AQSHNING QATOR OLIY TA’LIM MUASSASALARI BILAN HAMKORLIK YO’LGA QO’YILMOQDA
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz filologiyasi fakulteti dekani Guli Ergasheva ayni paytda AQSHning Gumanitar fanlar milliy universitetlari TOP-200 talik reytingida 27 oʻrinda turuvchi Minessota shtatida joylashgan Macalester College bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va rivojlantirish maqsadida Jan Serie Center for
HACHETTE LIVRE INTERNATIONAL NASHRIYOT UYI VAKILLARI BILAN UCHRASHUV O’TKAZILDI
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetining Xalqaro hamkorlik masalalari boʻyicha prorektori A.Nasirov Fransiya elchixonasining Taʼlim va universitetlararo hamkorlik boʻyicha mintaqaviy vakili Serj Bellini hamrohligida universitetga tashrif buyurgan Hachette Livre International nashriyot uyi savdo aloqalari direktori Adelin Risher bilan uchrashuv oʻtkazdi. Uchrashuvda
YEVROPA ITTIFOQI DELEGATSIYASI HAMKORLIK QILAYOTGAN FOTOTANLOVDA ISHTIROK ETING!
“Davlat xizmatlari hamma uchun” mavzusida fototanlovda ishtirok eting! Tanlov Adliya vazirligi va Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi bilan hamkorlikda amalga oshirayotgan “O‘zbekistonning qishloq joylarida davlat xizmatlari ko‘rsatishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” qo‘shma loyihasi doirasida o‘tkazilmoqda. Suratlar topshirishning oxirgi muddati: 2023-yil 30-noyabr, mahalliy
PODSHOH SAUD UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK O’RNATILDI
Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga Saudiya Arabistonning Podshoh Saud universiteti prezidenti Badron al-Umar rahbarligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Podshoh Saud universiteti delegatsiyasining TDSHUga tashrifi davomida ikki oliy ta‘lim muassasasi o‘rtasida o‘tkazilgan muzokaralar natijasida ikki davlat oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida akademik ta’lim va
TALABA VA O‘QUVCHILAR UCHUN QISHKI TA’TIL  MUDDATI BELGILANDI
Vazirlar Mahkamasining qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli buyrugʻi bilan oliy oʻquv yurtlari talabalari, texnikum, kollej, kasb-hunar maktabi va akademik litseylar oʻquvchilariga joriy oʻquv yili uchun beriladigan qishki taʼtil muddati 2023-yilning 25-dekabridan 2024-yilning
“IPAK YOʻLI UNIVERSITETLARI TARMOGʻI” UYUSHMASI BOSH KOTIBI OʻZDJTUGA TASHRIF BUYURDI
Joriy yil 27-noyabr kuni “Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻi” (IYUT-SUN) uyushmasi bosh kotibi va Samarqand xalqaro texnologiya universiteti dekani Dr. Sungdon Hwang hamda ushbu universitet professor-oʻqituvchilari Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdi. OʻzDJTU rektori I. Tuxtasinov mehmonlar bilan uchrashuv oʻtkazib,
FRANSIYALIK O’QITUVCHILAR BILAN SUHBAT BO’LIB O’TDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida Fransiyaning Oʻzbekistondagi elchixonasi tomonidan tavsiya etilgan fransuz tili mutaxassislari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi va unda mutaxassislarning kelgusidagi rejalari muhokama qilindi. Tomonlar, talabalarning muloqot kompetensiyalarini (communicative competence) rivojlantirish maqsadida debat va Speaking klublar tashkil qilish, kelishilgan
CHET TILI IMTIHONI SANALARI VA JOYLARI E’LON QILINDI
Chet tilini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan test sinovi sanalari e’lon qilindi. Unga ko‘ra test sinovining yozma qismi 25–26-noyabr kunlari, gapirish ko‘nikmasini baholash imtihonlari esa 27–30-noyabr va 1-, 4–7-dekabr kunlari bo‘lib o‘tadi. Talabgorlar imtihon joyi, kuni va aniq
KADIS UNIVERSITETIDA “ISPAN-OʻZBEK MARKAZI” OCHILDI
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov va universitet vakillari Ispaniya universitetlari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish maqsadida Kadis universitetiga tashrifi davomida, “Ispan-Oʻzbek markazi”ning ochilishiga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi. Ushbu tadbirda Oʻzbekistonning Ispaniyadagi elchixonasi masʼul xodimlari, OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, Roman-German
“ROBOFEST- 2023” MUSOBAQASIDA ISHTIROK ETING!
