JAHON ADABIYOTI VA QIYOSIY ADABIYOTSHUNOSLIKNING DOLZARB MASALALARIGA BAG’ISHLANGAN ILMIY-AMALIY ANJUMAN BO’LIB OTMOQDA
Bugun, 31-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Jahon adabiyoti va qiyosiy adabiyotshunoslikning dolzarb masalalari” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘tkazilmoqda. Mazkur anjuman “Adabiyotshunoslik” ilmiy tadqiqot instituti hamda O‘zDJTUning “Jahon adabiyoti” kafedrasi tomonidan tashkil etilmoqda. Anjumanda Abilayxon nomidagi Qozoq xalqaro munosabatlar
Read MoreKADIS UNIVERSITETI VAKILLARI O’zDJTUGA TASHRIF BUYURDI
Joriy yilning 23-25- oktyabr kunlari Kadis universiteti vakillaridan iborat delegatsiya O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida tomonlar quyidagilarga kelishib olishdi: O‘zDJTUda Ispan tili va madaniyati markazini ochish; O‘zbek tili va madaniyati markazini Kadis universitetida tashkil etish; Doktorantura
Read MoreFRANSUZ TILINI ONLAYN O’RGANISH UCHUN BEPUL KURSLAR
Hozirgi kunda xorijiy tillarni mustaqil ravishda onlayn platformalar orqali o’rganish mumkin. Bugun biz sizlarga fransuz tilini mustaqil o’rganish uchun bepul onlayn kurslar ro’yxatini taqdim qilamiz: 1. Til o’rganishni yangi boshlovchilar uchun fransuz tili bo’yicha qo’llanma. Barcha darslar onlayn tarzda o’tkaziladi
Read MoreBEPUL NEMIS TILI KURSLARI
Bilamizki, Germaniyada ko’plab imkoniyatlar B1-B2 va undan yuqori darajadagi tilni bilishni talab qiladi. Shuning uchun biz siz uchun tilni mustaqil o’rganishga yordam beradigan kurslarni to’pladik. Deutsche Welle tomonidan nemis tili kursi Asosiy grammatik tuzilmalarni o’zlashtirishga va til muhitiga kirishga imkon
Read MoreO’ZBEKISTON-ROSSIYA III-TA’LIM FORUMI DAVOM ETMOQDA
Forumning yalpi majlisi yakuni bo‘yicha rezolyutsiya qabul qilindi. Shundan so‘ng, Maktabgacha ta’lim, Xalq ta’limi vazirliklari hamda ikki davlatning 20 ga yaqin oliy ta’lim muassasasi rektorlari oʻrtasida hujjatlar almashilindi. Eslatib oʻtamiz, forum oʻz ishini ertaga, 27-oktabr kuni ham davom ettiradi. Unda
Read MoreSAMARQANDDA O‘ZBEKISTON-ROSSIYA III-TA’LIM FORUMI O’TKAZILMOQDA
Forum boshlanishida bir qator e’tiborga loyiq shartnomalar imzolandi. Masalan, Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti va Andijon mashinasozlik instituti rektorlari hamkorlik shartnomasini imzoladilar, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti, Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti bilan to‘rtta shartnoma tuzdi, O’zbekiston davlat jahon tillari
Read MoreXALQARO FRANSUZ TILI OʻQITUVCHILARI KUNIGA BAGʻISHLANGAN MAXSUS TANLOV: “ENVOLEZ-VOUS POUR LA FRANCE”
Xalqaro fransuz tili oʻqituvchilari kuniga bagʻishlangan maxsus “Envolez-vous pour la France” tanloviga start berildi. Gʻoliblar 2022-yil dekabr oyida Fransiyaning Nitsa shahriga yoʻl olishadi. Tanlov ikki bosqichdan iborat: 1-bosqich shartlari: 1. Ishtirokchilar 2 yil va undan yuqori pedagogik tajribaga ega universitet
Read MoreTIL O’RGANISHDA ‘POMIDOR’ USULI HAQIDA NIMALARNI BILASIZ?
