PREZIDENTIMIZ «MARKAZIY OSIYO – ITALIYA» SAMMITID A HAMKORLIKNING USTUVOR YO‘NALISHLARINI BELGILAB O‘TDI
30-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Italiya” sammitida ishtirok etdi. Tadbir Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tkazildi. Sammitda Markaziy Osiyo davlat rahbarlari va Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni ishtirok etib, investitsiyalar, texnologiyalar,
O‘ZBEKISTON-OZARBAYJON: OLIY TA’LIM YO’NALISHIDA YANGI CHO’QQILAR SARI
30-may kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Ozarbayjon Respublikasi Fan va ta’lim vaziri o‘rinbosari Idris Isayev bilan uchrashdi.  o‘zaro hamkorlikni kengaytirish, jumladan qo‘shma ta’lim dasturlari, innovatsion loyiha va ilmiy almashinuvlarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar Toshkent va
O‘ZDJTU PROFESSOR-O‘QITUVCHILARI KUALA-LUMPURDA BO‘LIB O‘TGAN KONFERENSIYADA MA’RUZA BILAN ISHTIROK ETDILAR
Xalqaro aloqalarni takomillashtirish va yangi loyihalarni amalga oshirish borasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz filologiyasi fakulteti Ingliz tilini o’qitish metodikasi va ta’lim texnologiyalari kafedrasi v.b dotsenti, PhD Nargiza Yuldasheva va Nazariy fanlar kafedrasi dosenti Fotimaxon Azizova Malaysiyaning Kuala-Lumpur shahrida
O’ZBEKISTONLIK TALABALAR XITOYDA O‘TKAZILGAN MUSOBAQADA MUVAFFAQIYATLI ISHTIROK ETISHDI
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) talabalari Xitoyning Shenchjen shahrida o‘tkazilgan Huawei ICT Competition 2024–2025 xalqaro tanlovining global final bosqichida muvaffaqiyatli ishtirok etib, Innovatsion trek yo‘nalishida faxrli uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi. Jamoa umumiy hisobda 4 ta medal bilan taqdirlandi. Musobaqa 100
SUN’IY INTELLEKTNING TIL O‘RGANISHDAGI O‘RNIGA BAG’ISHLANGAN TALABALAR ILMIY-AMALIY KONFERENSIYASI BO‘LIB O‘TDI
29-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili integrallashgan kursi–3 kafedrasi tashabbusi bilan “Sun’iy intellektning til o‘rganishdagi o‘rni” mavzusida talabalar ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda universitet rahbariyati, xorijiy hamkorlar, kafedra professor-o‘qituvchilari, iqtidorli talabalar hamda boshqa fakultet vakillari ishtirok
O‘ZBEKISTON VA ITALIYA O‘RTASIDAGI STRATEGIK HAMKORLIK YANGI BOSQICHGA CHIQMOQDA
Samarqand shahridagi Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni o‘rtasida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar 2023-yil
ANDIJONDA O‘ZBEKISTON–OZARBAYJON OLIY TA’LIM MUASSASALARI REKTORLARI I FORUMI BO’LIB O’TMOQDA
Andijon davlat universitetida “O‘zbekiston–Ozarbayjon: oliy ta’lim sohasida hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida O‘zbekiston va Ozarbayjon oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirokidagi birinchi forum o‘z ishini boshladi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev, Ozarbayjon Respublikasi
TOSHKENT DAVLAT SHARQSHUNOSLIK UNIVERSITETI DELEGATSIYASI QOZOQ MILLIY UNIVERSITETIGA TASHRIF BUYURDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetining professor-o‘qituvchilari delegatsiyasi Qozog‘istonning ilg‘or universitetlaridan biri va QS xalqaro reytingida 165-o‘rinni egallagan Al-Forobiy nomidagi Qozoq Milliy universitetiga (Olmaota shahri) tashrif buyurdi. Safar doirasida mazkur delegatsiya Yaponshunoslik kafedrasi hamda universitetning Sharqshunoslik fakulteti faoliyati bilan tanishdi, ta’lim dasturlari
«YAGONA TURKIY ALIFBO» TASDIQLANDI
Vengriya poytaxti Budapeshtda turkiy davlatlar yetakchilari ishtirokidagi Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) Sammiti ilk bor kuzatuvchi davlat hududida o‘tdi. Ushbu Sammitda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon rahbarlari ishtirok etdi. Kuzatuvchi sifatida Turkmaniston va Shimoliy Kipr Turk Respublikasi yetakchilari,
SAMARQAND DAVLAT CHET TILLARI INSTITUTIDA TURK TILI HAFTALIGI BO’LIB O’TDI
Samarqand davlat chet tillari institutida Turk tili haftaligi bo’lib o’tdi. Mazkur madaniy tadbir institutda tahsil olayotgan talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun Turkiya madaniyati bilan yaqindan tanishish imkonini yaratdi. Haftalikning birinchi kuni institut kirish darvozasidagi o‘ziga xos tadbirlar bilan boshlandi. Talabalar va

ПРЕЗИДЕНТ УЗБЕКИСТАНА ОБОЗНАЧИЛ ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ СОТРУДНИЧЕСТВА НА САММИТЕ «ЦЕНТРАЛЬНАЯ АЗИЯ – ИТАЛИЯ»
