Muddati: 2021-yil 24-martO‘qish joyi: Yaponiya, TokioO‘qish muddati: 2 yil Global Science Course Undergraduate talabalar transfer dasturi yosh istiqbolli talabalar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni rivojlantirish va kelajak avlod rahbarlarini targ‘ib qilish maqsadida ishlab chiqilgan. Talabalar Tokio universiteti talabalari bilan birgalikda o‘qishadi, mashg‘ulotlar
Read MoreTECHNOVATION GIRLS UZBEKISTAN DASTURIDA ISHTIROK ETING
Technovation Girls Uzbekistan dasturi: 3 oy (fevral – aprel) davom etadigan mashgʻulotlarga moʻljallangan boʻlib, u Oʻzbekistonning barcha hududlarida, aksariyati onlayn-formatda oʻtkaziladi. Jamoalarga tadbirkorlar, oʻqituvchilar, universitet talabalari va IT-mutaxassislaridan iborat mentorlar tomonidan yordam koʻrsatiladi. Har bir jamoa mobil ilova yaratadi, loyihaning
Read MoreALISHER NAVOIY ASARLARINING MOBIL ILOVALARINI YARATISH BO‘YICHA TANLOV E’LON QILINDI
Yoshlar ishlari agentligi tomonidan beshta muhim tashabbus doirasida Alisher Navoiyning boy merosini o‘rganishni keng targ‘ib etish maqsadida Alisher Navoiy asarlarining mobil ilovalarini yaratish bo‘yicha tanlov e’lon qilindi. Tanlovda 30 yoshgacha bo‘lgan, dasturlash sohasiga qiziquvchi yoshlar ishtirok etishi mumkin. Siz yaratgan
Read MoreJURNALISTLAR, MUHARRIRLAR VA MUSTAQIL MUALLIFLAR UCHUN ONLAYN-VORKSHOPLAR
Internews, Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan «Markaziy Osiyoda radikalizatsiya va dezinformatsiyaga qarshi barqarorlikni kuchaytirish» nomli loyiha doirasida COVID-19 davrida Markaziy Osiyodagi migratsiya va muhojirlar haqida yozmoqchi bo‘lgan ijodkorlar guruhi uchun onlayn-seminarlarni taklif etadi. Seminarlarning asosiy mavzulari: Turli mediaformatlarning bir-biridan farqi va
Read MoreTURKIYA HUKUMATI STIPENDIYASIGA ARIZALAR QABULI BOSHLANDI
2021-2022-o’quv yili uchun Turkiya hukumati stipendiyasiga arizalar qabul qilish boshlandi. Stipendiyalar Turkiya oliy o’quv yurtlarida o’qishni istagan dunyoning turli mamlakatlaridan kelgan talabalarga taqdim etiladi. Nomzodlar universitet va dasturning barcha talablariga javob berishi kerak (GRE, GMAT, TOEFL, DELF, YDS, ALES, va
Read MoreYOUNG LEADERS ACCESS DASTURI — 2021
Young leaders access dasturi yoshlardagi yetakchilikni rivojlantirish, global fuqarolik, o’z-o’zini anglashni rejalashtirish orqali o’z jamoalarida o’zgarishlarning yetakchilari bo’lishga tayyorlaydigan yil davomidagi dastur. Dastur: 1 yil (virtual) Talab: Dasturning boshlanganda nomzodlar yoshi 18-26 yosh oralig’ida bo’lishi kerak (1-iyul, 2021-yil). Muddati: 1-mart,
Read MoreYAPONIYANING YETAKCHI UNIVERSITETLARIDA O‘QISH UCHUN STIPENDIYALAR AJRATILADI
Hukumatning “O‘zbekiston Respublikasi vakillarining o‘qishini tashkil etish uchun Yaponiya hukumati grantidan samarali foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi (18.01.2021 y, 26-son) qarori qabul qilindi. Qarorga ko‘ra, Yaponiyaning yetakchi universitetlari magistratura va doktoranturasida O‘zbekiston vakillarining o‘qishini tashkil etish bo‘yicha har yili almashinuv notalari va
Read MoreTOʻLIQ MOLIYALASHTIRILADIGAN TALABALAR ALMASHINUV DASTURI — GLOBAL UGRAD
Muddat: 2021-yil 28-fevral Global UGRAD dunyoning turli davlatlaridagi iqtidorli bakalavriat talabalariga bir semestrlik taʼlim olish dasturi uchun taqdim etiladi. Semestr davomida talabalar AQSHda ijtimoiy ishlar, kasbiy rivojlanish va madaniy koʻnikmalarni olish bilan shugʻullanishi mumkin. 2008-yildan buyon ushbu stipendiyani 2500 dan
Read MoreIELTS SPEAKING DARAJASINI YAXSHILASH UCHUN ONLINE KURS
Macquarie universiteti tomonidan IELTS speaking darajasini oshirish uchun bepul onlayn kurs ishlab chiqildi. Bu kursda talabalar IELTS speaking vazifalarining har biriga yaxshi va samarali javoblar uchun misollar bilan tanishadilar vashu yo’l orqali speaking ballini qanday qilib oshirish mumkinligini o’rganadilar. Kurs
Read MoreMARKAZIY OSIYODA BIRINCHI ILM-FAN VA TIBBIYOT JURNALISTIKASI MAKTABI BOSHLANDI
