“MIRZO ULUG‘BEK VORISLARI” RESPUBLIKA TANLOVIGA RO‘YXATDAN O‘TISH DAVOM ETMOQDA
Iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash “Ulug‘bek” jamg‘armasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda tegishli davlat organlari hamkorligida respublikamizdagi iqtidorli yoshlarni kashf qilish uchun “Mirzo Ulug‘bek vorislari” respublika tanlovi e’lon qilindi. Tanlov 16-25 yoshgacha bo‘lgan yoshlar o‘rtasida 3 bosqichda tashkil etiladi va
Read MoreQO’SHMA TA’LIM DASTURI TALABALARI MOSKVADA
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Moskva shahrida bo‘lib turgan Qo’shma ta’lim dasturi talabalari hamda bo‘lim boshlig‘i N.Abdullayeva Moskva shahrining VDNX (Выставка достижений народного хозяйства) markaziga O‘zbekiston pavilionining boy tarixi va milliy madaniy merosi bilan tanishishdi. Ma’lumot uchun, VDNX markazi hududida
Read More«KOICA» TASHKILOTI NAVBATDAGI TA’LIM DASTURINI E’LON QILDI
Janubiy Koreyaning KOICA stipendiyalari davlat xizmatchilari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, magistratura (2 yil) va doktoranturada (3 yil) Koreyaning yetakchi universitetlarida ta’lim olish imkoniyatini taqdim etadi. Barcha xarajatlar dastur tomonidan qoplaydi. Muddati: 19-fevral 2024 yil. Batafsil ma’lumot.
Read MoreBRUKLIN SHAHRIDAGI O’ZBEK-AMERIKA VATANDOSHLAR JAMIYATIDA UCHRASHUV BO’LIB O’TDI
«Xorijiy tillarda so’zlashuvchilar uchun o’zbek tilini intensiv o’rgatuvchi multimedia mahsulotlari» amaliy loyihasi rahbari Madjidova Ra’no Urishevna boshchiligidagi O’zDJTU delegatsiyasi AQSHning Bruklin shahridagi O’zbek-Amerika Vatandoshlar jamiyati rahbari Abdumalik Ahmedov bilan uchrashdi. Tashrif davomida mas’ullar tomonidan Amerikada istiqomat qilib kelayotgan vatandoshlarimiz farzandlarini
Read MoreBANGLADESH ELCHISI BILAN HAMKORLIK MASALALARI MUHOKAMA QILINDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Bangladeshning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi tashrif buyurdi. 2024-yil 29-yanvar kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Bangladeshning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Muhammad Monirul Islom tashrif buyurdi. Tashrif chog’ida ikki tomonlama hamkorlik masalalari va istiqboldagi
Read MoreO’ZDJTU O’QITUVCHISI ‘JASSO’ QOSHIDAGI YAPON TILINI O‘QITISH MARKAZIDA DARS OLIB BORDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakulteti, Yapon filologiyasi kafedrasi dotsenti Ibragimova Malika Musayevna 2024-yil 20-yanvardan 27-yanvarga qadar Yaponiyaning JASSO (Japan Student Services Organization) tashkiloti qoshidagi Yapon tilini o‘qitish markazida ma’ruza o‘qish va yapon tilidan dars o‘tish maqsadida Yaponiyada
Read MoreHAMIDULLA AKBAROVNING KITOBLARI TAQDIMOTI BO‘LIB O‘TDI
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida filologiya fanlari doktori, professor, uyushma a’zosi Hamidulla Akbarovning “Zamonalarni ilg‘ayman yuritganda qalam”, “Chopqir kunlar, nash’ali lahzalar”, “Zolotoe sechenie jiznedeyatel’nosti” nomli kitoblari taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbirni uyushma raisining birinchi o‘rinbosari Salim Ashurov olib bordi. Unda professorlar Dilbar G‘ulomova,
Read MoreFRANCE EXCELLENCE 2024-2025 » GRANTI UCHUN TANLOV BOSHLANDI!
«France Excellence 2024-2025″ granti uchun tanlov boshlandi! Fransiyada magistraturada ta’lim olishni istagan talabalar o’qishlarini moliyalashtirish uchun «France Excellence» (sobiq BGF) grantiga da’vogarlik qilishlari mumkin. Grant haqida batafsil ma’lumot.
Read More«TEKNOFEST 2024» TANLOVIGA ARIZALAR QABULI DAVOM ETMOQDA!
