PREZIDENT SHAVKAT MIRZIYOYEVNING YOSHLAR BILAN UCHRASHUVI BO‘LIB O‘TDI
Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan o‘tkazilgan uchrashuvda nutq so‘zladi. O‘zbekiston yoshlarini ushbu qutlug‘ ayyom bilan tabriklab, ularga mehri va ishonchini bildirdi. Mamlakatimizda yoshlarga yaratilayotgan sharoitlar aniq natijalar berayotgani qayd etildi. O‘tgan yili yurtimiz yoshlari “TOP-500”talik oliygohlarga
SURABAYA UNIVERSITETIDA BARQAROR RIVOJLANISH MAQSADLARI VA YASHIL TEXNOLOGIYALARGA BAG’ISHLANGAN KONFERENSIYA O’TKAZILDI
2025-yil 25-iyun kuni Indoneziyaning Surabaya universitetida o‘tgan “International Conference on SDGs and Green Technology (ICST 2025)” Scopus ilmiy anjumanida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili 1-fakulteti dekani, filologiya fanlari doktori, professor Guli Ergasheva asosiy ma’ruzachi sifatida qatnashdi. Ushbu nufuzli
SHAVKAT MIRZIYOYEV OMMAVIY AXBOROT VOSITALARI XODIMLARINI TABRIKLADI
27-iyun – Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev jurnalistlar, muharrirlar, noshirlar, axborot xizmatlari vakillari hamda barcha ijodiy va texnik xodimlarga samimiy tabrik yo‘lladi. Davlat rahbari o‘z tabrigida zamonaviy dunyoda ommaviy axborot vositalarining
XITOY TA’LIM FONDI BILAN HAMKORLIKDA QO‘SHMA LOYIHALAR AMALGA OSHIRILADI
Samarqand davlat chet tillar institutiga XXR Ta’lim vazirligi huzuridagi Xalqaro xitoy tili ta’limi fondi prezidenti Yan Vey janoblari rahbarligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Institutning xalqaro aloqalar bo‘yicha mas’ullari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda SamDCHTI qoshidagi Konfutsiy Instituti faoliyatini yanada rivojlantirish, keng ko‘lamdagi
TALABALAR AQSHDA STAJIROVKA O‘TAMOQDA
Urganch davlat pedagogika instituti Filologiya va tarix fakulteti talabasi M. Matkarimova «Study of the US Institutes for Young Women Leaders» – Ayol-qiz talabalar uchun mo‘ljallangan, AQSHda bo‘lib o‘tayotgan 5 haftalik yetakchilik dasturida ishtirok etmoqda, – deb xabar bermoqda UrDPI matbuot
O‘ZBEKISTON-MO‘G‘ULISTON ALOQALARI YANGI SUR’AT BILAN KENGAYMOQDA
Ulan-Bator shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux o‘rtasida tor doirada va rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston rahbari samimiy qabul va davlat tashrifi taklifi uchun minnatdorlik bildirar ekan, bu tashrif O‘zbekiston-Mo‘g‘uliston munosabatlari tarixida yangi sahifa
ISTANBUL AYDIN UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK MEMORANDUMI IMZOLANDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O‘zDJTU) delegatsiyasi Turkiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri — Istanbul Aydın universitetiga rasmiy tashrif buyurdi. Uchrashuv doirasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan memorandum imzolandi. O‘zDJTU vakillari Istanbul Aydın universiteti rahbariyati tomonidan iliq kutib olindi. Suhbatlar
SHAQSHUNOS TALABALAR MALAYZIYADA MALAKA OSHIRMOQDA
Tosheknt davlat sharqshunoslik universitetining jurnalistika, gid hamrohligi va tarjimonlik faoliyati ta’lim yo‘nalishi talabalari Malayziyaning nufuzli INTI universitetida akademik mobillik dasturi asosida malaka oshirmoqda. Ushbu safar doirasida talabalar ta’lim jarayonida o’rgangan nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlash, xorijiy tajriba bilan tanishish, xalqaro muhitda
XALQARO OLIY TA’LIM MUASSASALARI BILAN KELISHUVLAR IMZOLANDI
Turkiyaning Istanbul shahrida “Global Sustainable Development Congress” — Global barqaror rivojlanish kongressi boʻlib oʻtdi. “Times Higher Education” (THE) reyting tashkiloti tomonidan tashkil etilgan mazkur nufuzli xalqaro anjumanda 100 dan ortiq mamlakat universitetlari, vazirliklari, nodavlat notijorat va xalqaro tashkilotlari qatorida Oʻzbekiston
YAPONIYA TASHKILOTLARI BILAN HAMKORLIK ISTIQBOLLARI MUHOKAMA QILINDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Yaponiyaning Xorijiy talabalarni qo‘llab-quvvatlash tashkiloti — Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) va Ponte Co. Ltd. kompaniyasi vakillarini rasmiy tashrif bilan qabul qildi. Uchrashuvda SOAFS kompaniyasi rahbari Tetsuo Matsumuro,

