NEGA AYNAN GARVARD UNIVERSITETI?
Garvard mamlakatdagi eng nufuzli o’quv maskanlaridan biri sifatida tanilgan. Garvard universiteti nomini eshitishning o‘ziyoq e’tiborni tortadi. Agar siz Garvardda o’qish haqida o’ylayotgan bo’lsangiz yoki shunchaki qiziqsangiz, Garvard nima uchun bunchalik yaxshi ekanligiga hayron bo’lishingiz mumkin. Keling, “NEGA AYNAN GARVARD UNIVERSITETI?” degan
Read MoreO‘ZBEKISTONDA “ERTA YOSHDAGI BOLALARNING RIVOJLANISHINI QO‘LLAB-QUVVATLASH” LOYIHASI YO’LGA QO’YILMOQDA
Project on Promoting Early Childhood Development. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Komiljon Karimov Xiroshi Saeki boshchiligidagi Jahon bankining ta’lim masalalari bo‘yicha yetakchi mutaxassislari bilan uchrashuv o‘tkazdi. O‘zbekistonda “Erta yoshdagi bolalarning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash” loyihasini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha texnik
Read More«NIMA UCHUN?» LOYIHASIGA START BERILDI
Respublika ta’lim markazida yangi loyiha «Nima uchun». Aziz o’quvchilar, yozgi ta’til dam olish bilan birga o’z qiziqishlaringiz asosida mustaqil bilim olishingiz, o’quv yili davomida olgan bilimlaringizni mustahkamlashingiz uchun qulay vaqt. Endi bor yo’g’i 5-10 daqiqa atrofda sodir bo’layotgan voqea va
Read MoreMALAY TILI VA MADANIYATI MARKAZINING OCHILISH MAROSIMI BO’LIB O’TDI
2023- yil 26- may kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Malayziyaning Kebangsaan universiteti qoshidagi Islom sivilizatsiysi instituti direktori professor Fariza Sham tashrif buyurdi va universitet rektori G.Rixsiyeva bilan uchrashib, ikki tomonlama hamkorlik masalalari yuzasidan muzokaralar olib bordi. Tashrif doirasida TDSHU “Malay
Read MoreYEVROPA UNIVERSITETIDA O’ZBEK ANTROPONIMLARING KOGNITIV ASPEKTIGA BAG’ISHLANGAN MA’RUZA O’QILDI
Ruminiyaning Alba Yuliya shahridagi «1 DECEMBRIE 1918» universitetida ERASMUS+ dasturi bo’yicha xizmat safarida bo’lib turgan O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 1-fakulteti dekani falsafa fanlari doktori, dotsent Akmal Yuldashev ERASMUS+ loyihasi doirasida tahsil olayotgan talabalarga «O’zbek antroponimlaring kognitiv aspekti»
Read MoreO’ZBEKISTONLIK TALABALAR JUDA SAMIMIY VA BILIMGA CHANQOQ | Intervyu
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Malayziyaning Sulton Idris nomidagi pedagogika universiteti (UPSI) o‘rtasida xalqaro almashinuv dasturi imzolangan bo’lib, bugungi kunda uch nafar malayziyalik talaba stajirovka uchun mamlakatimizda tashrif buyurgan. Ulardan Nur Atikah Athirah, Muhammad Ridzwan inzliz tilidan, Nur Alia
Read MoreO‘RGANISH UCHUN ENG QULAY VA OSON ‘‘IZOLYATSIYALANGAN TIL”
Koreys tili bugungi kunda dunyodagi eng mashhur Sharqiy Osiyo tillaridan biridir. Koreys tilini o‘rganuvchi va madaniyatiga qiziquvchilar uchun bu ma’lumotlardan xabardor bo‘lish ham muhimdir. Koreys tili dunyodagi eng ko‘p gapiriladigan tillar orasida 17-o‘rinda turadi. Mazkur tilda dunyo bo‘ylab 82 milliondan
Read MoreINGLIZ TILIDA TALAFFUZNI QANDAY YAXSHILASH MUMKIN?
Talaffuz ingliz tilini o’rganishda eng qiyin jihatlardan biridir. Odatda, odamlar unga e’tibor bermaydilar. Shunga qaramay, mukammal talaffuz sizning biznes kartangizdir, chunki siz aytgan so’zlaringiz tufayli birinchi taassurot paydo bo’ladi. Quyidagi tavsiyalar orqali bugungi kunda ingliz tilida talaffuzni qanday yaxshilash haqida
Read MoreSHAVKAT MIRZIYOYEV UMUMIY O‘RTA TA’LIM MAKTABLARINING BITIRUVCHI YOSHLARIGA TABRIK YO’LLADI
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOYEV UMUMIY O‘RTA TA’LIM MAKTABLARINING BITIRUVCHI YOSHLARIGA TABRIK YO’LLADI Qadrli farzandlarim! Avvalo, mana shu quvonchli ayyomda yetuklik shahodatnomasini qo‘lga olib, mustaqil hayotga qadam qo‘yayotganingiz bilan barchangizni chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman. Sizlar orziqib kutgan 25-may sanasida
Read MoreSINGAPUR PREZIDENTINI TANTANALI KUTIB OLISH MAROSIMI BO‘LDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Singapur Respublikasi Prezidenti Halima Yaqub davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi. Bugun, 24-may kuni Ko‘ksaroy qarorgohida Singapur rahbarini rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi. Qarorgoh oldidagi maydonda faxriy qorovul saf tortdi. Prezident Shavkat

В УЗБЕКИСТАНЕ ЗАПУСКАЕТСЯ НОВЫЙ ПРОЕКТ ПО СОДЕЙСТВИЮ РАЗВИТИЮ ДЕТЕЙ РАННЕГО ВОЗРАСТА
Первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Комилжон Каримов провел встречу с ведущими экспертами Всемирного банка по вопросам образования во главе с Хироши Саеки. Были обсуждены актуальные вопросы реализации проекта «Содействие развитию детей раннего возраста» в Узбекистане, система подготовки
Read MoreЗАПУЩЕН НОВЫЙ ПРОЕКТ «ПОЧЕМУ?»
