2019-yilning 24-27 dekabr kunlari Xalq taʼlimi vazirligi, Amerika Kengashlari hamda “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” tomonidan ingliz tili oʻqituvchilarini “English Speaking Nation” loyihasi doirasida kasbiy rivojlanish imkoniyatlari toʻgʻrisida Oʻzbekistonning 7 ta hududida: Urganch, Nukus, Qarshi, Termiz, Jizzax, Samarqand, Navoiy va
Read MoreOLIY TA’LIM SOHASIDAGI ISLOHOTLAR BO‘YICHA SEMINAR-TRENING TASHKIL ETILDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 8-oktabrdagi PF-5847-son Farmoni ijrosini o‘z vaqtida va sifatli bajarish, oliy ta’lim sohasida so‘nggi yillarda amalga oshirilgan islohotlarning mazmun-mohiyatini institut professor-o‘qituvchi va xodimlariga yetkazish, har bir professor-o‘qituvchida oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish Konsepsiyasini amaliyotga tadbiq etishda daxldorlik
Read MoreFLEDU.UZ TOMONIDAN SAMARQAND DAVLAT UNIVERSITETIDA SEMINAR O’TKAZILDI
2019-yil 26-dekabr kuni “O’zbekistonda xorijiy tillar” Internet-portali va ilmiy-metodik elektron jurnal vakillari (FLEDU.UZ) direktor G. Shukurova boshchiligida “Xalqaro standartlar bo’yicha ilmiy jurnallarda ilmiy maqolalarni tayyorlash va rasmiylashtirish bo’yicha mualliflar uchun tavsiyalar” mavzusida seminar va uchrashuv bo’lib o’tdi. Samarqand davlat universiteti
Read More“YANGI YIL”NING TURFA OLAMI
Sehrli ertak kabi ko‘ngillarni oqlikka burkovchi, barchani shodlantiruvchi bu bayramni nishonlash asli qachondan boshlangani xususida hech o‘ylab qo‘rganmisiz? Dunyoning aksariyat mamlakatlarida yangi yil 31-dekabrdan 1-yanvarga o‘tar kechasi nishonlanadi. Sababi 1-yanvar – grigoryan kalendari bo‘yicha yilning ilk kuni. Bu bayram tarixiga
Read More“FOTOLAR TANLOVI 2020 (PHOCOS 2020)” E’LON QILINDI
Ipak yo‘li universitetlari tarmog‘i (SUN) tashkiloti tomonidan “Fotolar tanlovi 2020 (PHOCOS 2020)” e’lon qilindi. Tanlov mavzusi “Ipak yo‘li jilolari (ranglari) deb ataladi. Tanlov g‘oliblari 2020-yil Dubayda bo‘lib o‘tadigan anjumanga taklif qilinadi hamda barcha xarajatlari SUN tomonidan qoplanadi. Tanlov haqidagi batafsil
Read MoreINGLIZ TILIDAGI SO’ZLARNI YODLASHNING 7 SAMARALI USULI
Siz juda ko’p yangi so’zlarni o’rganishingiz kerak, ammo ularni eslab qolish qiyin. Tez va oson yangi so’zlarni yodlashni o’rganing! Chet tilini o’rganayotganda, sizning so’z boyligingizni doimiy ravishda to’ldirish juda muhim. Biroq hamma ham bunga erisha olmaydi. Sizga ingliz tilida yangi
Read More5 TASHABBUS IJROSIGA BAG’ISHLANGAN BRIFING BO’LIB O’TDI
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 5 ta tashabbusi bo‘yicha Implementatsiya strategiyasini joriy etish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi” ijrosiga bag‘ishlangan Brifing bo‘lib o‘tdi. Joriy yilda davlatimiz rahbari tomonidan ijtimoiy, ma’naviy sohalarni yangi tizim asosida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha 5 ta muhim tashabbus ilgari surildi. Bu
Read MoreJAHON BANKI ILMIY ISHLANMALARNI TIJORATLASHTIRISH UCHUN 50 MLN. AQSH DOLLARI AJRATISHI MA’LUM QILINDI
24-dekabr kuni “Taraqqiyot strategiyasi” markazida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan “Xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda innovatsion g‘oyalarni va startap loyihalarni qo‘llab-quvvatlash” mavzusida brifing o‘tkazildi. Konferensiyada ilmiy ishlanmalar tijoratlashtirish, startap loyihalarni qo‘llab quvvatlash va bu yo‘nalishdagi ishlarni Xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda
Read MoreTHE SCORPION FROM THE ALTAR. YOXUD “MEHROBDAN CHAYON” ROMANI INGLIZ TILIGA QANDAY OʻGIRILDI? TARJIMON BILAN SUHBAT
Oʻzbek romanchiligi asoschisi Abdulla Qodiriyning 125-yilligiga bagʻishlab yurtimizda turli badiiy kechalar, madaniy tadbirlar oʻtkazilmoqda. Adibning millatparvarlik, vatanparvarlik ruhi bilan yozilgan betakror asarlari xorijiy tillarga tarjima qilinmoqda. “Mehrobdan chayon” romanini ingliz tiliga oʻgirgan Ilhom TOʻXTASINOVning Abdulla Qodiriyning til va uslubi, ijodiy
Read MoreISPANIYANING ‘’DiarioArbat” ELEKTRON NASHRI IJROCHI DIREKTORI O’zDJTUDA