СОВМЕСТНЫЕ ПРОЕКТЫ БУДУТ РЕАЛИЗОВАНЫ В СОТРУДНИЧЕСТВЕ С КИТАЙСКИМ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫМ ФОНДОМ
В Самаркандский государственный институт иностранных языков прибыла делегация под руководством господина Ян Вэя, президента Международного фонда китайского языка при Министерстве образования КНР. Во время встречи с представителями отдела международных связей института были определены задачи по дальнейшему развитию деятельности Института Конфуция
НАЧАЛАСЬ СТАЖИРОВКА В США ПО ПРОГРАММЕ «YOUNG WOMEN LEADERS»
Как сообщает пресс-служба Ургенчского государственного педагогического института, студентка факультета филологии и истории М. Маткаримова принимает участие в пятинедельной программе по развитию лидерских качеств для девушек «Study of the US Institutes for Young Women Leaders», которая проходит в США. Студентка является
УЗБЕКСКО-МОНГОЛЬСКИЕ ОТНОШЕНИЯ НАБИРАЮТ НОВЫЙ ИМПУЛЬС
В Улан-Баторе состоялись переговоры Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Президентом Монголии Ухнаагийном Хурэлсухом в узком и расширенном составах. Глава нашего государства поблагодарил за тёплый приём и приглашение с ответным визитом. Отмечено, что этот визит открывает новую страницу в истории двусторонних
ПОДПИСАН МЕМОРАНДУМ О СОТРУДНИЧЕСТВЕ СО СТАМБУЛЬСКИМ УНИВЕРСИТЕТОМ АЙДЫН
Делегация Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ) нанесла официальный визит в Стамбульский университет Айдын, который является одним из ведущих вузов Турции. В рамках встречи был подписан меморандум, направленный на расширение двустороннего сотрудничества. Представителей УзГУМЯ тепло встретило руководство Университета Айдын. Переговоры
СТУДЕНТЫ-ВОСТОКОВЕДЫ ПРОХОДЯТ СТАЖИРОВКУ В МАЛАЙЗИИ
Студенты Ташкентского государственного университета востоковедения, обучающиеся по направлениям журналистики, гид-сопровождения и переводческой деятельности, проходят стажировку в престижном университете INTI в Малайзии в рамках программы академической мобильности. В рамках данной поездки студенты получат возможность закрепить на практике теоретические знания, полученные в
ИНТЕРВЬЮ С МИЯГОШИ ЮКИГО — ПРЕПОДАВАТЕЛЕМ ЯПОНСКОГО ЯЗЫКА В УЗБЕКИСТАНЕ
О культурных различиях, преподавании и жизни между двумя мирами — Юкиго-сан, расскажите, как вы пришли к преподаванию японского языка.Изначально я изучала международные отношения и политологию, затем работала переводчиком. Преподавание японского стало для меня возможностью расширить профессиональные горизонты. Мне всегда хотелось
ОБСУЖДЕНЫ ПЕРСПЕКТИВЫ СОТРУДНИЧЕСТВА С ЯПОНСКИМИ ОРГАНИЗАЦИЯМИ
Ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов принял с официальным визитом представителей японской Организации поддержки иностранных студентов — Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) и компании Ponte Co. Ltd. Во встрече приняли участие глава компании SOAFS
ОБСУЖДЕНЫ ВОПРОСЫ СОТРУДНИЧЕСТВА В СФЕРЕ ОБРАЗОВАНИЯ С ПОСЛОМ БАНГЛАДЕШ
Министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Кунгратбой Шарипов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Народной Республики Бангладеш в Узбекистане Мохаммадом Монирулом Исламом. В ходе встречи были обсуждены предложения по расширению существующего сотрудничества между Ташкентским государственным университетом востоковедения и
НА САММИТЕ «ЦЕНТРАЛЬНАЯ АЗИЯ – КИТАЙ» ПРЕДСТАВЛЕНЫ СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ИНИЦИАТИВЫ
17 июня 2025 года в городе Астана состоялся второй саммит «Центральная Азия – Китай». Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил с важными инициативами по дальнейшему укреплению торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества с Китаем, созданию платформы «Цифровой Шёлковый путь», а также развитию
СОСТОЯЛАСЬ ЦЕРЕМОНИЯ НАГРАЖДЕНИЯ ПОБЕДИТЕЛЕЙ КОНКУРСА «КИТАЙСКИЙ МОСТ»
В здании Института Конфуция при Ташкентском государственном университете востоковедения состоялась церемония награждения победителей конкурса «Китайский мост», организованного Посольством Китайской Народной Республики в Узбекистане. В церемонии принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане господин Юй Цзюнь. В ходе мероприятия