O‘ZBEKISTON VA TURKIYA PREZIDENTLARI HAMKORLIKNING YANGI USTUVOR YO‘NALISHLARINI BELGILAB OLDILAR
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an raisligida Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, sanoat, hududlararo, ta’lim, madaniyat va turizm sohalaridagi hamkorlik izchil rivojlanayotgani qayd etildi.
OʻZBEKISTON VA TURKIYA OʻRTASIDA OLIY TAʼLIM SOHASIDAGI HAMKORLIK YANADA MUSTAHKAMLANMOQDA
Anqara shahrida Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov hamda Turkiya Respublikasi Oliy taʼlim kengashi raisi Erol Oʻzvar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuv davomida Turkiy davlatlar xalqaro universitetini tashkil etish loyihasining amaliy jihatlari, professor-oʻqituvchilarni jalb etish va
LINGVISTIKA VA RAQAMLI TRANSFORMATSIYA: O‘ZDJTU DOKTORANTI XITOYDA TAJRIBA OSHIRMOQDA
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 2-bosqich doktoranti Abdurasulova Nilufar ayni paytda Xitoy Xalq Respublikasining Chonqing shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Artificial Intelligence and Digital Transformation in Linguistics and Innovative Teaching Methodologies” mavzusidagi xalqaro malaka oshirish treningida qatnashmoqda. Trening dasturi doirasida sun’iy intellekt
OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI OSIYO OLIMPIYA KENGASHINING 46-BOSH ASSAMBLEYASIDA ISHTIROK ETDI
.26-yanvar kuni Toshkentda Osiyo Olimpiya Kengashining 46-Bosh assambleyasi boʻlib oʻtdi, unda xalqaro va mintaqaviy sport tashkilotlari rahbarlari hamda rasmiylar ishtirok etdi. O’z nitqida Prezident Shavkat Mirziyoyev global ziddiyatlarga qaramay, sportning xalqlar oʻrtasida muloqot, hamkorlik va oʻzaro anglashuvni mustahkamlashdagi rolini taʼkidladi.
XORIJLIK PEDAGOGLAR OLIS HUDUDLARDA FAOLIYAT OLIB BORMOQDA
Buxoro viloyati maktablarida yana 7 nafar xorijlik pedagog faoliyat boshladi. Shu bilan viloyat maktablarida faoliyat olib borayotgan xorijlik pedagoglar soni 61 nafarga yetdi. Muhim jihati shundaki, xorijiy o‘qituvchilar faqat viloyat markazidagi maktablarga emas, balki tuman va olis hududlardagi ta’lim muassasalariga
O‘ZBEKISTON VA ITALIYA MUTAXASSISLARI ISHTIROKIDA XALQARO SEMINAR BO‘LIB O‘TADI
Joriy yilning 2–3-fevral kunlari Mirzo Ulug‘bek nomidagi Samarqand davlat arxitektura-qurilish universitetida O‘zbekiston va Italiya mutaxassislari ishtirokida xalqaro seminar bo‘lib o‘tadi. Seminarda Italiya oliy ta’lim muassasalari, xalqaro tashkilotlar, muhandislik kompaniyalari vakillari, xalqaro darajadagi mutaxassislar, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar ishtirok etadi. Qisqacha dastur
“O‘ZBEKISTON – 2030” STRATEGIYASI LOYIHASI YUZASIDAN MATBUOT ANJUMANI OʻTKAZILADI
Joriy yilning 20-yanvar kuni soat 11:00 da “Taraqqiyot strategiyasi” markazida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi loyihasi yuzasidan “Ta’lim tizimini takomillashtirish: maqsad va vazifalar” mavzusiga bag‘ishlangan matbuot anjumani oʻtkaziladi. Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, Raqamli texnologiyalar
YASHIL KO‘NIKMALAR BO‘YICHA SHARTNOMA IMZOLANDI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan «Green Skills for a Green Economy in Central Asia» loyihasi doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda vazir Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Kasbiy ta’lim agentligi direktori Azimjon Xusanov, GIZning O‘zbekistondagi direktori Joachim
AQSHNING BRIGHAM YOUNG UNIVERSITETI PROFESSORI BILAN QATOR LOYIHALAR YUZASIDAN FIKR ALMASHILDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida AQShning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri – Brigham Young universiteti professori Toni Braunning rasmiy tashrifi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda rektor I.Tuxtasinov boshchiligidagi universitet rahbariyati hamda xalqaro hamkorlik mas’ullari ishtirok etdi. Muloqot davomida tomonlar ikki universitetning ta’lim
PREZIDENT SHAVKAT MIRZIYOYEVNING VATAN HIMOYACHILARI KUNI MUNOSABATI BILAN BAYRAM TABRIGI
Hurmatli askar va serjantlar, ofitser va generallar!Muhtaram Qurolli Kuchlarimiz faxriylari!Qadrli vatandoshlar! Avvalo, siz, azizlarni, ko‘p millatli butun xalqimizni O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 34-yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni bilan samimiy muborakbod etaman. Ushbu qutlug‘ ayyomda o‘z hayotini Vatan himoyasidek

