TA’LIM SIFATINI OSHIRISH – YANGI O‘ZBEKISTON TARAQQIYOTINING YAKKAYU YAGONA TO‘G‘RI YO‘LIDIR!
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-dekabr kuni “Ta’lim sifatini oshirish – Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining yakkayu yagona to‘g‘ri yo‘lidir!” mavzusidagi zamonaviy darsliklar ko‘rgazmasi bilan tanishdi. Taraqqiyotning tamal toshi ham, mamlakatni qudratli, millatni buyuk qiladigan kuch ham ilm-fan, ta’lim va tarbiyadir, degan edi Shavkat
AMERIKADAGI «TIMES-SQUARE» MAYDONIDA NODIRBEK ABDUSATTOROV SURATI NAMOYISH ETIMOQDA
Shaxmat bo‘yicha «Vugar Gashimov» xotirasiga bag‘ishlangan an’anaviy xalqaro turnirda g‘oliblikka erishgan hamyurtimiz Nodirbek Abdusattorovning surati AQShdagi mashhur «Times-square» maydonida namoyish etilmoqda. Aytilishicha, o‘zbek shaxmatchisining nufuzli musobaqadagi o‘ziga xos g‘alabasi hamda Bakuda o‘tgan «Vugar Gashimov» turniri dunyo e’tiborida ekanligidan dalolat. Avvalroq,
OʻZBEKISTON-QOZOGʻISTON | TAʼLIM SOHASIDAGI HAMKORLIK KENGAYMOQDA
Oʻzbekiston va Qozogʻiston rahbarlarining kengaytirilgan muzokaralari yakunida ikki davlat oʻrtasida turli sohalardagi kelishuv va shartnomalar qatorida oliy taʼlim va undan keyingi taʼlim sohasida hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolandi. Hujjat ikki mamlakatning oliy taʼlim tizimiga masʼul rahbarlar tomonidan imzolandi va oʻzaro manfaatli
O’ZDJTU ADIGEY DAVLAT UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIKNI YANADA KENGAYTIRMOQDA
Adigey davlat universiteti Xorijiy tillar fakulteti Ingliz filologiyasi kafedrasi mudiri, filologiya fanlari doktori, professor Makerova Susanna Rashidovna O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. Ingliz tili 1-fakul’teti va ingliz tili 3-fakulteti dekanlari boshchiligida O‘zDJTU jamoasi mutaxassislari va professor-o‘qituvchilari uchrashuvni tashkil
HAYDELBERG PEDAGOGIKA UNIVERSITETI PROFESSORLARI O’QUV JARAYONIGA JALB ETILDI
XALQARO ARAB TILI KUNIGA BAG‘ISHLANGAN XALQARO KONFERENSIYA O‘TKAZILDI
15-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida «18-dekabr — Xalqaro arab tili kuni»ga bag‘ishlangan «Arab tili globallashuv davrida: innovatsion yondashuvlar va o‘qitish metodikasi» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi. O‘zDJTUning Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tomonidan tashkillashtirilgan mazkur anjuman
O’zDJTUDA XALQARO ARAB TILI KUNIGA BAG’ISHLANGAN XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN BO’LIB O’TMOQDA
Bugun, 15-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 18-dekabr — Xalqaro arab tili kuniga bag‘ishlangan «Arab tili globallashuv davrida: innovatsion yondashuvlar va o‘qitish metodikasi» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazilmoqda.   O‘zDJTU Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tomonidan tashkillashtirilayotgan
GERMANIYANING ETAKCHI OLIMLARI O’ZBEKISTON OTMLARIDA MA’RUZA QILMOQDA
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Roman-german filologiyasi hamda Tarjimonlik fakul’tetlari (nemis tili yo‘nalishi) talabalari uchun Freie Universität Berlin (FUB) Sharqiy Yevropa ofisi direktori Tobias Styudemanning “Magistratura va ilmiy tadqiqot dasturlari” bo‘yicha taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ma’lumot uchun, Berlin Erkin Universiteti (Freie
‘JAPAN DIGITAL UNIVERSITY’ BILAN ISTIQBOLLI REJALAR MUHOKAMA QILINDI
Joriy yilning 9 dekabr kuni Yaponiyada safarda boʼlib turgan OʼzDJTU rektori U.Аzizov boshchiligidagi delegatsiya Japan Digital University vasiylik kengashi raisi, «Digital Knowledge Co., Ltd Japan» korxonasi asoschisi va rahbari Xaga Xiroaki bilan Tokioda uchrashdi. Uchrashuv davomida U.Аzizov va X.Xiroaki OʼzDJTU
FAKTCHEKING BO’YICHA TRENERLAR UCHUN TRENING
Zamonaviy jurnalistikani rivojlantirish markazi faktcheking bo’yicha trenerlar uchun uch kunlik treningda qatnashishga tanlov e’lon qiladi. Nomzodlarga talablar – OAV va onlayn mediada ish tajribasiga, faktcheking ko’nikmasiga ega bo’lish va media trener bo’lish xohishi. Ishtirokchilar keyinchalik o’z treninglarini o’tkazishadi va Faktchek

ПОВЫШЕНИЕ КАЧЕСТВА ОБРАЗОВАНИЯ – ЕДИНСТВЕННО ПРАВИЛЬНЫЙ ПУТЬ РАЗВИТИЯ НОВОГО УЗБЕКИСТАНА!
