QIRG‘IZ MILLIY UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK ALOQALARI YO‘LGA QO‘YILMOQDA
O‘zbekiston Milliy universitetiga Yusuf Bolasog‘un nomidagi Qirg‘iz milliy universiteti delegatsiyasi tashrif buyurdi. Ikki universitet o‘rtasidagi o‘quv, uslubiy, ilmiy, madaniy-ma’rifiy yo‘nalishlarda istiqbolli hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, talabalar almashinuvi va xalqaro stajirovkalarni yo‘lga qo‘yish, hamkorlikda ilmiy loyihalarni amalga oshirish, o‘quv va ilmiy adabiyotlar
Read MoreNAMANGAN DAVLAT UNIVERSITETI VA LAHOR UNIVERSITETI O‘RTASIDA HAMKORLIK ALOQALARI YO‘LGA QO‘YILDI
Namangan davlat universiteti delegatsiyasi Lahor universitetiga tashrif buyurib, ushbu oliy ta’lim dargohining faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Universitetdagi ta’lim tizimi, laboratoriyalar, tadqiqot markazlari va xalqaro hamkorlik dasturlari haqida ma’lumotlarga ega bo‘ldi. Tashrif natijasida Namangan davlat universiteti va Pokistonning nufuzli oliy ta’lim
Read MoreFRANSUZ TILI MUTAXASSISLARI PUATYE UNIVERSITETIDA MALAKA OSHIRDILAR
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Roman-german filologiyasi fakultetining professor-o’qituchilari Fransiyaning Puatye universitetida tashkil etilgan seminar-treningda ishtirok etdi. Ishtirokchilar Erasmus+ loyihasi doirasidagi treningda qatnashish bilan barobarida, o’z taqdimot va ma’ruzalari bilan chiqish qilib, mazkur universitetdagi ta’lim jarayonlarini ham kuzatdilar hamda dars
Read MoreO‘ZBEKISTON-GRUZIYA REKTORLAR FORUMI TASHKIL ETILADI
Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi oʻrinbosari Shohrux Daliyev boshchiligidagi delegatsiya Gruziya Respublikasi taʼlim, fan va yoshlar vazirining birinchi oʻrinbosari Giorgi Modebadze, vazir oʻrinbosarlari Baya Kvitsiani hamda Tamar Gvamichava bilan muzokara oʻtkazdi. Uchrashuv davomida ikki davlat oʻrtasidagi
Read MoreYAPON MILLIY CHOY MAROSIMI BO‘LIB O‘TDI
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakulteti Yapon filologiyasi yoʻnalishi 2-bosqich amaliyot o’tayotgan talabalariga Yaponiyaning anʼanaviy choy marosimi – “Chanoyu” (茶の湯) yoki “Sado” (茶道) namoyish etildi. Ushbu tadbir Tsukuba universiteti vakillari Matsumoto Ryo, Yoshida Kaito, shuningdek, JICA Xalqaro hamkorlik
Read MorePOKISTON BOSH VAZIRI SHAHBOZ SHARIF O’ZBEKISTONDA
26-fevral kuni Toshkent shahridagi Xalqaro kongress markazida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharifni rasmiy kutib olishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni samimiy qutlab, shohsupaga taklif etdi.
