YAPONIYANING VAKAYAMA UNIVERSITETI BILAN ANGLASHUV MEMORANDUMI IMZOLANDI
Dastur davomida Vakayama universiteti rektori professor Mitsugi Motoyama, Xalqaro aloqalar boʻyicha ijrochi direktor professor Takanori Nomura, Xalqaro aloqalar boʻyicha menejer Janob Takumi Teramoto, Maxsus tayinlangan Xalqaro ishlar boʻyicha koordinator Kazuye Nakamoto hamda OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETI TALABALARI DASTUR BO‘YICHA O‘QISH UCHUN MOSKVAGA JO‘NAB KETISHDI
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti va Moskva davlat lingvistika universiteti (MGLU) oʻrtasidagi Qoʻshma taʼlim dasturi doirasida tahsil olayotgan talabalar ikkinchi semestrni oʻtash uchun Rossiyaning Moskva shahriga joʻnab ketishdi. Oʻquv jarayoni boshlanishidan oldin talabalar uchun MGLU rahbariyati vakillari bilan uchrashuv va
Read MoreKEMBRIJ XALQARO TASHKILOTI EKSPERTI QORAQALPOG‘ISTONDA
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan Kembrij xalqaro tashkiloti eksperti Stiv King va ommaviy axborot vositalari ishtirokida media tur tashkil etildi. Dastlab ishtirokchilar Nukus shahrida yakka tartibdagi tadbirkor tomonidan tashkil etilgan «Kardar academy school» nomli nodavlat xususiy maktabga
Read MoreBUYUK BRITANIYANING UZLUKSIZ KASBIY RIVOJLANISH TIZIMI HAMDA ILG‘OR TAJRIBALARI O‘RGANILMOQDA
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan Britaniya Kengashi vakolatxonasi bilan hamkorlikdagi loyiha doirasida vazirlik mas’ullari va pedagoglardan iborat delegatsiya ayni damda Angliyaning Norvich shahrida bo’lib turibdi. Bundan ko‘zlangan maqsad — Buyuk Britaniya maktablaridagi uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimi hamda ilg’or tajribalarni
Read MoreUMMON SULTONLIGINING SULTON QOBUS UNIVERSITETIDA O‘ZBEK MILLIY QADRIYATLARI, O‘ZBEKISTONNING TARIXIY SHAHARLARI NAMOYISH ETILDI
Ummon sultonligining Sulton Qobus universitetida malaka oshirayotgan Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti professor-o‘qituvchilari A.Rustamov hamda N.Sagdullayeva mazkur muassasada tashkil etilgan madaniyatlararo Xalqaro festivalda ishtirok etib, o‘zbek milliy qadriyatlari, O‘zbekistonning tarixiy shaharlari hamda turistik imkoniyatlarini namoyish qildilar. Tadbirda o‘zbekistonlik o‘qituvchi-arabshunoslarga faol ishtirok
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETIDA HINDISTON MADANIYAT MARKAZI BILAN HAMKORLIKDA BADIIY TADBIR BO‘LIB O‘TDI
Badiiy tadbirda Hindiston madaniyat markazi direktori Shrinavasan, Hindistonning Oʻzbekistondagi elchixonasi taʼlim masalalari boʻyicha maslahatchisi Kirti Singh Rawat, hindistonlik koʻngilli oʻqituvchi Manish Mishra mehmon sifatida ishtirok etdi. Universitet rahbariyati vakillari tomonidan kutib olingan mehmonlar ishtirokida boʻlib oʻtgan badiiy tadbirni universitet rektori
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETIDA LION UNIVERSITETI PROFESSORI BILAN UCHRASHUV BO‘LIB O‘TDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov Lion universiteti professori Jan-Kristof Mareshalni qabul qildi. Uchrashuvda Roman-german filologiyasi fakulteti dekani H. Hakimov va Fransuz tili amaliy fanlar kafedrasi mudiri P. Nishonovlar ham ishtirok etdi. Hamkorlik doirasida quyidagi
Read More“MAKTABGACHA VA BOSHLANG‘ICH TA’LIM YOSHIDAGI BOLALARGA INGLIZ TILINI O‘QITISHDAGI MUAMMOLAR VA ULARNING YECHIMLARI” MAVZUSIDA XALQARO VEBINAR BO‘LIB O‘TDI
Qo’qon davlat pedagogika institutida «Maktabgacha va boshlangʻich taʼlim yoshidagi bolalarga ingliz tilini oʻqitishdagi muammolar va ularning yechimlari» mavzusida xalqaro vebinar boʻlib oʻtdi. Filippin Respublikasi Mindanao davlat universiteti bitiruvchisi, filologiya fanlari doktori (PhD) Chervin B. Makaranos ishtirokida o‘tkazilgan vebinarda maktabgacha ta’lim
Read MoreAMSTERDAMDA ALISHER NAVOIY TAVALLUDINING 584 YILLIGI NISHONLANADI
2025-yilning 9-fevral kuni Amsterdamdagi Yunus Emre institutida buyuk mutafakkir, shoir va davlat arbobi Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tadi. Ushbu anjuman “A Sound Atlas of Turkic: From Mahmud of Kashgar to Yunus Emre” mavzusida o‘tkazilib, turkiy
Read MoreO‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETIGA “ROSSOTRUDNICHESTVO” TASHKILOTINING TA’LIM MASALALARI BO‘YICHA VAKILI TASHRIF BUYURDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga “Rossotrudnichestvo” tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi ta’lim masalalari bo‘yicha koordinatori Suljina Irina Vladimirovna Toshkent davlat agrar universitetning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Hamdo‘stlik Davlatlar faoliyati koordinatori i..f.d . Professor M.X Saidov bilan birgalikda tashrif buyurdi. Mehmonlarni O‘zDJTU rektori Ilxomjon

