NETIKET — TARMOQLARDAGI MULOQOT USLUBI QANDAY BO‘LISHI KERAK?
Netiket — (“tarmoq (ingl. net)” va “etika” so‘zlarining birlashishi) ko‘pchilik rioya qiladigan Internet hamjamiyatining xulq-atvori, muloqot usuli va madaniyati qoidalari jamlanmasidir. Quyida berilgan bir nechta qoida siz uchun tarmoqlarda etika asosida muloqot qilishingizga yordam beradi:
Read MoreISPANIYANING MURSIYA UNIVERSITETI PROFESSORI O’ZDJTU TALABALARIGA MA’RUZA O’QIDI
Joriy yilning 30-oktabr kuni Ispaniyaning Mursiya universitetining “Turizm va xalqaro aloqalar” fakulteti professori Rosa Marcela Ramos O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Roman-german filologiyasi fakultetiga tashrif buyurdi. Tashrifdan asosiy maqsad – ikki universitet hamda fakultet o’rtasidagi o’quv, ilmiy-amaliy, shuningdek, xalqaro aloqalarni
Read MoreERASMUS+ EKSPERTLAR (HERES) YILLIK YIG’ILISHIGA MEZBONLIK QILING!
2023 yilda Erasmus+ yillik sarhisob yig’ilishini o’tkazish uchun arizalar ochiq! Agar sizning universitetingiz har yili o’tkaziladigan Erasmus+ tadbiriga mezbonlik qilmoqchi bo’lsa, bu Siz uchun yaxshi imkoniyat! Ariza topshirish muddati: 3-noyabr, 2023 yil. Ro’yxatdan o’tish uchun havolaga o’ting.
Read More“TIMES HIGHER EDUCATION” TASHKILOTI RAHBARIYATI ISHTIROKIDA SEMINAR TASHKIL ETILDI
30-oktabr kuni Oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligida “Times Higher Education” xalqaro reyting tashkiloti rahbariyati – Phil Baty, Elizabeth Shepherd, Lachyn Italmazova ishtirokida respublika oliy ta’lim tashkilotlari uchun seminar tashkil etildi. Unda Toshkent shahrida joylashgan 14 ta oliy ta’lim muassasasidan
Read MoreVEBSTER UNIVERSITETINING XORIJIY KAMPUSLAR BOSH DIREKTORI RAYAN GAFFI O’ZDJTUGA TASHRIF BUYURDI
AQSHdagi Vebster universitetining xorijiy mamlakatlardagi kampuslari bosh direktori Rayan Gaffi, Toshkentdagi Vebster universiteti ijrochi rektori Rasul Raxmonov, universitet masʼul xodimi Ulugʻbek Shukurullayevlardan iborat universitet vakillari Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. Uchrashuvda Vebster universiteti bilan ta’lim sohasida kengaytirilgan shartnoma
Read MoreTOKIO CHET TILLAR UNIVERSITETI TALABASI CHET ELLIKLAR UCHUN O’ZBEK TILI TANLOVIDA G’OLIB BO’LDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetida tahsil olayotgan Ruka Vatanabe (Tokio xorijiy tadqiqotlar universitetining, Xalqaro va mintaqaviy tadqiqotlar maktabi, «Markaziy Osiyo mintaqasi» mutaxassisligi, 3-bosqich talabasi) «O’zbek tili – qalbim tarjimoni» tanlovida birinchi o’rinni egalladi. Chet elliklar uchun o’zbek tili bo’yicha tashkil etilgan
Read More«TECHGIRLS» DASTURDA ISHTIROK ETING!
Agarda Siz maktab o’quvchisi bo’lsangiz va texnologiya sohasiga qiziqishingiz yuqori bo’lsa, unda hech ikkilanmay «TechGirls» dasturida ishtirok eting! TechGirls – Markaziy Osiyo va boshqa mamlakatlarda yashovchi qizlarni ilm-fan va texnologiyalar sohasida ish yuritishga rag‘batlantirish va ilhomlantirishga qaratilgan xalqaro yozgi almashinuv dasturidir.
