2023 yilda MyFrenchFilmFestival sizga fransuz tilidagi eng yaxshi filmlarni taqdim etadi. 13-fevralgacha, eng yirik xalqaro kinofestivallar tomonidan taqdirlangan va siz uchun maxsus tanlangan eng yaxshi filmlarni tomosha qilish imkoniga egasiz. Filmlarni fransuz tilida ruscha subtitrlar bilan ko‘rishingiz mumkin, ular elchixona
AR-RIYODDA “ARABIC FOR ALL” TASHKILOTI BILAN SHARTNOMA IMZOLANDI
Ayni damda Saudiya Arabistoni Ar-Riyod shahrida bo’lib turgan Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti delegatsiyasi tomonida “ARABIC FOR ALL” tashkiloti bilan bilan hamkorlik shartnomasini imzolandi. Ushbu tashkilot dunyo bo’ylab arab tili o’qituvchilarini tayyorlash va malakasini oshirish bilan shug’ullanuvchi nufuzi markaz hisoblanib, o’zbekistonlik
O’ZDJTU TALABASI HINDISTONDA “ENG YAXSHI IJTIMOIY LOYIHA” MUKOFOTI SOVRINDORI BO’LDI
Joriy yilning 20-25 yanvar kunlari Hindistonning Dehli shahrida “O‘zbekiston-Hindiston: yangi madaniy aloqalar” xalqaro konferensiya bo’lib o’tdi. Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad Hindistonning ta’lim, ilm-fan, sog‘liqni saqlash, investisiya siyosati, turizm va boshqa sohalardagi ilg‘or tajribasini o‘rganish, har bir ishtirokchi tomonidan taqdim etilgan
MEXT SCHOLARSHIPS TANLOVIGA HUJJATLAR QABULI DAVOM ETMOQDA
Yaponiyaning ta’lim, madaniyat, sport, fan va texnologiyalar vazirligi (MEXT) tomonidan 2023-yil quyidagi o’quv dasturlarida tahsil olish va malaka oshirish uchun stipendiya tanlovi e’lon qilingan: 🌟 “Yapon tili va madaniyati” – oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun;🌟 “Boshlang’ich, o’rta maktab, litsey yoki
TOKIO SHAHRIDA “O‘ZBEKISTON BILAN TANISHING” DEB NOMLANGAN TADBIR O’TKAZILDI
先日、東京で「ウズベキスタンを知ろう」というイベントが行われました。 Tokio shahrida Yaponiyaning “Zion Investment Trust” kompaniyasi bilan hamkorlikda mamlakatimizning investitsiya va turizm salohiyatini targ’ib qilish maqsadida “O‘zbekiston bilan tanishing” deb nomlangan tadbir o’tkazildi. Ushbu tadbirda Yaponiyaning mashhur teleboshlovchisi Xideyuki Nakayama hamda YouTube videoxostingida millionlab kuzatuvchisiga ega bo‘lgan bloger
FRANSIYALIK HAMKORLAR BILAN DO’STONA UCHRASHUV BO’LIB O’TDI
O’zbikiston davlat jahon tillari universiteti Roman-german fakultеti Nazariy fanlar kafеdrasi o’qituvchisi, koordinator  Nazira Ro’ziboyеva tashabbusi bilan Fransiya, Angulem shahri Sеnt-Mart Shavani  ta’lim komplеksi Oliy ta’lim yo’nalishi bilan hamkorlik doirasida uchrashuv bo’lib o’tdi.             Uchrashuvda Fransiya tomonidan: Sеnt-Mart Shavani Oliy ta’lim yo’nalishi
XORIJIY TILLARNI SODDA TARZDA O’RGATUVCHI “IBRAT FARZANDLARI” LOYIHASI YO’LGA QO’YILDI
Chet tillarini sodda, tushunarli tarzda o‘rganishni istagan yoshlar uchun “Ibrat farzandlari” loyihasi yo‘lga qo‘yildi. Hozirgi paytda loyihaning Youtube platformasida  chet tillarini o‘rganish istagida bo‘lganlar uchun Ingliz, Nemis, Turk, Rus va Ispan tillari hamda xorijliklar uchun O‘zbek tili bo‘yicha bepul darslarni
ESSELAR TANLOVI
Xalqaro ta’lim kunini nishonlash uchun Toshkentdagi Amerika markazi esselar tanlovini e’lon qildi. Esse mavzusi: Technology in Education (Ta’limda texnologiya) Muddati: 7-fevral. So’z chegarasi: 500 so’z. Esseni baholash quyidagilarga asoslanadi: Esseni yuborish uchun havola: https://forms.surati/zM9rL4YZ2EAjMT8P6 Eng yaxshi  esse mualliflari (5 nomzod)
HAMKORLIKDAGI SIFATLI TA‘LIM – KELAJAKDAGI MUVAFFAQIYAT GAROVI
Toshkentdagi Gyote-Instituti hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi “Hamkorlikdagi sifatli ta‘lim – kelajakdagi muvaffaqiyat garovi” mavzusida seminar-trening tashkil etdi. Seminarda 10 ta o‘rta umumta‘lim maktablarining nemis tili va texnologiya fanlarining o‘qituvchilari hamda psixologlari ishtirok etishdi. Seminar dasturidan qiziqarli ma’ruzalar, O’zbekiston
SHAVKAT MIRZIYOYEV: “MAKTABDAN KASB VA TILNI BILIB CHIQQAN BOLA JAMIYATIMIZNING KATTA YUTUG’I”
Prezident Shavkat Mirziyoyev maktablarda xorijiy tillar va kasb o’rgatish tizimini rivojlantirish masalalari bo’yicha kengaytirilgan yig’ilish o’tkazdi. Yig’ilishda xorijiy tillarni o’qitish sifatini oshirish va o’quvchilarni kasbga yo’naltirish masalalari muhokama qilindi. Maktabdan kasb va tilni bilib chiqqan bola jamiyatimizning katta yutug’i, bilmagani