Глава нашего государства ознакомился с выставкой современных учебников «Повышение качества образования – единственно правильный путь развития Нового Узбекистана!». Наука, образование, воспитание – это краеугольный камень развития, сила, приумножающая мощь страны, отмечал Президент Шавкат Мирзиёев. Поэтому все звенья этой сферы коренным
Read MoreПЕДАГОГ ИЗ УЗБЕКИСТАНА СТАЛ ПОБЕДИТЕЛЕМ МЕЖДУНАРОДНОГО КОНКУРСА «ПРЕПОДАВАНИЕ БЕЗ ГРАНИЦ»
Преподаватель Узбекского государственного университета мировых языков Азизхон Рахмонов стал победителем международного конкурса «Преподавание без границ». Такое решение приняло жюри по итогам второго этапа конкурса, который проходил 22-23 декабря в Москве в формате защиты проекта перед экспертами. Победителей и лауреатов конкурса
Read MoreФАКУЛЬТЕТ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ АГУ НАРАЩИВАЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С УЗГУМЯ
Заведующая кафедрой английской филологии факультета иностранных языков Адыгейского государственного университета, доктор филологических наук, профессор Макерова Сусанна Рашидовна посетила Узбекистанский государственный университет мировых языков. В ходе визита профессор Макерова встретилась с представителями 1-го и 3-го Факультета английского языков во главе с
Read MoreДИАЛОГ МАТЕРИ И ДОЧКИ
Заплетая её косы лёгонько, любуясь снежным вечером, Ощутила я бархатное благоухание, Мягкие ручки, глаза полны чистосердечием, Неужто не детство моё, а её созидание. . «Дочь, любезная, ты опрометью выросла, Кажись, недавно напевала тебе колыбельные, Молюсь каждый день, чтоб жизнь тебе
Read MoreТРЕНИНГ ДЛЯ ТРЕНЕРОВ ПО ФАКТЧЕКИНГУ
Центр развития современной журналистики объявляет конкурс для участия в трехдневном тренинге для тренеров по фактчекингу. Требовании к заявителям — иметь опыт работы в СМИ и в онлайн медиа, навыки фактчекинга и желания быть медиа тренерами. Участники в дальнейшем проведут свои
Read MoreЯПОНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ КОБЕ БУДЕТ СОТРУДНИЧАТЬ С УЗГУМЯ
Сегодня, 7 декабря 2022 года, делегация Узбекского государственного университета мировых языков посетила Университет иностранных языков в г. Кобе (Япония). Членов делегации приветствовали президент (ректор) университета Сатору Танака, проректор Канеко Юрико и заведующая кафедрой иностранных языков Тосиюки Симидзу. Президент Университета иностранных
Read MoreСОСТОЯЛСЯ КРУГЛЫЙ СТОЛ ПРЕЗИДИУМА МЕЖДУНАРОДНОЙ АССОЦИАЦИИ ПРЕПОДАВАТЕЛЕЙ РУССКОГО ЯЗЫКА И ЛИТЕРАТУРЫ
Как сообщалось ранее, сегодня в представительстве Россотрудничества в Республике Узбекистан состоялся круглый стол Президиума Международной ассоциации преподавателей русского языка и литературы во главе с президентом МАПРЯЛ, советником Президента Российской Федерации Владимиром Толстым. Участие в обсуждении итогов работы ассоциации в 2022
Read MoreВЫСОКИЕ НАГРАДЫ УЗБЕКИСТАНСКИМ РУСИСТАМ
29 ноября 2022 г. в Русском доме г. Ташкента было проведено заседание круглого стола «Русистика в современном мире: актуальные тенденции и перспективы развития» с участием представителей Международной ассоциации преподавателей русского языка и литературы (МАПРЯЛ). Делегацию преподавателей-русистов России, Молдовы, Беларуси, Болгарии,