Xitoycha o’qishni o’rganish — oson!
Shaolan Syue Chet elliklar uchun xitoycha gapirish qiyin. Lekin chiroyli va murakkab iyerogliflarni o’qish ancha osonroq bo’lishi mumkin. Oddiy dars davomida Shaolan qanday qilib iyerogliflarni tushunish, oddiy bir necha shakllar orqali murakkab tushunchalarni tushuna olishni ko’rsatib beradi. Siz buni Chineasy
Yangi tillar o’rganish sirlari
Yangi til o’rganishni xoxlaysiz, lekin nimadan boshlashni bilmaysizmi? Sizga buning uchun alohida qobiliyatga ega bo’lish yoki sizda «til o’rganish geni» bo’lishi shart emas, ta’kidlaydi Lidiya Maxova. O’zining optimistik va ilhomlantiruvchi chiqishida ma’ruzachi poliglotlarning sirlari bilan ulashadi va sizning til o’rganishga
TOSHKENT DAVLAT SHARQSHUNOSLIK INSTITUTI QO‘SHMA TA’LIM DASTURLARI ASOSIDA KADRLAR TAYYORLASH BO‘YICHA QABUL E’LON QILADI
Toshkent davlat sharqshunoslik instituti 2019/2020-o‘quv yili uchun xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda bakalavr va magistrlar tayyorlash bo’yicha qo‘shma ta’lim dasturlari uchun qabul e’lon qildi. Hujjatlar joriy yilning 10-avgustiga qadar qabul qilinadi. Quyida qo’shma ta’lim dasturlaridagi mutaxassisliklar va yo’nalishlar nomi
Qanday qilib jonli badiiy asar yozish mumkin?
Badiiy adabiyotning asosiy maqsadi – siz shu asarning dunyosida yashayotganligingizning vaqtinchalik illyuziyasini yaratish. Lekin yozuvchi sifatida siz qanday qilib o’quvchilaringizni hikoyangizga jalb etasiz? Nalo Hopkins badiiy adabiyotingizni jonlantirish, bunda tilni samarali ishlatish borasida o’z maslahatlari bilan ulashadi. Dars: Nalo Hopkinson.Animatsiya:
Noodatiy tuyg’ularni tasvirlash uchun yangi chiroyli so’zlar
Noodatiy tuyg’ularni tasvirlash uchun yangi chiroyli so’zlar Jon Kyonig Jon Kyonig murakkab va tushuntirish qiyin bo’lgan his-tuyg’ularimizni ifodalay oladigan so’zlarni qidirishni yaxshi ko’radi. Masalan «laxeizm» — «falokatga tashnalik», yoki «sonder» — «barchaning hayoti ham xuddi o’zimiznikidek murakkab ekanligini tushunish» so’zlari.
Prokrastinatsiya ustasining ongida
Prokrastinatsiya ustasining miyasida | Tim Urban Tim Urban ishlarni ortga surish befoyda ekanini tushunar edi, lekin bu odatdan xolos bo’la olmas edi. Urban ushbu quvnoq nutqida bizga YouTube bo’ylab sayohat, Vikipedia tuzog’i kabilarni misol keltirib, aslida biz qanday qilib vaqtimiz
BUGUNDAN OTMLARGA KIRISH TEST IMTIHONLARI BOSHLANDI
Yurtimizda oliy o‘quv muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha test sinovlari boshlandi, deb xabar bermoqda O’zbekiston milliy axborot agentligi. Oliy ta’lim tizimidagi o‘qitishni sifat jihatdan yanada takomillashtirish masalasi doimiy e’tiborda bo‘lib kelmoqda. Abituriyentlar uchun ko‘plab yangiliklar joriy etildi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar
2019-2020-O‘QUV YILIDA IKKINCHI VA UNDAN KEYINGI MA’LUMOT OLISH BO‘YICHA OTMLAR RO‘YXATI TASDIQLANDI
O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi majlisining 2019-yil 18-iyuldagi 3-son bayoni qaroriga muvofiq, respublika oliy ta’lim muassasalarida 2019/2020-o‘quv yilida ikkinchi va undan keyingi ma’lumot olish (jumladan, sirtqi ta’lim shaklida) bo‘yicha oliy ta’lim muassasalari ro‘yxati tasdiqlandi. Bu
ITALIYANING SHARQSHUNOSLIK UNIVERSITETI VA SAMDCHTI O‘RTASIDA HAMKORLIK O‘RNATILDI
SamDCHTI Italiyaning Napoli shahridagi Sharqshunoslik Universiteti (University of Naples L’Orientale) bilan madaniyat va ilm-fan sohasida Hamkorlik Shartnomasi imzolandi. Shartnomaga ko’ra ikki oliy ta’lim muassasasi o’rtasida o’qituvchi va talabalar almashinuvi, xalqaro konferensiya va seminar-treninglar tashkil etiladi. SamDCHTI talabalari University of Naples
O‘ZBEKISTON JURNALISTLARINING KASB ETIKASI KODEKSI TASDIQLANDI
O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasining IV konferensiyasida (17.07.2019 y.) O‘zbekiston jurnalistlarining kasb etikasi kodeksi tasdiqlandi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligining “Huquqiy axborot” kanali. Mazkur kodeks muqaddima hamda 10 ta banddan iborat bo‘lib jurnalistlar va barcha OAV xodimlari o‘z kasb majburiyatlarini bajarishda

Научиться читать по-китайски — просто!
