YAPONIYALIK O‘QUVCHILAR O‘ZBEKISTON BILAN TANISHDI
O‘zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasida Fukushima Prefecture bilan hamkorlikda “Otori” maktabi o‘quvchilari uchun tanishuv tashrifi tashkil etildi. Tadbir davomida o‘quvchilar Samarkand, Bukhara, Khiva va Shahrisabz kabi tarixiy shaharlar, milliy an’analar hamda taomlar haqida ma’lumot oldilar. Shuningdek, “Siz O‘zbekistonni bilasizmi?” viktorinasi o‘tkazilib, o‘quvchilar
Read MoreTEXNIKUMLAR INNOVATSIYA MARKAZLARIGA AYLANMOQDA
Prezident Shavkat Mirziyoyev Quva tumanidagi 1-sonli texnikumda yoshlarni zamonaviy kasblar va xorijiy tillarga oʻqitish ishlari bilan tanishdi. Texnikum binosida zamonaviy kasblarga oʻqitish va startaplarni qoʻllab-quvvatlash markazlari tashkil etilgan. Xorijiy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda nemis va xitoy tillarini oʻqitish bilan birga
Read More“AIR PRODUCTS” SANOAT XAVFSIZLIGI AKADEMIYASINING OCHILISHI BO’LIB O’TDI
AQSH elchixonasi “Air Products” kompaniyasi va Toshkentdagi Amerika texnologiya universiteti bilan hamkorlikda O‘zbekistonda mehnat muhofazasi ta’limiga ixtisoslashgan ilk muassasa — “Air Products” sanoat xavfsizligi akademiyasining ochilishini nishonladi. Akademiya o‘quv mashg‘ulotlari orqali O‘zbekiston sanoat sektorida xavfsizlik madaniyatini mustahkamlashni maqsad qilgan.
Read MoreOʻZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOYEVNING MINTAQAVIY EKOLOGIK SAMMITDAGI NUTQI
Markaziy Osiyoda o‘tkazilgan Mintaqaviy ekologik sammitda Qasim-Jomart Toqayev tashabbusi va yuqori darajadagi tashkilotchiligi alohida e’tirof etildi. Tadbir “Barqaror kelajak uchun umumiy nigoh” g‘oyasi asosida o‘tkazilib, Samarqand iqlim forumida boshlangan muloqotning mantiqiy davomi sifatida ekologik muammolarni faqat hamkorlik orqali hal etish
Read MoreTAʼLIM VA FAN SOHASIDA KASBIY MALAKALAR RIVOJLANMOQDA
Tarmoq kengashi ishchi guruhining yigʻilishida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Taʼlim sifatini taʼminlash milliy agentligi, Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda Milliy malaka tizimini rivojlantirish instituti ekspertlari ishtirok etdi. Yigʻilishda Mashgʻulotlarning milliy klassifikatorini modernizatsiya qilish masalasi muhokama qilib, zarur
Read MoreMALAYZIYADA AKADEMIK HAMKORLIK ISTIQBOLLARI MUHOKAMA QILINDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti G‘arb tillari kafedrasi o‘qituvchilari hamda Ilmiy ishlar bo‘yicha boshqarma boshlig‘i Xulkar Mirzahmedova Malaya universiteti Ingliz tili kafedrasi rahbari Dr. Kok Su Mei bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Muloqot davomida tomonlar o‘zaro akademik hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Read MoreO‘ZDJTU VA MADRID AVTONOM UNIVERSITETI O‘RTASIDA HAMKORLIK ISTIQBOLLARI MUHOKAMA QILINDI
Madrid Avtonom Universitetida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi ishtirokida rasmiy uchrashuv tashkil etildi. Muloqot davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash, akademik aloqalarni kengaytirish hamda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari yuzasidan fikr almashildi. Uchrashuvda quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga alohida
Read MoreTURKIYA BILAN TA’LIM HAMKORLIGI: YANGI DASTURLAR VA IMKONIYATLAR MUHOKAMA QILINDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Turkiya Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi huzuridagi Xorijdagi turklar va qardosh jamiyatlar departamenti vakillari bilan, jumladan Turkiston va Kavkaz mintaqasi koordinatori Servet Turan hamda mas’ul xodim O‘mer Faruk tashrif buyurdi. Tashrif doirasida mehmonlarga universitet faoliyati,
Read MoreXALQARO AKADEMIK HAMKORLIK DOIRASIDA TALABALAR BILAN UCHRASHUV O‘TKAZILDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Sankt-Peterburg davlat universiteti talabalari bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda Ilxomjon Tuxtasinov rahbarligida oliygoh rahbariyati vakillari ishtirok etdi. Muloqot jarayonida mehmon talabalar: Kolotova Valeriya Dmitriyevna va Oorjak Yevgeniya Fazilovna hamda mas’ul xodimlar ishtirokida akademik almashinuv dasturi
Read MoreOKSFORD UNIVERSITETI BILAN NUFUZLI XALQARO HAMKORLIK DAVOM ETMOQDA
