2023-yil 29-sentabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, professor Ilxom Tuxtasinov Fransiyaning Puatye universiteti Evropa Ittifoqining Erasmus+ dasturi loyihalari koordinatori Lucia Baginini qabul qildi. Muloqot chogʻida tomonlar oʻqituvchi va talabalar almashinuvi, Fransiyalik talabalar uchun yozgi maktablarini tashkil qilish hamda
OLIY TAʼLIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRI YAPONIYANING TSUKUBA UNIVERSITETIGA TASHRIF BUYURDI
Oliy taʼlim fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov 1-3-oktyabr kunlari Yaponiyaning Kioto shahrida boʻlib oʻtadigan “Fan va texnologiyalar vazirlarining davra suhbati” hamda “Jamiyatda fan va texnologiyalar” forumida ishtirok etish uchun Yaponiyaga yetib keldi. I. Abdurahmonov tashrifini Tsukuba universiteti dasturlari bilan
KOREYANING SONGSIL UNIVERSITETI PREZIDENTI O’ZDJTUGA TASHRIF ETDI
2023-yil 28-sentabr kuni Koreya Respublikasining Soongsil universiteti prezidenti Beom Sik Jang va Xalqaro hamkorlik boʻyicha Vitse-prezidenti Ju-Young Park bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet faoliyati, xalqaro hamkorlik aloqalari hamda taʼlim muassasamizda koreys tilini oʻqitish borasida amalga oshirilayotgan
YEVROPA ITTIFOQI TAʼLIM KO‘RGAZMASINI O’TKAZIB YUBORMANG!
Toshkent, Samarqand va Namanganda boʻlib oʻtadigan ikkinchi Yevropa Ittifoqi taʼlim ko‘rgazmasini o’tkazib yubormang! Taʼlim koʻrgazmasida Siz quyidagilarni bilib olasiz: 🔹 Yevropa Ittifoqining 9 ta mamlakatidagi 20 ta nufuzli universitetda oʻqish imkoniyatlari; 🔸 Erasmus Mundus grantlari: Magistratura dasturlari uchun grant imkoniyatlari
FRANSIYA ELCHISI XALQARO MODA AKADEMIYASI BITIRUVCHILARINI QUTLADI
Fransiyaning O‘zbekistondagi elchisi Oreliya Bushez xonim Parij Xalqaro moda Akademiyasi (AICP) talabalarini (jami 47 nafar) Toshkent To‘qimachilik va yengil sanoat instituti bilan hamkorlikdagi ikki tomonlama diplom olganlari bilan tabrikladi. Ushbu ta’lim tizimi oʻzbekistonlik talabalarga Toshkentdagi Fransuz alyansi harakati tufayli fransuz
“XIX VINOGRADOV MUTOLAASI” XALQARO ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA BO‘LIB O’TDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida XIX-Vinogradov mutolaa tadbiri bo’lib o’tdi. Unda rossiyalik olimlar, O’zbekiston Respublikasi oliy o’quv yurtlari va maktablarining amaliyotchi o’qituvchilari ishtirok etdi. Anjuman O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti va O’zbekiston Milliy universiteti hamkorligida tashkil etildi.
XITOYNING JANUBI-G‘ARBIY UNIVERSITETI XALQARO KOLLEJI RAHBARI BILAN HAMKORLIK MASALALARI MUHOKAMA QILINDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Xitoy Xalq Respublikasining Janubi-G‘arbiy universiteti Xalqaro kolleji rahbari Liu Meng boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Tashrif davomida ikki tomonlama hamkorlik masalalari va istiqboldagi rejalar muhokama qilindi.
