GAMBURG SHAHRIDA O‘QISH UCHUN «COPERNICUS STIPENDIYASI»
GAMBURG SHAHRIDA O‘QISH UCHUN COPERNICUS STIPENDIYASI E’LON QILINADI. COPERNICUS – Sharqiy, Markaziy Yevropa, Shimoliy Afrika va Markaziy Osiyo talabalarini qo’llab-quvvatlash uyushmasi. Har semestr talabalarga Gamburg shahrida o‘qish uchun stipendiyalar taqdim etiladi. Talabalar bir semestr Gamburg shahri universitetida o‘qishadi, so’ngra kompaniya,
Read MoreFINLYANDIYA BILAN OLIY TA’LIM TIZIMIDA HAMKORLIK KENGAYMOQDA
21-23-fevral kunlari Xalqaro Nordik universitetida “Finlyandiya ta’lim kechasi” o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston tomonidan tegishli vazirlik va idoralar, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari hamda Finlyandiya Respublikasi Taraqqiyot bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish va tashqi savdo vaziri Ville Skinarri boshchiligida 50 ga yaqin biznes
Read MoreINSONIYAT TILINING KELIB CHIQISHI
Doktor Kvent Atkinson tadqiqotlariga ko’ra, dunyodagi barcha tillarning paydo bo’lishi o’n ming yillar oldin Afrikada muloqotda bo’lgan tilga borib taqaladi. Bu tadqiqotning hayratlanarli tomoni shundaki, u ko’plab olimlar tomonidan tan olingan “Afrikadan tashqarida” nazariyasiga tamomila mos keladi. Ushbu nazariyaga asosan,
Read MoreTIL HAQIDA KO‘NGLIMDA BORI
TIL HAQIDA KO‘NGLIMDA BORI. (Haqiqat uchquni yolg‘on alangasidan issiqroq…) Insonlar so‘zlashni boshlashidan ham oldin bir-birlari bilan muloqot qila olishgan. Hozirda ham so‘zlash imkoniyatiga ega bo‘lmagan hayvonlar bir-birlari bilan muloqot qila olishadi. Til ham o‘zaro muloqotning bir ko‘rinishi xolos. Faqat munosabatlar
Read MoreSUN’IY INTELLEKTNI RIVOJLANTIRISHDA YANGICHA FIKRLASH | ONLINE SEMINAR
2 oylik „AI to Amplify“ onlayn stipendiyalar dasturi Sun’iy intellekt yordamidagi maxsulotlar va/yoki ilovalar bilan ishlaysizmi? Sizni axloqiy muammolar, mahsulotlar va ilovalarni yanada qamrab oluvchi hamda ularni barqaror qilish istagi qiziqtiradimi? Xalqaro fanlararo jamoalarda ishlashni va o’zgaruvchan istiqbollarni yoqtirasizmi? U
Read MoreGABRIEL GARSIYA MARKES: «COCA-COLA REKLAMASISIZ 22 400 000 KVADRAT KILOMETR!»
“Mening xotinim va ikkita kichik o’g’lim bor edi. Men PR menejeri bo’lib ishlardim va orada film ssenariylarini tahrir qilib daromad topardim. Ammo kitob yozish uchun ishdan voz kechish kerak edi. Men mashinamni garovga qo‘yib, pulni xotinim Mersedesga berdim. Har kuni
Read MoreDIQQAT! OʻQUV QOʻLLANMALARINGIZNI INDEKSATSIYALANISHI UCHUN YANGI IMKONIYAT!
Oʻquv-uslubiy qoʻllanma, ilmiy ishlanma, darslik va monografiyalaringiz xalqaro indekslarga ega boʻlishini istaysizmi? Iqtiboslilik darajasi (цитирование) ortishini, alohida QR-kodga ega boʻlishini-chi? Unda quyida sizga taqdim etmoqchi boʻlgan takliflarimiz aynan siz uchun! Fledu.uz – “Oʻzbekistonda xorijiy tillar” nomli ilmiy-metodik elektron jurnal
Read MoreGLOBAL TILNING O’RNI VA AHAMIYATI
Bugungi kunda ko‘p tillilik tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Chet tilini bilish ish bilan ta’minlash imkoniyatlarini ochishdan tashqari, odamlar bilan haqiqiy aloqa o’rnatishga va turli madaniyatlar, joylar va turmush tarzi haqida ko’proq bilishga yordam beradi. Tillar haqida gap ketganda, hukmronlik
Read MoreUSLUBIY QO’LLANMA HOTPOTATOES DASTURIDA ISHLASH
Alifbosi Lotin Betlar soni 23 Kitob tili O’zbekcha Muallif D. N. ASHUROVA, A. A. UMAROV Kitob
Read MoreBADIIY TARJIMA VA ADABIYOTGA QIZIQQANLAR UCHUN MUTARJIMLIK MAKTABI TASHKIL ETILMOQDA
Siz badiiy tarjimaga va adabiyotga qiziqasizmi? Bo‘sh vaqtlaringizda nemis tilidan o‘zbek tiliga yoki o‘zbek tilidan nemis

ПРИНИМАЮТСЯ ЗАЯВКИ НА СТИПЕНДИЮ «COPERNICUS»
COPERNICUS — это ассоциация по продвижению студентов из Восточной, Центральной Европы, Северной Африки и Центральной Азии. Каждый семестр предлагается стипендиальная программа для учебы в Гамбурге. Здесь студенты в течение одного семестра проходят обучение в Гамбургском университете, а затем проходят двух-трехмесячную