Millionlab insonlarga yordam berayotgan samarali usul “pomodoro” haqida. Pomidor Texnikasi (yoki Pomodoro Technique) – vaqtdan samarali foydalanish metodi boʻlib, belgilangan vazifaga maksimal eʻtibor bilan, ortiqcha ruhiy bosimlarsiz erishish uchun ishlab chiqilgan. Agar siz qisqa vaqt ichida o‘z maqsadingizga ortiqcha aqliy
Read MoreASTON UNIVERSITETI PROFESSORI SUE GARTON TOMONIDAN SEMINAR-TRENINGLAR O‘TKAZILMOQDA
Samarqand davlat chet tillar instituti hamda Buyuk Britaniyaning Aston Universiteti o’rtasida imzolangan hamkorlik shartnomasiga asosan Aston Universiteti professori Sue Garton tomonidan institutda joriy yilning 24 – 27 oktabr kunlari seminar-treninglar o‘tkaziladi. Seminar-treninglar quyidagi mavzularni o’z ichiga oladi: Using local culture
Read MoreSAMARQAND SHAHRIDA OʻZBEKISTON-ROSSIYA 3-TAʼLIM FORUMI OʻTKAZILADI
26–27-oktabr kunlari oʻtkaziladigan forumda Oʻzbekiston va Rossiya tomonidan 200 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, ishlab chiqarish korxonalari vakillari, vazirlik va idoralar masʼullari ishtirok etadi. Forumda mamlakatimiz oliy oʻquv yurtlari bilan Rossiya ishlab chiqarish sektorlari oʻrtasida integratsiyani yoʻlga qoʻyish, muhandislik,

ПРОДОЛЖАЕТСЯ III УЗБЕКСКО-РОССИЙСКИЙ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ ФОРУМ
По итогам пленарного заседания форума принята резолюция. После этого состоялся обмен документами между министерствами дошкольного образования, народного образования и ректорами около 20 вузов и стран. Напоминаем, что форум продолжит свою работу завтра, 27 октября. Между вузами двух стран будет подписано
НОВЫЙ СПЕЦПРОЕКТ ОТ АГЕНТСТВА ПО ПОПУЛЯРИЗАЦИИ ИЗУЧЕНИЯ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ И ПОСОЛЬСТВА ФРАНЦИИ!
В честь Международного дня учителя французского языка объявляем конкурс под названием «Еnvolez-vous pour la France!» , победители которого отправятся в Ниццу в декабре 2022 года! Конкурс состоит из двух этапов. Условия 1-го тура: Быть учителем государственной школы или преподавателем французского
В САМАРКАНДЕ ПРОЙДЕТ 3-Й УЗБЕКСКО-РОССИЙСКИЙ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ ФОРУМ
В работе форума, который пройдет 26–27 октября, примут участие более 200 высших учебных заведений, а также представители производственных предприятий и ответственные лица из соответствующих министерств и ведомств Узбекистана и России. На форуме будут обсуждены вопросы налаживания интеграции высших учебных заведений
ПРАЗДНИЧНОЕ ПОЗДРАВЛЕНИЕ НАРОДУ УЗБЕКИСТАНА
Дорогие соотечественники! Искренне, от всего сердца поздравляю вас с сегодняшним замечательным Днем праздника узбекского языка.  Для каждого человека родной язык, определяющий его самосознание и духовный мир, является такой же священной ценностью, так же дорог и почитаем, как Родина, где он
ПРОГРАММА ОБМЕНА ‘TECHGIRLS 2023’
Посольство США в Ташкенте с радостью сообщает, что прием заявок на участие в программе обмена TechGirls 2023 открыт! Программа TechGirls предлагает богатый опыт культурного погружения, расширяет возможности участников в области технологий и поощряет их к получению высшего образования в областях,
ДАН СТАРТ НЕДЕЛИ ERASMUS+
Неделя Erasmus+ началась сегодня, 10 октября. В рамках недели будут организованы мероприятия различного формата, викторины Erasmus+, продвижение результатов проектов Erasmus+ и онлайн-выставка проектов «Наращивание потенциала высшего образования – CBHE», информационные семинары, подкасты и интервью. Желающие могут посетить мероприятия, информация о
СОСТОИТСЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ ОНЛАЙН-ОЛИМПИАДА ПО УЗБЕКСКОМУ ЯЗЫКУ И ЛИТЕРАТУРЕ
17-18 октября 2022 года в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы пройдет Международная онлайн-олимпиада по узбекскому языку и литературе. В нем могут принять участие иностранные студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях нашей страны, студенты, обучающиеся в зарубежных вузах. Международные
ОРИГИНАЛЬНЫЕ ПОДХОДЫ К ПРОБЛЕМЕ ИНОЯЗЫЧНЫХ ЗАИМСТВОВАНИЙ. СОТРУДНИЧЕСТВО УНИВЕРСИТЕТОВ
С 23 по 27 сентября 2022 г. в рамках Меморандума о сотрудничестве между Национальным университетом Узбекистана им. Мирзо Улугбека и Северным (Арктическим) федеральным университетом имени М.В. Ломоносова (САФУ) д.ф.н., доцент кафедры русского языка и речевой культуры Института филологии и межкультурной коммуникации