ARAB TILI KAFEDRASI TASHABBUSI BILAN “PRESS-KLUB» TO’GARAGI TASHKIL ETILDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti Arab tili kafedrasi tahsabbusi bilan talabalarga jurnalistika madaniyatini o’rgatish maqsadida «نادي الصحافة» (Press-klub) nomli ilmiy-amaliy to’garak tashkil etildi. Chet eldan tashrif buyurgan va hozirda universitetda faoliyat yuritayotgan mutaxassis, ustoz Ahmad Al-Zubaydiy talabalarni jurnalistika
PREZIDENT O‘ZBEK-FRANSUZ UNIVERSITETINI TASHKIL ETISH BO‘YICHA QARORNI IMZOLADI
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning PQ–354-sonli qarori bilan, O’zbekiston va Fransiya davlatlari o‘rtasidagi ta’lim hamkorligini yangi bosqichga ko‘tarishga qaratilgan, O‘zbek-Fransuz universiteti tashkil etilishi belgilandi. «O‘zbek-Fransuz universitetini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaror ushbu zamonaviy oliy ta’lim loyihasining asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi. Universitetning asoschilari
JEJU MILLIY UNIVERSITETI KENG QAMROVLI HAMKORLIK SEMINARIGA MEZBONLIK QILMOQDA
Janubiy Koreyaning Jeju provinsiyasi O‘rta Osiyo va Mo‘g‘uliston oliy ta’lim tashkilotlari global seminariga mezbonlik qilmoqda. Mazkur yirik tadbir Jeju Milliy Universitetida tashkil etilgan bo‘lib, unda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Samarqand davlat chet tillar instituti, Buyuk Ipak Yo‘li Turizm universiteti,
YAPONIYA VA O‘ZBEKISTON OTMLARI O’RTASIDA MASOFAVIY DARS MASHG‘ULOTLARI O’TKAZILMOQDA
Is’hoqxon Ibrat nomidagi Namangan davlat chet tillari instituti O‘zbek va sharq tillari kafedrasi tashabbusi bilan Yaponiyaning KOSEN (National Institute of Technology) ta’lim muassasasi hamda Namangan davlat chet tillari instituti o‘rtasida navbatdagi masofaviy o‘quv mashg‘uloti tashkil etildi. Mazkur innovatsion dars jarayonida
“HOKIM SOVRINI” OLIMPIADASIDA ISHTIROK ETIB, XORIJIY STAJIROVKANI QO’LGA KIRITING!
Barcha umumtaʼlim maktablari, akademik litsey, texnikumlarning matematika hamda fizika fani o‘qituvchilarini Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi olimpiadada ishtirok etishga chorlamoqda. Eng yuqori natija ko‘rsatgan 1-, 2- va 3-o‘rin sohiblari uchun Finlandiya va Shvetsiyada xorijiy stajirovka (barcha xarajatlar to‘liq qoplab
MINTAQAVIY VAZIRLAR DAVRA SUHBATIDA HAMKORLIKNING YANGI ISTIQBOLLARI MUHOKAMA QILINDI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov Qozog‘iston Respublikasi Fan va Oliy ta’lim vaziri Nurbek Sayasat, Ozarbayjon Respublikasi Fan va Ta’lim vaziri Emin Amrullayev 25-noyabr kuni Toshkentda QS (Quacquarelli Symonds) prezidenti va Boshqaruv Kengashi raisi Nuntsio Kvakvarelli
O‘ZBEKISTONDA ILK BOR “QS YEVROOSIYO FORUMI – 2025” O‘TKAZILADI
2025-yil 25–26-noyabr kunlari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ko‘magi bilan Toshkent shahrida xalqaro nufuzli reyting agentligi Quacquarelli Symonds agentligi tomonidan ilk bor “QS Yevroosiyo forumi – 2025” o‘tkaziladi. Tadbirga Central Asian University mezbonlik qiladi. Forum “Imkoniyatlarni kengaytirish: oliy ta’limda
O‘ZBEKISTON–OZARBAYJON YOSHLAR KONFERENSIYASI O‘TKAZILDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetida O‘zbekiston va Ozarbayjon yoshlarining do‘stlik, hamkorlik va o‘zaro aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan konferensiya tashkil etildi. Tadbirda Ozarbayjondan tashrif buyurgan “Yosh islohotchilar” jamoat birlashmasi vakillari ishtirok etdi. Anjuman davomida ta’lim almashinuvi, madaniy hamkorlik, yoshlar diplomatiyasi, qo‘shma loyihalarni samarali
O‘ZDJTU VA UZTEAM PERSONALVERMITTLUNG O‘RTASIDA ANGLASHUV MEMORANDUMI IMZOLANDI
Birinchi O‘zbekiston–Germaniya oliygohlari rektorlari forumi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O‘zDJTU) va Germaniyaning UZteam Personalvermittlung kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi (MoU) imzolandi. Mazkur hujjat talabalar va bitiruvchilarning kasbiy rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash, malakaviy amaliyot va ish bozoriga yo‘naltirish, shuningdek akademik ta’lim
NAVBATDAGI YUTUQLAR! O‘ZBEKISTONNING 9 TA OLIYGOHI QS BARQAROR RIVOJLANISH REYTINGIDAN JOY OLDI!
