YAPONIYALIK O‘QUVCHILAR O‘ZBEKISTON BILAN TANISHDI
O‘zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasida Fukushima Prefecture bilan hamkorlikda “Otori” maktabi o‘quvchilari uchun tanishuv tashrifi tashkil etildi. Tadbir davomida o‘quvchilar Samarkand, Bukhara, Khiva va Shahrisabz kabi tarixiy shaharlar, milliy an’analar hamda taomlar haqida ma’lumot oldilar. Shuningdek, “Siz O‘zbekistonni bilasizmi?” viktorinasi o‘tkazilib, o‘quvchilar
Read MoreTEXNIKUMLAR INNOVATSIYA MARKAZLARIGA AYLANMOQDA
Prezident Shavkat Mirziyoyev Quva tumanidagi 1-sonli texnikumda yoshlarni zamonaviy kasblar va xorijiy tillarga oʻqitish ishlari bilan tanishdi. Texnikum binosida zamonaviy kasblarga oʻqitish va startaplarni qoʻllab-quvvatlash markazlari tashkil etilgan. Xorijiy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda nemis va xitoy tillarini oʻqitish bilan birga
Read More“AIR PRODUCTS” SANOAT XAVFSIZLIGI AKADEMIYASINING OCHILISHI BO’LIB O’TDI
AQSH elchixonasi “Air Products” kompaniyasi va Toshkentdagi Amerika texnologiya universiteti bilan hamkorlikda O‘zbekistonda mehnat muhofazasi ta’limiga ixtisoslashgan ilk muassasa — “Air Products” sanoat xavfsizligi akademiyasining ochilishini nishonladi. Akademiya o‘quv mashg‘ulotlari orqali O‘zbekiston sanoat sektorida xavfsizlik madaniyatini mustahkamlashni maqsad qilgan.
Read MoreOʻZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOYEVNING MINTAQAVIY EKOLOGIK SAMMITDAGI NUTQI
Markaziy Osiyoda o‘tkazilgan Mintaqaviy ekologik sammitda Qasim-Jomart Toqayev tashabbusi va yuqori darajadagi tashkilotchiligi alohida e’tirof etildi. Tadbir “Barqaror kelajak uchun umumiy nigoh” g‘oyasi asosida o‘tkazilib, Samarqand iqlim forumida boshlangan muloqotning mantiqiy davomi sifatida ekologik muammolarni faqat hamkorlik orqali hal etish
Read MoreTAʼLIM VA FAN SOHASIDA KASBIY MALAKALAR RIVOJLANMOQDA
Tarmoq kengashi ishchi guruhining yigʻilishida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Taʼlim sifatini taʼminlash milliy agentligi, Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda Milliy malaka tizimini rivojlantirish instituti ekspertlari ishtirok etdi. Yigʻilishda Mashgʻulotlarning milliy klassifikatorini modernizatsiya qilish masalasi muhokama qilib, zarur
Read MoreMALAYZIYADA AKADEMIK HAMKORLIK ISTIQBOLLARI MUHOKAMA QILINDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti G‘arb tillari kafedrasi o‘qituvchilari hamda Ilmiy ishlar bo‘yicha boshqarma boshlig‘i Xulkar Mirzahmedova Malaya universiteti Ingliz tili kafedrasi rahbari Dr. Kok Su Mei bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Muloqot davomida tomonlar o‘zaro akademik hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Read MoreO‘ZDJTU VA MADRID AVTONOM UNIVERSITETI O‘RTASIDA HAMKORLIK ISTIQBOLLARI MUHOKAMA QILINDI
Madrid Avtonom Universitetida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi ishtirokida rasmiy uchrashuv tashkil etildi. Muloqot davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash, akademik aloqalarni kengaytirish hamda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari yuzasidan fikr almashildi. Uchrashuvda quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga alohida
Read MoreTURKIYA BILAN TA’LIM HAMKORLIGI: YANGI DASTURLAR VA IMKONIYATLAR MUHOKAMA QILINDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Turkiya Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi huzuridagi Xorijdagi turklar va qardosh jamiyatlar departamenti vakillari bilan, jumladan Turkiston va Kavkaz mintaqasi koordinatori Servet Turan hamda mas’ul xodim O‘mer Faruk tashrif buyurdi. Tashrif doirasida mehmonlarga universitet faoliyati,
Read MoreXALQARO AKADEMIK HAMKORLIK DOIRASIDA TALABALAR BILAN UCHRASHUV O‘TKAZILDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Sankt-Peterburg davlat universiteti talabalari bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda Ilxomjon Tuxtasinov rahbarligida oliygoh rahbariyati vakillari ishtirok etdi. Muloqot jarayonida mehmon talabalar: Kolotova Valeriya Dmitriyevna va Oorjak Yevgeniya Fazilovna hamda mas’ul xodimlar ishtirokida akademik almashinuv dasturi
