M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti Toshkent shahridagi filialining 20 yilligiga bagʻishlangan tantanali tadbir boʻlib oʻtdi. Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov, O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining prezidenti Shavkat Ayupov, mamlakatimiz va xorijdagi qator oliygohlar va
Read MoreOLTOY DAVLAT UNIVERSITETI VAKILLARI BILAN HAMKORLIK YO’NALISHLARI BELGILAB OLINDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga “Katta Oltoy” oltoyshunoslik va turkshunoslik ilmiy-taʼlim markazi direktori Lysenko Yuliya Aleksandrovna boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Uchrashuv doirasida Rossiya Federatsiyasining Oltoy davlat universiteti vakillari bilan Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti o‘rtasida ilmiy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek,
Read More“ORACLE” KOMPANIYASI BILAN RAQAMLI TRANSFORMATSIYA VA BULUTLI TEXNOLOGIYALAR BO’YICHA FIKR ALMASHILDI
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov AQSHga xizmat safari doirasida «Oracle» kompaniyasining hukumat ishlari bo‘yicha boshqaruvchi direktori Ellison O‘Brayen bilan uchrashdi. Uchrashuvda «O‘zbekiston-2030» raqamli transformatsiya strategiyasi, mamlakatga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish va bulutli texnologiyalar bozori masalalari atroflicha muhokama qilindi. Tomonlar bulutli
Read MoreEMOMALI RAHMON DAVLAT TASHRIFI BILAN O’ZBEKISTONGA KELDI
Koʻksaroy qarorgohida mamlakatimizga davlat tashrifi bilan kelgan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonni tantanali kutib olish marosimi boʻlib oʻtdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni samimiy qutlab, shohsupaga taklif etdi. Ikki mamlakatning davlat bayroqlari koʻtarildi va faxriy qorovul saf tortdi. Harbiy
Read MoreOʻZBEKISTON VA ROSSIYA OʻRTASIDA OLIY TAʼLIM VA FAN SOHASIDA HAMKORLIK MASALALARI MUHOKAMA QILINDI
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov Rossiya Federatsiyasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Aleksey Yerxov bilan uchrashib, ikki mamlakat oʻrtasidagi taʼlim va ilmiy hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi. Suhbat davomida tomonlar Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi oliy taʼlim, fan va
Read MoreNAZARIY BILIMLARINI AMALIYOT BILAN UYG‘UNLASHTIRISHGA XIZMAT QILUVCHI «ELMETRO» LABORATORIYASI OCHILDI
Toshkent davlat texnika universitetida O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi hamda “ElMetro” kompaniyasi hamkorligida tashkil etilgan zamonaviy o‘quv va ilmiy laboratoriyaning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur laboratoriya nafaqat zamonaviy texnik jihozlar majmuasi, balki talabalarning nazariy bilimlarini amaliyot bilan uyg‘unlashtirishga
Read More“ITALIYA – MARKAZIY OSIYO (C5) + OZARBAYJON” BIZNES-FORUMI O‘Z ISHINI BOSHLADI
Ayni paytda poytaxtimizdagi “InterContinental Tashkent” mehmonxonasida “Italiya – Markaziy Osiyo (C5) + Ozarbayjon” biznes-forumi o‘z ishini boshladi. Nufuzli xalqaro tadbir agrar sohada hamkorlikni mustahkamlash, ilg‘or tajriba va innovatsion yechimlarni muhokama qilish uchun muhim platformaga aylandi. Mazkur forumda 80 ta Italiya
Read MorePREZIDENT SHAVKAT MIRZIYOYEVNING NAVRO‘Z BAYRAMIDAGI TABRIGI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tantanali marosimda xalqimizga samimiy tabrik yo‘lladi. Davlat rahbari o‘z nutqida Navro‘zning yangilanish, mehr-oqibat va saxovat ramzi ekanini ta’kidlab, bu yilgi bayram muborak Ramazon hayiti bilan bir davrga to‘g‘ri kelayotgani unga yanada
Navro‘z ayyomingiz muborak bo‘lsin, aziz yurtdoshlar! Bahor nafasi bilan kirib kelgan bu go‘zal ayyom har bir xonadonga tinchlik, baxt va farovonlik olib kelsin! Mehr-oqibat, saxovat va yangilanish ramzi bo‘lmish Navro‘zi olam sizga quvonch va iliqlik ulashsin! Yangi kun, yangi orzular,
Read More«OLIMA AYOLLAR» TANLOVI E’LON QILINDI
Ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida bajariladigan amaliy tadqiqot va innovatsion loyihalarni qabul qilish uchun “Olima ayollar” tanlovi eʼlon qilinmoqda. Tanlov Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi bilan birgalikda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oila va xotin-qizlarni tizimli qoʻllab-quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari

