OTM MATBUOT KOTIBLARINING O’QUV SEMINARI BO’LIB O’TDI
OTM matbuot xizmati – 2023: barcha OTM matbuot kotiblari Toshkentda yig‘ildi. 27-iyun — Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni munosabati bilan Toshkent davlat yuridik universitetida “OTM matbuot xizmati – 2023. Oliy ta’lim muassasalari matbuot xizmatlarini rivojlantirish: muammo va huquqiy
Read MoreALMASHINUV DASTURI DOIRASIDA NIDERLANDIYALIK TALABAR O’ZBEKISTONDA O’QIYDILAR
Niderlandiyaning Leyden universiteti va Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti imzolangan hamkorlik memorandumi doirasida yangi qadam qo’yildi. Endilikda Leyden universitetida fors tili o’rganayotgan talabalar guruhi Erasmus+ loyihasi akademik almashinuv dasturi doirasida TDSHUga o’qishga keladi. Ayni kunlarda Leyden universitetida xizmat safariida bo‘lib turgan
Read MoreBARCHA OLIY TA’LIM MUASSASALARIDA “CALL-CENTER” XIZMATI FAOLIYAT OLIB BORMOQDA
Abituriyentlar va ularning ota-onalari diqqatiga! 2023/2024-o‘quv yili qabul jarayonlarida abituriyentlar va ularning ota-onalariga qulaylik yaratish hamda ularni qiziqtirgan savollariga tezkor javob berish maqsadida oliy ta’lim muassasalarida “Call-center” xizmati yo‘lga qo‘yilgan. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi @eduuz kanalida hududlar kesimida
Read MoreXITOY BILAN XALQARO HAMKORLIK KENGAYMODA
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga Xitoy Xalq Respublikasining “Beijing Rui Pan International Education Technology Co.Ltd” tashkiloti Bosh menejeri Li Xin va Xorijiy boʻlim menejeri Wang Huan tashrif buyurdi. ☀️Delegatsiya aʼzolariga OʻzDJTU Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori A.Abidjanov, Sharq filologiyasi fakulteti dekani
Read More“OSIYO UNIVERSITETLARI REYTINGI 2023” NATIJALARI E’LON QILINDI
“Asia University Rankings 2023” reytingi ro‘yxatiga 32 ta OTM “Reportyor” maqomida kiritildi. 2023-yil 22-iyun kuni Xitoyning Gonkong universitetida tashkil etilgan “Times Higher Education Asia Universities Summit” doirasida Times Higher Education agentligining “Asia University Rankings 2023” (“Osiyo universitetlari reytingi – 2023”)
Read More2023-2024-O‘QUV YILI UCHUN ABITURIYENTLARNI RO‘YXATGA OLISH BOSHLANDI
2023-2024-o‘quv yili uchun maqsadli qabul parametrlari va qabul parametrlarining tillar kesimidagi taqsimoti Bilimni baholash agentligining my.uzbmb.uz saytiga joylashtirildi. Abituriyentlar my.uzbmb.uz saytining “Oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga qabul” bo‘limi orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. Bunda abituriyentlar fanlar majmuasi va ketma-ketligi bir xil
Read More“OSIYO-TINCH OKEANI MINTAQASIDA TA’LIM TRANSFORMATSIYASI” MAVZUSIDA MINTAQAVIY UCHRASHUV BO‘LIB O‘TDI
Joriy yil 12–14-iyun kunlari Indoneziyaning Bali shahrida YUNESKO tashkilotining “Osiyo-Tinch okeani mintaqasida ta’lim transformatsiyasi” (Asia-Pasific Regional Meeting) mavzusida mintaqaviy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda mintaqadagi yigirmaga yaqin davlatdan soha mutaxassislari va ekspertlari ishtirok etib, mamlakatimizdan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi
Read More“ALEKSANDR FAYNBERG-BUYUK IJODKOR” NOMLI BADIIY KECHA TASHKIL ETILDI
Bugun, 16-iyun sanasida O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Rus filologiyasi fakultetining iqtidorli talabalari Aleksandr Faynberg stepindiyasi sohiblari va talaba-yoshlar ishtirokida “Aleksandr Faynberg-buyuk ijodkor” nomli badiiy kecha tashkil etildi. Tadbirda soʻzga chiqqanlar tomonidan A.Faynbergning hayoti va faoliyati boʻyicha maʼlumotlar berib oʻtildi,
Read MoreMAGISTRATURA UCHUN QAYSI TIL SERTIFIKATLARI TAN OLINADI?