2018-yildan beri 🇹🇷 Turkiya Respublikasida o’tkazilayotgan «Teknofest Aviatsiya, Koinot va Texnologiya Festivali» texnologiya sohasidagi eng yirik musobaqalardan biridir. Bu yilgi festivalda 46 ta asosiy va 117 ta quyi kategoriyada musobaqalar bo‘lib o‘tadi. Simsiz aloqa, blokcheyn, havo mudofaasi, moliyaviy texnologiyalar shular
Read More“YAPONIYA-O‘ZBЕKISTON” JAMIYATIGA ASOS SOLINGANLIGINING 25 YILLI NISHONLANDI
Tokio shahrida “Yaponiya-O‘zbekiston” jamiyatiga asos solinganligining 25 yilligiga bag‘ishlangan madaniy-ma’rifiy tadbir tashkil qilindi. Tadbirda O‘zbekistonning Yaponiyadagi elchisi Muhsinxo‘ja Abdurahmonov ham ishtirok etib, Jamiyat a’zolarining yapon jamoatchiligini O‘zbekiston tarixi, an’analari va boy madaniyati bilan yaqindan tanishtirishga qaratilgan ko‘p yillik ezgu faoliyati

ПРОДОЛЖАЕТСЯ РЕГИСТРАЦИЯ НА РЕСПУБЛИКАНСКИЙ КОНКУРС ”НАСЛЕДНИКИ МИРЗО УЛУГБЕКА»
Фонд поддержки талантливой молодежи ”Улугбек“ совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций и соответствующими государственными органами объявляют республиканский конкурс ”Наследники Мирзо Улугбека» для выявления талантливой молодежи Республики. Конкурс проводится в 3 этапа среди молодежи в возрасте от 16 до
Read MoreСТУДЕНТЫ СОВМЕСТНОЙ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ ПОСЕТИЛИ ВДНХ В МОСКВЕ
Студенты УзГУМЯ Совместной образовательной программы и руководитель отдела Н. Абдуллаева посетили посетили ВДНХ (Выставку достижений народного хозяйства) в Москве, в частности павильон Узбекистана, чтобы познакомиться с его богатой историей и национальным культурным наследием. Отметим, что на территории ВДНХ расположено 18
Read MoreКОРЕЙСКОЕ АГЕНТСТВО МЕЖДУНАРОДНОГО СОТРУДНИЧЕСТВА (KOICA) ОБЪЯВЛЯЕТ НАБОР НА ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЕ ПРОГРАММЫ
Южнокорейские стипендии от KOICA предназначены для государственных служащих и предлагают возможность обучения в магистратуре (2 года) и докторантуре (3 года) в ведущих корейских университетах. Все расходы покрывает программа. Крайний срок подаси документов: 19 февраля 2024 г. Подробно о программах по
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА В УЗБЕКСКО-АМЕРИКАНСКОМ ОБЩЕСТВЕ СООТЕЧЕСТВЕННИКОВ В БРУКЛИНЕ
24 января делегация УзГУМЯ во главе с руководителем практического проекта «Мультимедийные продукты интенсивного обучения узбекскому языку носителей иностранных языков» Маджидовой Рано Уришевной встретилась с Абдумаликом Ахмедовым, руководителем Узбекско-американского общества соотечественников, расположенного в Бруклине, США. В ходе визита прибыла группа профессоров
Read MoreОБСУЖДЕНЫ ВОПРОСЫ СОТРУДНИЧЕСТВА С ПОСЛОМ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ БАНГЛАДЕШ
29 января 2024 года Ташкентский государственный университет востоковедения посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Бангладеш в Республике Узбекистан Мухаммад Монирул Ислам. В ходе визита были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества и планы на будущее.
Read MoreПРЕПОДАВАТЕЛЬ УЗГУМЯ ПРОВЕЛА ЗАНЯТИЯ В ЦЕНТРЕ ОБУЧЕНИЯ ЯПОНСКОМУ ЯЗЫКУ ПРИ «JASSO»
Доцент кафедры японской филологии Факультета восточной филологии Узбекского государственного университета мировых языков Ибрагимова Малика Мусаевна с 20 по 27 января 2024 года совершила командировку в Японию с целью чтения лекций и проведения уроков в Центре обучения японскому языку при Японской
Read MoreКОНКУРС НА ПОЛУЧЕНИЕ ГРАНТА «FRANCE EXCELLENCE 2024-2025» ОТКРЫТ!
Студенты, желающие продолжить обучение в магистратуре, могут подать заявку на получение гранта «France Excellence» (в прошлом BGF) для финансирования обучения во Франции. Кандидаты могут скачать документ (на французском и английском языках) с полезной информацией с условиями подачи заявки на получение
Read MoreПРИЕМ ЗАЯВОК НА КОНКУРС «ТЕХНОФЕСТ 2024» ПРОДОЛЖАЕТСЯ!
Фестиваль авиации, космоса и технологий «Teknofest 2024», который проводится в Турецкой Республике с 2018 года, является одним из крупнейших конкурсов в области технологий. В этом году на фестивале пройдут соревнования в 46 основных и 117 подкатегориях. Включая беспроводную связь, блокчейн,
Read MoreУЗБЕКИСТАН И КИТАЙ БУДУТ УКРЕПЛЯТЬ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ НАУКИ
В рамках Узбекско-Китайского образовательного форума первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций К.Каримов встретился с заместителем министра науки и технологий Китая Chjan Yuydun. В ходе переговоров стороны обсудили проделанную к настоящему времени работу в области науки и технологий, обменялись
Read MoreHUAWEI УВЕЛИЧИТ КОЛИЧЕСТВО АКАДЕМИЙ ИКТ В ВУЗАХ УЗБЕКИСТАНА
Первый заместитель министра высшего образования Республики Узбекистан К. Каримов посетил головной офис и выставочный центр Huawei в Пекине и встретился с генеральным директором Huawei Uzbekistan Чэнь Цзякай. Стороны обсудили важность цифровизации в сфере образования и развития подготовки кадров для сектора