ПОДПИСАН МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ С ЯПОНСКИМ УНИВЕРСИТЕТОМ ВАКАЯМА
Состоялась встреча руководства Узбекского государственного университета мировых языков с делегацией Университета Вакаяма, Японии. В начале встречи стороны обменялись подробностями о деятельности своих высших учебных заведений. Затем были обсуждены образование, программы обмена студентами и ряд других вопросов сотрудничества. В заключение был
Read MoreИЗУЧАЕТСЯ ПЕРЕДОВОЙ ОПЫТ И СИСТЕМА НЕПРЕРЫВНОГО ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО РАЗВИТИЯ ВЕЛИКОБРИТАНИИ
В настоящее время в Норвиче, Англия, находится делегация должностных лиц министерств и педагогов в рамках проекта Министерства дошкольного и школьного образования в сотрудничестве с офисом Британского совета в Узбекистане. Цель состоит в изучении системы непрерывного профессионального развития в британских школах,
Read MoreВ УНИВЕРСИТЕТЕ СУЛТАНА КАБУСА ПРЕДСТАВЛЕНЫ НАЦИОНАЛЬНЫЕ ЦЕННОСТИ И ИСТОРИЧЕСКИЕ ГОРОДА УЗБЕКИСТАНА
Профессорско-преподавательский состав Ташкентского государственного университета востоковедения, проходящий стажировку в университете Султана Кабуса Султаната Оман, а именно А. Рустамов и Н. Сагдуллаева приняли участие в международном межкультурном фестивале, организованном в данном учреждении, и продемонстрировали узбекские национальные ценности, исторические города и туристические возможности Узбекистана.
Read MoreВ УЗГУМЯ СОСТОЯЛОСЬ МЕРОПРИЯТИЕ СОВМЕСТНО С ЦЕНТРОМ КУЛЬТУРЫ ИНДИИ
В художественном мероприятии в качестве гостей приняли участие директор Индийского культурного центра Шринавасан, советник по вопросам образования Посольства Индии в Узбекистане Кирти Сингх Рават, преподаватель-волонтер из Индии Маниш Мишра. Художественное мероприятие с участием высокопоставленных гостей, открыл ректор университета Ильхомжон Тухтасинов.
Read MoreВ АМСТЕРДАМЕ ОТМЕТЯТ 584-Ю ГОДОВЩИНУ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ АЛИШЕРА НАВОИ
9 февраля 2025 года в Институте Юнуса Эмре в Амстердаме состоится торжественное мероприятие, посвящённое 584-летию со дня рождения великого мыслителя, поэта и государственного деятеля Алишера Навои. Мероприятие пройдет под названием “A Sound Atlas of Turkic: From Mahmud of Kashgar to
Read MoreМИНИСТР НАУКИ И ИННОВАЦИЙ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ ПРОВЕЛ ВСТРЕЧУ С ДЕЛЕГАЦИЕЙ ВО ГЛАВЕ С МЭРОМ ИТАЛЬЯНСКОГО ГОРОДА ТУРИН
Министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбай Шарипов провел встречу с делегацией во главе с мэром итальянского города Турин Стефано Ло Руссо. Стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества между Узбекистаном и Италией в сфере образования, науки и инноваций и реализации новых
Read MoreТЕЦУРО ЯМАСАКИ ПРЕДСТАВИЛ СВОЮ КНИГУ В УНИВЕРСИТЕТЕ ВОСТОКОВЕДЕНИЯ
В Ташкентском государственном университете востоковедения состоялась презентация книги почетного консула префектур Хиросима, Окаяма, Фукуока, председателя совета директоров компании Balcom Тецуро Ямасаки. Во время мероприятия Тецуро Ямасака поделился своим богатым опытом личностного развития, достижения успеха в творческой деятельности, изложенным в его книге
Read MoreНА ФАКУЛЬТЕТЕ ВОСТОЧНОЙ ФИЛОЛОГИИ ОТКРЫЛСЯ КОРЕЙСКИЙ КУЛЬТУРНЫЙ ЦЕНТР
На факультете восточной филологии Узбекского государственного университета мировых языков состоялось открытие Центра корейской культуры в рамках проекта KOICA, где волонтеры проекта будут вести кружки корейского языка и культуры в течение 2025-2027 годов. Проект предусматривает создание Корейского культурного центра на факультете
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЕМ CAMBRIDGE ASSESSMENT INTERNATIONAL EDUCATION
Во встрече приняли участие г-н Стив Кинг, глава Службы образования по Северной и Центральной Азии британской организации Cambridge Assessment International Education, а также представители Узбекского государственного университета мировых языков. В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества в сфере образования.
Read MoreНА МЕЖДУНАРОДНОМ ФОРУМЕ БЫЛА ПРЕДСТАВЛЕНА НАЦИОНАЛЬНАЯ КУЛЬТУРА И СИСТЕМА ОБРАЗОВАНИЯ НАШЕЙ СТРАНЫ
Студенты Узбекского государственного университета мировых языков в рамках международного сотрудничества приняли активное участие в форуме “Global Students International Exchange” в Южной Корее, пропагандируя национальную культуру и систему образования страны. В рамках форума студенты посетили и обменялись опытом со сверстниками Национального