University of Oxford Faculty of Asian and Middle Eastern Studies huzuridagi Eronshunoslik kafedrasi professorlari – Edmund Herzig, Farniyaz Zaker hamda Ani Beyt-Movsess Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga tashrif buyurdi. Uchrashuv davomida tomonlar Eronshunoslik va afg‘onshunoslik yo‘nalishlaridagi ta’lim va ilmiy faoliyat yuzasidan

ЯПОНСКИЕ ШКОЛЬНИКИ ПОЗНАКОМИЛИСЬ С УЗБЕКИСТАНОМ
В Посольстве Узбекистана в Японии совместно с префектурой Fukushima Prefecture был организован ознакомительный визит для учащихся школы «Otori». В ходе мероприятия школьники узнали о таких исторических городах, как Samarkand, Bukhara, Khiva и Shahrisabz, а также познакомились с национальными традициями и
ТЕХНИКУМЫ УЗБЕКИСТАНА СТАНОВЯТСЯ ИННОВАЦИОННЫМИ ЦЕНТРАМИ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Миромонович Мирзиёев ознакомился с процессом обучения молодежи современным профессиям и иностранным языкам в техникуме №1 Кувинского района. В здании техникума созданы центры обучения современным профессиям и поддержки стартапов. В сотрудничестве с зарубежными образовательными учреждениями ведется обучение
ЦИФРОВАЯ ЖУРНАЛИСТИКА: НОВАЯ МОДЕЛЬ КОММУНИКАЦИИ С АУДИТОРИЕЙ
Цифровые технологии кардинально изменили современную журналистику. Сегодня новости распространяются не только через телевидение или газеты, но и через сайты, социальные сети и мобильные приложения. Аудитория больше не остаётся пассивным наблюдателем — она активно участвует в обсуждении событий, формируя новую модель
СОСТОЯЛОСЬ ОТКРЫТИЕ АКАДЕМИИ ПРОМЫШЛЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ «AIR PRODUCTS»
Посольство США в сотрудничестве с компанией Air Products и American University of Technology in Tashkent отметило открытие первой в Узбекистане специализированной образовательной структуры в сфере охраны труда — Академии промышленной безопасности «Air Products». Академия нацелена на укрепление культуры безопасности в
ВЫСТУПЛЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН НА РЕГИОНАЛЬНОМ ЭКОЛОГИЧЕСКОМ САММИТЕ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие в церемонии открытия Регионального экологического саммита, проходящего в эти дни в городе Астане. В мероприятии также участвовали Президенты Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Таджикистана Эмомали Рахмон, Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Монголии
ОБСУЖДЕНЫ ПЕРСПЕКТИВЫ АКАДЕМИЧЕСКОГО СОТРУДНИЧЕСТВА В МАЛАЙЗИИ
Преподаватели кафедры западных языков Ташкентского государственного университета востоковедения и руководитель управления по научным вопросам Хулкар Мирзахмедова провели встречу с руководителем кафедры английского языка Малайского университета доктором Кок Су Мей. В ходе переговоров стороны обменялись мнениями о перспективах развития взаимного академического
ОБСУЖДЕНЫ ПЕРСПЕКТИВЫ СОТРУДНИЧЕСТВА МЕЖДУ УЗГУМЯ И АВТОНОМНЫМ УНИВЕРСИТЕТОМ МАДРИДА
В Автономном университете Мадрида состоялась официальная встреча с участием делегации Узбекского государственного университета мировых языков. В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по вопросам укрепления сотрудничества, расширения академических связей и реализации совместных проектов между двумя вузами. Особое внимание было уделено следующим
ОБСУЖДЕНЫ НОВЫЕ ПРОГРАММЫ И ВОЗМОЖНОСТИ СОТРУДНИЧЕСТВА С ТУРЦИЕЙ В СФЕРЕ ОБРАЗОВАНИЯ
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялся визит представителей Департамент по делам турок за рубежом и родственных сообществ при Министерстве культуры и туризма Турецкой Республики, включая координатора по Туркестану и Кавказу Сервета Турана и ответственного сотрудника Омера Фарука. В рамках
ИСКУССТВЕННЫЙ ИНТЕЛЛЕКТ И ЖУРНАЛИСТИКА: ГРАНИЦЫ ВОЗМОЖНОСТЕЙ ТЕХНОЛОГИЙ
Искусственный интеллект сегодня всё активнее входит в повседневную жизнь человека. Он помогает искать информацию, создавать изображения, переводить тексты и даже писать новости. Всё чаще современные медиа используют технологии для ускорения работы и анализа больших объёмов данных. Но может ли искусственный
УЗБЕКИСТАН УКРЕПЛЯЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С ЕВРОПЕЙСКИМИ ВУЗАМИ
В рамках «Конгресса университетов Центральной Азии и Европейского союза», проходящего в городе Самарканде, были достигнуты важные договорённости между ведущими высшими учебными заведениями Узбекистана и Европы. В ходе мероприятия подписано более 50 меморандумов и соглашений, направленных на развитие академической мобильности, запуск