TYANSZIN SHAHRIDA SHANXAY HAMKORLIK TASHKILOTI TADBIRLARI BO’LIB O’TMOQDA
Yangi O‘zbekiston” bog‘ida mamlakatimiz davlat mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tmoqda. Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi. “Yangi O‘zbekiston g‘oyasi asosida boshlagan ulkan islohotlarimiz tufayli mustaqillik bergan huquq va erkinliklarni har bir yurtdoshimiz o‘z hayotida chuqur
Read MoreINDONEZIYA UNIVERSITETI BILAN NAVBATDAGI HAMKORLIK UCHRASHUVI BO‘LIB O‘TDI
Indoneziya Universiteti Gumanitar fanlar fakulteti va O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili birinchi fakulteti o‘rtasida navbatdagi hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Gumanitar fanlar fakulteti dekan muovini Dr. Untung Yuwono, Loyihalar va hamkorliklar bo‘limi direktori hamda UI GreenMetric xalqaro reyting
Read MoreKASB O‘RGANISHNI O‘ZBEKISTONDA BOSHLAB, GERMANIYADA DAVOM ETTIRING
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Germaniyaning “Askania Bildung” kompaniyasi bilan hamkorlikda 6 ta texnikumda nemis ta’lim dasturi asosida “Ausbildung” (nazariy va amaliy bilimlarni umumlashtirgan holda kasbni chuqur o‘rgatish) tizimi joriy qilindi. Ushbu tizim asosida o‘qishga 17-26 yoshdagi fuqarolar
Read MoreSHAVKAT MIRZIYOYEV MAMLAKATIMIZ MUSTAQILLIGINING 34-YILLIGI MUNOSABATI BILAN DAVLAT MUKOFOTLARINI TOPSHIRDI
Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmonlariga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz to‘rt yilligi munosabati bilan turli sohalar vakillari faxriy unvonlar, orden va medallar bilan mukofotlangan edi. Toshkent shahrida 27-avgust kuni ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi. Davlatimiz rahbari barchani, avvalo, Mustaqillik bayrami bilan
Read MoreIORDANIYA BILAN OLIY TA’LIM VA ILMIY TADQIQOTLAR SOHASIDA HAMKORLIK TO‘G‘RISIDA BITIM IMZOLANDI
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan samarali muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn Sheriklik munosabatlarini mustahkamlash to‘g‘risida qo‘shma bayonot qabul qildilar. Umuman, tashrif doirasida 15 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi. O‘zbekiston Respublikasi
Read MoreOLIY TA’LIM TIZIMIDA FIDOKORONA MEHNAT QILAYOTGAN SOHA VAKILLARI E’TIROF ETILDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz to‘rt yilligi munosabati bilan fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, sport, adabiyot, madaniyat va san’at sohalari hamda ommaviy axborot vositalari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida”gi Farmoni bilan oliy ta’lim tizimida fidokorona mehnat qilayotgan soha vakillari
Read MoreYANGI O‘QUV YILI 1-KURSLAR UCHUN 3-SENTYABRDAN, YUQORI KURSLARGA 8-SENTYABRDAN BOSHLANADI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining tegishli buyrug‘i bilan oliy taʼlim tashkilotlari va akademik litseylarda yangi 2025/2026-oʻquv yilini boshlash sanalari tasdiqlandi. Unga ko‘ra:-akademik litseylarning barcha bosqich o‘quvchilari va oliy ta’lim tashkilotlarining 1-bosqich talabalari uchun dars jarayonlari 2025-yil 3-sentyabrdan;-oliy ta’lim tashkilotlarining
Read MoreO‘ZBEKISTON, TURKMANISTON VA OZARBAYJON YETAKCHILARINING UCHRASHUVI BO‘LIB O‘TDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Turkman xalqining Milliy yetakchisi, Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev “Avaza” milliy turizm zonasida uch tomonlama uchrashuv o‘tkazdi. Unda savdo-iqtisodiyot, transport-kommunikatsiya, energetika va gumanitar sohalarda ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari
Read MoreO‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOEV AMALIY TASHRIF BILAN TURKMANISTONGA KELDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi. Turkmanboshi shahri aeroportida davlatimiz rahbarini Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Nokerguli Ataguliyev va boshqa rasmiy shaxslar kutib

В ТЯНЬЦЗИНЕ ПРОХОДЯТ МЕРОПРИЯТИЯ ШАНХАЙСКОЙ ОРГАНИЗАЦИИ СОТРУДНИЧЕСТВА