Read MoreРАСШИРЯЕТСЯ СОТРУДНИЧЕСТВО С ФИНЛЯНДИЕЙ В СИСТЕМЕ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ
21-23 февраля в Международном скандинавском университете состоялся «Вечер финского образования». Гостями мероприятия стали представители профильных министерств и ведомств, международных организаций и дипломатического корпуса Узбекистана, а также делегация в составе деловых кругов во главе с министром развития сотрудничества и внешней торговли
Read MoreНОВОЕ МЫШЛЕНИЕ В РАЗРАБОТКЕ ИСКУССТВЕННОГО ИНТЕЛЛЕКТА
Двухмесячняя онлайн стипендиальняя программа «AI to Amplify» Вы работаете с продуктами и/или приложениями, использующими искусственный интеллект? Вас интересуют вопросы этики и стремление сделать продукты и приложения более доступными и рациональными? Вам нравится работать в международных интердисциплинарных командах и вы любите
Read MoreШАВКАТ МИРЗИЁЕВ ВОЗЛОЖИЛ ЦВЕТЫ К ПАМЯТНИКУ АХМАДУ ФЕРГАНИ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал свой официальный визит в Арабскую Республику Египет с ознакомления с наследием великого ученого Ахмада Фергани. Наш соотечественник был ведущим астрономом, математиком и географом своего времени, проводил научные исследования в Багдаде и Дамаске, а с
Read MoreВ НАМАНГАНСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ ИНСТИТУТЕ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ БУДЕТ ПРЕПОДАВАТЬСЯ ИТАЛЬЯНСКИЙ ЯЗЫК
Наманганский государственный институт иностранных языков налаживает сотрудничество с итальянскими университетами Саннио, Калабрии и Университетом Пизы. 13-18 февраля сего года, в.и.о. ректора НамГИИЯ П. Лутфуллаев находился в Университете Саннио в Италии, где провел переговоры между вузами по обмену опытом, разработке новых
Read MoreТРЕНИНГ ДЛЯ ФОТОКОРРЕСПОНДЕНТОВ «КАК СОЗДАТЬ ИНТЕРЕСНУЮ ФОТОИСТОРИЮ»
Компания Time Out Tashkent организует бесплатный тренинг в офлайн формате «Фоторепортаж. Как создать интересную фотоисторию» для профессиональным журналистам и фотокорреспондентам онлайн-медиа, а также блогерам из Узбекистана. Место проведения тренинга — город Бухара. Дата тренинга — 16-19 марта 2023 года. Тренинг
Read MoreПРЕДСТАВИТЕЛИ УЗГУМЯ ОЗНАКОМИЛИСЬ С СИСТЕМОЙ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ АЛЖИРА
С 4 по 13 февраля 2023 года, делегация Узбекского государственного университета мировых языков нанесла рабочий визит в Алжирскую Народную Демократическую Республику по приглашению Министерства высшего образования данной страны. В ходе поездки делегация познакомилась с системой высшего образования Алжира, деятельностью высших
Read MoreКОНКУРС ПОЭТИЧЕСКОЙ ДЕКЛАМАЦИИ «ВЕСНА ПОЭТОВ»
По случаю фестиваля «Весна поэтов» и Недели французского языка и франкофонии, Посольство Франции в Узбекистане организует конкурс поэтической декламации для франкофонов и франкофилов в возрасте от 12 лет и старше. Участвуйте в этом конкурсе и выигрывайте различные подарки от Посольства
Read MoreИСПОЛНИЛОСЬ 540 ЛЕТ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ ЗАХИРИДДИНА БАБУРА
Захириддин (Захир ад-дин, Захриддин, Захритдин) Мухаммад Бабур родился 14 февраля 1483 г. в Андижане, в семействе правителя Ферганского Улуса (удела), имя которого было Омар Шейх Мирза. В то время в Средней Азии и Хорасане шли жестокие междоусобные войны между братьями, родственниками —
Read MoreОНЛАЙН-БИБЛИОТЕКА ГЁТЕ-ИНСТИТУТА ТАШКЕНТА ПОПОЛНИЛАСЬ НОВЫМИ МАТЕРИАЛАМИ
Мы рады сообщить вам друзья, что онлайн-библиотека Гете-Института ONLEIHE пополнена новыми книгами и аудиоматериалами.Читателей ждут новые произведения Алекса Капуса, Лизы Эккарт, Хадиджи Харуна-Олькер, Эльке Хайденрайх, Хайнца Штранка и Яна Вейлера.