ФИЛИАЛ МОСКОВСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА В ТАШКЕНТЕ ОТМЕЧЕТИЛ 20-ЛЕТИЕ
Состоялось торжественное мероприятие, посвящённое 20-летию филиала Московский государственный университет имени М.В. Ломоносова в городе Ташкенте. В мероприятии приняли участие министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Кунгратбай Шарипов, президент Академии наук Республики Узбекистан Шавкат Аюпов, руководители ряда высших учебных
Read MoreОБСУЖДЕНЫ ВОПРОСЫ ЦИФРОВОЙ ТРАНСФОРМАЦИИ И ОБЛАЧНЫХ ТЕХНОЛОГИЙ С КОМПАНИЕЙ «ORACLE»
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов в рамках служебной поездки в США провёл встречу с Эллисон О’Брайен, управляющим директором по взаимодействию с государственными органами компании Oracle Corporation. В ходе встречи были всесторонне обсуждены вопросы реализации стратегии цифровой трансформации «Узбекистан-2030», привлечения прямых
Read MoreЭМОМАЛИ РАХМОН ПРИБЫЛ В УЗБЕКИСТАН С ГОСУДАРСТВЕННЫМ ВИЗИТОМ
В резиденции Куксарой состоялась торжественная церемония встречи Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, прибывшего в нашу страну с государственным визитом. Президент Республики Узбекистан Shavkat Mirziyoyev тепло приветствовал высокого гостя и пригласил его на почётную трибуну. Были подняты государственные флаги двух стран,
Read MoreОБСУЖДЕНЫ АКТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ СОТРУДНИЧЕСТВА УЗБЕКИСТАНА И РОССИИ В СФЕРЕ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ
Министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Кунгратбай Шарипов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации в Узбекистане Алексеем Ерховым, в ходе которой были обсуждены перспективы сотрудничества двух стран в сфере образования и науки. В ходе беседы
Read MoreОТКРЫТА ЛАБОРАТОРИЯ «ELMETRO», СПОСОБСТВУЮЩАЯ СОЧЕТАНИЮ ТЕОРЕТИЧЕСКИХ ЗНАНИЙ С ПРАКТИКОЙ
В Ташкентском государственном техническом университете состоялась торжественная церемония открытия современной учебно-научной лаборатории, организованной совместно с Агентством технического регулирования Республики Узбекистан и компанией «ElMetro». Данная лаборатория представляет собой не только комплекс современного технического оборудования, но и важную научную платформу, способствующую интеграции
Read MoreНАЧАЛ РАБОТУ БИЗНЕС ФОРУМ «ИТАЛИЯ – ЦЕНТРАЛЬНАЯ АЗИЯ (C5) + АЗЕРБАЙДЖАН»
В настоящее время в столичном отеле «InterContinental Tashkent» начал свою работу бизнес-форум «Италия – Центральная Азия (C5) + Азербайджан». Значимое международное мероприятие станет важной платформой для укрепления сотрудничества в аграрной сфере, обсуждения передового опыта и инновационных решений. В форуме принимают
Read MoreПОЗДРАВЛЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА УЗБЕКИСТАНА ПО СЛУЧАЮ ПРАЗДНИКА НАВРУЗ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Миромонович Мирзиёев направил искреннее поздравление народу на торжественной церемонии, посвящённой общенациональному празднику Навруз. Глава государства в своём выступлении подчеркнул, что Навруз является символом обновления, доброты и щедрости, отметив, что в этом году праздник совпадает со священным
Read MoreС ПРАЗДНИКОМ НАВРУЗ!
С праздником Навруз, дорогие соотечественники! Этот прекрасный праздник, приходящий с дыханием весны, пусть принесёт в каждый дом мир, счастье и благополучие! Пусть Навруз — символ доброты, щедрости и обновления подарит вам радость и тепло! Новый день, новые мечты, новые вершины!Пусть
Read MoreНАЧАЛ СВОЮ РАБОТУ ТРЕТИЙ ФОРУМ РЕКТОРОВ ВЫСШИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ ТАДЖИКИСТАНА И УЗБЕКИСТАНА
13 марта в рамках Третьего форума ректоров высших учебных заведений Таджикистана и Узбекистана члены делегации Узбекистана посетили Таджикский государственный педагогический университет имени Садриддина Айни. В ходе визита члены делегации ознакомились с выставкой фотографий, подготовленных студентами университета, а также с образцами
Read MoreОТКРЫТ ИННОВАЦИОННЫЙ МОЛОДЁЖНЫЙ IT-ЦЕНТР
В Бекабадском районе Ташкентской области состоялась церемония открытия «Бекабадского инновационного молодёжного IT-центра». Мероприятие было организовано с целью широкого привлечения молодёжи к сфере информационных технологий, развития стартап-экосистемы и поддержки инновационных идей. В церемонии открытия приняли участие министр цифровых технологий Ш. Шерматов,