Read MoreOKSFORD UNIVERSITETI BILAN NUFUZLI XALQARO HAMKORLIK DAVOM ETMOQDA
University of Oxford Faculty of Asian and Middle Eastern Studies huzuridagi Eronshunoslik kafedrasi professorlari – Edmund Herzig, Farniyaz Zaker hamda Ani Beyt-Movsess Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga tashrif buyurdi. Uchrashuv davomida tomonlar Eronshunoslik va afg‘onshunoslik yo‘nalishlaridagi ta’lim va ilmiy faoliyat yuzasidan

JAPANESE STUDENTS DISCOVER UZBEKISTAN
An introductory visit was organized at the Embassy of Uzbekistan in Japan in cooperation with Fukushima Prefecture for students of Otori School. During the event, students learned about the historic cities of Samarkand, Bukhara, Khiva, and Shahrisabz, as well as
Read MoreTECHNICAL SCHOOLS ARE TRANSFORMING INTO INNOVATION CENTERS
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev reviewed the process of training young people in modern professions and foreign languages at Technical School No. 1 in Kuva district. The facility houses centers for modern vocational training and startup support.
Read MoreOPENING OF THE AIR PRODUCTS INDUSTRIAL SAFETY ACADEMY HELD
The U.S. Embassy, in cooperation with Air Products and American University of Technology in Tashkent, celebrated the opening of Uzbekistan’s first specialized institution dedicated to occupational safety education the Air Products Industrial Safety Academy. Through its training programs, the Academy
Read MoreADDRESS BY THE PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN AT THE REGIONAL ENVIRONMENTAL SUMMIT
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the opening ceremony of the Regional Environmental Summit held in Astana on April 22. The event was also attended by President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr
Read MorePROSPECTS FOR ACADEMIC COOPERATION DISCUSSED IN MALAYSIA
Lecturers from the Department of Western Languages of the Tashkent State University of Oriental Studies and the Head of the Scientific Affairs Department, Khulkar Mirzakhmedova, held a meeting with the Head of the English Language Department of University of Malaya,
Read MorePROSPECTS FOR COOPERATION BETWEEN UZSWLU AND AUTONOMOUS UNIVERSITY OF MADRID DISCUSSED
An official meeting was held at the Autonomous University of Madrid with the participation of a delegation from the Uzbekistan State World Languages University. During the discussions, the parties exchanged views on strengthening cooperation, expanding academic ties, and implementing joint
Read MoreNEW PROGRAMS AND OPPORTUNITIES IN EDUCATIONAL COOPERATION WITH TURKEY DISCUSSED
An official visit was held at the Uzbekistan State World Languages University by representatives of the Directorate for Turks Abroad and Related Communities under the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, including Coordinator for Turkestan and
Read MoreUZBEKISTAN STRENGTHENS COOPERATION WITH EUROPEAN UNIVERSITIES
Within the framework of the “Central Asia–European Union Universities Congress” held in the city of Samarkand, important agreements were reached between leading higher education institutions of Uzbekistan and Europe. During the event, more than 50 memoranda and agreements were signed,
Read MoreA NEW STAGE IN UZBEKISTAN – POLAND COOPERATION
Within the framework of the “Central Asia – European Union Universities Congress” held in the city of Samarkand, a meeting took place between Ilhom Sirojev, Deputy Head of the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan, Kungratbay Sharipov, Minister of
Read MoreUZBEK STUDENTS ACHIEVED A NOTABLE RESULT AT AN INTERNATIONAL HACKATHON
The NazarX team, composed of students from Turin Polytechnic University in Tashkent and winners of the national stage organized by Uzcosmos, достойно represented Uzbekistan at the international final held in Bordeaux. A total of 391 teams from 23 countries participated