PREZIDENT SHAVKAT MIRZIYOYEVNING YOSHLAR BILAN UCHRASHUVI BO‘LIB O‘TDI
Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan o‘tkazilgan uchrashuvda nutq so‘zladi. O‘zbekiston yoshlarini ushbu qutlug‘ ayyom bilan tabriklab, ularga mehri va ishonchini bildirdi. Mamlakatimizda yoshlarga yaratilayotgan sharoitlar aniq natijalar berayotgani qayd etildi. O‘tgan yili yurtimiz yoshlari “TOP-500”talik oliygohlarga
SURABAYA UNIVERSITETIDA BARQAROR RIVOJLANISH MAQSADLARI VA YASHIL TEXNOLOGIYALARGA BAG’ISHLANGAN KONFERENSIYA O’TKAZILDI
2025-yil 25-iyun kuni Indoneziyaning Surabaya universitetida o‘tgan “International Conference on SDGs and Green Technology (ICST 2025)” Scopus ilmiy anjumanida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili 1-fakulteti dekani, filologiya fanlari doktori, professor Guli Ergasheva asosiy ma’ruzachi sifatida qatnashdi. Ushbu nufuzli
SHAVKAT MIRZIYOYEV OMMAVIY AXBOROT VOSITALARI XODIMLARINI TABRIKLADI
27-iyun – Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev jurnalistlar, muharrirlar, noshirlar, axborot xizmatlari vakillari hamda barcha ijodiy va texnik xodimlarga samimiy tabrik yo‘lladi. Davlat rahbari o‘z tabrigida zamonaviy dunyoda ommaviy axborot vositalarining
XITOY TA’LIM FONDI BILAN HAMKORLIKDA QO‘SHMA LOYIHALAR AMALGA OSHIRILADI
Samarqand davlat chet tillar institutiga XXR Ta’lim vazirligi huzuridagi Xalqaro xitoy tili ta’limi fondi prezidenti Yan Vey janoblari rahbarligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Institutning xalqaro aloqalar bo‘yicha mas’ullari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda SamDCHTI qoshidagi Konfutsiy Instituti faoliyatini yanada rivojlantirish, keng ko‘lamdagi
TALABALAR AQSHDA STAJIROVKA O‘TAMOQDA
Urganch davlat pedagogika instituti Filologiya va tarix fakulteti talabasi M. Matkarimova «Study of the US Institutes for Young Women Leaders» – Ayol-qiz talabalar uchun mo‘ljallangan, AQSHda bo‘lib o‘tayotgan 5 haftalik yetakchilik dasturida ishtirok etmoqda, – deb xabar bermoqda UrDPI matbuot
O‘ZBEKISTON-MO‘G‘ULISTON ALOQALARI YANGI SUR’AT BILAN KENGAYMOQDA
Ulan-Bator shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux o‘rtasida tor doirada va rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston rahbari samimiy qabul va davlat tashrifi taklifi uchun minnatdorlik bildirar ekan, bu tashrif O‘zbekiston-Mo‘g‘uliston munosabatlari tarixida yangi sahifa
ISTANBUL AYDIN UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK MEMORANDUMI IMZOLANDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O‘zDJTU) delegatsiyasi Turkiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri — Istanbul Aydın universitetiga rasmiy tashrif buyurdi. Uchrashuv doirasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan memorandum imzolandi. O‘zDJTU vakillari Istanbul Aydın universiteti rahbariyati tomonidan iliq kutib olindi. Suhbatlar
SHAQSHUNOS TALABALAR MALAYZIYADA MALAKA OSHIRMOQDA
Tosheknt davlat sharqshunoslik universitetining jurnalistika, gid hamrohligi va tarjimonlik faoliyati ta’lim yo‘nalishi talabalari Malayziyaning nufuzli INTI universitetida akademik mobillik dasturi asosida malaka oshirmoqda. Ushbu safar doirasida talabalar ta’lim jarayonida o’rgangan nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlash, xorijiy tajriba bilan tanishish, xalqaro muhitda
XALQARO OLIY TA’LIM MUASSASALARI BILAN KELISHUVLAR IMZOLANDI
Turkiyaning Istanbul shahrida “Global Sustainable Development Congress” — Global barqaror rivojlanish kongressi boʻlib oʻtdi. “Times Higher Education” (THE) reyting tashkiloti tomonidan tashkil etilgan mazkur nufuzli xalqaro anjumanda 100 dan ortiq mamlakat universitetlari, vazirliklari, nodavlat notijorat va xalqaro tashkilotlari qatorida Oʻzbekiston
