NEGA AYNAN GARVARD UNIVERSITETI?
Garvard mamlakatdagi eng nufuzli o’quv maskanlaridan biri sifatida tanilgan. Garvard universiteti nomini eshitishning o‘ziyoq e’tiborni tortadi. Agar siz Garvardda o’qish haqida o’ylayotgan bo’lsangiz yoki shunchaki qiziqsangiz, Garvard nima uchun bunchalik yaxshi ekanligiga hayron bo’lishingiz mumkin. Keling, “NEGA AYNAN GARVARD UNIVERSITETI?” degan
Read MoreO‘ZBEKISTONDA “ERTA YOSHDAGI BOLALARNING RIVOJLANISHINI QO‘LLAB-QUVVATLASH” LOYIHASI YO’LGA QO’YILMOQDA
Project on Promoting Early Childhood Development. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Komiljon Karimov Xiroshi Saeki boshchiligidagi Jahon bankining ta’lim masalalari bo‘yicha yetakchi mutaxassislari bilan uchrashuv o‘tkazdi. O‘zbekistonda “Erta yoshdagi bolalarning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash” loyihasini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha texnik
Read More«NIMA UCHUN?» LOYIHASIGA START BERILDI
Respublika ta’lim markazida yangi loyiha «Nima uchun». Aziz o’quvchilar, yozgi ta’til dam olish bilan birga o’z qiziqishlaringiz asosida mustaqil bilim olishingiz, o’quv yili davomida olgan bilimlaringizni mustahkamlashingiz uchun qulay vaqt. Endi bor yo’g’i 5-10 daqiqa atrofda sodir bo’layotgan voqea va
Read MoreMALAY TILI VA MADANIYATI MARKAZINING OCHILISH MAROSIMI BO’LIB O’TDI
2023- yil 26- may kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Malayziyaning Kebangsaan universiteti qoshidagi Islom sivilizatsiysi instituti direktori professor Fariza Sham tashrif buyurdi va universitet rektori G.Rixsiyeva bilan uchrashib, ikki tomonlama hamkorlik masalalari yuzasidan muzokaralar olib bordi. Tashrif doirasida TDSHU “Malay
Read MoreYEVROPA UNIVERSITETIDA O’ZBEK ANTROPONIMLARING KOGNITIV ASPEKTIGA BAG’ISHLANGAN MA’RUZA O’QILDI
Ruminiyaning Alba Yuliya shahridagi «1 DECEMBRIE 1918» universitetida ERASMUS+ dasturi bo’yicha xizmat safarida bo’lib turgan O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 1-fakulteti dekani falsafa fanlari doktori, dotsent Akmal Yuldashev ERASMUS+ loyihasi doirasida tahsil olayotgan talabalarga «O’zbek antroponimlaring kognitiv aspekti»
Read MoreO’ZBEKISTONLIK TALABALAR JUDA SAMIMIY VA BILIMGA CHANQOQ | Intervyu
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Malayziyaning Sulton Idris nomidagi pedagogika universiteti (UPSI) o‘rtasida xalqaro almashinuv dasturi imzolangan bo’lib, bugungi kunda uch nafar malayziyalik talaba stajirovka uchun mamlakatimizda tashrif buyurgan. Ulardan Nur Atikah Athirah, Muhammad Ridzwan inzliz tilidan, Nur Alia
Read MoreO‘RGANISH UCHUN ENG QULAY VA OSON ‘‘IZOLYATSIYALANGAN TIL”
Koreys tili bugungi kunda dunyodagi eng mashhur Sharqiy Osiyo tillaridan biridir. Koreys tilini o‘rganuvchi va madaniyatiga qiziquvchilar uchun bu ma’lumotlardan xabardor bo‘lish ham muhimdir. Koreys tili dunyodagi eng ko‘p gapiriladigan tillar orasida 17-o‘rinda turadi. Mazkur tilda dunyo bo‘ylab 82 milliondan
Read MoreINGLIZ TILIDA TALAFFUZNI QANDAY YAXSHILASH MUMKIN?
