YAPONIYANING VAKAYAMA UNIVERSITETI BILAN ANGLASHUV MEMORANDUMI IMZOLANDI
Dastur davomida Vakayama universiteti rektori professor Mitsugi Motoyama, Xalqaro aloqalar boʻyicha ijrochi direktor professor Takanori Nomura, Xalqaro aloqalar boʻyicha menejer Janob Takumi Teramoto, Maxsus tayinlangan Xalqaro ishlar boʻyicha koordinator Kazuye Nakamoto hamda OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETI TALABALARI DASTUR BO‘YICHA O‘QISH UCHUN MOSKVAGA JO‘NAB KETISHDI
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti va Moskva davlat lingvistika universiteti (MGLU) oʻrtasidagi Qoʻshma taʼlim dasturi doirasida tahsil olayotgan talabalar ikkinchi semestrni oʻtash uchun Rossiyaning Moskva shahriga joʻnab ketishdi. Oʻquv jarayoni boshlanishidan oldin talabalar uchun MGLU rahbariyati vakillari bilan uchrashuv va
Read MoreKEMBRIJ XALQARO TASHKILOTI EKSPERTI QORAQALPOG‘ISTONDA
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan Kembrij xalqaro tashkiloti eksperti Stiv King va ommaviy axborot vositalari ishtirokida media tur tashkil etildi. Dastlab ishtirokchilar Nukus shahrida yakka tartibdagi tadbirkor tomonidan tashkil etilgan «Kardar academy school» nomli nodavlat xususiy maktabga
Read MoreBUYUK BRITANIYANING UZLUKSIZ KASBIY RIVOJLANISH TIZIMI HAMDA ILG‘OR TAJRIBALARI O‘RGANILMOQDA
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan Britaniya Kengashi vakolatxonasi bilan hamkorlikdagi loyiha doirasida vazirlik mas’ullari va pedagoglardan iborat delegatsiya ayni damda Angliyaning Norvich shahrida bo’lib turibdi. Bundan ko‘zlangan maqsad — Buyuk Britaniya maktablaridagi uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimi hamda ilg’or tajribalarni
Read MoreUMMON SULTONLIGINING SULTON QOBUS UNIVERSITETIDA O‘ZBEK MILLIY QADRIYATLARI, O‘ZBEKISTONNING TARIXIY SHAHARLARI NAMOYISH ETILDI
Ummon sultonligining Sulton Qobus universitetida malaka oshirayotgan Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti professor-o‘qituvchilari A.Rustamov hamda N.Sagdullayeva mazkur muassasada tashkil etilgan madaniyatlararo Xalqaro festivalda ishtirok etib, o‘zbek milliy qadriyatlari, O‘zbekistonning tarixiy shaharlari hamda turistik imkoniyatlarini namoyish qildilar. Tadbirda o‘zbekistonlik o‘qituvchi-arabshunoslarga faol ishtirok
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETIDA HINDISTON MADANIYAT MARKAZI BILAN HAMKORLIKDA BADIIY TADBIR BO‘LIB O‘TDI
Badiiy tadbirda Hindiston madaniyat markazi direktori Shrinavasan, Hindistonning Oʻzbekistondagi elchixonasi taʼlim masalalari boʻyicha maslahatchisi Kirti Singh Rawat, hindistonlik koʻngilli oʻqituvchi Manish Mishra mehmon sifatida ishtirok etdi. Universitet rahbariyati vakillari tomonidan kutib olingan mehmonlar ishtirokida boʻlib oʻtgan badiiy tadbirni universitet rektori
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETIDA LION UNIVERSITETI PROFESSORI BILAN UCHRASHUV BO‘LIB O‘TDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov Lion universiteti professori Jan-Kristof Mareshalni qabul qildi. Uchrashuvda Roman-german filologiyasi fakulteti dekani H. Hakimov va Fransuz tili amaliy fanlar kafedrasi mudiri P. Nishonovlar ham ishtirok etdi. Hamkorlik doirasida quyidagi
Read More“MAKTABGACHA VA BOSHLANG‘ICH TA’LIM YOSHIDAGI BOLALARGA INGLIZ TILINI O‘QITISHDAGI MUAMMOLAR VA ULARNING YECHIMLARI” MAVZUSIDA XALQARO VEBINAR BO‘LIB O‘TDI
Qo’qon davlat pedagogika institutida «Maktabgacha va boshlangʻich taʼlim yoshidagi bolalarga ingliz tilini oʻqitishdagi muammolar va ularning yechimlari» mavzusida xalqaro vebinar boʻlib oʻtdi. Filippin Respublikasi Mindanao davlat universiteti bitiruvchisi, filologiya fanlari doktori (PhD) Chervin B. Makaranos ishtirokida o‘tkazilgan vebinarda maktabgacha ta’lim
Read MoreAMSTERDAMDA ALISHER NAVOIY TAVALLUDINING 584 YILLIGI NISHONLANADI
2025-yilning 9-fevral kuni Amsterdamdagi Yunus Emre institutida buyuk mutafakkir, shoir va davlat arbobi Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tadi. Ushbu anjuman “A Sound Atlas of Turkic: From Mahmud of Kashgar to Yunus Emre” mavzusida o‘tkazilib, turkiy
