2023-yil 29-sentabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, professor Ilxom Tuxtasinov Fransiyaning Puatye universiteti Evropa Ittifoqining Erasmus+ dasturi loyihalari koordinatori Lucia Baginini qabul qildi. Muloqot chogʻida tomonlar oʻqituvchi va talabalar almashinuvi, Fransiyalik talabalar uchun yozgi maktablarini tashkil qilish hamda
Read MoreOLIY TAʼLIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRI YAPONIYANING TSUKUBA UNIVERSITETIGA TASHRIF BUYURDI
Oliy taʼlim fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov 1-3-oktyabr kunlari Yaponiyaning Kioto shahrida boʻlib oʻtadigan “Fan va texnologiyalar vazirlarining davra suhbati” hamda “Jamiyatda fan va texnologiyalar” forumida ishtirok etish uchun Yaponiyaga yetib keldi. I. Abdurahmonov tashrifini Tsukuba universiteti dasturlari bilan
Read MoreKOREYANING SONGSIL UNIVERSITETI PREZIDENTI O’ZDJTUGA TASHRIF ETDI
2023-yil 28-sentabr kuni Koreya Respublikasining Soongsil universiteti prezidenti Beom Sik Jang va Xalqaro hamkorlik boʻyicha Vitse-prezidenti Ju-Young Park bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet faoliyati, xalqaro hamkorlik aloqalari hamda taʼlim muassasamizda koreys tilini oʻqitish borasida amalga oshirilayotgan
Read MoreYEVROPA ITTIFOQI TAʼLIM KO‘RGAZMASINI O’TKAZIB YUBORMANG!
Toshkent, Samarqand va Namanganda boʻlib oʻtadigan ikkinchi Yevropa Ittifoqi taʼlim ko‘rgazmasini o’tkazib yubormang! Taʼlim koʻrgazmasida Siz quyidagilarni bilib olasiz: 🔹 Yevropa Ittifoqining 9 ta mamlakatidagi 20 ta nufuzli universitetda oʻqish imkoniyatlari; 🔸 Erasmus Mundus grantlari: Magistratura dasturlari uchun grant imkoniyatlari
Read MoreFRANSIYA ELCHISI XALQARO MODA AKADEMIYASI BITIRUVCHILARINI QUTLADI
Fransiyaning O‘zbekistondagi elchisi Oreliya Bushez xonim Parij Xalqaro moda Akademiyasi (AICP) talabalarini (jami 47 nafar) Toshkent To‘qimachilik va yengil sanoat instituti bilan hamkorlikdagi ikki tomonlama diplom olganlari bilan tabrikladi. Ushbu ta’lim tizimi oʻzbekistonlik talabalarga Toshkentdagi Fransuz alyansi harakati tufayli fransuz
Read More«XIX VINOGRADOV MUTOLAASI» XALQARO ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA BO‘LIB O’TDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida XIX-Vinogradov mutolaa tadbiri bo’lib o’tdi. Unda rossiyalik olimlar, O’zbekiston Respublikasi oliy o’quv yurtlari va maktablarining amaliyotchi o’qituvchilari ishtirok etdi. Anjuman O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti va O’zbekiston Milliy universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Read MoreXITOYNING JANUBI-G‘ARBIY UNIVERSITETI XALQARO KOLLEJI RAHBARI BILAN HAMKORLIK MASALALARI MUHOKAMA QILINDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Xitoy Xalq Respublikasining Janubi-G‘arbiy universiteti Xalqaro kolleji rahbari Liu Meng boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Tashrif davomida ikki tomonlama hamkorlik masalalari va istiqboldagi rejalar muhokama qilindi.
