THE ACTIVITY OF THE CIRCLE OF YOUNG RESEARCHERS CONTINUES IN THE INTERNATIONAL ARENA
Students of Uzbekistan State World Languages University and the Minsk State Linguistic University, developing their activities within the framework of the Young Researchers Club, have taken a step towards the next stage.
Students from the two countries actively participated in various sections of the 2nd scientific and practical conference “Student Scientific Readings,” held at the Minsk Linguistic University.
At the event, students shared their knowledge and experience, making their scientific articles and presentations.
The event was a great opportunity not only to strengthen scientific cooperation, but also to promote cultural and academic exchange between students of the two countries. Proactive teachers and students of the young researchers’ circle plan to expand cooperation through similar projects in the future.
The activity of the circle is an important step towards demonstrating the scientific interests of students in the international arena and, in addition, improving their English speaking skills.
The department plans to establish international relations with other foreign higher education institutions, effectively using the available opportunities, to bring the existing ones to a new level.