18-29-yanvar kunlariga mo‘ljallangan, MediaCAMP Markaziy Osiyo dasturi doirasida mintaqada Birinchi ilm-fan va tibiyot jurnalistikasi maktabi o‘z ishini boshladi. Mashg‘ulotlar ilm-fan haqida oson va tushunarli tilda hikoya qilmoqchi bo‘lgan jurnalistlar, muharrirlar, blogerlar, olimlar va ilm-fanni ommalashtirish tashabbuskorlari uchun mo‘ljallangan. Darslar o‘zbek,

ОНЛАЙН-ВОРКШОПЫ ДЛЯ ЖУРНАЛИСТОВ, РЕДАКТОРОВ И НЕЗАВИСИМЫХ АВТОРОВ
Internews в рамках проекта «Усиление устойчивости к радикализации и дезинформации в Центральной Азии» финансируемого Европейским Союзом предлагает онлайн-воркшопы для редакторов, журналистов, независимых авторов, которые стремятся создавать истории о миграции и мигрантах в странах Центральной Азии в эпоху COVID-19. Основные темы
Read MoreТайная сила улыбки
Рон Гутман анализирует несколько исследований, посвященных улыбкам, и делится поразительными результатами. Знаете ли вы, что улыбка может предсказать, как долго вы проживёте, и что простая улыбка оказывает значительное влияние на ваше благополучие в целом? Приготовьтесь расслабить несколько мимических мышц, пока
Read MoreМЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ: “МАХМУДХОДЖА БЕХБУДИ И ДЖАДИДСКОЙ ПЕЧАТЬ”
Министерство Высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Министерство инновационного развития Республики Узбекистан, Университет журналистика и массовой коммуникации Узбекистана, Центр научных услуг 19 января 2021 года проводят совместную международную научную рецензируемую онлайн-конференцию на тему “Махмудходжа Бехбуди и джадидской печать”. Цель
Read MoreТРАДИЦИОННЫЙ РЕСПУБЛИКАНСКИЙ СЕМИНАР «АКТУАЛЬНЫЕ ПРОБЛЕМЫ СЛОВООБРАЗОВАНИЯ» (В РАМКАХ УЗБЕКИСТАНСКОЙ НАУЧНОЙ ШКОЛЫ РУССКОГО СЛОВООБРАЗОВАНИЯ) В НАЦИОНАЛЬНОМ УНИВЕРСИТЕТЕ УЗБЕКИСТАНA ИМЕНИ МИРЗО УЛУГБЕКА
8 января 2021 года состоялся традиционный научный семинар «Актуальные проблемы словообразования» в онлайн-режиме. В этом году семинар готовился и проводился с международным участием. На семинаре обсуждались следующие вопросы: 1. Теория словообразования 2. Синхронное и диахроническое словообразование 3. Комплексные единицы словообразования
Read MoreЧто вызывает бессонницу?
Не можете спать по ночам?Ломаете себе голову над чем-либо?Волнение перед большой поездкой?Беспокоитесь из-за незаконченной работы?А может это не дает Вам уснуть — ваши же беспокойство о потери сна?На самом деле беспокойство составляет основу бессонницы. Так что же такое бессонница? Дэн
Read MoreЧто такое ожирение?
МИА Накамулли Ожирение-это растущая глобальная эпидемия. Это существенно повышает вероятность таких заболеваний, как диабет, болезни сердца, инсульт, высокое кровяное давление и рак. Но в чем разница между избыточным весом и ожирением? А как человек толстеет? МИА Накамулли исследует ожирение. Урок
Read MoreИДЕТ РЕГИСТРАЦИЯ НА КОНФЕРЕНЦИЮ, ПОСВЯЩЕННУЮ ДАТА-ЖУРНАЛИСТИКЕ
Северо-Восточный университет и Брауновский институт медиаинноваций проводят симпозиум «Журналистика и компьютерные науки» (Computation+Journalism). Участники могут представить проект выступления или целой сессии. Тема этого года посвящена журналистике данных (Data journalism in an expanded field). Возможные темы: новые методы поиска источников информации;
Read MoreЗачем читать Чарльза Диккенса?
Голодная сирота просит своего хозяина снова дать кашу. Девушка всю жизнь проводит в изношенном свадебном платье. Бессердечный скупец попытается избавляться от духа прошедшего Рождества. Несмотря на то, что со дня смерти писателя прошло уже более ста лет, герои Чарльза Диккенса
Read MoreЧто такое депрессия?
Хелен М. Фаррелл Депрессия — главная причина нетрудоспособности в мире. В Соединённых Штатах почти 10% взрослого населения борется с депрессией. Но так как это психическая болезнь, с ней труднее разобраться, чем, скажем, с повышенным уровнем холестерина. Хелен М. Фаррелл исследует
Read MoreКак спасти язык от исчезновения
Даниэль Бёгре Уделл Целых 3000 языков могут исчезнуть в течение следующих 80 лет, почти заставляя замолчать целые культуры. В этом кратком выступлении языковой активист Даниэль Бёгре Уделл показывает, как люди во всем мире находят новые способы возродить языки предков и