GAMBURG SHAHRIDA O‘QISH UCHUN «COPERNICUS STIPENDIYASI»
GAMBURG SHAHRIDA O‘QISH UCHUN COPERNICUS STIPENDIYASI E’LON QILINADI. COPERNICUS – Sharqiy, Markaziy Yevropa, Shimoliy Afrika va Markaziy Osiyo talabalarini qo’llab-quvvatlash uyushmasi. Har semestr talabalarga Gamburg shahrida o‘qish uchun stipendiyalar taqdim etiladi. Talabalar bir semestr Gamburg shahri universitetida o‘qishadi, so’ngra kompaniya,
Read MoreFINLYANDIYA BILAN OLIY TA’LIM TIZIMIDA HAMKORLIK KENGAYMOQDA
21-23-fevral kunlari Xalqaro Nordik universitetida “Finlyandiya ta’lim kechasi” o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston tomonidan tegishli vazirlik va idoralar, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari hamda Finlyandiya Respublikasi Taraqqiyot bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish va tashqi savdo vaziri Ville Skinarri boshchiligida 50 ga yaqin biznes
Read MoreINSONIYAT TILINING KELIB CHIQISHI
Doktor Kvent Atkinson tadqiqotlariga ko’ra, dunyodagi barcha tillarning paydo bo’lishi o’n ming yillar oldin Afrikada muloqotda bo’lgan tilga borib taqaladi. Bu tadqiqotning hayratlanarli tomoni shundaki, u ko’plab olimlar tomonidan tan olingan “Afrikadan tashqarida” nazariyasiga tamomila mos keladi. Ushbu nazariyaga asosan,
Read MoreTIL HAQIDA KO‘NGLIMDA BORI
TIL HAQIDA KO‘NGLIMDA BORI. (Haqiqat uchquni yolg‘on alangasidan issiqroq…) Insonlar so‘zlashni boshlashidan ham oldin bir-birlari bilan muloqot qila olishgan. Hozirda ham so‘zlash imkoniyatiga ega bo‘lmagan hayvonlar bir-birlari bilan muloqot qila olishadi. Til ham o‘zaro muloqotning bir ko‘rinishi xolos. Faqat munosabatlar
Read MoreSUN’IY INTELLEKTNI RIVOJLANTIRISHDA YANGICHA FIKRLASH | ONLINE SEMINAR
2 oylik „AI to Amplify“ onlayn stipendiyalar dasturi Sun’iy intellekt yordamidagi maxsulotlar va/yoki ilovalar bilan ishlaysizmi? Sizni axloqiy muammolar, mahsulotlar va ilovalarni yanada qamrab oluvchi hamda ularni barqaror qilish istagi qiziqtiradimi? Xalqaro fanlararo jamoalarda ishlashni va o’zgaruvchan istiqbollarni yoqtirasizmi? U
Read MoreGABRIEL GARSIYA MARKES: «COCA-COLA REKLAMASISIZ 22 400 000 KVADRAT KILOMETR!»
“Mening xotinim va ikkita kichik o’g’lim bor edi. Men PR menejeri bo’lib ishlardim va orada film ssenariylarini tahrir qilib daromad topardim. Ammo kitob yozish uchun ishdan voz kechish kerak edi. Men mashinamni garovga qo‘yib, pulni xotinim Mersedesga berdim. Har kuni
Read MoreDIQQAT! OʻQUV QOʻLLANMALARINGIZNI INDEKSATSIYALANISHI UCHUN YANGI IMKONIYAT!
