INGLIZ TILI O’QITUVCHILARI UCHUN AJOYIB IMKONIYATLAR
Hurmatli ingliz tili o’qituvchilari!Pedagogik salohiyatingizni yangi cho’qqilarga olib chiqish uchun ikkita ajoyib imkoniyatni boy bermang! O’zbekistondagi Britaniya Kengashi hamda A. Avloniy nomidagi Milliy tadqiqot instituti hamkorlikda quyidagilarni taklif etadi: Ikkala dastur ham haftasiga atigi 3 soat dars talab qiladi, ammo
Read MoreBANGLADESHNING O’ZBEKISTONDAGI ELCHISI O’zDJTUGA TASHRIF BUYURDI
29-dekabr kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Bangladeshning O’zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Dr.Mohammad Monirul Islam janoblari tashrif buyurdi. Elchi janoblarini O’zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov va universitet mas’ullari kutib oldi. Uchrashuv davomida tomonlar o’zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish va kengaytirish masalalarini
Read MoreO‘ZBEKISTONDA “YOSHLAR TURIZMI HAFTALIGI” O‘TKAZILADI
2024-yil 1-10-yanvar kunlari O‘zbekistonda “Yoshlar turizmi haftaligi” o‘tkaziladi. 1-10-yanvar – o‘quv ta’tili kunlarida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi tomonidan Yoshlar ishlari agentligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi
Read MoreSEUL KIBER UNIVERSITIETI HAMDA KOREYA MILLIY OCHIQ UNIVERSITETI TAJRIBASI O‘RGANILDI
2023-yil 16–26-dekabr kunlari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bir guruh mas’ullaridan iborat delegatsiya Seul shahrida xizmat safarida bo‘lishdi. Safar davomida oliy ta’lim muassasalarida masofaviy ta’limni tashkil etish va rivojlantirish bo‘yicha Seul kiber universitieti hamda Koreya milliy ochiq universiteti tajribasi
Read MoreSILESIYA UNIVERSITETI BILAN QATOR KELISHUVLARGA ERISHILDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakillari Polshaning Katovitse shahrida joylashgan Silesiya universiteti rektori, shuningdek, polyak tili va madaniyati Markazi vakillari bilan uchrashdi. Muzokaralar mobaynida oʻzbekistonlik hamda polshalik professor-oʻqituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, Polshaning NAWA dasturi asosida polyak tilini
Read MoreXORIJIY TILLARNI O’QITISHNING ZAMONAVIY TEXNOLOGIYALARIGA BAG’ISHLANGAN XALQARO KONFERENSIYA O’TKAZILDI
Andijon davlat chet tillari instituti Gid hamrohligi, madaniyatlararo muloqot va tarjimashunoslik kafedrasi tomonidan tashkil qilingan «Xorijiy tillarni o’qitishning zamonaviy texnologiyalari va tarjimaning dolzarb masalalari» mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya tashkil qilindi. Konferensiyani ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor M.A.Kurbanov ochib berdi va
Read MoreQISHKI O’QISHNI KO’CHIRISH UCHUN ARIZALAR OLINMOQDA
Read MoreO`ZDJTU VA LIAODONG UNIVERSITELARI OʻRTASIDA MEMORANDUM IMZOLANDI
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligida Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti va XXR Liaodong universiteti oʻrtasida Memorandum imzolash marosimi tashkil etildi. Imzolangan hujjatga ko’ra, tomonlar: ➡️ Malaka oshirish, stajirovka oʻtash, birgalikda ilmiy tadqiqotlar oʻtkazish maqsadida oʻqituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar almashinuvi;
Read MorePOKISTONNING O’ZBEKISTONDAGI ELCHISI ‘MUHAMMAD IQBOLGA BAG’ISHLANGAN TADBIR’DA ISHTIROK ETDI
2023-yil 20-dekabr kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetida Alloma Muhammad Iqbol ijodiga bag‘ishlangan madaniy-maʼrifiy tadbir bo’lib o’tdi. Tadbirda Pokistonning O’zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Ahmed Faruq, Pokiston Milliy Iqtisodiyot universiteti vitse-kansleri, Tarix muzeyi asoschisi prof. Saida Faliha Zehra Kazmi va universitet
Read MoreCNN TELEKANALI “SAMARQAND RUHI” HUJJATLI FILMINI EFIRGA UZATADI
CNN telekanali o’z efirlarida shanba 23-dekabr kuni “Samarqand ruhi” hujjatli filmini efirga uzatadi. Fil’m kanal tomoshabinlarini Samarqandning betakror go‘zalligi, tarixiy boy turizm imkoniyatlari, mamlakatimizning zamonaviy hayoti va qadimiy an’analari bilan tanishtiradi.

