PREZIDENT NUKUSDAGI TEXNOPARKNI KO‘ZDAN KECHIRDI
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus yoshlar texnoparkini borib ko‘rdi. Bu majmua yoshlarning iqtidor va ko‘nikmalarini shakllanitirish, yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan. Xususan, kompyuter savodxonligi, grafik dizayn, robototexnika, 3D modellashtirish, akseleratsiya kabi 9 ta yo‘nalishda yiliga 1 ming 500 yigit-qiz tahsil olishi
Read MoreTALABALAR «REFERENDUM-2023″GA BEFARQ EMASLIKLARINI TURLI TILLARDA BAYON ETDILAR
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Toshkent shahar boshqarmasi va O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari 30-aprel kuni bo’lib o’tadigan «Referendum-2023″ga befarq emasliklarini o’zbek, ispan, nemis rus, ingliz, xitoy, koreys, yapon, fransuz, arab va italyan tillarida bayon etdilar.
Read MoreKOREYALIK REKTORLAR OʻZBEKISTON-KOREYA OLIY TAʼLIM MUASSASALARI REKTORLARI FORUMI DOIRASIDA SAMARQANDDA BO‘LISHDI
Koreyalik rektorlar forum doirasida Samarqandda bo‘lishdi. Samarqand davlat universitetida olib borilgan muzokaralarda tomonlar ilm-fan, taʼlim va innovatsiya sohalarida istiqbolli hamkorlik doirasida talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini kengaytirish kabi masalalarni muhokama qilishdi. Muzokaralar yakunida Koreyaning Kangvon, Tongmyong universitetlari bilan professor-o‘qituvchi va talabalar
Read MoreJANUBIY KOREYANING YANA BIR OLIYGOHI BILAN HAMKORLIK MEMORANDUM IMZOLANDI
Read MoreJANUBIY KOREYANING OTMLARI BILAN O‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETI O’RTASIDA HAMKORLIK SHARTNOMALARI IMZOLANDI
Toshkentda Oʻzbekiston-Koreya oliy taʼlim muassasalari rektorlari forumi boʻlib oʻtdi. Oliy taʼlim fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 27-mart kuni Oʻzbekiston-Koreya oliy taʼlim muassasalari rektorlari forumi oʻtkazildi. Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida boʻlib oʻtgan xalqaro forumda 40 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari,
Read MoreOʻZBEKISTON-KOREYA | XALQARO ANJUMAN 1-KUN YAKUNI BOʻYICHA 20 GA YAQIN MEMORANDUM VA SHARTNOMALAR IMZOLANDI
Xalqaro anjuman yakuni boʻyicha 20 ga yaqin memorandum va shartnomalar imzolanib, oʻzaro hujjatlar almashilindi. Shuningdek, ikkita seksiya muzokaralari natijalari o‘qib eshittirilib, forum yakunlari yuzasidan rezolyutsiya qabul qilindi. Bugungi forum ishining yopilish marosimida Prezidentning yoshlar, fan, taʼlim, sogʻliqni saqlash, madaniyat va
Read MoreOʻZBEKISTON-KOREYA REKTORLARI FORUMI O‘Z ISHINI SEKSIYALARGA BO‘LINGAN HOLDA DAVOM ETTIRMOQDA
1-seksiya ishida universitetlarning iqtisodiy oʻsishga qaratilgan innovatsiyalar va texnologiya sohalaridagi tashabbuslar, shuningdek, ilgʻor muhandislik maktablarini rivojlantirish, ishlab chiqarish va taʼlim hamkorligi masalalari muhokama qilinmoqda. Muzokaralarda Oʻzbekiston tomonidan Toshkent davlat transport, Toshkent arxitektura-qurilish, Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetlari, Toshkent kimyo-texnologiya
Read MoreOʻZBEKISTON-KOREYA OLIY TAʼLIM MUASSASALARI REKTORLARI FORUMI OʻZ ISHINI BOSHLADI
Xabar berilganidek, Oliy taʼlim fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 27-28-mart kunlari Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Oʻzbekiston-Koreya oliy taʼlim muassasalari rektorlari forumi oʻtkazilmoqda. Ushbu nufuzli xalqaro forumda ikki davlat tomonidan 100 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, vazirlik va idoralar masʼullari
Read MoreKOREYASHUNOS TALABALR UCHUN “XX-ASRDAGI KOREYA ADABIYOTI” MAVZUSIDA SEMINAR BO’LIB O’TADI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Xalq ta’limi vazirligining koreysshunoslik dasturining “O‘zbekiston Respublikasida koreys tili va adabiyotini o‘qitishning lingvomadaniy jihatlari” koreysshunoslik “Seed dasturi” ilmiy-tadqiqot loyihasi doirasida Koreya Respublikasi ta’lim vazirligi hamda Koreya Respublikasi Koreysshunoslik akademiyasining koreysshunoslikni targ‘ib qilish xizmati tomonidan talabalar