YAPONIYA TASHKILOTLARI BILAN HAMKORLIK ISTIQBOLLARI MUHOKAMA QILINDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Yaponiyaning Xorijiy talabalarni qo‘llab-quvvatlash tashkiloti — Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) va Ponte Co. Ltd. kompaniyasi vakillarini rasmiy tashrif bilan qabul qildi. Uchrashuvda SOAFS kompaniyasi rahbari Tetsuo Matsumuro,

THE YOUTH OF UZBEKISTAN – A GOLDEN GENERATION DESTINED TO WRITE A NEW PAGE IN THE COUNTRY’S HISTORY
President Shavkat Mirziyoyev has addressed a meeting on the occasion of June 30 – Youth Day. Congratulating the youth of Uzbekistan on the holiday, the Head of State expressed faith in the talent of the young generation and admiration for
CONFERENCE ON SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS AND GREEN TECHNOLOGIES HELD AT SURABAYA UNIVERSITY
The “International Conference on SDGs and Green Technology (ICST 2025)” was held at Surabaya University, Indonesia. At this Scopus-indexed scientific conference, Professor Guli Ergasheva, Doctor of Philology and Dean of the English Language Faculty at Uzbekistan State World Languages University,
PRESIDENT OF UZBEKISTAN CONGRATULATES MASS MEDIA WORKERS ON THEIR PROFESSIONAL HOLIDAY
On the occasion of June 27 – Press and Mass Media Workers’ Day, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, extended heartfelt congratulations to journalists, editors, publishers, press service employees, and all creative and technical professionals in the
JOINT PROJECTS TO BE IMPLEMENTED IN COOPERATION WITH THE CHINESE EDUCATION FUND
A delegation led by Mr. Yan Wei, President of the International Chinese Language Education Foundation under the Ministry of Education of the People’s Republic of China, visited the Samarkand State Institute of Foreign Languages. During the meeting with the institute’s
INTERNSHIP IN THE USA UNDER THE “YOUNG WOMEN LEADERS” PROGRAM HAS BEGUN
According to the press service of Urgench State Pedagogical Institute, a student of the Faculty of Philology and History, M. Matkarimova, is participating in the five-week leadership program for female students called “Study of the US Institutes for Young Women
UZBEKISTAN AND MONGOLIA TAKE BILATERAL COOPERATION TO A NEW LEVEL
In Ulaanbaatar, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with President of Mongolia Ukhnaagiin Khurelsukh in both narrow and extended formats. At the start of the meeting, the Uzbek leader expressed gratitude for the warm welcome and invitation for a
MEMORANDUM OF COOPERATION SIGNED WITH ISTANBUL AYDIN UNIVERSITY
A delegation from the Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) paid an official visit to Istanbul Aydın University, one of Turkey’s leading higher education institutions. During the meeting, a memorandum aimed at expanding bilateral cooperation was signed. The UzSWLU representatives
ORIENTAL STUDIES STUDENTS UNDERGO TRAINING IN MALAYSIA
Students of Tashkent State University of Oriental Studies majoring in journalism, tour guiding, and translation are undergoing a professional training program at the leading INTI University in Malaysia as part of an academic mobility initiative. During this trip, the students
PROSPECTS OF COOPERATION WITH JAPANESE ORGANIZATIONS DISCUSSED
The rector of Uzbekistan State World Languages University, Ilhomjon Tuxtasinov, received representatives of the Japanese Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) and Ponte Co. Ltd. on an official visit. The meeting was attended by the head of
EDUCATIONAL COOPERATION ISSUES DISCUSSED WITH THE AMBASSADOR OF BANGLADESH
Minister of Higher Education, Science and Innovation of Uzbekistan, Qo‘ng‘irotboy Sharipov, held a meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of Bangladesh to Uzbekistan, Mohammad Monirul Islam. During the meeting, the parties discussed proposals to expand