Sovrin jamg‘armasi 18 mln so‘m bo‘lgan “ROBOFEST- 2023” musobaqasiga start berildi! Joriy yil 1-dekabr kuni Buxoro shahrida robototexnika musobaqasi o‘tkaziladi. Unda yoshlar o‘z mahoratlarini namoyish qilish va uchta qiziqarli toifada raqobatlashish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Musobaqa toifalari: Har bir toifa uchun

ФОТОКОНКУРС НА ТЕМУ «ГОСУДАРСТВЕННЫЕ УСЛУГИ ДЛЯ ВСЕХ»
Конкурс проводится в рамках совместного проекта с Министерством юстиции и Делегация Европейского Союза в Узбекистане «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышение уровня управления в сельских районах Узбекистана». Крайний срок подачи фотографий: до 17:00 (по местному времени) 30 ноября 2023 года.
ВУЗ СТРАНЫ НАЛАДИЛ СОТРУДНИЧЕСТВО С УНИВЕРСИТЕТОМ КОРОЛЯ САУДА
Ташкентский государственный университет востоковедения посетила делегация Университета короля Сауда во главе с ректором Бадроном Аль-Умаром. В результате переговоров между двумя высшими учебными заведениями, делегация Университета Короля Сауда был подписан Меморандум о сотрудничестве в области академического образования и научных исследований между
УСТАНОВЛЕН СРОК ЗИМНИХ КАНИКУЛ ДЛЯ СТУДЕНТОВ И УЧАЩИХСЯ
В целях обеспечения выполнения задач, определенных постановлением Кабинета Министров, соответствующим приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций период зимних каникул, предоставляемый студентам высших образовательных учреждений и учащихся техникумов, колледжей, профессиональных училищ и академических лицеев на текущий учебный год установлен с
ПРОШЛА ВСТРЕЧА С ГЕНЕРАЛЬНЫМ СЕКРЕТАРЕМ АССОЦИАЦИИ СЕТИ УНИВЕРСИТЕТОВ ШЕЛКОВОГО ПУТИ
27 ноября этого года, ректор Узбекского государственного университета мировых языков провел встречу с генеральным секретарем Ассоциации «Сети университетов Шелкового пути»г-ном Сунгдон Хваном.  В ходе встречи стороны договорились об участии студентов УзГУМЯ в конкурсах фотографий, эссе и выступлений на мероприятии, посвященном
РУКОВОДСТВО УНИВЕРСИТЕТА ОБМЕНЯЛОСЬ ИДЕЯМИ С ПРЕПОДАВАТЕЛЯМИ ИЗ ФРАНЦИИ
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча со специалистами по французскому языку, рекомендованными посольством Франции в Узбекистане. Стороны договорились, что в целях развития коммуникативных компетенций студентов будут организованы дебатные клубы, будут организованы показы французских фильмов и мероприятия, посвященные праздникам
В УНИВЕРСИТЕТЕ КАДИСА ОТКРЫЛСЯ «ИСПАНО-УЗБЕКСКИЙ ЦЕНТР»
Для целях расширения сотрудничества с университетами Испании, дилегация Узбекского государственного университета мировых языков во главе с ректором Ильхомжоном Тухтасиновым нанесла визит в Университет Кадиса, где состоялось открытие “Испано-узбекского центра”. Руководство, преподаватели и студенты УзГУМЯ приняли участие в мероприятии онлайн и
РЕСПУБЛИКАНСКАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ «МЕДИАЛИНГВИСТИКА, ЛИНГОДИДАКТИКА И МЕЖКУЛЬТУРНАЯ КОММУНИКАЦИЯ: ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА»
24 ноября кафедра лингвистического обеспечения межкультурной коммуникации факультета международной журналистики Узбекского государственного университета мировых языков совместно с ведущими учеными Университета журналистики и массовых коммуникаций, журналистами-практиками, переводчиками, редакторами, учеными-исследователями и одаренными студентами провела республиканскую научно-практическую конференцию на тему: «Медиалингвистика, лингводидактика и
ПРИМИТЕ УЧАСТИЕ В КОНКУРСЕ” РОБОФЕСТ — 2023″!
Стартовал конкурс «Робофест-2023» с призовым фондом 18 млн сумов! 1 декабря текущего года в городе Бухара пройдет конкурс робототехники. В нем молодые люди смогут продемонстрировать свои навыки и посоревноваться в трех интересных категориях. Категории соревнований: Денежные призы зарезервированы для каждой
ПРОШЛА ВСТРЕЧА ПОД РУКОВОДСТВОМ ДОКТОРА АИШИ АБДУЛЛЫ
Сегодня, 23 ноября, делегация из Объединенных Арабских Эмиратов во главе с доктором Аишей Абдуллой нанесла визит в Узбекский государственный университет мировых языков. В ходе визита др. Аиша Аль Абдулла, г-жа Любна Аль Шамси и г-жа Амира Алкенди, провели встречу с
МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ «ТЕНДЕНЦИИ РАЗВИТИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ СОВРЕМЕННЫХ ЭЛЕКТРОННЫХ СМИ»
22 ноября в конференц-зале ректората УзГУМЯ состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Тенденции развития деятельности современных электронных СМИ», организованная кафедрой информационной службы и связи с общественностью факультета международной журналистики. Цель данной конференции заключалась в исследовании и обсуждении актуальных тенденций развития