OTM MATBUOT KOTIBLARINING O’QUV SEMINARI BO’LIB O’TDI
OTM matbuot xizmati – 2023: barcha OTM matbuot kotiblari Toshkentda yig‘ildi. 27-iyun — Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni munosabati bilan Toshkent davlat yuridik universitetida “OTM matbuot xizmati – 2023. Oliy ta’lim muassasalari matbuot xizmatlarini rivojlantirish: muammo va huquqiy
Read MoreALMASHINUV DASTURI DOIRASIDA NIDERLANDIYALIK TALABAR O’ZBEKISTONDA O’QIYDILAR
Niderlandiyaning Leyden universiteti va Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti imzolangan hamkorlik memorandumi doirasida yangi qadam qo’yildi. Endilikda Leyden universitetida fors tili o’rganayotgan talabalar guruhi Erasmus+ loyihasi akademik almashinuv dasturi doirasida TDSHUga o’qishga keladi. Ayni kunlarda Leyden universitetida xizmat safariida bo‘lib turgan
Read MoreBARCHA OLIY TA’LIM MUASSASALARIDA “CALL-CENTER” XIZMATI FAOLIYAT OLIB BORMOQDA
Abituriyentlar va ularning ota-onalari diqqatiga! 2023/2024-o‘quv yili qabul jarayonlarida abituriyentlar va ularning ota-onalariga qulaylik yaratish hamda ularni qiziqtirgan savollariga tezkor javob berish maqsadida oliy ta’lim muassasalarida “Call-center” xizmati yo‘lga qo‘yilgan. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi @eduuz kanalida hududlar kesimida
Read MoreXITOY BILAN XALQARO HAMKORLIK KENGAYMODA
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga Xitoy Xalq Respublikasining “Beijing Rui Pan International Education Technology Co.Ltd” tashkiloti Bosh menejeri Li Xin va Xorijiy boʻlim menejeri Wang Huan tashrif buyurdi. ☀️Delegatsiya aʼzolariga OʻzDJTU Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori A.Abidjanov, Sharq filologiyasi fakulteti dekani
Read More“OSIYO UNIVERSITETLARI REYTINGI 2023” NATIJALARI E’LON QILINDI
“Asia University Rankings 2023” reytingi ro‘yxatiga 32 ta OTM “Reportyor” maqomida kiritildi. 2023-yil 22-iyun kuni Xitoyning Gonkong universitetida tashkil etilgan “Times Higher Education Asia Universities Summit” doirasida Times Higher Education agentligining “Asia University Rankings 2023” (“Osiyo universitetlari reytingi – 2023”)
Read More2023-2024-O‘QUV YILI UCHUN ABITURIYENTLARNI RO‘YXATGA OLISH BOSHLANDI
2023-2024-o‘quv yili uchun maqsadli qabul parametrlari va qabul parametrlarining tillar kesimidagi taqsimoti Bilimni baholash agentligining my.uzbmb.uz saytiga joylashtirildi. Abituriyentlar my.uzbmb.uz saytining “Oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga qabul” bo‘limi orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. Bunda abituriyentlar fanlar majmuasi va ketma-ketligi bir xil
Read More“OSIYO-TINCH OKEANI MINTAQASIDA TA’LIM TRANSFORMATSIYASI” MAVZUSIDA MINTAQAVIY UCHRASHUV BO‘LIB O‘TDI
Joriy yil 12–14-iyun kunlari Indoneziyaning Bali shahrida YUNESKO tashkilotining “Osiyo-Tinch okeani mintaqasida ta’lim transformatsiyasi” (Asia-Pasific Regional Meeting) mavzusida mintaqaviy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda mintaqadagi yigirmaga yaqin davlatdan soha mutaxassislari va ekspertlari ishtirok etib, mamlakatimizdan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi
Read More“ALEKSANDR FAYNBERG-BUYUK IJODKOR” NOMLI BADIIY KECHA TASHKIL ETILDI
Bugun, 16-iyun sanasida O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Rus filologiyasi fakultetining iqtidorli talabalari Aleksandr Faynberg stepindiyasi sohiblari va talaba-yoshlar ishtirokida “Aleksandr Faynberg-buyuk ijodkor” nomli badiiy kecha tashkil etildi. Tadbirda soʻzga chiqqanlar tomonidan A.Faynbergning hayoti va faoliyati boʻyicha maʼlumotlar berib oʻtildi,
Read MoreMAGISTRATURA UCHUN QAYSI TIL SERTIFIKATLARI TAN OLINADI?