УНИКАЛЬНЫЕ ВОЗМОЖНОСТИ ДЛЯ ПРЕПОДАВАТЕЛЕЙ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
Дорогие учителя английского языка!Не упустите две невероятные возможности поднять свое преподавание на новую высоту! Британский Совет в Узбекистане в партнерстве с Национальным исследовательским институтом имени А. Авлони предлагает: Обе программы требуют всего 3 часов занятий в неделю, но предлагают массу
Read MoreВ УЗБЕКИСТАНЕ ПРОЙДЕТ «НЕДЕЛЯ МОЛОДЕЖНОГО ТУРИЗМА»
С 1 по 10 января 2024 года, во время школьных каникул, Комитет по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Агентством по делам молодежи, Министерством высшего образования, науки и инноваций и Министерством дошкольного и школьного
Read MoreИЗУЧЕН КОРЕЙСКИЙ ОПЫТ РАЗВИТИЯ ДИСТАНЦИОННОГО ОБРАЗОВАНИЯ
По приглашению корейской стороны 16-26 декабря текущего года члены делегации в составе должностных лиц Министерства высшего образования, науки и инноваций побывали в ряде передовых университетов Кореи. В ходе поездки изучен опыт Сеульского киберуниверситета и Корейского национального открытого университета по организации
Read MoreВ УЗГУМЯ БУДЕТ СОЗДАН ЦЕНТР ПОЛЬСКОГО ЯЗЫКА И КУЛЬТУРЫ
Профессор Узбекского государственного университета мировых языков Дильфуза Тешабаева и доктор философии Махфуза Ортикова встретились с ректором Силезского университета в Катовице, Польша, профессором Ритсартом Козиолеком, а также представителями Центра польского языка и культуры. В ходе переговоров была достигнута договоренность наладить обмен
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ СОВРЕМЕННЫМ ТЕХНОЛОГИЯМ ОБУЧЕНИЯ ИНОСТРАННЫМ ЯЗЫКАМ
В Андижанском государственном институте иностранных языков была организована международная научно-практическая конференция “Современные технологии обучения иностранным языкам и актуальные вопросы переводоведения”, организованная кафедрой гидовое сопровождение, межкультурной коммуникации и переводоведения. Конференцию возглавил проректор по научной работе и инновациям м.A.Курбанов раскрыл и высказал
Read MoreОТКРЫТ ЗИМНИЙ ПРИЕМ ЗАЯВОК НА ПЕРЕВОД ОБУЧЕНИЯ
Read MoreУЗГУМЯ И ЛЯОДУНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ПОДПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ О СОТРУДНИЧЕСТВЕ
В Министерстве высшего образования, науки и инноваций состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве между Узбекским государственым университетом мировых языков и Ляодунским университетом. Согласно подписанному Меморандуму, на данный момент достигнута договоренность о сотрудничестве по следующим направлениям:
Read MoreCNN ПОКАЖЕТ ДОКУМЕНТАЛЬНЫЙ ФИЛЬМ «ДУХ САМАРКАНДА»
CNN покажет документальный фильм «Дух Самарканда». Премьера показа состоится в субботу, 23 декабря 2023 года. Фильм познакомит зрителей канала с неповторимой красотой Самарканда, исторически богатыми туристическими возможностями, современной жизнью и древними традициями нашей страны.
Read MoreКОНЦЕРТ NE PROSTO ORCHESTRA «ГАРРИ ПОТТЕР» И «ПИРАТЫ КАРИБСКОГО МОРЯ» В ТАШКЕНТЕ
В ноябре этого года на сцене Дворца кино имени Алишера Навои выступил симфонический оркестр и хор из Казахстана Ne prosto orchestra со своим популярным саундтрек-концертом «Гарри Поттер» и «Пираты Карибского моря». Ne prosto orchestra – это первый независимый оркестр в
Read MoreСПЕКТАКЛЬ «МАСТЕР И МАРГАРИТА»
В октябре этого года, на сцене Дворца искусств «Туркистон» прошел долгожданный спектакль главного режиссёра Московского театра на «Юго-Западе» В. Р. Беляковича «Мастер и Маргарита». Роман «Мастер и Маргарита» Михаила Булгакова – многоплановое произведение, сочетающее в себе элементы философии, религии, магии