Bugun, 24-dekabr kuni Ispaniyaning ‘’DiarioArbat” elektron nashri ijrochi direktori Fernando Moragon O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida “DiarioArbat” elektron nashri ijrochi direktori O’zDJTU fakultetlari, ARM, sinxron tarjima xonalari, O’zDJTU huzuridagi “O’zbekistonda xorijiy tillar” nomli elektron jurnal va

24-27 декабря 2019 года в 7 регионах Узбекистана: Ургенче, Нукусе, Карши, Термезе, Джизаке, Самарканде, Навои и в городе Ташкенте прошел тренинг в рамках проекта «English Speaking Nation». Более 700 учителей английского языка прошли обучение и получили возможность стать высококвалифицированными тренерами
НАУЧНЫЙ РУКОВОДИТЕЛЬ, КОТОРЫЙ ОСВЕЩАЕТ ТЕРНИСТЫЙ ПУТЬ СТУДЕНТА
К 70-летию со дня рождения Хазифахан Исламовны Исламжановой, доктора филологических наук, профессора Ташкентского государственного института востоковедения Считаю, что мало говорить просто о научном руководителе, я бы осмелилась назвать его творческим наставником, «звездой», которая освещает тернистый путь написания научной работы любого
FLEDU.UZ ПРОВЕЛ СЕМИНАР В CАМАРКАНДСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ УНИВЕРСИТЕТЕ
26 декабря 2019 г. представители Интернет-портала и научно-методического электронного журнала «Иностранные языки в Узбекистане» FLEDU.UZ во главе с директором Г. Шукуровой провели ознакомительную встречу и семинар на тему «Рекомендации для авторов по подготовке и оформлению научных статей в научных журналах по международным стандартам».
НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЙ ЦЕНТР ЯПОНИИ В ТАШКЕНТЕ
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялось открытие Японского научно-исследовательского центра. Основной целью Центра является углубление узбекско-японских отношений, дальнейшее развитие стратегических партнерских отношений, установленных между двумя странами в 2002 году. В его задачи входит содействие активному научному сотрудничеству между Узбекистаном
НАМ ЕСТЬ ЧЕМ ГОРДИТЬСЯ!
С каждым разом убеждаюсь, что подрастающее поколение – настоящие таланты. Но было бы неуважительно с моей стороны не замечать огромную кропотливую работу педагогов, с вложенными в нее силами и терпением. Это о концерте, прошедшем 26 декабря минувшего года во Дворце
СТИПЕНДИИ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО ФОНДА «JOHN SMITH TRUST» ДЛЯ ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ 2020 Г. В ВЕЛИКОБРИТАНИИ
Британский фонд The John Smith Trust объявляет о начале приёма заявок для прохождения молодыми специалистами ежегодных учебных курсов по программе стипендии «Центральноазиатская стипендия 2020» в Великобритании с 2-29 ноября 2020 года. Программа The John Smith Trust дает возможность следующему поколению
УНИВЕРСИТЕТ ОКСФОРДА ОБЪЯВЛЯЕТ КОНКУРС НА ФИНАНСИРУЕМЫЕ СТИПЕНДИИ
“Кларендон” не только ежегодно предлагает около 130 новых, полностью финансируемых стипендий для оказания помощи выдающимся ученым-выпускникам, но и предоставляет возможность присоединиться к одному из самых активных, высокомеждународных и междисциплинарных сообществ в Оксфорде. Быстрые факты о Кларендоне Вы будете автоматически рассмотрены
В УЗГУМЯ НАЧИНАЕТ СВОЮ РАБОТУ МЕЖДУНАРОДНЫЙ НАУЧНЫЙ СЕМИНАР «СРАВНИТЕЛЬНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ КАРТ ВЕЛИКОГО ШЕЛКОВОГО ПУТИ»
12 декабря текущего года, в Узбекском государственном университете мировых языков начнет свою работу Международный научный семинар «СРАВНИТЕЛЬНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ КАРТ ВЕЛИКОГО ШЕЛКОВОГО ПУТИ». Международный научный семинар организуется совместно с Организацией SUN «Сетью Университетов Шелкового Пути» (Silkroad University Networks), которая объединяет свыше
КОНКУРС НА УЧАСТИЕ В ТРЕНИНГЕ «МОБИЛЬНОЕ ВИДЕО» ДЛЯ МЕДИА ИЗ УЗБЕКИСТАНА
С 8 по 11 января 2020 года международная неправительственная организация Internews Network организует тренинг для профессиональных и гражданских журналистов, блогеров из Узбекистана в городе Алматы (Казахстан). Дедлайн подачи заявок 15 декабря. Тема: «Съёмка и монтаж видеорепортажей на мобильных устройствах». Цель тренинга — научить профессионально снимать и редактировать информационные видеоматериалы с помощью мобильного