ЛУЧШИЕ ФИЛЬМЫ НА ФРАНЦУЗСКОМ ЯЗЫКЕ “MY FRENCH FILM FESTIVAL”
В 2023 году MyFrenchFilmFestival предлагает вам лучшие фильмы на французском языке. До 13 февраля 2023 года, у вас есть возможность посмотреть лучшие фильмы, которые были отмечены самыми крупными международными кинофестивалями и выбраны специально для вас. Фильмы доступны на французском языке
Read MoreПОДПИСАНО СОГЛАШЕНИЕ С ОРГАНИЗАЦИЕЙ “АРАБСКИЙ ДЛЯ ВСЕХ” В ЭР-РИЯДЕ
Делегация Ташкентского государственного университета востоковедения, которая в настоящее время находится в Эр-Рияде, Саудовская Аравия, подписала соглашение о сотрудничестве с организацией “ARABIC FOR ALL” (Арабский для всех). Главной деятельностью организации является подготовка и повышение квалификации преподавателей арабского языка по всему миру,
Read MoreСТУДЕНТКА УзГУМЯ СТАЛА ЛАУРЕАТОМ ПРЕМИИ «ЛУЧШИЙ СОЦИАЛЬНЫЙ ПРОЕКТ» В ИНДИИ
20-25 января текущего года в Дели, Индии прошла международная конференция «Узбекистан-Индия: новые культурные связи». Основной целью мероприятия является изучение передового опыта Индии в сфере образования, науки, здравоохранения, инвестиционной политики, туризма и других областях, а также признание проектов и творческих работ,
Read MoreВ ТОКИО ПРОШЛО МЕРОПРИЯТИЕ ПОД НАЗВАНИЕМ «ВСТРЕЧА С УЗБЕКИСТАНОМ»
先日、東京で「ウズベキスタンを知ろう」というイベントが行われました。 В Токио совместно с японской компанией «Zion Investment Trust» было проведено мероприятие под названием «Знакомьтесь с Узбекистаном» с целью популяризации инвестиционного и туристического потенциала нашей страны. На этом мероприятии известный японский телеведущий Хидэюки Накаяма и блогер Нео, у которого
Read MoreФРАНЦУЗСКИЙ ВУЗ НАМЕРЕН ПРИНИМАТЬ УЗБЕКСКИХ СТУДЕНТОВ
По инициативе преподавателя кафедры теоретических наук романо-германского факультета Узбекского государственного университета мировых языков Назиры Розибоевой, состоялась встреча в рамках сотрудничества с кафедрой высшего образования учебного комплекса Сен-Мартен-Шавание в Ангулеме, Франция. Делегация состояла из 5 человек, где присутствовали два преподавателя: Силиви
Read MoreКАЧЕСТВЕННОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В СОТРУДНИЧЕСТВЕ – ЗАЛОГ БУДУЩЕГО УСПЕХА
Гёте-Инститом Ташкент в сотрудничестве с Министерством дошкольного и школьного образования в рамках проекта «Профориентация с немецким языком» бқл организован семинар-тренинг на тему «Качественное образование в сотрудничестве – залог будущего успеха», который состоялся в Ташкенте 16-20 января. В семинаре приняли участие
Read MoreОТКРЫТ ПРИЁМ ЗАЯВОК НА ГРАНТЫ ФОНДА ЖУРНАЛИСТСКИХ РАССЛЕДОВАНИЙ
Открыт приём заявок от журналистов на гранты Фонда Журналистских расследований The Fund for Investigative Journalism 2023 для покрытия расходов на расследования (выпуск новостей, книги, документальные фильмы и подкасты), которые открывают новые горизонты и раскрывают правонарушения в государственном или частном секторах.
Read MoreИНСТИТУТ-ГЁТЕ В ТАШКЕНТЕ ПРИГЛАШАЕТ НА ПОКАЗ ФИЛЬМОВ
Институт-Гёте в Ташкенте приглашает вас на показ фильмов в пятницу вечером, т.е. 20.01.2023 с 19:00 по 21:00. “@Davra” отобрал девять фильмов молодых художников из Центральной Азии, посвященных актуальным проблемам региона. Все фильмы будут показаны на языке оригинала с английскими субтитрами.
Read MoreСОВЕРШИТЕ ВИРТУАЛЬНЫЙ ТУР ПО МУЗЕЯМ УЗБЕКИСТАНА
Проведите время с пользой! Совершить виртуальную экскурсию по музеям нашей республики прямо со своего компьютера, планшета или смартфона: 🔘 Виртуальный тур в Дом-музей Абдуллы Каххора 🔘 Виртуальный тур в Музей прикладного искусства Узбекистана 🔘 Виртуальный тур в Дом-музей Тамары Ханум
Read MoreСРОК ПРИЁМА ЗАЯВОК НА ВЕНГЕРСКУЮ ПРОГРАММУ ГРАНТОВ ПРОДЛЕН
Срок приёма заявок на венгерскую программу грантов продлен. Ранее было объявлено, что в качестве крайнего срока приёма документов на венгерскую правительственную стипендиальную программу “Stipendium Hungaricum” было установлено 16 января т.г. Сообщаем о том, что в настоящее время венгерская сторона продлила