Республиканский Образовательный Центр запустил новый проект «Почему?». Уважаемые ученики! Летние каникулы – хорошее время для самостоятельного обученияи закрепления знаний по предметам, полученных в течение учебного года. Теперь вам достаточно всего 5-10 минут, чтобы понять научную основу событий и явлений. ♦️
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ ЦЕРЕМОНИЯ ОТКРЫТИЯ «ЦЕНТРА МАЛАЙСКОГО ЯЗЫКА И КУЛЬТУРЫ»
26 мая 2023 года ТГУВ посетила директор Института исламской цивилизации Университета Кебангсаан Малайзии профессор Фариза Шам. В рамках визита Фариза Шам встретилась с ректором ТГУВ Г.Рихсиевой и провела переговоры по вопросам двустороннего сотрудничества. Затем состоялась церемония открытия «Центра малайского языка
Read MoreВ ЕВРОПЕЙСКОМ УНИВЕРСИТЕТЕ ПРОЧИТАНА ЛЕКЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ КОГНИТИВНОМУ АСПЕКТУ УЗБЕКСКИХ АНТРОПОНИМОВ
Акмаль Юлдашев, доктор философских наук, доцент, декан 1-го факультета английского языка Узбекского государственного университета мировых языков, находящийся в командировке по программе ERASMUS+ в университете «1 ДЕКАБРЯ 1918″ Алба-Юлии, Румыния, прочитал лекцию о когнитивном аспекте узбекских антропонимов студентам обучающимся в рамках
Read MoreСТУДЕНТЫ В УЗБЕКИСТАНЕ ОЧЕНЬ ДРУЖЕЛЮБНЫ И ОБЩИТЕЛЬНЫ С УЧИТЕЛЯМИ
Между Узбекским государственным университетом мировых языков и Педагогическим университетом Малайзии имени Султана Идриса (UPSI) подписана программа международной мобильности студентов по обмену. В рамках данной программы трое преподавателей-стажеров из Малайзии в течении два месяца проходили стажировку в УзГУМЯ. Это Нур Атика
Read MoreПОЗДРАВЛЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА ШАВКАТА МИРЗИЁЕВА ВЫПУСКНИКАМ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ ШКОЛ
ПРЕЗИДЕНТ УЗБЕКИСТАНА ШАВКАТ МИРЗИЁЕВ ПОЗДРАВИЛ ВЫПУСКНИКОВ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ ШКОЛ Дорогие мои дети! От всего сердца поздравляю всех вас с получением аттестатов зрелости и вступлением в самостоятельную жизнь. В этот долгожданный день 25 мая более чем в 10 тысячах школ страны звучит
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ ТОРЖЕСТВЕННАЯ ЦЕРЕМОНИЯ ВСТРЕЧИ ПРЕЗИДЕНТА СИНГАПУРА
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Сингапур Халима Якуб пребывает в нашей стране с государственным визитом. Сегодня, 24 мая в резиденции «Куксарой» состоялась церемония официальной встречи главы Сингапура. На площади перед резиденцией был выстроен почетный караул. Президент
Read MoreПЕРВЫЙ АККРЕДИТОВАННЫЙ АМЕРИКАНСКИЙ ВУЗ В УЗБЕКИСТАНЕ ВЫПУСТИЛ ПЕРВЫХ БАКАЛАВРОВ
Первый аккредитованный американский вуз в Узбекистане — Университет Вебстера выпустил первых бакалавров. Для участия в церемонии прибыл президент Университета Вебстера и посол США в Ташкенте. Главный зал Дворца кино имени Алишера Навои 20 мая был почти заполнен гостями, родителями и
Read MoreСТУДЕНТЫ СЕВЕРНОГО (АРКТИЧЕСКОГО) ФЕДЕРАЛЬНОГО УНИВЕРСИТЕТА ИМЕНИ М. В. ЛОМОНОСОВА В ТАШКЕНТЕ
В рамках международного договора о сотрудничестве (пункт «Академическая мобильность») между Северным (Арктическим) федеральным университетом имени М.В.Ломоносова и Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека проходят стажировку студенты кафедры русского языка и культуры речи САФУ имени М.В.Ломоносова с 15 по 27 мая
Read MoreПРОХОДИТ МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ ОНЛАЙН-КОНФЕРЕНЦИЯ: “КОМПЬЮТЕРНАЯ ЛИНГВИСТИКА: ПРОБЛЕМЫ И РЕШЕНИЯ”
В данный момент, 23 мая 2023 года IT-park и резидент IT-park компания “Univer-Class System” в сотрудничестве с Узбекским государственным университетом мировых языков, Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Южным Федеральным университетом Российской Федерации, Адыгейским государственным университетом и Научным электронным журналом