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETIGA “ROSSOTRUDNICHESTVO” TASHKILOTINING TA’LIM MASALALARI BO‘YICHA VAKILI TASHRIF BUYURDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga “Rossotrudnichestvo” tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi ta’lim masalalari bo‘yicha koordinatori Suljina Irina Vladimirovna Toshkent davlat agrar universitetning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Hamdo‘stlik Davlatlar faoliyati koordinatori i..f.d . Professor M.X Saidov bilan birgalikda tashrif buyurdi. Mehmonlarni O‘zDJTU rektori Ilxomjon

MEMORANDUM OF UNDERSTANDING SIGNED WITH JAPAN’S WAKAYAMA UNIVERSITY
The leadership of Uzbekistan State World Languages University met with a delegation from Wakayama University, Japan. At the beginning of the meeting, the parties exchanged details about the activities of their higher education institutions. Then issues of education, student exchange
THE BEST PRACTICES AND THE SYSTEM OF CONTINUOUS PROFESSIONAL DEVELOPMENT OF GREAT BRITAIN ARE STUDIED
A delegation of officials and educators is currently in Norwich, England, as part of a project by the Ministry of Preschool and School Education of Uzbekistan in collaboration with the British Council office in Uzbekistan. During the trip to the
NATIONAL VALUES AND HISTORICAL CITIES OF UZBEKISTAN ARE REPRESENTED AT THE SULTAN QABOOS
The teaching staff of the Tashkent State University of Oriental Studies, who are interning at the Sultan Qaboos University of the Sultanate of Oman, namely A. Rustamov and N. Sagdullayeva, took part in an international intercultural festival demonstrated Uzbek national
THE UNIVERSITY OF WORLD LANGUAGES HOSTED AN EVENT JOINTLY WITH THE INDIAN CULTURAL CENTER
The cultural event was attended by the Director of the Indian Cultural Center Srinivasan, Educational Adviser to the Indian Embassy in Uzbekistan Kirti Singh Rawat, and a volunteer-teacher from India Manish Mishra. The event was opened by the rector of
ALISHER NAVOIY’S 584TH ANNIVERSARY TO BE CELEBRATED IN AMSTERDAM
On February 9, 2025, a grand event dedicated to the 584th anniversary of the birth of the great thinker, poet, and statesman Alisher Navoiy will take place at the Yunus Emre Institute in Amsterdam. The event, titled “A Sound Atlas
THE MINISTER OF SCIENCE AND INNOVATION OF HIGHER EDUCATION HELD A MEETING WITH A DELEGATION LED BY THE MAYOR OF TURIN
Minister of Higher Education, Science and Innovation Kongratbai Sharipov held a meeting with a delegation led by the Mayor of the Italian city of Turin Stefano Lo Russo. The parties discussed issues of expanding cooperation between Uzbekistan and Italy in
TETSURO YAMASAKI PRESENTED HIS BOOK AT TASHKENT STATE UNIVERSITY OF ORIENTAL STUDIES
Tashkent State University of Oriental Studies hosted a book presentation by the Honorary Consul of Hiroshima, Okayama, and Fukuoka Prefectures, Chairman of the Board of Directors of Balcom Company Tetsuro Yamasaki. During the event, Tetsuro Yamasaki shared his rich experience
KOREAN CULTURAL CENTER OPENED AT THE FACULTY OF ORIENTAL PHILOLOGY
The opening of the Korean Culture Center within the KOICA project took place at the Faculty of Oriental Philology of Uzbekistan State World Languages University, where project volunteers will lead Korean language and culture circles during 2025-2027. The project provides
A MEETING WAS HELD WITH A REPRESENTATIVE OF CAMBRIDGE ASSESSMENT INTERNATIONAL EDUCATION
The meeting was attended by Mr. Steve King, Head of the Education Service for North and Central Asia at the British Cambridge International Education, as well as representatives of the Uzbekistan State World Languages University. During the meeting, issues of
THE NATIONAL CULTURE AND EDUCATION SYSTEM OF UZBEKISTAN WERE PRESENTED AT THE INTERNATIONAL FORUM
Students of Uzbekistan State World Languages University actively participated in the Global Students International Exchange Forum in South Korea within the framework of international cooperation, promoting the country’s national culture and education system. During the forum, students visited and exchanged