O‘ZBEKISTON-ROSSIYA MINTAQALARARO REKTORLAR KONFERENSIYASI BO’LIB OTMOQDA
Sankt-Peterburg davlat universitetida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti administratsiyasi ko’magida 25-26 sentabr kunlari Rossiya Federatsiyasi va O’zbekiston Respublikasi oliy o’quv yurtlari rektorlarining IV mintaqalararo konferensiyasi bo’lib o’tmoqda. Bugun Sankt-Peterburg davlat universitening Menedjment oliy maktabida bo‘lib o‘tayotgan “O‘zbekiston-Rossiya mintaqalararo rektorlar konferensiyasi”da mamlakatimizdan 16
NEMIS TILI O’QITUVCHILARI UCHUN STIPENDIYALAR
Gyote-Institut 2024 yilda ham nemis tili fanidan dars beradigan yoki biron bir fanni nemis tilida olib boradigan o’qituvchilarga Germaniyada, shuningdek, oflayn, yoki Blended-Learning formatida (onlayn fazalar bilan) malaka oshirish uchun ko’plab imkoniyatlarni taklif etadi. O’quv kurslari 3 xil formatda o’tkaziladi: (1)
BUYUK BRITANIYANING PORTSMOT UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK ALOQALARI O’RNATILDI
Buyuk Britaniyaning Portsmot universiteti (University of Portsmouth)ning Ta’lim, tillar va tilshunoslik maktabi direktori professor Stephen Corbett hamda direktor o’rinbosari Marjorie Huet-Martinlar Samarqand davlat chet tillar institutiga tashrif buyurdi va instituti rektori v.v.b. Fazliddin Ro’ziqulov bilan uchrashdi. Unda tomonlar o’rtasida xalqaro

THE UNIVERSITY OF POITIERS PROJECT COORDINATOR VISITED A PARTNER UNIVERSITY
On September 29, 2023, the rector of Uzbekistan State University of World Languages, Prof. I. Tukhtasinov met with Lucia Bagini, the coordinator of the Erasmus+ program projects of the University of Poitiers, France. During the meeting, the parties discussed issues
THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION, SCIENCE AND INNOVATION VISITED THE UNIVERSITY OF TSUKUBA
Minister of Higher Education, Science and Innovation Ibrokhim Abdurakhmonov arrived in Japan to participate in the “Round Table of Ministers of Science and Technology” and the international forum “Science and Technology in Society”, which will be held in Kyoto, Japan,
THE PRESIDENT OF SOONGSIL UNIVERSITY, KOREA VISITED UZSWLU
On September 28, 2023, there was a meeting with the President of Soongsil University of the Republic of Korea Beom Sik Jang and the Rector of Uzbekistan State World Languages University Ilkhomjon Tuxtasinov. The rector of UzSWLU Ilkhomjon Tuxtasinov gave
TAKE PART IN THE EDUCATION FAIR OF THE EUROPEAN UNION IN UZBEKISTAN
Do not miss the Second Education Fair, which will be held in three cities of our country: Tashkent, Samarkand and Namangan. At the education fair you will learn: – The opportunity to study at 20 prestigious universities in 9 EU
THE FRENCH AMBASSADOR CONGRATULATED THE GRADUATES OF THE PARIS INTERNATIONAL FASHION ACADEMY
The Ambassador of France to Uzbekistan, Ms. Aurelia Bouchez, congratulated the students of the Paris International Fashion Academy (AICP) (47 people in total) on receiving a double diploma in collaboration with the Tashkent Institute of Textile and Light Industry. This
“XIX VINOGRADOV READINGS” THE ANNUAL INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE WAS HELD
At the opening of the conference, Ilkhomjon Tukhtasinov, rector of Uzbekistan State World Languages University, addressed the participants with a welcoming speech. The forum participants included the entire elite of Russian scholars in the republic: university teachers from all regions
ISSUES OF COOPERATION WERE DISCUSSED WITH THE HEAD OF THE INTERNATIONAL COLLEGE OF SOUTHWEST UNIVERSITY OF CHINA
A delegation led by Liu Meng, the head of the International College, Southwest University of the People’s Republic of China visited Tashkent State University of Oriental Studies. During the visit, there were discussed issues of bilateral cooperation and plans for
THE IV INTERREGIONAL CONFERENCE OF RECTORS OF RUSSIAN AND UZBEK UNIVERSITIES HAS STARTED IN ST. PETERSBURG, RUSSIA
The IV Interregional Conference of University Rectors of the Russian Federation and the Republic of Uzbekistan is being held at St. Petersburg State University with the support of the Administration of the President of the Russian Federation on September 25-26,
SCHOLARSHIP FOR TEACHERS OF GERMAN LANGUAGE
For 2024, the Goethe-Institut offers teachers who teach German or any subject in German numerous opportunities to improve their qualifications in Germany. Trainings are conducted in 3 different formats: (1) full-time education, (2) mixed form of education (full-time with online
COOPERATION WITH THE UNIVERSITY OF PORTSMOUTH IS BEING ESTABLISHED
Professor Stephen Corbett, Director of the School of Education, Languages and Linguistics of the University of Portsmouth, Great Britain, as well as Mardzhori Hut-Martins, Deputy Director, visited the Samarkand State Institute of Foreign Languages and met with the acting Rector