Read MoreO’ZBEK TILINING XALQARO NUFUZINI YANADA OSHMOQDA
Samarqand davlat chet tillar institutida deyarli har yili an’anaviy tarzda xorijlik talabalar uchun «O’zbek tili va madaniyati» nomli xalqaro yozgi maktab tashkil etilib kelinmoqda. Joriy 2023-yildan esa ushbu yozgi maktabga mazmunan o’xshash bo’lgan qishki maktab ham tashkil etildi. Qishki maktab

PRESIDENT GOT ACQUAINTED WITH TECHNOPARK IN NUKUS
President Shavkat Mirziyoyev visited Nukus Youth Technopark. This complex is aimed at realizing talents and improving the skills of young people, creating new jobs. In particular, every year 1.5 thousand boys and girls can learn professions here in 9 areas,
Read MoreA MEMORANDUM OF COOPERATION IS SIGNED WITH ANOTHER SOUTH KOREAN UNIVERSITY
On March 27, a Memorandum of Cooperation was signed between the rectors of Duksung Women’s University and Samarkand State Institute of Foreign Languages within the framework of the forum of rectors of Uzbek-Korean higher educational institutions held in Tashkent. According
Read MoreCOOPERATION AGREEMENTS SIGNED BETWEEN UZBEKISTAN STATE WORLD LANGUAGES UNIVERSITY AND THE UNIVERSITIES OF SOUTH KOREA
On March 27, Tashkent hosted a forum of rectors of Uzbek-Korean higher educational institutions. More than 40 heads of higher educational institutions, heads of ministries and departments took part in the international forum, held at the Tashkent State Economic University.
Read MoreUZBEK-KOREAN FORUM OF RECTORS OF HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS HAS STARTED ITS WORK
On March 27-28, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation holds the Uzbek-Korean Forum of Rectors of Higher Educational Institutions. The prestigious international forum is attended by more than 100 heads of higher educational institutions, authorized persons of ministries
Read More2ND STAGE OF THE WORKSHOP FOR STUDENTS WILL BE HELD ON TOPIC: “LITERATURE Of KOREA IN THE 20TH CENTURY”
At the Uzbekistan State World Languages University, within the framework of the International Research Project Seed Program for Korean Studies “Linguocultural aspects of teaching the Korean language and literature in the Republic of Uzbekistan” of the Korean studies program of
Read MoreTHE WEEK OF FRANCOPHONIA STARTS IN TASHKENT
Get acquainted with the program of this week rich in cultural events, within the framework of which the embassies of various member countries of the International Organization of the Francophonie will gather in the French Alliance in Tashkent.
Read MoreEUROPEAN UNION EDUCATION FAIR 2023 IN UZBEKISTAN
3, 5, 7 April 2023, the European Union Education Fair 2023 will be organized in Uzbekistan on the occasion of the European Year of Skills – 2023 and Team Europe Initiative (TEI) by the Delegation of European Union to the Republic of
Read MoreTHE NIPPON FOUNDATION * JACAFA FOUNDATION | EURASIA SCHOLARSHIP PROGRAM
JACAFA Foundation, as fully supported by The Nippon Foundation (TNF) has decided to grant scholarships to university students in Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan and Georgia. The scholarship program started in 2019. Scholarship Duration: Up to 2 years, until the
Read MoreCOOPERATION WITH HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS OF TAJIKISTAN WILL BE EXPANDED
The delegation headed by the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan I. Abdurakhmonov is currently in the city of Dushanbe. Today, Minister Ibrokhim Abdurakhmonov held an official meeting with the Minister of Education and
Read MoreAI TO AMPLIFY – CALL FOR APPLICATION
Are you involved with products or applications that use artificial intelligence? Are you interested in ethical issues and in making products and applications more inclusive and sustainable? Do you like working in international interdisciplinary teams and enjoy changing perspectives? Then