ToshDSHIda “TANDEM” DARSLARI YO’LGA QO’YILDI
2020-yilning 27-yanvaridan e’tiboran Toshkent davlat sharqshunoslik instituti rektori Gulchexra Rixsiyeva hamda Koreyashunoslik fakulteti dekani Shoira Usmanovalar tashabbusi bilan Koreyashunoslik fakultetida “Tandem” darslari tashkil etildi. Ushbu innovatsion darsda Koreya Respublikasining Hankuk chet tillari universitetidan 7 nafar hamda Koreyashunoslik fakulteti Sangmyong va
GERMANIYANING MAYNS UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK ALOQALARI RIVOJLANMOQDA
Joriy yilning 31-yanvar kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Germaniyaning Mayns universiteti vakili Kristina Ersh tashrif buyurdi. Tashrif davomida Kristina Ersh O’zDJTU rektori G’anisher Raximov rahbarligidagi universitet vakillari bilan uchrashdi. Rasmiy uchrashuv davomida tomonlar nemis tili o‘qituvchilari uchun tashkil etilgan seminar
BRUNEY DARUSSALAMDA 4 TA GRANT STIPENDIYASI E’LON QILINDI
Qayerda: Bruney Darussalam Muddati: 2020-yil 13-fevral Bruney Darussalama Sultonligi tashqi ishlar va savdo vazirligi barcha qiziqqan chet elliklarni Bruney Darussalama hukumati tomonidan 2020/2021-o‘quv yilida chet ellik talabalarga beriladigan har yilgi davlat stipendiyasiga ariza topshirishga taklif qiladi. Qayerga murojaat qilish kerak?
OLIY TA’LIM VAKILLARI MALAKASINI OSHIRISHDA AQSH BILAN HAMKORLIK QILINADI
Bugun, 29 yanvar kuni Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan vazirlik tasarrufidagi Bosh ilmiy-metodik markazda AQShlik ekspertlar ishtirokida ommaviy axborot vositalari xodimlari hamda soha vakillari uchun matbuot anjumani tashkil etildi. Tadbirda oliy ta’lim tizimidagi pedagoglar malakasini oshirishda AQSh bilan
KOREYANING O‘ZBEKISTONDAGI ELCHIXONASI VAKILLARI O’zDJTUGA TASHRIF BUYURDI
Bugun, 29-yanvar kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Koreyaning O’zbekistondagi elchixonasi vakillari tashrif buyurdi. Mehmonlar Yun Chjin Van (maslahatchi), Kan Chi U (1- kotib), Ku Kvan Il (Ta’lim va madaniyat ishlari bo‘yicha 2-chi kotib), Mirzayeva Barno (tarjimon) O’zDJTU rektori G’.Raximov
ALBA YULIYA UNIVERSITETI BILAN O’ZDJTU O’RTASIDA HAMKORLIK TO‘G‘RISIDAGI SHARTNOMA IMZOLANDI
Bugun, 28-yanvar kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Ruminiyaning Alba Yuliya universiteti rektori, professor Daniyel Breaz boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Mehmonlar tashrifni O’zDJTU kampusi bo’ylab tanishuv bilan boshladilar. Tashrif davomida professor Daniyel Breaz O’zDJTU rektori G’.Raximov boshchiligidagi universitet vakillari bilan
“HUEBER” NASHRIYOTI BILAN HAMKORLIKDA O’zDJTUDA SEMINAR TASHKIL QILINDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Germaniya bilan hamkorlik aloqalarini samarali davom ettirmoqda. Jumladan, Germaniyaning “Hueber” nashriyoti 2019-yil 5-noyabr kuni O‘zDJTU rektoratida nemis tili professor-o‘qituvchilari uchun amaliy seminar o‘tkazilgan edi. Ana shu seminarning uzviy davomi sifatida Hueber nashriyoti vakillari bilan hamkorlikda
ADYGEY DAVLAT UNIVERSITETINING KATTA O’QITUVCHISI VIKTOR NIKOLAEVICH KOROTKOV BILAN SUHBAT
Adygey Davlat Universitetining katta o’qituvchisi Viktor Nikolaevich Korotkov bilan suhbat. Intervyu (rus tilida) «O’zbekistonda xorijiy tillar» FLEDU.UZ Internet portali va elektron jurnali tomonidan suratga olindi.