Read MoreMEDIA VA AXBOROT SAVODXONLIGIGA BAG’ISHLANGAN ANJUMAN BO’LIB O’TDI
Bugun, O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari uchun Yangi Media Ta’lim Markazi nodavlat notijorat tashkiloti directori Beruniy Alimov hamda markaz ijrochi direktori, trener Gulmira Shukurovalar tomonidan seminar-trening tashkil etildi. Talabalarga media va axborot savodxonligi tushunchasi: bazaviy kompetensiyalar va ko’nikmalar yuzasidan
Read MoreO’ZDJTU BILAN HAMKORLIK KELISHUVI IMZOLANDI
Bugun, 26 oktyabr kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov hamda “Yangi Media Ta’lim Markazi” nodavlat notijorat tashkiloti rahbari Beruniy Alimov o’rtasida uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuv avvalida, tomonlar o’z tashkilotlari haqida ma’lumot berib o’tdilar. Jumladan, I.Tuxtasinov universitetda
Read MoreVENGRIYANING KAROLI GASPAR UNIVERSITETI REKTORI DR. LASZLO TROCSANYI O’ZBEKISTONDA BO’LIB TURIBDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Vengiriyaning Karoli Gaspar universiteti rektori Dr. Laszlo Trocsanyi boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Delegatsiyaga Vengriyaning O’zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Jozsef Rozsa hamrohlik qildi. Tomonlar universitetlar faoliyati, yutuq va natijalar, shuningdek, o’zaro hamkorlik salmog’i, bu bo’yicha kelgusida

On October 30, 2023, Rosa Marcela Ramos, Professor of the Faculty of Tourism and International Relations at the Spanish University of Murcia, visited the Faculty of Romano-Germanic Philology of Uzbekistan State World Languages University. The main purpose of the visit
Read MoreAPPY TO HOST ERASMUS+ ANNUAL MEETING OF HIGHER EDUCATION REFORM EXPERTS (HERES)
Application forms for hosting the annual meeting of HEREs in 2023 are now open! If your university is interested in hosting this annual Erasmus+ event, seize the opportunity and apply now! Application Deadline: November 3rd, 6 p.m. 🌐 To register
Read MoreA SEMINAR WAS ORGANIZED WITH THE LEADERSHIP OF ‘TIMES HIGHER EDUCATION’
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation held a seminar for higher educational institutions of the republic with the participation of the leadership of the international rating organization Times Higher Education – Phil Baty, Elizabeth Shepherd, Lachyn Italmazova. It
Read MoreRYAN GAFFEY, DIRECTOR GENERAL FOR GLOBAL CAMPUSES AT WEBSTER UNIVERSITY, VISITED UzSWLU
The representatives of Webster University, consisting of the Director General for Global Campuses – Ryan Gaffey, the executive rector of Webster University in Tashkent – Rasul Rakhmanov, and the responsible officer of the university – Ulugbek Shukurullayev, visited Uzbekistan State
Read MoreTOKYO UNIVERSITY OF FOREIGN STUDIES STUDENT STUDYING IN UZBEKISTAN WINS UZBEK LANGUAGE CONTEST FOR FOREIGNERS
Mr. Ruka Watanabe (3rd year, Tokyo University of Foreign Studies, School of International and Area Studies, Central Asia Region Major) currently studying at Tashkent State University of Oriental Studies in the Republic of Uzbekistan, was crowned the first-place winner in
Read More2024 TECHGIRLS EXCHANGE PROGRAM IS NOW OPEN
Are you a female high school student in Uzbekistan with a passion for tech?Application for the 2024 TechGirls Exchange Program is now open! Apply for a chance to sharpen your tech skills in the summer of 2024 in the United
Read MoreA SEMINAR DEDICATED TO MEDIA AND INFORMATION LITERACY WAS HELD
Today, a seminar was organized by Prof. Beruniy Alimov, a director of the non-governmental organization ‘Yangi Media Ta’lim Markazi‘ and by Gulmira Shukurova, an executive director of the center for the students of Uzbekistan State World Languages University. Students were
Read MoreA COOPERATION AGREEMENT WAS SIGNED WITH UZSWLU
Today, on October 26, 2023, a meeting was held between Prof. Ilkhomjon Tukhtasinov, the rector of Uzbekistan State World Languages University, and Prof. Beruniy Alimov, the director of the non-governmental organization “Yangi Media Ta’lim Markazi”. At the beginning of the
Read MoreTHE DELEGATION OF THE HUNGARIAN KÁROLI GÁSPÁR UNIVERSITY PAID A VISIT TO THE TASHKENT STATE UNIVERSITY OF ORIENTAL STUDIES
The Tashkent State University of Oriental Studies was visited by a delegation led by the rector of the Hungarian Karol Gaspar University – Dr. Laszlo Trocsanyi. The delegation was accompanied by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Uzbekistan
Read MoreIN COOPERATION WITH ST. PETERSBURG STATE UNIVERSITY, IT IS PLANNED TO OPEN A RUSSIAN LANGUAGE TESTING CENTER AT UZSWLU
Rector of Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU), prof. I.M.Tukhtasinov met with D. Ptyushkin, the director of the Russian Language Testing Center of Saint Petersburg State University and I.Ilycheva, the Center’s methodologist. During the dialogue, the parties agreed to open