31 августа Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой принял участие в неформальных мероприятиях саммита Шанхайской организации сотрудничества, проходивших в конгресс-центре «Мэйцзян» города Тяньцзинь. В мероприятиях приняли участие Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Российской Федерации Владимир Путин,
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ ОЧЕРЕДНАЯ ВСТРЕЧА ПО СОТРУДНИЧЕСТВУ С УНИВЕРСИТЕТОМ ИНДОНЕЗИИ
Между факультетом гуманитарных наук Университета Индонезии и Первым факультетом английского языка Узбекского государственного университета мировых языков состоялась очередная встреча по сотрудничеству. Во встрече приняли участие заместитель декана факультета гуманитарных наук доктор Унтунг Ювоно, директор департамента проектов и сотрудничества, вице-президент международного
Read MoreВЫСОКО ОЦЕНЕН ТРУД ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ СИСТЕМЫ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан «О награждении группы работников науки, образования, здравоохранения, спорта, литературы, культуры и искусства, а также средств массовой информации в связи с тридцать четвертой годовщиной независимости Республики Узбекистан» был отмечен самоотверженный труд представителей сферы, работающих в
Read MoreНОВЫЙ УЧЕБНЫЙ ГОД НАЧНЁТСЯ ДЛЯ ПЕРВОКУРСНИКОВ 3 СЕНТЯБРЯ, ДЛЯ СТАРШИХ КУРСОВ 8 СЕНТЯБРЯ
Соответствующим приказом Министра высшего образования, науки и инноваций утверждены даты начала нового 2025/2026 учебного года в высших учебных заведениях и академических лицеях. Согласно документу: Для первокурсников в высших учебных заведениях будут организованы «Неделя адаптации к кредитной образовательной системе» и мероприятия
Read MoreВ ГОРОДЕ ГУАНЧЖОУ ОРГАНИЗОВАНЫ УЧЕБНЫЕ КУРСЫ ДЛЯ ПРЕПОДАВАТЕЛЕЙ И СТУДЕНТОВ ИНСТИТУТА КОНФУЦИЯ
Международное образовательное учреждение города Суйхуа (КНР) организовало краткосрочные учебные курсы в Гуанчжоу для преподавателей и студентов Института Конфуция при Ташкентском государственном университете востоковедения. В рамках инициативы «Один пояс, один путь» занятия проходили в образовательном центре «Yongzhuang lin». Участники углубили свои
Read MoreОБСУЖДЕНЫ ПЕРСПЕКТИВЫ ВЗАИМНОГО СОТРУДНИЧЕСТВА С КОРЕЙСКИМ ВУЗОМ
Представители Национального университета Сунчхон (Республика Корея) посетили Узбекский государственный университет мировых языков. В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества. Стороны договорились о запуске программы бакалавриата в формате «2+2». Согласно этой модели, студенты первые два года будут обучаться
Read MoreИМЯ УЗБЕКИСТАНА ВНОВЬ ВНЕСЕНО В «КНИГУ РЕКОРДОВ ГИННЕССА»
В парке «Новый Узбекистан» наша молодежь Узбекистана добилась исторического достижения. 1946 талантливых молодых инженеров одновременно собрали 1946 мини-роботов, что стало значительным результатом и позволило в очередной раз вписать имя Узбекистана в страницы «Книги рекордов Гиннесса». Этот процесс не только продемонстрировал
Read MoreСОВМЕСТНЫЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЕ ПРОГРАММЫ – ЕЩЁ ОДНА ВОЗМОЖНОСТЬ ПОЛУЧИТЬ ВЫСШЕЕ ОБРАЗОВАНИЕ!
Ташкентский химико-технологический институт приглашает вас принять участие в совместных образовательных программах в сотрудничестве с зарубежными университетами. В рамках программ:– Бакалавриат — 2 года в Узбекистане + 2 года за рубежом;– Магистратура — 1 год в Узбекистане + 1 год за
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ ЦЕРЕМОНИЯ ВРУЧЕНИЯ ДИПЛОМОВ ВЫПУСКНИКАМ СОВМЕСТНОЙ ПРОГРАММЫ
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам Совместной образовательной программы, реализуемой в сотрудничестве с Адыгейским государственным университетом и Московским государственным лингвистическим университетом Российской Федерации. В ходе мероприятия выпускники торжественно получили двойные дипломы (Double degree) Узбекского
Read MoreУНИВЕРСИТЕТ УЗБЕКСКОГО ЯЗЫКА И ЛИТЕРАТУРЫ ОБЗАВЕЛСЯ СОВРЕМЕННОЙ МУЛЬТИМЕДИЙНОЙ СТУДИЕЙ
В преддверии нового учебного года в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои планируется запуск высокотехнологичной мультимедийной студии, оснащённой самым современным оборудованием. На днях для руководства и сотрудников вуза была организована презентация, посвящённая возможностям студии и особенностям