Read MoreO‘ZBEKISTON-ROSSIYA MINTAQALARARO REKTORLAR KONFERENSIYASI BO’LIB OTMOQDA
Sankt-Peterburg davlat universitetida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti administratsiyasi ko’magida 25-26 sentabr kunlari Rossiya Federatsiyasi va O’zbekiston Respublikasi oliy o’quv yurtlari rektorlarining IV mintaqalararo konferensiyasi bo’lib o’tmoqda. Bugun Sankt-Peterburg davlat universitening Menedjment oliy maktabida bo‘lib o‘tayotgan “O‘zbekiston-Rossiya mintaqalararo rektorlar konferensiyasi”da mamlakatimizdan 16
Read MoreNEMIS TILI O’QITUVCHILARI UCHUN STIPENDIYALAR
Gyote-Institut 2024 yilda ham nemis tili fanidan dars beradigan yoki biron bir fanni nemis tilida olib boradigan o’qituvchilarga Germaniyada, shuningdek, oflayn, yoki Blended-Learning formatida (onlayn fazalar bilan) malaka oshirish uchun ko’plab imkoniyatlarni taklif etadi. O’quv kurslari 3 xil formatda o’tkaziladi: (1)
Read MoreBUYUK BRITANIYANING PORTSMOT UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK ALOQALARI O’RNATILDI
Buyuk Britaniyaning Portsmot universiteti (University of Portsmouth)ning Ta’lim, tillar va tilshunoslik maktabi direktori professor Stephen Corbett hamda direktor o’rinbosari Marjorie Huet-Martinlar Samarqand davlat chet tillar institutiga tashrif buyurdi va instituti rektori v.v.b. Fazliddin Ro’ziqulov bilan uchrashdi. Unda tomonlar o’rtasida xalqaro

СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА С КООРДИНАТОРОМ ПРОЕКТОВ ПРОГРАММЫ ЭРАЗМУС+ ЛЮСИЕЙ БАГИНИ
29 сентября 2023 года ректор Узбекского государственного университета мировых языков проф. И. Тухтасинов принял координатора проектов программы Эразмус+ Европейского Союза из университета Пуатье Франции Люсию Багини. В ходе встречи стороны обсудили вопросы обмена преподавателями и студентами, организации летних школ для
Read MoreМИНИСТР ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ, НАУКИ И ИННОВАЦИЙ ПОСЕТИЛ УНИВЕРСИТЕТ ЦУКУБЫ
Министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов прибыл в Японию для участия в «Круглом столе министров науки и технологий» и в международном форуме «Наука и технологии в обществе», которые пройдут в Киото, Япония, в октябре 1-3. Свой визит И.Абдурахмонов
Read MoreФЕСТИВАЛЬ «ХОН-АТЛАС»: ОТ ГЛУБОКИХ ТРАДИЦИЙ К СОВРЕМЕННОМУ ВДОХНОВЕНИЮ
28 сентября по инициативе Комитета семьи и женщин Республики Узбекистан и ряда общественных организаций проводится фестиваль «Хон-атлас», на котором демонстрируются национальная одежда из хан-атласа. Также данное мероприятия прошло в Узбекском государственном университете мировых языков с целью популяризации национальных костюмов и
Read MoreПРЕЗИДЕНТ УНИВЕРСИТЕТА СОНСИЛЬ (КОРЕЯ) НАНЕС РАБОЧИЙ ВИЗИТ В УЗГУМЯ
Руководство Узбекского государственного университета мирровых языков, во главе с ректором И. Тухтасиновым 28 сентября 2023 года встретилось с президентом Университета Сонсиль (Soongsil University) Республики Корея Бом Сик Чангом. Ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов рассказал гостям о деятельности университета, международных связях и
Read MoreПРИМИ УЧАСТИЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЙ ВЫСТАВКЕ ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА
Не пропустите вторую образовательную выставку ЕС которая пройдет в трех городах нашей страны: в Ташкенте, Самарканде и Намангане. На образовательной выставке вы узнаете: — Возможность обучения в 20 престижных университетах 9 стран ЕС; — Гранты Erasmus Mundus: доступ к престижным
Read MoreПОСОЛ ФРАНЦИИ ПОЗДРАВИЛ ВЫПУСКНИКОВ ПАРИЖСКОЙ МЕЖДУНАРОДНОЙ АКАДЕМИИ МОДЫ
Посол Франции в Узбекистане г-жа Орелия Бушез поздравила студентов Парижской международной академии моды (AICP) (всего 47 человек) с получением двойного диплома в сотрудничестве с Ташкентским институтом текстильной и легкой промышленности. Эта система образования позволяет узбекским студентам овладевать текстилем наряду с
Read MoreВ УЗГУМЯ СОСТОЯЛАСЬ ЕЖЕГОДНАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ – XIX ВИНОГРАДОВСКИЕ ЧТЕНИЯ
На торжественном открытии конференции c приветственным словом к участникам обратился ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон Тухтасинов. Участниками форума стал весь цвет русистов республики: преподаватели вузов изо всех регионов Узбекистана и изо всех столичных вузов, педагоги школ, лицеев и
Read MoreВОПРОСЫ СОТРУДНИЧЕСТВА ОБСУЖДЕНЫ С РУКОВОДСТВОМ МЕЖДУНАРОДНОГО КОЛЛЕДЖА ЮГО-ЗАПАДНОГО УНИВЕРСИТЕТА КИТАЯ
Ташкентский государственный университет востоковедения посетила делегация во главе Лю Мен, руководителя Международного колледжа Юго-Западного университета Китайской Народной Республики. В ходе визита были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества и планы на будущее.
Read MoreТЕ, КТО ЧИТАЕТ КНИГИ, ВСЕГДА БУДУТ УПРАВЛЯТЬ ТЕМИ, КТО СМОТРИТ ТЕЛЕВИЗОР
Книги дают нам важные жизненные уроки, они учат нас быть более чуткими, открывают нам глаза на проблемы, с которыми сталкивается наш мир, и заставляют нас думать самостоятельно. Они формируют наше сознание, делают нас более творческими и улучшают наше критическое мышление.
Read MoreИЗУЧЕНИЕ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА ПОСРЕДСТВОМ МУЗЫКИ
Английский язык является самым распространенным языком в мире. Его используют как инструмент общения около половины земного шара. В век прогресса и технологий, знание и изучение английского языка необходимо каждому цивилизованному интеллигентному человеку. Изучение языка – это вовсе не простое дело.