YEVROPA XALQARO UNIVERSITETI BILAN STRATEGIK HAMKORLIK O’RNATILDI
2025-yil 28–30-iyul kunlari O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda uning huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi vakillari Yevropa Xalqaro Universiteti (European International University – EIU) bilan strategik hamkorlikni kuchaytirish maqsadida Dubay shahriga (BAA) xizmat safariga bordilar.
Read MoreISPANIYADA O‘ZBEKISTONNI TARG‘IB ETUVCHI XALQARO ANJUMAN BO‘LIB O‘TDI
Ispaniyaning Vigo shahrida “O‘zbekiston kunlari” doirasida Farg‘ona davlat texnika universiteti tashabbusi bilan xalqaro targ‘ibot tadbiri o‘tkazildi. Unda elchi Farrux Tursunov, Vigo universiteti rahbariyati, O‘zbekistonning 5 ta OTM vakillari hamda Ispaniyaning ilmiy, madaniy va ishbilarmon doiralari ishtirok etdi. Tadbir doirasida milliy
Read MoreQO’NG’IROTBOY SHARIPOV FRANSIYA ELCHISINI QABUL QILDI
2025-yil 30-iyul kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Oreliya Bushez xonimning diplomatik faoliyati yakunlanayotgani munosabati bilan xayrlashuv uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida vazir Qo‘ng‘irotboy Sharipov elchi xonimning mamlakatimizdagi diplomatik faoliyatini yuqori baholab,
Read MoreO‘ZDJTUNING QO‘SHMA TA’LIM DASTURI SIZNI KUTMOQDA!
Xorijiy diplomni o‘z yurtingizda qo‘lga kiriting! O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Qo‘shma ta’lim dasturi orqali siz: – Xalqaro tan olingan diplom egasiga aylanasiz;– Xorijdan kelgan malakali ustozlardan ham ta’lim olasiz;– Til, madaniyat va 21-asr ko‘nikmalarini birga o‘rganasiz; Qabul muddati: 20-avgustgacha.Imtihon:
Read MoreO‘ZBEKISTON-TOJIKISTON O‘RTASIDAGI AKADEMIK HAMKORLIKNING YANGI SAHIFASI
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti va Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat universiteti o‘rtasida tashkil etilgan qo‘shma ta’lim dasturining ilk bitiruvchilariga tantanali ravishda diplom topshirildi. 2025-yil 25-iyul kuni Xo‘jand shahrida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti hamda Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat
Read MoreERASMUS+ DOIRASIDA NUKUS DAVLAT TEXNIKA UNIVERSITETI XALQARO GRANTLARNI QO’LGA KIRITDI
Nukus davlat texnika universiteti Yevropa Ittifoqining Erasmus+ dasturi doirasida ikkita yirik xalqaro grant loyihasida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. 1-loyiha: DIANA Ayollarni qo‘llab-quvvatlash orqali qishloq turizmini rivojlantirish DIANA loyihasi Qozog‘iston va O‘zbekistonda qishloq ayollarining imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan. Loyiha doirasida ayollarning
Read MoreO‘ZBEKISTON OLIY TA’LIM MUASSASASI TEKNOFEST’NING RASMIY AKADEMIK HAMKORIGA AYLANDI
Ilk bor O‘zbekiston oliy ta’lim muassasasi dunyoning eng nufuzli texnologik festivallaridan biri — TEKNOFEST’ning rasmiy akademik hamkoriga aylandi Bu sharafga Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti (TTPU) muyassar bo‘ldi! Akademik hamkorlik nimalarni beradi?– TTPUga o‘z ilmiy va texnologik salohiyatini xalqaro miqyosda
Read MoreBUGUNDAN 2025/2026-O‘QUV YILI UCHUN TEST SINOVLARI BOSHLANDI
Read More“MIRZO ULUG‘BEK VORISLARI” DATA SCIENCE KURSLARIGA 2025/2026-O‘QUV YILI UCHUN QABUL DAVOM ETMOQDA
Uchinchi bosqich talabalari diqqatiga! Raqamli savodxonlik va zamonaviy texnologiyalarni chuqur o‘rganishni istagan yoshlarga noyob imkoniyat! Sun’iy intellekt asosida kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirish, o‘rganayotgan yo‘nalishingiz bo‘yicha professional mutaxassisga aylanish va kelajakda yuqori daromadga ega bo‘lishni xohlaysizmi? Unda ushbu kurs aynan siz uchun.
