YANGI 2022 YILINGIZ MUBORAK BO’LSIN!
Qadrli do’stlar! Sizlarni va Siz orqali oilangizni, mehnat jamoangizni kirib kelayotgan YANGI YIL bilan samimiy muborakbod etamiz! Barchangizga sogʻliq-salomatlik, oilaviy baxt-saodat, farovonlik tilaymiz! Hayotingiz quvonchli voqealar bilan toʻlsin, orzularingiz roʻyobga chiqsin, ishlar baroridan kelsin! Yangi yil barchamizga muborak boʻlsin!
O’ZDJTU TALABALARI MEKSIKA UNIVERSITETINING MASOFAVIY-AMALIY DARSLARINI MUVAFFAQIYATLI YAKUNLASHDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Meksika davlat avtonom universiteti o’rtasidagi ikki tomonlama xalqaro loyiha amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida, shu yilning dekabr oyida, 20 soatlik masofaviy amaliy darslarni muvaffaqiyatli tugatgan professor-o’qituvchilar hamda talabalarga turli jahon reytinglarida yuqori o’rinlarda turuvchi Meksika
MA’LUMOTLAR JURNALISTIKASI BO‘YICHA TANLOV
Google News Initiative homiyligida o‘tkazilayotgan Sigma Awards tanlovi jurnalistlardan arizalar qabul qiladi. Tanlov uchun ishlar mavzusi — pandemiya mavzusiga bag‘ishlangan ishlar, sport, siyosat va ekologiya. 2021-yilda chop etilgan ishlar qabul qilinadi. Ishlar ingliz tilidagi tarjimasi bilan yuborilishi kerak. Tanlovning sovrin
JURNALISTLAR UCHUN NEWS PRICE GRANTI
News Price tashkiloti ma’lumotlarni tahlil qilishning eng yaxshi usullaridan foydalangan holda jurnalistik surishtiruv olib boradigan jurnalistlar tashabbuslarini qo’llab-quvvatlash maqsadida grantlar tanlovini e’lon qildi. Jurnalistik surishtiruv olib boorish uchun ajratiladigan moliyaviy mablag’ miqdori: 2000$ dan 10 000$gacha. Grantlar bilan bir qatorda,
NEMIS TILINI BILUVCHILAR UCHUN STIPENDIYA DASTURI: CROSS CULTURE PROGRAMM
Cross Culture Programm (CCP) Siz ikki yoki uch oygacha Germaniya yoki CCP dasturi hamkor davlatlarida xalqaro muhitda ishlab, malaka oshirishni istaysizmi?  Unda ushbu stipendiya aynan siz uchun! Til bilishga talablar: nemis tili yoki ingliz tili Hujjat topshirish: 31.01.2022 Batafsil:  taschkent.diplo.de/2412278
XITOYNING NANKIN POLITEXNIKA UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK MEMORANDUMI IMZOLANDI
2021 yil 20 dekabr kuni Xitoyning Nankin politexnika instituti (NPI) bilan O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti o’rtasida onlayn hamkorlik shartnomasini imzolash marosimi bo’ldi. Onlayn marosimga NPI rektori Chjao Xusheng, Xalqaro hamkorlik va almashinuv xizmati rahbari Shang Veylay, O’zDJTU rektori U.
DASTURCHILAR UCHUN AQSHDA YOZGI AMALIYOT
Janubiy Kaliforniyadagi USC universiteti kompyuterni o’rganish, statistik modellashtirish, kompyuter lingvistikasi, tarjima bo’yicha loyihalarni rivojlantirishga yordam beradigan stajyorlarni uchun amaliyot dasturini e’lon qildi. Talablar: Bakalavriat yoki magistratura talabasi bo’lish; Umumiy dasturlash qobiliyatlari (tashkilotchi maxsus ko’nikmalarni o’rgatadi). Mamlakat: Los Anjeles, AQSh Amaliyot
UCHINCHI RENESSANS: TAʼLIM — MAMLAKAT TAQDIRI
Bugun, 20-dekabr, soat 16:00da “Tashkent City Congress Hall”da “Toshkent yoshlar forumi – 2021” doirasida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Abduqodir Toshqulov ushbu mavzuda yoshlar bilan muloqot qiladi. Uchrashuv ishtirokchilari yaqin kelajakda oliy va professional ta’limda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan
TURKIYANING BIR QATOR UNIVERSITETLARI BILAN HAMKORLIK ALOQALARI OʻRNATILDI
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori Nozliya Normurodova boshchiligidagi ishchi guruh Turkiyaga xizmat safarida bo‘lib turibdi. Ishchi guruh a’zolari Turkiyaning bir qator nufuzli universitetlari bilan turli jabhalarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida taklif bildirdi.
YECHIMLAR (SOLUTIONS) JURNALISTIKASI BO‘YICHA STIPENDIYA
Climate Tracker bilan hamkorlikda mahalliy miqiyosida ekologik muammolar yechimini yoritishga qaratilgan yechimlar jurnalistikasi bo‘yicha olti oylik (Local Sustainability Solutions Journalism Fellowship) dastur o‘tkazmoqda. Kimlar ishtirok eta oladi — professional jurnalistikada kamida bir yillik tajribaga ega, yechimlar jurnalistikasiga ixtisoslashgan 18 yoshdan

С НАСТУПАЮЩИМ НОВЫМ ГОДОМ!