30 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в саммите «Центральная Азия – Италия», который состоялся в Астане. Мероприятие прошло под председательством Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева. В саммите также приняли участие лидеры стран Центральной Азии и Премьер-министр Италии Джорджа
Read MoreОТКРЫВАЯ НОВЫЕ ГОРИЗОНТЫ: УЗБЕКИСТАН И АЗЕРБАЙДЖАН РАСШИРЯЮТ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ
Министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Кунгратбой Шарипов встретился с заместителем министра науки и образования Азербайджанской Республики Идрисом Исаевым. Стороны обсудили вопросы расширения двустороннего сотрудничества, в том числе реализации совместных образовательных программ, развития инновационных проектов и научного обмена. Они
Read MoreПРЕПОДАВАТЕЛИ УЗГУМЯ ВЫСТУПИЛИ С ДОКЛАДАМИ НА МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ В КУАЛА-ЛУМПУРЕ
Для улучшения международных связей и реализации новых проектов доцент кафедры методики преподавания английского языка и образовательных технологий факультета английской филологии, кандидат наук Наргиза Юлдашева и доцент кафедры теоретических дисциплин Фотимахон Азизова Узбекского государственного университета мировых языков приняли участие в качестве
Read MoreСТУДЕНТЫ ИЗ УЗБЕКИСТАНА УСПЕШНО ВЫСТУПИЛИ НА МЕЖДУНАРОДНОМ КОНКУРСЕ В КИТАЕ
Студенты Ташкентского университета информационных технологий (ТАТУ) успешно выступили в финале международного конкурса Huawei ICT Competition 2024–2025, который прошёл в китайском городе Шэньчжэнь. В направлении «Инновационный трек» команда заняла почётное третье место и была награждена четырьмя медалями. Масштабный конкурс охватил более
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЯЩЁННАЯ РОЛИ ИСКУССТВЕННОГО ИНТЕЛЛЕКТА В ИЗУЧЕНИИ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ
29 мая по инициативе кафедры «Интегрированный курс английского языка–3» Узбекского государственного университета мировых языков прошла студенческая научно-практическая конференция на тему: «Роль искусственного интеллекта в изучении языков». В мероприятии приняли участие руководство университета, зарубежные партнёры, преподаватели кафедры, одарённые студенты и представители
Read MoreУЗБЕКИСТАН И ИТАЛИЯ ВЫВОДЯТ СТРАТЕГИЧЕСКОЕ ПАРТНЁРСТВО НА НОВЫЙ УРОВЕНЬ
В Самарканде, в Конгресс-центре, состоялись официальные переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Совета министров Итальянской Республики Джорджей Мелони. Стороны обсудили углубление стратегического партнёрства и расширение многопланового сотрудничества. С удовлетворением отмечено, что договорённости, достигнутые в июне 2023 года
Read MoreВ АНДИЖАНЕ ПРОХОДИТ I ФОРУМ РЕКТОРОВ ВУЗОВ УЗБЕКИСТАНА И АЗЕРБАЙДЖАНА
В Андижанском государственном университете начал свою работу первый форум ректоров вузов Узбекистана и Азербайджана на тему: «Узбекистан – Азербайджан: приоритетные направления развития сотрудничества в сфере высшего образования». В мероприятии принимают участие первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Республики
Read MoreДЕЛЕГАЦИЯ ТАШКЕНТСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА ВОСТОКОВЕДЕНИЯ ПОСЕТИЛА КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ
Профессорско-преподавательская делегация Ташкентского государственного университета востоковедения во главе с директором Института языков и литературы народов Востока, доктором филологических наук Мирзахмедовой Хулкар Василовной посетила Казахский национальный университет имени аль-Фараби (г. Алматы) — один из ведущих вузов региона, занимающий 165-е место в
Read MoreУТВЕРЖДЕНА «ЕДИНАЯ ТЮРКСКАЯ АЗБУКА»
В столице Венгрии, Будапеште, впервые на территории страны-наблюдателя прошёл саммит Организации тюркских государств (ОТГ) с участием лидеров тюркских стран. В саммите приняли участие Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, а также лидеры Турции, Казахстана, Кыргызстана и Азербайджана. В качестве наблюдателей присутствовали руководители
Read MoreНЕДЕЛЯ ТУРЕЦКОГО ЯЗЫКА ПРОШЛА В САМАРКАНДСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ ИНСТИТУТЕ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ
В Самаркандском государственном институте иностранных языков прошла Неделя турецкого языка. Это культурное мероприятие предоставило студентам и преподавателям института возможность ближе познакомиться с культурой Турции. Неделя началась с ярких мероприятий у главного входа института. Студентов и преподавателей встречали в духе турецкого