Read MoreO‘ZBEKISTONLIK TALABALAR YAPONIYADA KERAMIKA SAN’ATINI O‘RGANDILAR
2025-yilning yoz oylarida Yaponiyaning Hokkaido prefekturasiga qarashli Higashikawa shahrida joylashgan “Risōmu Kōbō” keramika ustaxonasida o‘zbekistonlik talabalar ishtirokida 陶芸教室 (keramika san’ati darslari) tashkil etildi. Mazkur madaniy-amaliy mashg‘ulotlar davomida talabalar yapon an’anaviy san’atining muhim yo‘nalishlaridan biri — sopol idishlar yasash jarayoni bilan

В ИСПАНИИ СОСТОЯЛОСЬ МЕРОПРИЯТИЕ ПО ПРОДВИЖЕНИЮ КУЛЬТУРЫ УЗБЕКИСТАНА
В городе Виго (Испания) в рамках «Дней Узбекистана» по инициативе Ферганского государственного технического университета прошло международное мероприятие, повященное продвижению культуры и науки нашей страны. В международном событии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Испании Фаррух Турсунов, руководство Университета
Read MoreСОВМЕСТНАЯ ОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ПРОГРАММА УЗГУМЯ ЖДЁТ ВАС!
Получите иностранный диплом, не покидая страну. Совместная программа Узбекского государствееного университета мировых языков предлагает: – Международно признанный диплом;– Обучение у квалифицированных иностранных преподавателей;– Изучение языков, культуры и навыков XXI века. Приём документов до 20 августаЭкзамен — 26 августа За подробной
Read MoreНОВАЯ СТРАНИЦА В АКАДЕМИЧЕСКОМ СОТРУДНИЧЕСТВЕ УЗБЕКИСТАНА И ТАДЖИКИСТАНА
В городе Худжанд 25 июля 2025 года состоялась торжественная церемония вручения дипломов первым выпускникам совместной образовательной программы, реализуемой Ташкентским государственным экономическим университетом и Таджикским государственным университетом права, бизнеса и политики. В церемонии приняли участие ректор ТГЭУ Тулкин Тешабаев и ректор
Read MoreНУКУССКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ТЕХНИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ПОЛУЧИЛ МЕЖДУНАРОДНЫЕ ГРАНТЫ
Нукуcский государственный технический университет получил право участвовать в двух крупных международных проектах в рамках программы Европейского Союза Erasmus+. Проект 1: DIANAРазвитие сельского туризма через поддержку женщинПроект DIANA направлен на расширение возможностей женщин в сельской местности Казахстана и Узбекистана. В рамках
Read MoreЕЩЕ ОДИН ВУЗ УЗБЕКИСТАНА СТАЛ ОФИЦИАЛЬНЫМ АКАДЕМИЧЕСКИМ ПАРТНЕРОМ TEKNOFEST
Впервые высшее учебное заведение Узбекистана стало официальным академическим партнёром одного из самых престижных технологических фестивалей мира — TEKNOFEST! Эта честь выпала Туринскому политехническом университету в Ташкенте (ТТПУ)! Что даёт академическое партнёрство?— Возможность для ТПУ Ташкент представить свой научный и технологический
Read MoreСЕГОДНЯ НАЧАЛИСЬ ТЕСТИРОВАНИЯ НА 2025/2026 УЧЕБНЫЙ ГОД
Read MoreПРИЁМ НА КУРСЫ DATA SCIENCE «ПОСЛЕДОВАТЕЛИ МИРЗО УЛУГБЕКА» НА 2025/2026 УЧЕБНЫЙ ГОД ПРОДОЛЖАЕТСЯ
Вниманию студентов третьего курса! Уникальная возможность для молодежи, желающей овладеть цифровой грамотностью и углубленно изучать современные технологии! Хотите развить профессиональные навыки на основе искусственного интеллекта, стать экспертом в своей сфере и в будущем получать высокий доход? Тогда этот курс именно
Read MoreУЗБЕКСКИЕ СТУДЕНТЫ ИЗУЧИЛИ ИСКУССТВО КЕРАМИКИ В ЯПОНИИ
В керамической мастерской “Risōmu Kōbō”, расположенной в городе Хигасикава префектуры Хоккайдо (Япония), были организованы занятия по искусству керамики (陶芸教室) с участием студентов из Узбекистана. В рамках этих культурно-практических занятий студенты ближе познакомились с одним из важнейших направлений традиционного японского искусства
Read MoreДЕЛЕГАЦИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ КЕМБРИДЖСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ПОСЕТИЛА УЗГУМЯ
В ходе визита состоялась встреча руководителя программ по проектам Кембриджа в Узбекистане Хьен Лу, менеджера проекта Ренаты Мйоха-Ривз и финансового менеджера Хазема Аль-Дубуша с ректором УзГУМЯ Ильхомжоном Тухтасиновым и представителями администрации вуза. В рамках встречи были обсуждены следующие вопросы:– внедрение
Read MoreСОСТОИТСЯ МОТИВАЦИОННЫЙ БИЗНЕС-МАРАФОН ДЛЯ ВЫПУСКНИКОВ
10 июля текущего года в 10:00 в Ташкентском государственном экономическом университете состоится мотивационный семинар-тренинг «Бизнес-марафон» с участием успешных и известных предпринимателей, организованный для студентов выпускных курсов. В рамках мероприятия состоятся открытые диалоги между студентами и представителями отраслей и компетентными специалистами,