения Международного исследовательского проекта Seed Program for Korean Studies «Linguocultural aspects of teaching the Korean language and literature in the Republic of Uzbekistan» программы по корееведению Министерства образования Республики Корея и Службы
Read MoreДАЁТСЯ СТАРТ НЕДЕЛИ ФРАНКОФОНИИ В ТАШКЕНТЕ
Здесь вы можете ознакомиться программой этой богатой культурными событиями недели, в рамках которой во Французском альянсе в Ташкенте соберутся посольства различных стран-членов Международной организации франкофонии.
Read MoreИБРОХИМ АБДУРАХМОНОВ ПРОВЕЛ ОФИЦИАЛЬНУЮ ВСТРЕЧУ С МИНИСТРОМ ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ РЕСПУБЛИКИ ТАДЖИКИСТАН РАХИМОМ САИДЗОДА
Как сообщалось ранее, делегация во главе с министром высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан И.Абдурахмоновым в настоящее время находится в городе Душанбе. Сегодня министр Иброхим Абдурахмонов провел официальную встречу с министром образования и науки Республики Таджикистан Рахимом Саидзода. Стороны
Read MoreПРОГРАММА СТИПЕНДИЙ «AI TO AMPLIFY» ГЁТЕ-ИНСТИТУТА
До 20 марта у Вас ещё есть время подать заявку на Программу стипендий «AI to Amplify» Гёте-института, стартующую в мае 2023 года. Здесь Вы сможете предложить свои идеи и взгляды на разработку продуктов и/или приложений и развивать их дальше в
Read MoreВ ПРЕДДВЕРИИ ПЕРВОГО УЗБЕКСКО-ТАДЖИКСКОГО ФОРУМА РЕКТОРОВ В ТАДЖИКИСТАНЕ
Делегация нашей страны под руководством министра высшего образования, науки и инноваций И.Абдурахмонова, прибывшая на первый узбекско-таджикский Форум ректоров, посетила Музей Лидера Нации и Научно-исследовательский институт Лидера Нации. В преддверии форума Министерством высшего образования, науки и инноваций передан в качестве подарка