ITALIYANING KA-FOSKARI UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK YANGI BOSQICHGA KO’TARILMOQDA
Samarqand davlat chet tillar institutining 2021-yilda Italiyaning Ka-Foskari universiteti bilan imzolangan o‘rtasida Hamkorlik memorandumi asosda hamkorlik aloqalari olib borilmoqda. O‘zaro hamkorlikni mustahkamlash maqsadida Ka-Foskari universitetining Tillarni o‘qitish markazi direktori Graziano Serragiotto hamda ushbu universitet professori Elisabetta Ragagninlar Samarqand davlat chet
ASSOCIATED PRESS OF PAKISTAN (APP) AXBOROT AGENTLIGI SHARHLOVCHISI XALQARO JURNALISTIKA FAKULTETIDA
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Xalqaro jurnalistika fakultetida “Associated Press Of Pakistan” (APP) axborot agentligining sharhlovchisi Shams Abbos bilan davra suhbati tashkil etildi. Tadbir avvalida, fakultet dekani Amrullo Karimov talabalarning ijodiy yutuqlari, fakultetdagi o’quv-ilmiy jarayon haqida ma’lumot berib o’tdi. Ijodiy
O’ZBEKISTON TA’LIM TIZIMIDA RAQAMLI TA’LIM VOSITALARINI JORIY ETISH VA RIVOJLANTIRISH
Kirish.O’zbekiston Respublikasida ta’lim tizimining modernizatsiya qilinishi va raqamli texnologiyalarning jadal rivojlanishi mamlakatning rivojlanish strategiyasida muhim yo’nalishlardan biridir. Xususan, raqamli ta’lim vositalarini keng ko’lamda joriy etish orqali ta’lim sifatini oshirish va global tendensiyalarga mos keladigan bilim tizimini yaratish zarurati ortib bormoqda.
“INNOWEEK-2024” XALQARO INNOVATSION G‘OYALAR HAFTALIGIDA ISHTIROK ETING!
14-16-noyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan “Innoweek-2024” xalqaro innovatsion g‘oyalar haftaligiga marhamat! Unda Innovatsion ishlanmalar ko‘rgazmasi, startap loyihalar taqdimoti, Demo day, Red fest xalqaro musobaqasi, xorijiy yetakchi kompaniyalar bilan B2B uchrashuvlar, investorlar bilan istiqbolli loyihalar muhokamasi, davra suhbatlari, konferensiya va forumlar, kelishuvlar
GULCHEHRA RIXSIYEVA TURKIYA DELEGATSIYASINI QABUL QILDI
2024-yil 28-oktabr kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Turkiya Buyuk Millat Majlisida Turkiya-O‘zbekiston parlamentlararo guruh raisi lavozimida faoliyat olib borayotgan Osmon Mesten va Turkiya Buyuk Millat Majlisi deputati, TURKPA Huquqiy ishlar va xalqaro aloqalar komissiyasi a’zosi Filiz Kilich tashrif buyurdilar. Mehmonlarni
AVSTRIYANING ELCHISI O‘ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETIGA TASHRIF BUYURDI
Kuni kecha Avstriyaning O‘zbekiston uchun mas’ul  favqulodda va muxtor elchisi (rezidensiyasi Vena shahrida joylashgan) Mattias Radostich O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. Muloqot chog‘ida rektor I. Tuxtasinov  universitet faoliyati, nemis tilini o‘qitish holati hamda Avstriya oliy ta’lim muassasalari bilan
QATOR XORIJIY HAMKORLAR BILAN UCHRASHUV O‘TKAZILDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti rektori Gulchehra Rixsiyeva 2024-yil 25-oktabr kuni Hindiston va Janubiy Koreya Do’stlik Kengashi raisi Skand Tayalni; Malayziyaning «Bernama» Milliy axborot agentligi jurnalisti Rohan Bin Mohd Ibrahimni; Quddus Ibroniy universiteti xalqaro tadqiqotchisi Vladimir Mesamed boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
«MARKAZIY OSIYO YOSH LIDERLARI: BARQAROR SUV HARAKATI PARADIGMASINI O‘ZGARTIRISH» XALQARO ANJUMANI O’TKAZILADI
2024-yil 30, 31-oktyabr kunlari Yevropa Ittifoqi shafeligida Xalqaro Nordik universiteti tashkilotchiligi va qator vazirliklar hamkorligida xalqaro konferensiya o‘tkaziladi. Ilmiy anjuman Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasida suvdan barqaror foydalanish bo‘yicha hamkorlik, yangi tendensiya va tajribalar almashish uchun platforma yaratishga qaratilgan.
MARKAZIY OSIYODA ETNOTURIZMNI RIVOJLANTIRISH IMKONIYATLARIGA BAG’ISHLANGAN XALQARO ANJIMAN BO’LIB O’TADI
Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti 2024-yilning 25-oktabr kuni bo’lib o’tadigan “Markaziy Osiyo xalqlarining etno-tarixiy jarayonlari” mavzusidagi xalqaro ilmiy аnjumanga taklif etadi. O‘tkazilish joyi: TDSHU Oybek binosi, 4-qavat majlislar zali Vaqti: 25-oktabr, soat 10:00 Anjuman ishi oflayn va onlayn tarzida tashkil etiladi.
