XORIJIY TILLARNI O‘QITISHDA INNOVATSION YONDASHUVLARGA TATBIQIGA BAG’ISHLANGAN ANJUMAN TASHKIL ETILDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz filologiyasi fakultetida «Xorijiy tillarni o‘qitishda innovatsion yondashuvlar: nazariyaning amaliyotga tatbiqi» mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi. Anjumanda nafaqat xorijiy tillarni o‘qitishdagi dolzarb masalalar, balki ilmiy jamoatchilik bilan birgalikda yangi ilmiy natijalarga erishish, ta’lim sohasidagi
Read MoreO‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOEV AMALIY TASHRIF BILAN OLMAOTA SHAHRIDA BO’LIB TURIBDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Olmaota shahriga keldi. Davlatimiz rahbarini Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev kutib oldi. O‘zbekiston yetakchisi tashrifi sharafiga faxriy qorovul saflandi va ikki mamlakat bayroqlari ko‘tarildi. Tashrif davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va
Read MoreCHEXIYADA O‘ZBEKISTONNING BEBAHO MADANIY MEROSIGA BAG’ISHLANGAN TADBIR TASHKIL ETILDI
Chexiyada “O‘zbekiston: bebaho madaniy merosi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini Samarqandda o‘tkazishga tayyorgarlik bo‘yicha qaroriga muvofiq tashkil etildi. Shu munosabat bilan Termiz davlat universiteti delegatsiyasi Chexiyaning Karlov universitetiga tashrif buyurdi.
Read MoreO‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI YEVROPA ITTIFOQI BILAN IQTISODIY MULOQOTNI KENGAYTIRISH MUHIMLIGINI TA’KIDLADI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Kaya Kallas boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Amaliy hamkorlikni kengaytirish va bo‘lajak qo‘shma tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi. Uchrashuv avvalida
Read MoreTOSHKENTDAGI FRANSUZ ALYANSI BILAN STRATEGIK HAMKORLIK KENGAYMOQDA
Toshkentdagi Fransuz alyansi direktori Dilshod Axmedov, madaniyat sohasidagi loyihalar uchun mas’ul Eleonor Ventura va administrativ masalalar bo‘yicha maslahatchi Jan-Klod Byujong O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida mehmonlar O’zDJTU rektori I.Tuxtasinov boshchiligidagi universitet mas’ullari bilan muloqot qildi. Muloqot
Read MoreBARCHA XOTIN-QIZLAR DIQQATIGA! “PHD SARI QADAM” LOYIHASI DOIRASIDA GRANT E’LON QILINMOQDA!
lmiy tadqiqot bilan shug‘ullanuvchi barcha xotin-qizlar diqqatiga! Yoshlar ishlari agentligi hamda Yosh olimlar kengashi tomonidan “PhD sari qadam” loyihasining 3-mavsumi doirasida grant e’lon qilinadi. Loyihada ilmiy faoliyatga qiziquvchi yosh xotin-qizlar uchun 2 oylik o‘quv kurslar tashkil etilda. Dastur davomida ishtirokchilar
Read MoreOZARBAYJON TILLAR UNIVERSITETI DOTSENTI ISHTIROKIDA SEMINAR-TRENING TASHKIL ETILDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ozarbayjon Tillar universiteti (OTU) Roman tillari tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri, PhD, dotsent Ulfat Zakir o‘g‘li Ibrohim tomonidan seminar-trening tashkil etildi. Dastur davomida professor-o‘qituvchilar, talabalar va magistrlar uchun “Influence de l’IA dans l’enseignement des
Read MoreHAQIQAT VA YOLG‘ON: SOXTA AXBOROTNI QANDAY ANIQLASH MUMKIN?
Bugungi kunda ommaviy axborot vositalari orqali tarqaladigan soxta ma’lumotlar soni keskin oshdi. Odamlar haqiqat va yolg‘onni farqlashda qiyinchiliklarga duch kelishmoqda. Shunga qaramay, yolg‘on ma’lumotlarni aniqlash va ulardan himoyalanish usullari mavjud. Ushbu maqolada soxta xabarlarni aniqlash bo‘yicha asosiy texnikalar bayon etiladi.
