NOBEL MUKOFOTI SOHIBI ISHTIROKIDA DAVRA SUHBATI BO‘LIB O‘TDI
Kuni kecha Toshkentda “Markaziy Osiyo shaharlarini havo sifati yaxshilash va iqlim o‘zgarishiga qarshi hamkorlik” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir qatnashchisi IPPC Tinchlik uchun Nobel mukofoti sohibi, professor Rae Kwon Chung havo sifatini boshqarish va iqlim o‘zgarishini yumshatish bo‘yicha
Read MoreXITOY XALQ RESPUBLIKASIDA QATOR HAMKORLIK ALOQALARI O’RNATILDI
Toshkent toʻqimachilik va yengil sanoat instituti delegatsiyasi Xitoy Xalq Respublikasida amaliy xizmat safari doirasida bir qator nufuzli taʼlim va ilmiy muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatdi. Delegatsiya jahon reytinglarining Top-25 taligiga kiruvchi Sinxua universiteti, Vuxan toʻqimachilik universiteti, Shanxay matbaa va nashriyot
Read MoreSAO PAULO UNIVERSITETIDA O’ZBEKISTON FAN, TA’LIM VA MADANIYATI NAMOYISH ETILDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakillari Braziliyaning Sao Paulo universitetiga tashrifi doirasida madaniy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etildi. Tadbirda Sao Paulo universiteti talabalari, professor-o‘qituvchilar, shtat rasmiylari va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi. Tadbir avvalida O‘zDJTU rektori prof. I. Tuxtasinov so‘zga chiqib ikki
Read MoreO’ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETI DELEGATSIYASI BRAZILIYANING SAO PAULO UNIVERSITETIDA
1985 yildan buyon Fransiyada o‘tkazilib kelinayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ilk bor O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, uni Samarqand shahrida o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Mazkur nufuzli tadbirni munosib o‘tkazish maqsadida ko‘plab oliy ta’lim massalari qatorida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti oldiga Braziliyaning
Read MoreKOGNITIV SEMANTIKAGA BAG’ISHLANGA SEMINAR BO’LIB O’TDI
«Butundunyo taraqqiyot va ma’rifat kuni» munosabati bilan O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili 2-fakulteti Ingliz tili nazariy aspektlari 2 kafedrasida «Kognitiv semantika fanida konseptualizasiya va kategorizasiya masalasi» mavzusida ilmiy-nazariy seminar oʻtkazildi. Ma’lumki, har yili noyabr oyida nishonlanadigan ushbu kunda
Read MoreAGRA MARKAZIY HINDIY TILI INSTITUTIGA TASHRIF AMALGA OSHIRILDI
2024-yil 25-noyabr kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti prorektori, dotsent Shuxrat Mirziyatov va Janubiy Osiyo tillari va adabiyoti oliy maktabi boshlig’i, dotsent Nilufar Xodjayeva Agra markaziy hindiy tili institutiga tashrif buyurdilar. Institutda universitet bilan hamkorlik doirasida amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi
Read MoreXITOYDA BUTUNJAHON KASB-HUNAR VA TEXNIK TA’LIMNI RIVOJLANTIRISH KONFERENSIYASI O’TKAZILDI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining delegatsiyasi 19–23-noyabr kunlari Xitoy Xalq Respublikasida o‘tkazilgan “Butunjahon kasb-hunar va texnik ta’limni rivojlantirish konferensiyasi”da ishtirok etdi. Xalqaro anjumanda 40 dan ortiq davlatlarning kasbiy ta’lim sohasida siyosat yurituvchi ta’lim vazirliklari vazirlari va vazir o‘rinbosarlari, shuningdek
Read MoreITALIYADAN KELGAN PROFESSORLAR ISHTIROKIDA DAVRA SUHBATI O’TKAZILDI
Italiyaning Sapienza universiteti, Messina universiteti hamda O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz filologiyasi fakulteti professor-oqituvchilari va magistr talabalari ishtirokida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Suhbat davomida Sapienza universitetining Xalqaro marketing bo’limi boshlig’i Andrea Corese universitet haqida qiziqarli va foydali ma’lumotlar berib
Read MorePREZIDENT SHAVKAT MIRZIYOEV «YASHIL» BELBOG‘ BARPO ETISH DOIRASIDA DARAXT EKISH TADBIRIDA ISHTIROK ETDI