Read MoreSAMDCHTIDA FRANSUZ TILI BOʻYICHA OʻTKAZILGAN PEDAGOGIK AMALIYOT “MAHORAT MAKTABI” SIFATIDA YAKUNLANDI
Samarqand davlat chet tillar institutining boʻlajak fransuz tili oʻqituvchilari oʻzlarining pedagogik amaliyot jarayonini muvaffaqiyatli va kasbiy mahorat sohasidagi cheksiz ta’ssurotlari ila yakunladilar. Oʻquv yilining yarmi davomida tashkil etilgan ushbu pedagogik amaliyot boʻlgʻusi fransuz tili mutaxassislarini akademik litsey, umumta’lim maktablari hamda
Read MoreYAPON TILIDA NOTIQLIK SAN’ATI SOVRINDORLARI TAQDIRLANDI
«Japan Digital University»da «Yapon tilida notiqlik san’ati» tanlovining Respublika bosqichi bo’lib o’tdi. 33-bor o’tkazilgan ushbu musobaqada yurtimizning turli ta’lim muassasalaridan kelgan kuchli notiqlari o’zlarining ajoyib chiqishlari bilan ishtirok etishdi. Yakunda hakamlar hay’ati tomonidan sovrindorlar aniqlandi. Keling ular bilan tanishamiz :
Read MorePRESSETT TRENINGI O‘Z FAOLIYATINI BOSHLADI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida PRESSETT treningi bo‘lib o‘tdi. Treningning asosiy maqsadi – o‘qituvchilarning kasbiy rivojlanish jarayonini mustahkamlash, reflektiv amaliyotlarni chuqur o‘rganish va ularni ta’lim jarayoniga tatbiq etishdan iborat. Mazkur treningda Respublika OTMlarining 160 dan ortiq professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi. Tadbirni
Read MoreO’ZBEKISTONLIK PROFESSOR-O’QITUVCHILAR BUTUNJAHON URDU TILI KONFERENSIYASIDA ISHTIROK ETMOQDA
Hindistonda bo’lib o’tayotgan Butunjahon urdu tili konferensiyasida Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti professor-o’qituvchilari ham faol ishtirok etmoqda. Jumladan, professor Muhayyo Abdurahmonova, dotsent Nilufar Xodjayeva, dotsent Sirojiddin Nurmatov press konferensiyada o’z ma’ruzalari ishtirok etisdi.

FRENCH LANGUAGE SPECIALISTS HAVE BEEN TRAINED AT THE UNIVERSITY OF POITIERS
The faculty of the Faculty of Romano-Germanic Philology of Uzbekistan State World Languages University participated in a training organized at the University of Poitiers in France. The participants not only participated in the training within the Erasmus+ Programme but also
UZBEK-GEORGIAN RECTORS FORUM TO BE ORGANIZED
The delegation led by First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan Shahrukh Daliyev held talks with First Deputy Minister of Education, Science and Youth of the Republic of Georgia Giorgi Modebadze, and Deputy
THE JAPANESE NATIONAL TEA CEREMONY TOOK PLACE
Students undergoing an internship in Japanese Philology at the Faculty of Oriental Philology of Uzbekistan State World Languages University were shown a traditional Japanese Tea ceremony, – “Chanoyu” (茶の湯) or “Sado” (茶道). The event was organized by representatives of the University
THE PRIME MINISTER OF PAKISTAN PAID AN OFFICIAL VISIT TO UZBEKISTAN
On February 26, the International Congress Center in Tashkent hosted the official welcoming ceremony of Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif, who is paying an official visit to our country. President of the Republic of Uzbekistan
THE PRESSETT TRAINING HAS STARTED ITS WORK
The PRESSETT training was held at Uzbekistan State World Languages University. The main purpose of the training is to consolidate teacher professional development and in-depth study of reflexive practices and their implementation in the educational process. More than 160 teaching
TEACHERS FROM UZBEKISTAN TAKE PART IN THE WORLD URDU LANGUAGE CONFERENCE
The faculty of Tashkent State University of Oriental Studies is also actively participating in the World Urdu Language Conference, which is being held in India. In particular, Professor Mukhayo Abdurakhmanova, Associate Professor Nilufar Khodjayeva, and Associate Professor Sirojiddin Nurmatov spoke
A PEDAGOGICAL TRAINING SEMINAR WAS HELD IN ISTANBUL
The seminar was organized by the Asya Dilem Academy in Istanbul and the Turkish University Center of Turkey. Elmira Kamariddinovna Moydinova, Associate Professor of the Department of Methods of Teaching English at the Third Faculty of English at Uzbekistan State
A PRESENTATION OF UZBEKISTAN’S TOURISM POTENTIAL WAS HELD IN SWEDEN
The delegation of the Committee on Tourism took part in the cultural and educational evening “Samarkand – a masterpiece of the Silk Road”, which was held in the Swedish capital Stockholm. The event was organized in cooperation with the Embassy
THE STUDENTS’ WINTER SCHOOL TRIP TO MALAYSIA CONTINUES
Students of Termez State University are currently participating in the Winter Exchange program at Utara University, one of Malaysia’s leading universities, where they gain knowledge and develop language skills. During the program, students also visited the famous Petronas Twin Towers,
A STUDENT FROM UZBEKISTAN STUDIED AT THE PORTUGUESE UNIVERSITY OF PORTO
Within the framework of the Erasmus+ program, in cooperation with the National University of Uzbekistan and the Portuguese Universities of Porto, Minho, and Aveiro, which have high scores in a number of international rankings, students and teachers regularly carry out