2020-yil 28-fevral kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rahbariyati Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti vakillarini kutib oldi va shu kunning o’zida o’zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildilar. Jumladan, tomonlar – O’zDJTU bakalavriat yo’nalishi bitiruvchilarini ushbu institutning Toshkentdagi filialida yo’lga qo’yilgan “Sinxron
Read More30 kun ichida biror yangi narsa qilib ko’ring
Mett Katts Siz biror narsani bajarib ko’rishni doim xohlaganmisiz, buni boshlashni o’ylab, ammo .. boshlamay turibsizmi? Mett Katts (Matt Cutts) tavsiyasi: Buni 30kun mobaynida bajarib ko’ring. Bu qisqa, samimiy ma’ruza, erishmoqchi bo’lgan yutuqlarni rejalashtirish va ularga erishish yo’lini o’rgatadi.
Read MoreIlmni soddalashtirish tomon
George Whitesides Soddalik va osonlik: Biz buni ko’rganda taniy olamiz- lekin bu aslida nima? Bu maroqli va falsafali ma’ruzada George Whitesides bunga javob qidiradi.
Read MoreKattalar bolalardan nimani o’rgana oladi
Adora Svitak Iste’dodli bola Adora Svitak aytishicha dunyo «bolalarcha» o’ylashi kerak: jasur fikrlar, yovvoyi ijodkorlik va ayniqsa optimizm. Yosh bolalarning katta orzulari yuksak intilishlarga loyiq, deydi u, bu kattalarning yosh bolalardan o’rganishni xohlashlaridan boshlab toki ularga o’ragtishiga qadardir.
Read MoreChaqaloqlarning tilshunoslik daholigi
Patricia Kuhl TEDxRainier da, Patricia Kuhl chaqaloqlarning tillarni qanday o’rganishi haqidagi hayratlanarli topilmalarni aytib beradi. Ular atrofdagi insonlarni tinglab va bilishi kerak bo’lgan tovushlar haqida statistikani oladilar. 6 oylik chaqaloqlar atrofidagi olamni tushunishlari uchun qanday murakkab fikrlashlarini oqilona laboratoriya tajribalari
Read MoreQalbga so’zlang
Marleen Laschet Tillarning xushbo’yligi va kasal qurbaqa qanday qilib sizni vaziyatdan saqlay olishi haqida. Marleen hikoya bayon qilishga va tillarga ehtirosli filolog va aloqa eksperti. U o’zining jiddiy quvnoqi blogida, ko’p tillikning foydalari va madaniy farqlar haqida yozadi. Uning blog
Read More«FESTIVAL UCHUN AFISHA» TANLOVI G‘OLIBLARI E’LON QILINDI
Avval xabar qilganimizdek, O‘zbekistondagi Fransiya elchixonasi “Festival uchun afisha” tanlovini e’lon qilgan edi. Kuni kecha Frankofoniyaning 50 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan «Festival uchun afisha» tanlovi g‘oliblari e’lon qilindi. Tanlov ishtirokchilaridan O‘zbekiston yoshlar teatrida 2020-yil 11-13-mart kunlari bo‘lib o‘tadigan Frankofon teatr
Read MoreБОБОМНИНГ ЎГИТИ / МУТОЛАА ВАҚТИ
– Бобожон, нималар деб пичирлаяпсиз? – деб сўрадим мен, бобомни ётишдан олдин секин нимадир деб шивирлаганини эшитиб. – Мен фикрларимни Юрагимга жо қилмоқдаман, болагинам, – деб жавоб берди бобожоним. – Бу нима дегани? -деб сўрадим мен хайратланиб. Доно бобом жавоб
Read MoreTIMES HIGHER EDUCATION XALQARO REYTINGIGA KIRISH BO‘YICHA AMALIY SEMINAR O‘TKAZILDI
2020-yilning 26-fevral kuni Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tashabbusi bilan Xalqaro yetakchi kompaniyalardan biri Times Higher Education (THE) Respublika oliy ta’lim muassasalarining xalqaro universitetlar reytingiga kirishi bo‘yicha amaliy seminar-trening o‘tkazildi. Seminarda THE kompaniyasining Yevropa, Yaqin Sharq mamlakatlari, Rossiya va
Read MoreINGLIZ TILI O’QITUVCHILARI BUYUK BRITANIYANING VARVIK UNIVERSITETIDA MALAKA OSHIRISHADI