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-noyabr kuni “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida barpo etilayotgan yangi bog‘ga ko‘chat ekdi. Bugungi asrga kelib tabiat sofligi eng dolzarb masalaga aylandi. Havo va suvning ifloslanishi, tuproq eroziyasi, cho‘llanish, global isish tabiiy muvozanatga va odamlar sog‘lig‘iga zarar

A ROUND TABLE WAS HELD WITH THE PARTICIPATION OF THE NOBEL PRIZE LAUREATE
An international round table on Cooperation between Central Asian cities to improve air quality and combat climate change was held in Tashkent yesterday. The participant of the event, Professor Ray Kwon Chung, winner of the IPPC Nobel Peace Prize, shared his
Read MoreUZSWLU REPRESENTATIVES HELD A CULTURAL AND EDUCATIONAL EVENT AT THE UNIVERSITY OF SAO PAULO
As part of the visit of representatives of Uzbekistan State World Languages University to the Brazilian University of Sao Paulo, a cultural and educational event was organized. The event was attended by students of the University of Sao Paulo, teachers,
Read MoreWORLD VOCATIONAL AND TECHNICAL EDUCATION DEVELOPMENT CONFERENCE WAS HELD IN CHINA
A delegation of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation took part in the “World Vocational and Technical Education Development Conference” held in the People’s Republic of China from November 19 to 23. At the international conference, reports and
Read MoreA ROUND TABLE WAS HELD WITH THE PARTICIPATION OF PROFESSORS FROM ITALY
A round table was held with the participation of professors, teachers and students of the Faculty of English Philology of Uzbekistan State World Languages University and Sapienza University, as well as the University of Messina. During the round table, Andrea
Read MorePRESIDENT SHAVKAT MIRZIYOYEV TOOK PART IN THE PLANTING OF TREES AS PART OF THE CREATION OF A ‘GREEN’ BELT
On November 23, President Shavkat Mirziyoyev planted a tree in a new garden being created as part of the nationwide Yashil Makon project. In our century, ecology has become the most urgent problem. Air and water pollution, land degradation, desertification,
Read MoreA MEMORANDUM WAS SIGNED BETWEEN THE ANDIJAN STATE INSTITUTE OF FOREIGN LANGUAGES AND THE FRENCH ALLIANCE
Representatives of the French Alliance in Tashkent, D. Akhmedov and Amor Cervi paid a working visit to the Andijan State Institute of Foreign Languages. After negotiations with the management of the Institute, headed by Rector D. Rustamov, a Memorandum of
Read MoreTHE STUDY UNDER THE TURKISH SCHOLARSHIP PROGRAM WILL BE EXPANDED
On November 20, Minister of Higher Education, Science and Innovation Kongratbai Sharipov received a delegation headed by Chairman of the Department of Foreign Turks and Tribal Societies Abdullah Ehren. The parties discussed issues of further expansion and development of Turkish-Uzbek
Read MoreMINISTER OF HIGHER EDUCATION, SCIENCE AND INNOVATION OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN APPROVED
Kongratbai Sharipov was approved for the post of Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan. This is evidenced by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan. According to the document, candidates for
Read MoreAN INTERNATIONAL CONFERENCE DEDICATED TO THE PROBLEMS, SOLUTIONS AND PROSPECTS OF TRANSLATION STUDIES HAS BEEN ORGANIZED
On November 20, at the Translation Faculty of Uzbekistan State World Languages University, the Department of English Translation Theory held an international scientific and practical Conference on the topic ‘Translation Studies: Problems, Solutions and Prospects 2’. The conference has acquired
Read MoreTHE WORLD CONFERENCE ON THE DEVELOPMENT OF VOCATIONAL AND TECHNICAL EDUCATION WILL BE HELD IN CHINA
A delegation from the Ministry of Higher Education, Science and Innovation is making a working trip to the People’s Republic of China to participate in this international conference, which will be held from November 19 to 23. On the first