ПРЕЗИДЕНТЫ УЗБЕКИСТАНА И ТУРЦИИ ОБОЗНАЧИЛИ НОВЫЕ ПРИОРИТЕТЫ СОТРУДНИЧЕСТВА
29 января 2026 года состоялось заседание Четвертого Совета стратегического партнерства высокого уровня между Республикой Узбекистан и Турцией, в котором приняли участие Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. В ходе встречи лидеры двух стран подчеркнули динамичное развитие
Read MoreСОТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ УЗБЕКИСТАНОМ И ТУРЦИЕЙ В СФЕРЕ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ ПРОДОЛЖАЕТ УКРЕПЛЯТЬСЯ
В городе Анкара состоялась встреча министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Кунгратбая Шарипова с председателем Совета по высшему образованию Турецкой Республики Эролом Озваром. В ходе встречи было отмечено, что поддержка турецкой стороны имеет важное значение в вопросах практической
Read MoreЛИНГВИСТИКА И ЦИФРОВАЯ ТРАНСФОРМАЦИЯ: ДОКТОРАНТ УЗГУМЯ ПОВЫШАЕТ КВАЛИФИКАЦИЮ В КИТАЕ
Докторант Узбекского государственного университета мировых языков Абдурасулова Нилуфар в настоящее время принимает участие в международном тренинге повышения квалификации на тему “Artificial Intelligence and Digital Transformation in Linguistics and Innovative Teaching Methodologies”, который проходит в городе Чунцин Китайской Народной Республики. В
Read MoreПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В 46-Й ГЕНЕРАЛЬНОЙ АССАМБЛЕЕ АЗИАТСКОГО ОЛИМПИЙСКОГО СОВЕТА
26 января в Ташкенте состоялась 46-я Генеральная Ассамблея Азиатского Олимпийского Совета, в которой приняли участие руководители и представители международных и региональных спортивных организаций. В своей речи Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что несмотря на усиливающиеся глобальные конфликты, спорт продолжает играть важную
Read MoreИНОСТРАННЫЕ ПЕДАГОГИ ВЕДУТ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В ОТДАЛЁННЫХ РЕГИОНАХ СТРАНЫ
В школах Бухарской области приступили к работе ещё 7 иностранных педагогов. Таким образом, общее число иностранных специалистов, осуществляющих педагогическую деятельность в школах региона, достигло 61 человека. Важно отметить, что иностранные учителя закрепляются не только за школами областного центра, но и
Read MoreСОСТОИТСЯ ПРЕСС-КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТУ СТРАТЕГИИ «УЗБЕКИСТАН – 2030»
20 января текущего года в 11:00 в Центре «Стратегия развития» состоится пресс-конференция, посвящённая проекту стратегии «Узбекистан – 2030», на тему «Совершенствование системы образования: цели и задачи». В мероприятии примут участие представители Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства дошкольного и
Read MoreПОДПИСАНО СОГЛАШЕНИЕ ПО РАЗВИТИЮ «ЗЕЛЁНЫХ НАВЫКОВ»
В Министерстве высшего образования, науки и инноваций состоялась встреча с представителями Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в рамках проекта «Green Skills for a Green Economy in Central Asia». Во встрече приняли участие министр Кунгиратбай Шарипов, директор Агентства профессионального образования
Read MoreСОСТОЯЛСЯ ОБМЕН МНЕНИЯМИ ПО РЯДУ ПРОЕКТОВ С ПРОФЕССОРОМ УНИВЕРСИТЕТА БРИГАМА ЯНГА (США)
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялся официальный визит Тони Брауна, профессора одного из престижных высших учебных заведений США — Университета Бригама Янга. Во встрече приняли участие руководство университета во главе с ректором И. Тухтасиновым, а также ответственные лица по
Read More14 ЯНВАРЯ – ДЕНЬ ЗАЩИТНИКОВ РОДИНЫ!
Дорогие защитники Родины! Поздравляем вас с Праздником – 14 января — Днем защитников Родины! Благодаря вашему мужеству, самоотверженности и преданности Родине, наша страна живет в мире и спокойствии. Вы настоящие герои! Пусть счастье, здоровье и семейное благополучие всегда сопутствуют вам.
Read MoreНАЧАЛАСЬ РЕГИСТРАЦИЯ НА РЕСПУБЛИКАНСКИЙ КОНКУРС «НАСЛЕДНИКИ МИРЗО УЛУГБЕКА»
Регистрация на республиканский конкурс «Наследники Мирзо Улугбека» (“Mirzo Ulug‘bek vorislari”) стартовала 10 января текущего года. В целях выявления и поддержки талантливой молодёжи Фонд «Улугбек» совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, а также соответствующими государственными органами объявил о проведении