Buyuk Britaniyaning Varvik universitetining Malaka oshirish kurslari rahbari, Amaliy tilshunoslik markazi mutaxassisi hamda Biznesni rivojlantirish menejeri Jonathan French 26 fevral kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ganisher Rahimov bilan uchrashdi. Shuningdek, uchrashuvda O’zbekiston Davlat Jahon tillari universiteti huzuridagi Chet

УЗГУМЯ БУДЕТ ТЕСНО СОТРУДНИЧАТЬ С МОСКОВСКИМ ГОСУДАРСТВЕННЫМ ИНСТИТУТОМ МЕЖДУНАРОДНЫХ ОТНОШЕНИЙ
28 февраля сего года, представители Московского государственного института международных отношений МГИМО во главе с проректором Мальгиным Артемом Владимировичем нанесли визит в Узбекский государственный университет мировых языков и обсудили вопросы сотрудничества в области науки и образования. В частности, стороны договорились о
Read MoreПопробуйте что-то новое в течение 30 дней
Мэтт Каттс Есть ли что-то такое, что вы всегда собирались сделать, хотели сделать, но… просто не делали? Мэтт Каттс советует: попробуйте делать это в течение 30 дней. Этот короткий, веселый доклад предлагает отличный способ постановки и достижения целей.
Read MoreНаука простоты
Джордж Уайтсайдз Простота: мы её узнаем, когда встречаем — но что же это такое? В этом забавном философском докладе Джордж Уайтсайдз ищет ответ на этот вопрос.
Read MoreЧему взрослые могут научиться у детей
Адора Свитак Одарённый ребенок Адора Свитак говорит, что миру необходимо «детское» мышление: смелые идеи, необузданное творчество и, особенно, оптимизм. Большие детские мечты заслуживают высоких ожиданий, говорит она, начиная с готовности взрослых учиться у детей так же, как и учить их.
Read MoreЛингвистическая одаренность младенцев
Патриция Куль На TEDxRainier Патриция Куль делится поразительными результатами исследований того, как младенцы изучают языки — слушая окружающих их людей и «собирая статистику» звуков, которые им надо выучить. Глубоко продуманные лабораторные эксперименты (и энцефалосцинтиграммы мозга) показали, насколько сложны рассуждения шестимесячных
Read MoreСлова, доходящие до сердца
О том, какой аромат имеют языки и как больная жаба может помочь вам в затруднительной ситуации.Марлен — филолог и специалист в коммуникационных науках, увлечённая рассказами историй и языками.
Read MoreРАДИО: ПООЩРЯЕТСЯ ПЛЮРАЛИЗМ И РАЗНООБРАЗИЕ АУДИТОРИИ
Главными темами VII международной Зимней школы журналистики и коммуникации «Радио – платформа для всех: от генерации идей до инноваций», прошедшей в Казахстане, явились: поощрение плюрализма на радио, включая государственные, частные, общинные; представленность в редакциях различных этнических и социальных групп; разнообразие
Read MoreУОРИКСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ВЕЛИКОБРИТАНИИ ОТКРЫВАЕТ ДВЕРИ ДЛЯ СОТРУДНИЧЕСТВА ВУЗУ ТАШКЕНТА
Г-дин Джонатан Френч, Менеджер по развитию бизнеса, специалист Центра прикладной лингвистики Уорикского университета Великобритании провел переговоры с руководством Узбекского государственного университета мировых языков, во главе с ректором проф. Ганишером Рахимовым. На встрече, также, присутствовали представители Республиканского научно-практического центра развития инновационных
Read MoreПРИНЦ РЕМЕСЛЕННИК
Субтитры к мультфильму были сделаны командой Foreign Languages in Uzbekistan FLEDU.UZ во главе с Зумрад Шукуровой, старшим преподавателем Английского языка Узбекского государственного университета мировых языков.
Read MoreДРУЗЬЯ (Мультфильм)
Субтитры к мультфильму были созданы командой Foreign Languages in Uzbekistan FLEDU.UZ во главе с Зумрадхон Шукуровой, старшим преподавателем Английского языка Узбекского государственного университета мировых языков.