Read MoreYAPONIYADA O‘ZBEKISTON SAYOHATIGA BAG‘ISHLANGAN YANGI KITOB NASHR ETILDI
Mashhur yapon yozuvchisi va fotografigi Yamaki Miho tomonidan “O‘zbekistonga ilk bor sayohat” nomli yangi kitob yapon tilida chop etildi. Unda Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlaridagi 44 ta diqqatga sazovor joylar va 700 dan ortiq noyob fotosuratlar keltirilgan. Kitobda mamlakatimizning
Read MoreO’ZDJTU DUNIYONING TOP UNIVERSITETLARI REYTINGIDA
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti HE Higher Education Ranking Xalqaro reytingida ilk bor ishtirok etdi va katta yutuqlarga erishib, quyidagi natijalarni qayd qildi: – Dunyo universitetlari orasida 83-o‘rin;– O‘zbekistondagi 30 ta universitet ichida 7-o‘rin. Ushbu natija universitetning ta’lim sifati, ilmiy

A CONFERENCE DEDICATED TO THE IMPLEMENTATION OF INNOVATIVE APPROACHES IN FOREIGN LANGUAGE TEACHING HAS BEEN ORGANIZED
A Republican scientific and practical conference on “Innovative Approaches in Foreign Language Learning: Applying Theory to Practice” was held at the Faculty of English Philology of Uzbekistan State World Languages University. The conference discussed not only pressing issues in foreign
Read MoreTHE PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN, SHAVKAT MIRZIYOYEV, IS ON A WORKING VISIT TO ALMATY, KAZAKHSTAN
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, has arrived in Almaty on a working visit. He was met at the airport by the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev. In honor of the arrival of Uzbekistan’s
Read MoreAN EVENT DEDICATED TO UZBEKISTAN’S INVALUABLE CULTURAL HERITAGE WAS HELD IN THE CZECH REPUBLIC
A spiritual and educational event titled “Uzbekistan: Invaluable Cultural Heritage” was held in the Czech Republic. This event was organized in accordance with the decision of the President of the Republic of Uzbekistan on preparations for the 43rd session of
Read MoreSTRATEGIC COOPERATION WITH THE FRENCH ALLIANCE IN TASHKENT IS EXPANDING
The Director of the French Alliance in Tashkent, Dilshod Akhmedov, the cultural projects coordinator, Éléonore Ventura, and the administrative affairs advisor, Jean-Claude Bujon, visited the Uzbek State University of World Languages. During the visit, the guests met with the university’s
Read MoreATTENTION ALL WOMEN! A GRANT IS ANNOUNCED WITHIN THE FRAMEWORK OF THE “STEP TOWARDS PHD” PROJECT!
Attention to all women engaged in scientific research! The Youth Affairs Agency and the Council of Young Scientists announce a grant as part of the 3rd season of the “Step Towards PhD” project. As part of the project, two-month training
Read MoreA SEMINAR-TRAINING ORGANIZED WITH THE PARTICIPATION OF AN ASSOCIATE PROFESSOR FROM THE AZERBAIJAN UNIVERSITY OF LANGUAGES
A seminar-training was organized at Uzbekistan State World Languages University, conducted by the Head of the Department of Theory and Practice of Translation of Romance Languages at the Azerbaijan University of Languages (AUL), PhD, Associate Professor Ulfat Zakir oglu Ibrahim.
Read MoreA NEW BOOK DEDICATED TO THE TOURISM POTENTIAL OF UZBEKISTAN HAS BEEN PUBLISHED IN JAPAN
The famous Japanese writer and photographer, Yamaki Miho, has published a new book in Japanese titled “First Journey to Uzbekistan.” It features 44 landmarks in Tashkent, Samarkand, Bukhara, and Khiva, along with more than 700 unique photographs. The book provides
The scientific and methodological journal and the electronic portal “Foreign Languages in Uzbekistan” are honored to congratulate you on the Navruz holiday! We wish you incredible happiness, inspiration, and great strength! Let your hearts come alive with nature, and let
Read MoreNEGOTIATIONS WERE HELD ON SIGNING AGREEMENTS WITH UNIVERSITIES IN ARGENTINA
The Rector of Uzbekistan State World Languages University, Prof. I. Tukhtasinov, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina responsible for Uzbekistan, as well as the Minister for Commonwealth Affairs and the Consul General. During the meeting, the Rector
Read MoreBECOME A MEMBER OF THE YOUTH ACADEMY!
The Youth Academy invites talented young people to join its ranks! Young talented professionals (subject to age restrictions) working in the fields of science and innovation can submit a collective application through the four platforms of the Youth Academy: 1️⃣