AQSH: KELAJAK LIDERLARI UCHUN STIPENDIYA DASTURI
Kelajakdagi Global Liderlar stipendiyasi dasturida ishtirok etish uchun har yili dunyodagi OTMlarda tahsil olayotgan eng yaxshi talabalar tanlab olinadi. Qabul qilishning so’nggi muddati: 2020-yil 26-mart Grant o’z ichiga quyidagilarni oladi: Professional mutaxassislar maslahatidan foydalanish; uch haftalik intensiv mashg’ulotlar; chet elda
ILM-MA’RIFAT VA RAQAMLI IQTISODIYOTNI RIVOJLANTIRISH BO‘YICHA VAZIFALAR BELGILAB BERILDI
Davlatimiz rahbari 2020-yil nomida belgilangan sohalarni ustuvor darajada rivojlantirish va isloh etish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlarni belgilab berdi: “2021-yilgi xalqaro baholash jarayoniga tayyorgarlik ko‘rish uchun 348 ta tayanch maktabni belgilab, 6 mingdan ortiq o‘qituvchilarning malakasi oshiriladi. Joriy o‘quv yilidan boshlab mutlaqo

ТАНДЕМ-МЕТОД В ОБУЧЕНИИ ИНОСТРАННОМУ ЯЗЫКУ АКТИВНО ПРИМЕНЯЕТСЯ В ТашГИВ
27 января 2020 года по инициативе ректора Ташкентского государственного института востоковедения Гульчехры Рихсиевой и декана факультета корееведения Шойры Усмановой на факультете Корееведения были организованы “тандемные” занятия. Инновационный урок был организован с участием студентов Университета иностранных языков Ханкука (Корея) и студентов
Read MoreПОВЫШЕНИЕ КВАЛИФИКАЦИИ ПРЕПОДАВАТЕЛЕЙ БУДЕТ ОСУЩЕСТВЛЯТЬСЯ ПРИ СОДЕЙСТВИИ ЭКСПЕРТОВ ИЗ США
29 января текущего года, Головным научно-методическим центром по организации переподготовки и повышения квалификации педагогических и руководящих кадров системы высшего образования при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан был организован брифинг с участием экспертом из США и представителями СМИ.
Read MoreК ЮБИЛЕЮ ВЕЛИКОГО РУССКОГО ПИСАТЕЛЯ А.П. ЧЕХОВА
29 января 2020 года в Узбекском государственном университете мировых языков на базе Центра русского языка было проведено заседание «Литературной гостиной», посвященное юбилейной дате классика русской литературы А. П. Чехова. Партнерами мероприятия выступили Представительство Россотрудничества в Республике Узбекистан, Удмурдский государственный университет,
Read MoreУЧЕНАЯ ЛИТЕРАТУРА СПАСАЕТ ЛЮДЕЙ ОТ НЕВЕЖЕСТВА, А ИЗЯЩНАЯ — ОТ ГРУБОСТИ И ПОШЛОСТИ
Педагогический процесс сам по себе очень сложен. Но наиболее сложным можно назвать преподавание литературы, так как основная задача учителя заключается не только в том, чтобы добиться от учеников прочтения произведений, но и того, чтобы ученики смогли разобрать, осмыслить материал, уловить
Read MoreПРЕДСТАВИТЕЛИ ПОСОЛЬСТВА КОРЕИ В УЗБЕКИСТАНЕ ПОСЕТИЛИ УзГУМЯ
Сегодня, 29 января, представители Посольства Кореи в Узбекистане посетили Узбекский государственный университет мировых языков. В составе делегации были Юн Чжан Ван (консультант посольства), Кан Чи У (1-й секретарь посольства), Ку Кван Ир (второй секретарь по вопросам образования и культуры посольства
Read MoreПОДПИСАН МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ МЕЖДУ УНИВЕРСИТЕТОМ АЛЬБА ЮЛИЯ (РУМЫНИЯ) И УзГУМЯ
28 января 2020 года в Ташкенте был подписан Меморандум о взаимопонимании между Университетом Альба Юлия и Узбекским государственным университетом мировых языков. В ходе официальной встречи стороны договорились о развитии двустороннего сотрудничества в области филологических наук, истории, археологии и музейного дела;
Read MoreИНТЕРВЬЮ С ВИКТОРОМ НИКОЛАЕВИЧЕМ КОРОТКОВЫМ, СТАРШИМ ПРЕПОДАВАТЕЛЕМ АДЫГЕЙСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА
Интервью с Виктором Николаевичем Коротковым, старшим преподавателем Адыгейского государственного университета. Интервью снято интернет-порталом и электронным журналом “Иностранные языки в Узбекистане” FLEDU.UZ.
Read MoreТРЕНИНГ БУДУЩИХ МИРОВЫХ ЛИДЕРОВ В США
Дедлайн: 26 марта 2020 Для участия в программе Future Global Leaders Fellowship ежегодно отбираются лучшие студенты из стран всего мира, которые получают высшее образование в первом поколении. Стипендия включает: наставничество профессионалов; трехнедельный интенсивный тренинг; финансирование и поддержка для стажировки за
Read More2020 ГОД ОБЪЯВЛЕН ГОДОМ РАЗВИТИЯ НАУКИ, ПРОСВЕЩЕНИЯ И ЦИФРОВОЙ ЭКОНОМИКИ
В послании Олий Мажлису в пятницу, 24 января, Президент Шавкат Мирзиёев объявил название 2020 года. Согласно ему 2020 год объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики.
Read MoreВ ТАШКЕНТЕ ОТКРОЕТСЯ ФИЛИАЛ ГЕРЦЕНОВСКОГО УНИВЕРСИТЕТА
РГПУ им. А. И. Герцена и Республика Узбекистан договорились о создании филиала Герценовского университета. Центральным событием второго дня трехдневного визита делегации из Узбекистана в РГПУ им. А. И. Герцена стало торжественное подписание договора о сотрудничестве между Герценовским университетом, Министерством дошкольного