2022/2023-o‘quv yili ham nihoyalab hozirdan boshlab oliy ta’lim muassasalarining magistratura mutaxassisliklariga hamda oliy ta’limdan keyingi ta’lim ixtisosliklariga hujjat topshirishni o’z oldiga maqsad qilgan talabalar uchun qanday xalqaro til sertifikatlarining tan olinishi va ularning milliy sertifikatlarga muvofiqligi masalasi o’ylantirayotgani bois bugungi maqolamizni aynan shu haqida tayyorladik. Oliy ta’lim
Read MoreSAUDIYALIK MUTAXASSISLAR BILAN HAMKORLIKDA MALAKA OSHIRISH KURSLARI TASHKIL ETILDI
2023-yil 12-iyun kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetida Saudiya Arabistonining Podshoh Salmon xalqaro arab tili akademiyasi bilan hamkorlikda arab tili o‘qituvchilari uchun malaka oshirish kurslari o‘z ishini boshladi. O‘zbekistonda ilk marotaba saudiyalik tilshunos mutaxassislar tomonidan tashkil etilgan malaka oshirish kursining ochilish

СТУДЕНТЫ ИЗ НИДЕРЛАНДОВ БУДУТ ОБУЧАТЬСЯ В УЗБЕКИСТАНЕ ПО ПРОГРАММЕ ОБМЕНА
Новый шаг был сделан в рамках заново подписанного меморандума о сотрудничестве между Лейденским университетом и ТГУВ. В настоящее время группа студентов, изучающих персидский язык в Лейденском университете, приедут учиться в ТГУВ в рамках программы академического обмена проекта Erasmus+. Ректор ТГУВ
Read MoreНАЧАТА РЕГИСТРАЦИЯ АБИТУРИЕНТОВ НА 2023-2024 УЧЕБНЫЙ ГОД
Целевые параметры приема абитуриентов на 2023-2024 учебный год и распределение параметров приема в языковом сегменте размещены на сайте Агентства оценки знаний my.uzbmb.uz. Абитуриенты могут зарегистрироваться онлайн через раздел «Прием в бакалавриат высших учебных заведений» на сайте my.uzbmb.uz. При этом абитуриенты
Read MoreСОВМЕСТНО С САУДОВСКИМИ СПЕЦИАЛИСТАМИ ОРГАНИЗОВАНЫ КУРСЫ ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ ПО АРАБСКОМУ ЯЗЫКУ
12 июня 2023 года в Ташкентском государственном университете востоковедения при поддержке Международной академии арабского языка имени короля Салмана Саудовской Аравии стартовали курсы повышения квалификации для преподавателей арабского языка. На церемонии открытия учебного курса, организованного впервые в Узбекистане саудовскими лингвистами, приняли
Read MoreВ ЛОНДОНЕ ПРОВЕДУТ ПЕРВЫЙ В ЕВРОПЕ МАСШТАБНЫЙ “ФЕСТИВАЛЬ КУЛЬТУРЫ УЗБЕКИСТАНА”
В целях дальнейшего укрепления дипломатических отношений между Узбекистаном и Великобританией, развития туризма и культурного обмена Министерство Культуры и туризма Республики Узбекистан совместно с командой “Шеф”, Посольством Узбекистана в Великобритании 17-18 июня текущего года проведут первый в Европе масштабный “Фестиваль культуры
Read MoreСОЗДАНЫ УЧЕБНИКИ УЗБЕКСКОГО ЯЗЫКА УРОВНЯ А2 ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ
Деятельность «Узбекской школы» при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои стремительно наращивается. Несколько месяцев назад был создан учебник «Узбекский язык для иностранцев» (для уровня А1) «Узбекской школой». Учебник был тепло встречен широкой публикой и положительно оценен
Read MoreЗАСЕДАНИЕ СОЮЗА ТЮРКСКИХ УНИВЕРСИТЕТОВ ПРОХОДИТ В САМАРКАНДЕ
6-7 июня текущего года Министерство высшего образования, науки и инноваций совместно с Международным университетом туризма и культурного наследия «Шелковый путь» организует очередное заседание Союза тюркских университетов в Самарканде. Ожидается участие в международном мероприятии должностных лиц министерств, ректоров высших образовательных учреждений
Read MoreВУЗЫ УЗБЕКИСТАНА ВРЫВАЮТЬСЯ В ТОП РЕЙТИНГИ
В глобальном рейтинге Times Higher Education (Impact Rankings), оценивающем соответствие университетов мира Целям устойчивого развития ООН (SDGs), Узбекский государственный университет мировых языков набрал 1000+ результатов с высокими показателями. В области устойчивого развития достигнуто: +300 — в цели №5;+400+ по цели
Read MoreСТУДЕНТЫ СТОЛИЧНОГО ВУЗА ПОЛУЧАЮТ ЗНАНИЯ У ПРОФЕССОРА ЛЕЙДЕНСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ГОЛЛАНДИИ
Начаты лекции и семинарские занятия профессора Э.Паскалевой в Ташкентском государственном университете востоковедения, прибывшая на основании контракта в рамках проекта Эразмус+. С 30 мая 2023 года в ТГУВ стартовала лекционно-семинарские занятия Э. Паскалевой, профессора Лейденского университета, Голландия (входящий в топ 200),