ШаоЛань Cюэ Для иностранцев сложно научиться говорить по-китайски. Но учиться читать красивые, иногда сложные иероглифы китайского письменного языка может быть намного проще. Во время простого урока ШаоЛань показывает, как разгадать суть и значения иероглифов, двигаясь от нескольких простых форм до
Read MoreСекреты изучения нового языка
Хотите выучить новый язык, но не уверены, с чего начать? Вам не нужно обладать особым талантом или иметь «языковой ген», утверждает Лидия Махова. В своём оптимистичном и вдохновляющем выступлении докладчик раскрывает секреты полиглотов (людей, говорящих на многих языках) и делится
Read MoreКак вдохнуть жизнь в рассказ
Беллетристика должна завораживать, заставлять поверить, что вы сами переживаете всё, что описано. Как же писателю «затянуть» людей в свои истории? Нало Хопкинсон делится парой секретов о том, какие языковые приёмы оживят ваши рассказы. Урок: Нало Хопкинсона Анимация: Enjoyanimation. Источник:https://ed.ted.com/ Uzbek
Read MoreПрекрасные новые слова для описания непонятных эмоций
Джон Кёниг любит искать слова, описывающие наши чувства, для которых трудно подобрать выражения, вроде словечка «лахесизм», толкуемое как «жажда катастрофы», и слова «сондер» — «понимание, что любая жизнь так же сложна и непостижима, как и наша собственная». Здесь он размышляет
Read MoreВнутри ума мастера прокрастинатора
Внутри ума мастера прокрастинатора | Тим Урбан Тим Урбан знает, что промедление не имеет смысла, но он никогда не мог избавиться от своей привычки ждать до последней минуты, чтобы добиться цели. В этом веселом и проницательном разговоре Урбан проводит нас
Read MoreВЫПУСКНИКИ БАКАЛАВРИАТА! СПЕШИТЕ! ПРЕПОДАВАНИЕ АНГЛИЙСКОГО КАК ВТОРОГО ЯЗЫКА (TESL) в СамГИИЯ
Самаркандский государственный институт иностранных языков совместно с Вебстерским университетом приглашают на годичную Магистерскую программу ПРЕПОДАВАНИЕ АНГЛИЙСКОГО КАК ВТОРОГО ЯЗЫКА (MA in TESL).
Read MoreЛЕТНЯЯ ШКОЛА ЖУРНАЛИСТОВ
По инициативе научного центра «Медиасфера» Казахского национального университета имени аль-Фараби в зоне отдыха этого вуза, на озере Иссык-Куль, прошла VII Международная летняя школа журналистики и коммуникации. В ней приняли участие представители республик Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Каракалпакстана. Руководитель проекта доктор
Read MoreУТВЕРЖДЕН КОДЕКС ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ЭТИКИ ЖУРНАЛИСТОВ УЗБЕКИСТАНА
На IV Конференции Творческого союза журналистов Узбекистана (17.07.2019 г.) утвержден Кодекс профессиональной этики журналистов Узбекистана, сообщает канал “Правовая информация”. Данный кодекс состоит из введения и 10 пунктов, определяющих духовно-нравственные направления, по которым журналисты и все работники СМИ обязаны соблюдать свои
Read MoreХОТИТЕ ПОЛУЧИТЬ ДВА ДИПЛОМА ДВУХ ПРЕСТИЖНЫХ ВУЗОВ РОССИИ И УЗБЕКИСТАНА?
УЗБЕКСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ МИРОВЫХ ЯЗЫКОВ ОБЪЯВЛЯЕТ О ПРИЕМЕ ДЛЯ ОБУЧЕНИЯ ПО ПРОГРАММАМ «ДВА ДИПЛОМА», РЕАЛИЗУЕМЫХ СОВМЕСТНО С ПРЕСТИЖНЫМЫ ВУЗАМИ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
Read MoreЧИНГИЗ АЙТМАТОВ ОБ УЗБЕКИСТАНЕ И УЗБЕКСКОМ ЯЗЫКЕ
“Узбекистан — душа моя, сердце мое. Это то место, где дышит и отдыхает моя душа и мое тело. Это просто прекрасно. Узбекистан — колыбель культуры” Ч. Айтматов. Наследие, которое оставили наши великие предки, сегодня достояние не только народов Центральной Азии,