XORIJIY TILLARNI O‘QITISHDA INNOVATSION YONDASHUVLARGA TATBIQIGA BAG’ISHLANGAN ANJUMAN TASHKIL ETILDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz filologiyasi fakultetida «Xorijiy tillarni o‘qitishda innovatsion yondashuvlar: nazariyaning amaliyotga tatbiqi» mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi. Anjumanda nafaqat xorijiy tillarni o‘qitishdagi dolzarb masalalar, balki ilmiy jamoatchilik bilan birgalikda yangi ilmiy natijalarga erishish, ta’lim sohasidagi
Read MoreO‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOEV AMALIY TASHRIF BILAN OLMAOTA SHAHRIDA BO’LIB TURIBDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Olmaota shahriga keldi. Davlatimiz rahbarini Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev kutib oldi. O‘zbekiston yetakchisi tashrifi sharafiga faxriy qorovul saflandi va ikki mamlakat bayroqlari ko‘tarildi. Tashrif davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va
Read MoreCHEXIYADA O‘ZBEKISTONNING BEBAHO MADANIY MEROSIGA BAG’ISHLANGAN TADBIR TASHKIL ETILDI
Chexiyada “O‘zbekiston: bebaho madaniy merosi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini Samarqandda o‘tkazishga tayyorgarlik bo‘yicha qaroriga muvofiq tashkil etildi. Shu munosabat bilan Termiz davlat universiteti delegatsiyasi Chexiyaning Karlov universitetiga tashrif buyurdi.
Read MoreO‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI YEVROPA ITTIFOQI BILAN IQTISODIY MULOQOTNI KENGAYTIRISH MUHIMLIGINI TA’KIDLADI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Kaya Kallas boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Amaliy hamkorlikni kengaytirish va bo‘lajak qo‘shma tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi. Uchrashuv avvalida
Read MoreTOSHKENTDAGI FRANSUZ ALYANSI BILAN STRATEGIK HAMKORLIK KENGAYMOQDA
Toshkentdagi Fransuz alyansi direktori Dilshod Axmedov, madaniyat sohasidagi loyihalar uchun mas’ul Eleonor Ventura va administrativ masalalar bo‘yicha maslahatchi Jan-Klod Byujong O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida mehmonlar O’zDJTU rektori I.Tuxtasinov boshchiligidagi universitet mas’ullari bilan muloqot qildi. Muloqot
Read MoreBARCHA XOTIN-QIZLAR DIQQATIGA! “PHD SARI QADAM” LOYIHASI DOIRASIDA GRANT E’LON QILINMOQDA!
lmiy tadqiqot bilan shug‘ullanuvchi barcha xotin-qizlar diqqatiga! Yoshlar ishlari agentligi hamda Yosh olimlar kengashi tomonidan “PhD sari qadam” loyihasining 3-mavsumi doirasida grant e’lon qilinadi. Loyihada ilmiy faoliyatga qiziquvchi yosh xotin-qizlar uchun 2 oylik o‘quv kurslar tashkil etilda. Dastur davomida ishtirokchilar
Read MoreOZARBAYJON TILLAR UNIVERSITETI DOTSENTI ISHTIROKIDA SEMINAR-TRENING TASHKIL ETILDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ozarbayjon Tillar universiteti (OTU) Roman tillari tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri, PhD, dotsent Ulfat Zakir o‘g‘li Ibrohim tomonidan seminar-trening tashkil etildi. Dastur davomida professor-o‘qituvchilar, talabalar va magistrlar uchun “Influence de l’IA dans l’enseignement des
Read MoreHAQIQAT VA YOLG‘ON: SOXTA AXBOROTNI QANDAY ANIQLASH MUMKIN?
Bugungi kunda ommaviy axborot vositalari orqali tarqaladigan soxta ma’lumotlar soni keskin oshdi. Odamlar haqiqat va yolg‘onni farqlashda qiyinchiliklarga duch kelishmoqda. Shunga qaramay, yolg‘on ma’lumotlarni aniqlash va ulardan himoyalanish usullari mavjud. Ushbu maqolada soxta xabarlarni aniqlash bo‘yicha asosiy texnikalar bayon etiladi.