Oliy ta’lim sohasidagi nufuzli xalqaro agentlik – QS Quacquarelli Symonds 2026-yil uchun “QS Sustainability Rankings 2026” natijalarini e’lon qildi. Mazkur reyting dunyoning qariyb ikki mingta universitetini qamrab olgan bo‘lib, unda O‘zbekistonning 9 ta oliy ta’lim muassasasi, shu jumladan ularning uchtasi

ПО ИНИЦИАТИВЕ КАФЕДРЫ АРАБСКОГО ЯЗЫКА ОРГАНИЗОВАН КРУЖОК «ПРЕСС-КЛУБ»
По инициативе кафедры арабского языка факультета переводоведения Узбекского государственного университета мировых языков был создан научно-практический кружок «نادي الصحافة» («Пресс-клуб»), направленный на обучение студентов культуре журналистики. Приглашённый из-за рубежа специалист, преподаватель Ахмад Аль-Зубайди, ведущий педагогическую деятельность в университете, познакомил студентов с
ПОДПИСАНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ О СОЗДАНИИ УЗБЕКСКО‑ФРАНЦУЗСКОГО УНИВЕРСИТЕТА
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление о создании нового совместного образовательного проекта — Узбекско-Французского университета. Документ «О мерах по созданию Узбекско-Французского университета» (PQ–354) открывает путь к формированию современного академического центра, который станет важным этапом в укреплении партнёрства между Узбекистаном и Францией
НАЦИОНАЛЬНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ЧЕЧЖУ ПРОВОДИТ ГЛОБАЛЬНЫЙ СЕМИНАР ПО МНОГОСТОРОННЕМУ СОТРУДНИЧЕСТВУ ВУЗОВ
Провинция Чеджу (Республика Корея) принимает глобальный семинар высших учебных заведений Центральной Азии и Монголии. Крупномасштабное мероприятие проходит на базе Национального университета Чеджу. В нём участвуют: Узбекский государственный университет мировых языков, Самаркандский государственный институт иностранных языков, Университет туризма «Великий Шёлковый путь»,
ДИСТАНЦИОННЫЕ УЧЕБНЫЕ ЗАНЯТИЯ МЕЖДУ ВУЗАМИ ЯПОНИИ И УЗБЕКИСТАНА
По инициативе кафедры узбекского и восточных языков Наманганского государственного института иностранных языков имени Ибрата состоялось очередное дистанционное учебное занятие между образовательным учреждением Японии KOSEN (National Institute of Technology) и Наманганским государственным институтом иностранных языков. В рамках данного инновационного занятия студенты
НОВЫЕ ПЕРСПЕКТИВЫ СОТРУДНИЧЕСТВА ОБСУЖДЕНЫ НА РЕГИОНАЛЬНОМ КРУГЛОМ СТОЛЕ МИНИСТРОВ
Первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Сардор Раджабов принял участие в региональном круглом столе министров, который состоялся 25 ноября в Ташкенте под председательством президента QS (Quacquarelli Symonds) и председателя Совета директоров Нунцио Квакварелли. В мероприятии также
МЕЖДУ УЗГУМЯ И UZTEAM PERSONALVERMITTLUNG ПОДПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ
В рамках Первого форума ректоров вузов Узбекистана и Германии был подписан меморандум о взаимопонимании (MoU) между Узбекистанским государственным университетом мировых языков (УзГУМЯ) и немецкой компанией UZteam Personalvermittlung. Документ предусматривает поддержку профессионального развития студентов и выпускников, содействие в прохождении квалификационной практики
ОЧЕРЕДНЫЕ ДОСТИЖЕНИЯ! 9 ВУЗОВ УЗБЕКИСТАНА ВОШЛИ В РЕЙТИНГ QS ПО УСТОЙЧИВОМУ РАЗВИТИЮ!
Авторитетное международное агентство в сфере высшего образования — QS Quacquarelli Symonds опубликовало результаты рейтинга QS Sustainability Rankings 2026. Этот рейтинг охватывает почти две тысячи университетов мира, и в него вошли 9 высших учебных заведений Узбекистана, из которых три заняли места
“PEARSON EDUCATION LIMITED” ОРГАНИЗОВАЛА КУРСЫ ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ ДЛЯ ПЕДАГОГОВ И РУКОВОДИТЕЛЕЙ
Международные эксперты компании Pearson Education Limited — Саймон Топлис, Нил Уоткинс, Саймон Гулдон и Джойс Харви, проводят курсы повышения квалификации для 180 педагогов и руководящих кадров, привлечённых к преподаванию международных образовательных программ в 14 техникумах нашей страны. В ходе курсов
ИСКУССТВЕННЫЙ ИНТЕЛЛЕКТ И ПЕРЕВОД: УЗБЕКИСТАНСКИЕ СПЕЦИАЛИСТЫ В УНИВЕРСИТЕТЕ BANASTHALI VIDYAPITH
В индийском университете Banasthali Vidyapith декан Факультета перевода Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ) У. Йўлдошев и доцент кафедры Практического перевода английского языка А. Ахмедова прочитали лекции о современных подходах в лингвистике и переводоведении. Мероприятие было организовано для студентов бакалавриата
34 ГОДА СО ДНЯ ПРИНЯТИЯ ЗАКОНА О ГОСУДАРСТВЕННОМ ФЛАГЕ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Сегодня исполняется 34 года со дня принятия одного из символов независимости нашей страны — Государственного флага. Каждый цвет и знак на нашем флаге отражает историческое наследие народа, созидательный дух и уверенность в светлое будущее нашей Родины. Сегодня мы становимся свидетелями