ОЧИҚ ОНЛАЙН ТАЪЛИМ КУРСЛАРИ
ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Тошкент давлат ахборот технологиялари университети ҳамда бошқа ҳамкорлар томонидан очиқ онлайн таълим курслари портали ишга тушди. Курслар интерфаол воситалар ва ўйинлардан фойдаланган ҳолда олиб борилади. Ҳозирда порталда журналистикада медиа ва ахборот саводхонлиги ҳамда журналист касбида хавфсизлик масалалари
Read MoreАЖДОДЛАР ХОТИРАСИ ВА МЕРОСИ ДУНЁ ТИЛЛАРИДА ТАҲЛИЛ ВА ТАЛҚИН ЭТИЛДИ
Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетида ўзбек мумтоз адабиётининг икки буюк вакили – Алишер Навоий ҳамда Заҳириддин Муҳаммад Бобур хотирасига бағишлаб илмий-адабий давра суҳбати ташкил этилди. Мазкур давра суҳбатида ЎзДЖТУ ректори филология фанлари доктори, профессор Ғанишер Раҳимов, ЎзДЖТУ илмий ишлар ва
Read MoreFLEDU.UZ 2018-YIL YAKUNLARIGA KOʻRA GʻOLIBLARNI TAQDIRLADI
2019 yil 26 fevral kuni «Oʻzbekistonda xorijiy tillar» FLEDU.UZ ilmiy-metodik elektron jurnali va Internet portali turli nominatsiyalar boʻyicha eng yaxshi mualliflarni taqdirladi. Quyida gʻoliblar bilan tanishishingiz mumkin: Xorijiy tildagi eng yaxshi maqola – Xasan Shaymanovich Abdinazarov (Qarshi muhandislik iqtisodiyot instituti
Read MoreJURNALIST TELEREPORTAJ TAYORLASH UCHUN NIMALARNI BILISHI KERAK?
Paul Daudin Clavaud, Fransiyalik mutaxasis tomonidan O’zDJTU talabalariga marter-class.
Read More“БИТИРУВЧИЛАР ЯРМАРКАСИ” – БИТИРУВЧИЛАР БАНДЛИГИНИ ТАЪМИНЛАШДА КАФОЛАТЛИ ҚАДАМ
Бугун, 26 февраль куни Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетида 2018-2019 ўқув йили бакалавриат ва магистратура битирувчилари учун “Битирувчилар ярмаркаси” бўлиб ўтди. Битирувчиларнинг бандлигини таъминлаш, уларнинг келгусидаги иш жойларини танлашларига кўмаклашиш, бўлажак кадрларни иш берувчилар билан таништириш мақсадида ташкил этилган мазкур
Read More«El-yurt umidi» jamg‘armasi navbatdagi stipendiyalar saralash tanlovi boshlanganini e’lon qildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “El-yurt umidi” jamg‘armasi navbatdagi stipendiyalar saralash tanlovi boshlanganligini e’lon qildi. “El-yurt umidi” jamg‘armasi tanlov komissiyasi xabariga ko‘ra, saralash tanlovi quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha bo‘lib o‘tadi: “Fan va ilmiy-tadqiqotlar”, “Sog‘liqni saqlash”, “Davlat boshqaruvi” va “Iqtisodiyotning istiqbolli tarmoqlari”.
Read MoreO’ZBEKISTON OTMLARI SHVEYSARIYA BILAN HAMKORLIKNI MUSTAHKAMLAMOQDA
Bugun, 20 fevral kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Shveysariyaning O’zbekistondagi elchixonasi vakillari tashrif buyurishdi. Universitet kampusi uzra bo’lgan kichik sayohatdan so’ng, tomonlarning rasmiy uchrashuvi bo’lib o’tdi. Mazkur uchrashuvda G’.Raximov rahbarligidagi universitet vakillari Shveysariyaning O’zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi yordamchisi Domenika
Read MoreАҚШ ЭЛЧИХОНАСИДА КОМПЬЮТЕР КУРСЛАРИ
Тошкентдаги АҚШ элчихонаси 11 ёшдан 15 ёшгача бўлган болалар учун бепул уч ойлик компьютер курсларига танлов эьлон қилади. Ўқув дастури қуйидаги мавзулардан иборат: • Компьютерда ишлаш бошланғич асослари • Бошланғич информатика ва мантиқий фикрлаш қобилиятларини шакллантириш. • “Scratch”да дастурлаш •
Read MoreВEБСТEР УНИВEРСИТEТИ ВИЦЕ-ПРEЗИДEНТИ ЎЗДЖТУГА ТАШРИФ БУЮРДИ
Жорий ўқув йили бошида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойидаги АҚШга давлат ташрифи чоғида икки мамлакат ўртасида ҳамкорликни янада ривожлантириш тўғрисидаги имзоланган ҳамкорлик шартномаларини амалга тадбиқ қилиш доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ташаббуси Тошкентда Вебстер университетининг раҳбарияти
Read MoreЭЪЛОН: ИШ БЕРУВЧИЛАР ВА БИТИРУВЧИЛАРНИ “БИТИРУВЧИЛАР ЯРМАРКАСИ”ГА ТАКЛИФ ҚИЛАМИЗ!
Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, бугуннинг ўзида ҳар бир битирувчини аниқ бир ташкилотга бириктиришни таъминлаш билан бирга, унинг бўлажак иш жойи, ишлаши ва ижтимоий шароитларини аниқ белгилаш зарур. Айни пайтда Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетининг 2018/2019 ўқув йили битирувчиларини корхона, ташкилот

ЧТО ДОЛЖЕН ЗНАТЬ ЖУРНАЛИСТ ДЛЯ ПОДГОТОВКИ ХОРОШЕГО ТЕЛЕРЕПОРТАЖА?
Поль Даудин Клаво, Франция. Мастер-класс для студентов Узбекского государственного университета мировых языков.
Read MoreМЕЖДУНАРОДНАЯ ОЛИМПИАДА ПО РУССКОМУ ЯЗЫКУ КАК ИНОСТРАННОМУ В САНКТ-ПЕТЕРБУРГСКОМ ГОСУДАРСТВЕННЫМ УНИВЕРСИТЕТЕ
22 февраля 2019 года впервые с целью выявления и последующего поощрения талантливой молодежи Санкт-Петербургский государственный университет объявил о проведении Олимпиады по русскому языку как иностранному для школьников и студентов от 14 до 27 лет. Основной задачей Олимпиады является выявление и
Read MoreШВЕЙЦАРСКАЯ КОНФЕДЕРАЦИЯ УКРЕПЛЯЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С ВУЗАМИ УЗБЕКИСТАНА
Сегодня, 20 февраля 2019 года состоялся визит представителей посольства Швейцарии в Узбекистане в Узбекский государственый университет мировых языков. После осмотра кампуса университета, Доменика Петр — первый атташе посольства и Ирина Шкарина — помощник посла по культуре и образованию были приняты
Read MoreУЗГУМЯ ПРИГЛАШАЕТ НА ЯРМАРКУ ВЫПУСКНИКОВ
Узбекский государственный университет мировых языков в целях трудоустройства выпускников 2018/2019 учебного года приглашает Вас посетить «Ярмарку выпускников», которая будет проводиться 26 февраля текущего года по нижеследующему адресу: Учтепинский район, улица Кичик халка йули, Г-9а, дом 21-а с участием выпускников факультетов английского языка, русской филологии, факультета теории и
Read MoreКОНКУРС РИСУНКОВ НА ТЕМУ «СОВРЕМЕННАЯ АРХИТЕКТУРА ГЕРМАНИИ»
Посольство Германии в Ташкенте приглашает Вас принять участие в конкурсе рисунков на тему „Современная архитектура Германии“. Нарисуйте красками или карандашами рисунок на заданную тему (с названием на обратной стороне) в формате A3 и обязательно напишите 2 или 3 предложения к
Read More«УМНЫЙ ГОРОД» – СФЕРА СОТРУДНИЧЕСТВА МЕЖДУ УЗБЕКИСТАНОМ И ГЕРМАНИЕЙ
21–23 января 2019 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Федеративную Республику Германию с официальным визитом. Этот визит, состоявшийся после 18-летнего перерыва, имеет важное значение для развития сотрудничества и взаимодействия во многих сферах, в том числе в области политики и
Read MoreАЛИШЕР НАВОИ – ГУМАНИСТ, ПОЭТ, ПРОСВЕТИТЕЛЬ
Эпоха Навои. Период жизни и деятельности Алишер Навои (1441–1501) характеризуется как «культура эпохи Навои». Личность Навои, пишет современный исследователь, исторически неотделима от широкого круга его современников, друзей почитателей и учеников. «Поэт и ученый, музыкант и художник, один из культурнейших людей