Read MoreYAPONIYADA O‘ZBEKISTON SAYOHATIGA BAG‘ISHLANGAN YANGI KITOB NASHR ETILDI
Mashhur yapon yozuvchisi va fotografigi Yamaki Miho tomonidan “O‘zbekistonga ilk bor sayohat” nomli yangi kitob yapon tilida chop etildi. Unda Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlaridagi 44 ta diqqatga sazovor joylar va 700 dan ortiq noyob fotosuratlar keltirilgan. Kitobda mamlakatimizning
Read MoreO’ZDJTU DUNIYONING TOP UNIVERSITETLARI REYTINGIDA
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti HE Higher Education Ranking Xalqaro reytingida ilk bor ishtirok etdi va katta yutuqlarga erishib, quyidagi natijalarni qayd qildi: – Dunyo universitetlari orasida 83-o‘rin;– O‘zbekistondagi 30 ta universitet ichida 7-o‘rin. Ushbu natija universitetning ta’lim sifati, ilmiy

ОРГАНИЗОВАНА КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ ВНЕДРЕНИЮ ИННОВАЦИОННЫХ ПОДХОДОВ В ПРЕПОДАВАНИИ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ
На факультете английской филологии Узбекского государственного университета мировых языков состоялась республиканская научно-практическая конференция» Инновационные подходы в обучении иностранным языкам: применение теории на практике». На конференции были обсуждены не только актуальные вопросы преподавания иностранных языков, но и возможность совместной работы с
Read MoreПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ШАВКАТ МИРЗИЁЕВ НАХОДИТСЯ С РАБОЧИМ ВИЗИТОМ В ГОРОДЕ АЛМАТЫ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл с рабочим визитом в город Алматы. У самолета главу нашего государства встретил Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев. В честь прибытия лидера Узбекистана был выстроен почетный караул и подняты государственные флаги. В ходе визита Президент Республики
Read MoreВ ЧЕХИИ СОСТОЯЛОСЬ МЕРОПРИЯТИЕ, ПОСВЯЩЁННОЕ БЕСЦЕННОМУ КУЛЬТУРНОМУ НАСЛЕДИЮ УЗБЕКИСТАНА
В Чехии состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Узбекистан: бесценное культурное наследие». Данное событие было организовано в соответствии с решением Президента Республики Узбекистан о подготовке к проведению 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в 2025 году в Самарканде. В рамках мероприятия делегация
Read MoreРАСШИРЯЕТСЯ СТРАТЕГИЧЕСКОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО С ФРАНЦУЗСКИМ АЛЬЯНСОМ В ТАШКЕНТЕ
Директор Французского Альянса в Ташкенте Дильшод Ахмедов, ответственная за культурные проекты Элеонор Вентура и советник по административным вопросам Жан-Клод Бюжон посетили Узбекский государственный университет мировых языков. В ходе визита гости встретились с руководством университета во главе с ректором И.Тухтасиновым. В
Read MoreВНИМАНИЮ ВСЕХ ЖЕНЩИН! ОБЪЯВЛЯЕТСЯ ГРАНТ В РАМКАХ ПРОЕКТА «ШАГ К PHD»!
Внимание всем женщинам, занимающимся научными исследованиями! Агентство по делам молодежи и Совет молодых ученых объявляют грант в рамках 3-го сезона проекта «Шаг к PhD». В рамках проекта для молодых женщин, интересующихся научной деятельностью, организуются двухмесячные учебные курсы. В ходе программы
Read MoreОРГАНИЗОВАН СЕМИНАР-ТРЕНИНГ С УЧАСТИЕМ ДОЦЕНТА АЗЕРБАЙДЖАНСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ЯЗЫКОВ
В Узбекском государственном университете мировых языков был организован семинар-тренинг, проведённый заведующим кафедрой теории и практики перевода романских языков Азербайджанского университета языков (АУЯ), PhD, доцентом Улфатом Закир оглы Ибрагимом. В ходе программы были прочитаны интересные лекции и проведены практические занятия для
Read MoreКАЖДЫЙ ЯЗЫК — ШАГ К НОВЫМ ВОЗМОЖНОСТЯМ
Образование для меня — это не просто обязанность, а способ стать сильнее, умнее и свободнее. Особенно ярко это ощущается, когда начинаешь изучать иностранные языки. Я уже владею турецким языком, а сейчас изучаю английский. Оба языка играют важную роль в моей
Read MoreВ ЯПОНИИ ИЗДАНА НОВАЯ КНИГА, ПОСВЯЩЕННАЯ ТУРИСТИЧЕСКОМУ ПОТЕНЦИАЛУ УЗБЕКИСТАНА
Известная японская писательница и фотограф Ямаки Михо выпустила новую книгу на японском языке под названием «Первое путешествие в Узбекистан». В ней представлены 44 достопримечательности Ташкента, Самарканда, Бухары и Хивы, а также более 700 уникальных фотографий. Книга содержит интересную информацию об
Read MoreНОВЫЙ ЯЗЫК — НОВЫЙ МИР: ЗАЧЕМ УЧИТЬ ЯЗЫКИ В XXI ВЕКЕ
Язык — это не просто набор слов и грамматических правил. Это живая система, способная соединять людей, открывать доступ к новым культурам, расширять горизонты и менять нашу жизнь. В современном мире знание иностранных языков становится неотъемлемой частью личного и профессионального роста.
Read MoreУЗГУМЯ В РЕЙТИНГЕ ЛУЧШИХ УНИВЕРСИТЕТОВ МИРА!
Узбекский государственный университет мировых языков впервые принял участие в международном рейтинге HE Higher Education Ranking и добился значительных успехов, отметив следующие результаты: – 83 место среди университетов мира;-7-е место среди 30 университетов Узбекистана. Этот результат показывает, что качество образования, исследования