Oʻquv-uslubiy qoʻllanma, ilmiy ishlanma, darslik va monografiyalaringiz xalqaro indekslarga ega boʻlishini istaysizmi? Iqtiboslilik darajasi (цитирование) ortishini, alohida QR-kodga ega boʻlishini-chi? Unda quyida sizga taqdim etmoqchi boʻlgan takliflarimiz aynan siz uchun! Fledu.uz – “Oʻzbekistonda xorijiy tillar” nomli ilmiy-metodik elektron jurnal
Read MoreGLOBAL TILNING O’RNI VA AHAMIYATI
Bugungi kunda ko‘p tillilik tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Chet tilini bilish ish bilan ta’minlash imkoniyatlarini ochishdan tashqari, odamlar bilan haqiqiy aloqa o’rnatishga va turli madaniyatlar, joylar va turmush tarzi haqida ko’proq bilishga yordam beradi. Tillar haqida gap ketganda, hukmronlik
Read MoreUSLUBIY QO’LLANMA HOTPOTATOES DASTURIDA ISHLASH
Alifbosi Lotin Betlar soni 23 Kitob tili O’zbekcha Muallif D. N. ASHUROVA, A. A. UMAROV Kitob
Read MoreBADIIY TARJIMA VA ADABIYOTGA QIZIQQANLAR UCHUN MUTARJIMLIK MAKTABI TASHKIL ETILMOQDA
Siz badiiy tarjimaga va adabiyotga qiziqasizmi? Bo‘sh vaqtlaringizda nemis tilidan o‘zbek tiliga yoki o‘zbek tilidan nemis

UZBEK STUDENTS LEARN ITALIAN WITH GREAT ENTHUSIASM | INTERVIEW WITH MARCO PAOLI LEGLER
Uzbekistan State World Languages University, if you want to be fluent in a particular language, it is, indubitably, the best place for you. University offers a wide range of languages to learn not only from professional local teachers but also
Read More‘THE COPERNICUS SCHOLARSHIP’ APPLICATIONS NOW OPEN
COPERNICUS is an association for the promotion of Eastern, Central European, North African and Central Asian students. Every semester, students are invited to Hamburg with a scholarship. Here the students take part in one semester in teaching at the University of
Read MoreUZBEKISTAN’S COOPERATION WITH FINLAND IN HIGHER EDUCATION IS SIGNIFICANTLY INCREASING
On February 21-23, the “Evening of Finnish Education” was held at the International Scandinavian University. The guests of the event were representatives of relevant ministries and departments, international organizations and the diplomatic corps of Uzbekistan, as well as a delegation
Read MoreNEW THINKING IN ARTIFICIAL INTELLIGENCE DEVELOPMENT
AI TO AMPLIFY – CALL FOR APPLICATION Are you involved with products or applications that use artificial intelligence? Are you interested in ethical issues and in making products and applications more inclusive and sustainable? Do you like working in international
Read MoreSHAVKAT MIRZIYOYEV LAYED FLOWERS TO THE MONUMENT OF AHMAD FERGANI
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev began his official visit to the Arab Republic of Egypt with an introduction to the legacy of the great scientist Ahmad Fergani. Our compatriot was a leading astronomer, mathematician, and geographer of
Read MoreITALIAN LANGUAGE TO BE TAUGHT AT NAMANGAN STATE INSTITUTE OF FOREIGN LANGUAGES
Namangan State Institute of Foreign Languages (NamSIFL) is establishing cooperation with the Italian universities of Sannio, Calabria, and the University of Pisa. On February 13-18б 2023, the rector of NamSIFL P. Lutfullaev was at the University of Sannio in Italy,
Read MoreBE FLUENT IN ENGLISH
Nowadays, English is becoming a demand in the world as millions of people are learning that language for the sake of their own pleasure or jobs at the same time. Besides that, many people believe that English is way easier
Read MoreEXPLORING NEW HORIZONS: ARIZONA STATE UNIVERSITY
Recently, more and more young people prefer to study in the most prestigious universities of our country, as well as knowing foreign languages and having high foreign language levels apply for study abroad.What are the perspectives for studying in foreign
Read MoreTRAINING FOR PHOTO-RESPONDENTS “HOW TO CREATE AN INTERESTING PHOTO STORY”
The company “Time Out Tashkent” organizes free training in the offline format “Photo report. How to create an interesting photo story” for professional journalists and online media photojournalists, as well as bloggers from Uzbekistan. The venue of the training is
Read MoreUZSWLU REPRESENTATIVES VISITED ALGERIA ON A WORKING VISIT
The delegation of the Uzbekistan State World Languages University returned from a foreign business trip from February 4 to February 13, 2023, at the invitation of the Ministry of Higher Education of the People’s Democratic Republic of Algeria. During this