С наступающим Новым годом! Дорогие читатели, поздравляем вас с наступающим Новым 2022 годом! Благодарим вас за то, что были с нами в этом году. Мы планируем и дальше радовать вас интересными статьями, качественными обзорами и актуальными новостями.  Пусть он непременно принесет
НАЦИОНАЛЬНЫЙ АВТОНОМНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ МЕКСИКИ ВРУЧИЛ СЕРТИФИКАТЫ СТУДЕНТАМ УЗБЕКИСТАНА
Узбекский государственный университет мировых языков осуществляет международный проект совместно с Национальным автономным университетом Мексики. 16 декабря 2021 года в рамках образовательного проекта между Национальным автономным университетом Мексики и Узбекским государственным университетом мировых языков, были организованы дистанционные практические занятия, где участвовали
МЕЖКУЛЬТУРНАЯ ПРОГРАММА ДЛЯ ЗНАТОКОВ НЕМЕЦКОГО ЯЗЫКА «CROSSCULTURE PROGRAMM (CCP FELLOWSHIPS) 2022»
Межкультурная программа (CCP) ежегодно поддерживает около 120 молодых специалистов и волонтеров из более чем 45 стран. Во время двух-трехмесячного практического пребывания в принимающих организациях в Германии или в странах-партнерах CCP участники углубляют свои специальные знания и приобретают межкультурные навыки. Подробная
ПОЛИТЕХНИЧЕСКИЙ ИНСТИТУТ НАНКИНА, КНР НАРАЩИВАЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С ВУЗАМИ УЗБЕКИСТАНА
20 декабря 2021 года состоялась онлайн церемония подписания Договора о сотрудничестве между Политехническим институтом Нанкина (КНР) и Узбекским государственным университетом мировых языков. На онлайн церемонии приняли участие ректор ПИНа Чжао Хушенг, директор международного сотрудничества и программы обменов Шанг Вейлай, ректор
ТРЕТИЙ РЕНЕССАНС: ОБРАЗОВАНИЕ — СУДЬБА СТРАНЫ
Сегодня, 20 декабря, в 16:00 Министр высшего и среднего специального образования Абдукодир Ташкулов проведет встречу с молодежью на тему: «Третий Ренессанс: Образование — судьба страны», который пройдет в Конгресс-холле Ташкента в рамках Ташкентского молодежного форума — 2021.
В УЗБЕКИСТАНЕ ПРОШЛО ФИНАЛЬНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ ПРОЕКТА «ЯЗЫК, СОЗДАННЫЙ ДЛЯ ПОЭЗИИ»
Этой осенью 2021 года Липецкий государственный педагогический университет имени П.П. Семенова-Тян-Шанского (Российская Федерация) в партнерстве с Нукусским государственным педагогическим институтом имени Ажинияза (Республика Узбекистан) при поддержке Министерства просвещения РФ участвовали в реализации международного проекта «Язык, созданный для поэзии…» (Шедевры мировой
РУССКИЙ ЯЗЫК ЗА РУБЕЖОМ: ИННОВАЦИОННЫЕ ПОДХОДЫ И ПРАКТИКА ЭФФЕКТИВНОГО ОТКРЫТОГО ОБРАЗОВАНИЯ
Мордовский Государственный Университет в сотрудничестве с УзГУМЯ провели международную научно-методическую конференцию «Русский язык за рубежом: Инновационные подходы и практика эффективного открытого образования». На конференции обсуждались задачи обучение открытого образования и центры обучения русского языка за рубежом: ведущие практики, использование инновационных
КУРСЫ ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ В ФОРМАТЕ МЕЖДУНАРОДНОЙ ОНЛАЙН-СТАЖИРОВКИ
С 1 декабря открыт прием заявок на курсы повышения квалификации в формате международной онлайн-стажировки на базе лучших практик центров открытого образования. Курсы повышения квалификациивсфере общего образования на русском языке и обучения русскому языку за рубежом проводятся ООО СП «Содружество» при поддержке Министерства просвещения
СЕМИНАР О МОДЕЛИ СТАЖИРОВОЧНОЙ ПЛОЩАДКИ В СФЕРЕ ОБЩЕГО ОБРАЗОВАНИЯ НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ И ОБУЧЕНИЯ РУССКОМУ ЯЗЫКУ
В ноябре прошел экспертный семинар по профессионально-общественному обсуждению модели стажировочной площадки по распространению лучших практик центров открытого образования в сфере общего образования на русском языке и обучения русскому языку. Общество с ограниченной ответственностью Совместное Предприятие «Содружество» в рамках реализации проекта «Формирование стажировочных площадок
КОНКУРС В СФЕРЕ ОБЩЕГО ОБРАЗОВАНИЯ НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ И ОБУЧЕНИЯ РУССКОМУ ЯЗЫКУ ЗА РУБЕЖОМ
Открыт прием заявок на Конкурс по отбору лучших практик работы центров открытого образования в сфере общего образования на русском языке и обучения русскому языку за рубежом Конкурс по отбору лучших практик работы центров открытого образования в сфере общего образования на