2022/2023-o‘quv yili ham nihoyalab hozirdan boshlab oliy ta’lim muassasalarining magistratura mutaxassisliklariga hamda oliy ta’limdan keyingi ta’lim ixtisosliklariga hujjat topshirishni o’z oldiga maqsad qilgan talabalar uchun qanday xalqaro til sertifikatlarining tan olinishi va ularning milliy sertifikatlarga muvofiqligi masalasi o’ylantirayotgani bois bugungi maqolamizni aynan shu haqida tayyorladik. Oliy ta’lim
Read MoreSAUDIYALIK MUTAXASSISLAR BILAN HAMKORLIKDA MALAKA OSHIRISH KURSLARI TASHKIL ETILDI
2023-yil 12-iyun kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetida Saudiya Arabistonining Podshoh Salmon xalqaro arab tili akademiyasi bilan hamkorlikda arab tili o‘qituvchilari uchun malaka oshirish kurslari o‘z ishini boshladi. O‘zbekistonda ilk marotaba saudiyalik tilshunos mutaxassislar tomonidan tashkil etilgan malaka oshirish kursining ochilish

STUDENTS FROM THE NETHERLANDS WILL STUDY IN UZBEKISTAN UNDER THE EXCHANGE PROGRAM
A new step was taken within the framework of a newly signed memorandum of cooperation between Leiden University and Tashkent State University of Oriental Studies. Currently, a group of students studying Persian at Leiden University will come to study at
ADMISSION OF APPLICANTS FOR THE 2023-2024 ACADEMIC YEAR IS STARTED
Target parameters for admission of applicants for the academic year 2023-2024 and the distribution of admission parameters in the language segment are available on the website of the Knowledge Assessment Agency my.uzbmb.uz. Applicants can register online through the “Undergraduate Admission
ADVANCED TRAINING COURSES IN ARABIC WERE ORGANIZED ON THE BASIS OF TSUOS
On June 12, 2023, at Tashkent State University of Oriental Studies, with the support of King Salman Global Academy for Arabic Language (KSAA) of Saudi Arabia launched advanced training courses for teachers of the Arabic language. The opening ceremony of
FIRST UZBEK CULTURE AND FOOD FESTIVAL IN LONDON
In order to further strengthen diplomatic relations between Uzbekistan and the United Kingdom, to further promote tourism and culture exchange, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Uzbekistan, together with the “Chef” team, the Embassy of Uzbekistan
TEXTBOOKS OF THE UZBEK LANGUAGE A2 LEVEL FOR FOREIGNERS ARE CREATED
The activities of the “Uzbek School” at the Tashkent State University of the Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi are rapidly increasing. A few months ago, the textbook “Uzbek Language for Foreigners” (for level A1) was created by
‘CHINESE LANGUAGE BRIDGE’ INTERNATIONAL COMPETITION TOOK PLACE IN TASHKENT
On the 10 and 11, the 22nd and 16th “Chinese Language Bridge” International competition for students and pupils was held by the Embassy of the People’s Republic of China in Uzbekistan in cooperation with the Chinese Cultural Center in Tashkent
WELCOMED THE PARTICIPANTS OF THE SPECIAL MEETING OF THE UNION OF TURKIC WORLD UNIVERSITIES
WELCOMED THE PARTICIPANTS OF THE SPECIAL MEETING OF THE UNION OF TURKIC WORLD UNIVERSITIES OF THE ORGANISATION OF TURKIC STATES. On 6-8 June 2023, participants of the conference, which will be held at “Silk Road” International University of Tourism and
HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS IN UZBEKISTAN ARE IN THE TOP RANKINGS
In the Times Higher Education (Impact Rankings) global ranking, which assesses universities’ compliance with the UN Sustainable Development Goals (SDGs), Uzbekistan State World Languages University ​ ​ scored 1000+ results with high results. In the field of sustainable development, the
A LECTURER FROM UZBEKISTAN DELIVERS SEMINARS AT BIAŁYSTOK UNIVERSITY, POLAND
Ozoda Gulyamova, a lecturer of Tashkent State University of Uzbek Language and Literature delivers seminars on Intercultural communication at Białystok University (Poland). During 2020-2023 TSUULL has cooperated with East-European Białystok University in the case of Erasmus+ KA107 – Higher Educational
STUDENTS GETTING KNOWLEDGE FROM THE PROFESSOR OF LEIDEN UNIVERSITY OF HOLLAND
Lectures and seminars of Professor E. Paskaleva began at the Tashkent State University of Oriental Studies (TSUOS), which came as part of the Erasmus+ project. On May 30, 2023, TSOUS started lectures and seminar classes by E. Paskaleva, professor at