PREZIDENT O’ZBEK TILI BAYRAMI MUNOSABATI BILAN TABRIK YO’LLADI
Qadrli vatandoshlar! Sizlarni, sizlar orqali butun xalqimizni, ona tilimizning barcha ixlosmandlarini bugungi ulug‘ ayyom – O‘zbek tili bayrami hamda o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 35 yilligi bilan chin qalbimdan muborakbod etaman. Ma’lumki, milliy til har bir madaniy xalqning tarixi

СОТРУДНИЧЕСТВО С ИТАЛЬЯНСКИМ УНИВЕРСИТЕТОМ КА-ФОСКАРИ ВЫХОДИТ НА НОВЫЙ УРОВЕНЬ
На основе Меморандума о сотрудничестве, подписанного Самаркандским государственным институтом иностранных языков и Итальянским университетом Ка-Фоскари в 2021 году, осуществляется сотрудничество по сей день. В целях укрепления сотрудничества директор Центра языкового обучения Университета Ка-Фоскари Грациано серраджотто и профессор этого университета Элизабетта
ОБОЗРЕВАТЕЛЬ ИНФОРМАЦИОННОГО АГЕНТСТВА ASSOCIATED PRESS OF PAKISTAN (APP) ПОСЕТИЛ ФАКУЛЬТЕТ МЕЖДУНАРОДНОЙ ЖУРНАЛИСТИКИ
На факультете международной журналистики Узбекского государственного университета мировых языков состоялся круглый стол с комментатором информационного агентства “Associated Press of Pakistan” (APP) Шамсом Аббасом. В начале мероприятия декан факультета Амрулло Каримов рассказал о творческих достижениях студентов, учебно-научном процессе на факультете, о
ПРИМИТЕ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ НЕДЕЛЕ ИННОВАЦИОННЫХ ИДЕЙ INNOWEEK-2024!
Добро пожаловать на Международную неделю инновационных идей «InnoWeek-2024», которая пройдет с 14 по 16 ноября, 2024 года! В нем пройдут выставка инновационных разработок, презентация стартап-проектов, Demo Day, международный конкурс Red Fest, B2B встречи с ведущими зарубежными компаниями, обсуждение перспективных проектов
ДЕЛЕГАЦИЯ ТУРЕЦКОЙ РЕСПУБЛИКИ ПОСЕТИЛА УНИВЕРСИТЕТ ВОСТОКОВЕДЕНИЯ
28 октября 2024 года Ташкентский государственный университет востоковедения посетили Осман Местен, занимающий пост председателя межпарламентской группы Турции-Узбекистана в Великом национальном собрании Турции, и Филиз Килич, депутат Великого национального собрания Турции, член комиссии по правовым вопросам и международным отношениям TURKPA. Гостей
ПОСОЛ АВСТРИИ ПОСЕТИЛ УЗБЕКСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ МИРОВЫХ ЯЗЫКОВ
Чрезвычайный и полномочный посол Австрии в Узбекистане (резиденция находится в Вене) Маттиас Радостич посетил Узбекский государственный университет мировых языков. Стороны провели двусторонние переговоры, где ректор И. Тухтасинов подробно рассказал о деятельности университета, состоянии преподавания немецкого языка, а также о сотрудничестве
СОСТОЯЛИСЬ ПЕРЕГОВОРЫ С РЯДОМ ЗАРУБЕЖНЫХ ПАРТНЕРОВ
25 октября 2024 года ректор Ташкентского государственного университета востоковедения Гулчехра Рихсиева приняла делегацию во главе с председателем Совета Дружбы Индии и Южной Кореи Скандом Таялом; журналистом Национального информационного агентства Малайзии «Бернама» Рохан Бин Мохд Ибрагимом; международным исследователем иерусалимского Еврейского университета
ПОЗДРАВЛЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА УЗБЕКИСТАНА В СВЯЗИ С ПРАЗДНИКОМ УЗБЕКСКОГО ЯЗЫКА
Дорогие соотечественники!  От всей души поздравляю вас и в вашем лице весь наш народ, всех, кто искренне любит наш родной язык, с сегодняшним замечательным днем – Праздником узбекского языка и 35-летием придания ему статуса государственного. Как известно, национальный язык –
21 ОКТЯБРЯ — ДЕНЬ УЗБЕКСКОГО ЯЗЫКА!
Сегодня, в нашей стране и за рубежом широко отмечается праздник Узбекского языка. Ровно 34 года назад 21 октября 1989 года был принят закон «О государственном языке Республики Узбекистан». 10 апреля 2020 года президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев подписал закон «Об
ОБСУЖДЕНЫ АКТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ С КОРЕЙСКИМ АГЕНТСТВОМ ПО МЕЖДУНАРОДНОМУ СОТРУДНИЧЕСТВУ KOICA
Сегодня, 16 октября, представители Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) посетили Узбекский государственный университет мировых языков и встретились с руководством университета. В начале встречи ректор УзГУМЯ дал краткую информация о деятельности университета, о международном сотрудничестве и преподавании корейского языка. В свою
ФРАНЦУЗСКИЙ АЛЬЯНС ТАШКЕНТА ПРИГЛАШАЕТ ВАС НА СПЕКТАКЛЬ!
Французский Альянс Ташкента приглашает вас на спектакль “Исмаил в Париже” в четверг, 10 октября, в 18:00. «Исмаил в Париже» — это история молодого подростка, который, спасаясь от слишком тяжелого семейного кокона, открывает для себя Париж, в котором он попытается найти