Talaffuz ingliz tilini o’rganishda eng qiyin jihatlardan biridir. Odatda, odamlar unga e’tibor bermaydilar. Shunga qaramay, mukammal talaffuz sizning biznes kartangizdir, chunki siz aytgan so’zlaringiz tufayli birinchi taassurot paydo bo’ladi. Quyidagi tavsiyalar orqali bugungi kunda ingliz tilida talaffuzni qanday yaxshilash haqida
Read MoreSHAVKAT MIRZIYOYEV UMUMIY O‘RTA TA’LIM MAKTABLARINING BITIRUVCHI YOSHLARIGA TABRIK YO’LLADI
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOYEV UMUMIY O‘RTA TA’LIM MAKTABLARINING BITIRUVCHI YOSHLARIGA TABRIK YO’LLADI Qadrli farzandlarim! Avvalo, mana shu quvonchli ayyomda yetuklik shahodatnomasini qo‘lga olib, mustaqil hayotga qadam qo‘yayotganingiz bilan barchangizni chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman. Sizlar orziqib kutgan 25-may sanasida
Read MoreSINGAPUR PREZIDENTINI TANTANALI KUTIB OLISH MAROSIMI BO‘LDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Singapur Respublikasi Prezidenti Halima Yaqub davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi. Bugun, 24-may kuni Ko‘ksaroy qarorgohida Singapur rahbarini rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi. Qarorgoh oldidagi maydonda faxriy qorovul saf tortdi. Prezident Shavkat

A NEW PROJECT ON PROMOTING EARLY CHILDHOOD DEVELOPMENT TO LAUNCH IN UZBEKISTAN
Project on Promoting Early Childhood Development First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Komiljon Karimov held a meeting with the World Bank’s leading experts on education, headed by Hiroshi Saeki. Topical issues of the implementation of the project
Read MoreA NEW PROJECT “WHY?” LAUNCHED BY THE REPUBLICAN EDUCATIONAL CENTER”
The Republican Educational Center has launched a new project “Why?.” Dear students, Summer holidays are a good time for self-education and consolidating knowledge of subjects gained during the school year. Now you only need 5-10 minutes to understand the scientific
Read MoreA CENTER FOR MALAY LANGUAGE AND CULTURE TEACHING OPENED AT TASHKENT STATE UNIVERSITY OF ORIENTAL STUDIES
On May 26, 2023, Professor Fariza Sham, Director of the Institute of Islamic Civilization of the University of Kebangsaan Malaysia, visited TSUOS. During the visit, Fariza Sham met with the rector of TSUOS G.Rikhsiyeva and held negotiations on bilateral cooperation.
Read MoreA LECTURE ON THE COGNITIVE ASPECT OF UZBEK ANTHROPONYMS IS HELD AT THE EUROPEAN UNIVERSITY
Akmal Yuldashev, Doctor of Philosophy, Associate Professor, Dean of the 1st Faculty of English of the Uzbekistan State World Languages University, who is on a business trip under the ERASMUS+ program at the University “DECEMBER 1, 1918” of Alba Yulia,
Read MoreSTUDENTS IN UZBEKISTAN ARE VERY FRIENDLY AND APPROACHABLE WITH TEACHERS
An international mobility student Exchange program was signed between Uzbekistan State World Languages University and Sultan Idris University of Education of Malaysia (UPSI). Also, under this program, three intern teachers from the USPI did an internship in UzSWLU for almost
Read MoreCONGRATULATIONS FROM PRESIDENT SHAVKAT MIRZIYOYEV TO GRADUATES OF SECONDARY SCHOOLS
My dear children! From the bottom of my heart, I congratulate all of you on receiving matriculation certificates and entering an independent life. On this long-awaited day on May 25, the “last call” sounds in more than 10 thousand schools
Read MoreTHE CEREMONY OF THE MEETING OF THE PRESIDENT OF SINGAPORE TOOK PLACE
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Singapore Halima Yakub is in our country on a state visit. Today, on May 24, 2023, the ceremony of the official
Read MoreFIRST ACCREDITED AMERICAN UNIVERSITY IN UZBEKISTAN ‘WEBSTER UNIVERSITY’ GRADUATED FIRST BACHELORS
The first accredited American university in Uzbekistan Webster University graduated its first Bachelors. The President of Webster University and the US Ambassador to Tashkent arrived to participate in the ceremony. The main hall of the Alisher Navoi Cinema Hall on
Read MoreA KOREAN CORNER IS OPENED AT NAMANGAN STATE INSTITUTE OF FOREIGN LANGUAGES
The delegation headed by Mr. Kuk Chan Hyon, Counselor of the Embassy of the Republic of Korea in Uzbekistan, took part in the opening ceremony of the Korean Corner at the Namangan State Institute of Foreign Languages. The guests were
Read MoreRELATIONS BETWEEN UZBEKISTAN AND CHINA ARE REACHING A NEW STRATEGIC LEVEL
The state visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev began on May 18 with bilateral talks with President of the People’s Republic of China Xi Jinping. The meeting with the participation of delegations of the two countries