NOBEL MUKOFOTI SOHIBI ISHTIROKIDA DAVRA SUHBATI BO‘LIB O‘TDI
Kuni kecha Toshkentda “Markaziy Osiyo shaharlarini havo sifati yaxshilash va iqlim o‘zgarishiga qarshi hamkorlik” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir qatnashchisi IPPC Tinchlik uchun Nobel mukofoti sohibi, professor Rae Kwon Chung havo sifatini boshqarish va iqlim o‘zgarishini yumshatish bo‘yicha
Read MoreXITOY XALQ RESPUBLIKASIDA QATOR HAMKORLIK ALOQALARI O’RNATILDI
Toshkent toʻqimachilik va yengil sanoat instituti delegatsiyasi Xitoy Xalq Respublikasida amaliy xizmat safari doirasida bir qator nufuzli taʼlim va ilmiy muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatdi. Delegatsiya jahon reytinglarining Top-25 taligiga kiruvchi Sinxua universiteti, Vuxan toʻqimachilik universiteti, Shanxay matbaa va nashriyot
Read MoreSAO PAULO UNIVERSITETIDA O’ZBEKISTON FAN, TA’LIM VA MADANIYATI NAMOYISH ETILDI
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakillari Braziliyaning Sao Paulo universitetiga tashrifi doirasida madaniy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etildi. Tadbirda Sao Paulo universiteti talabalari, professor-o‘qituvchilar, shtat rasmiylari va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi. Tadbir avvalida O‘zDJTU rektori prof. I. Tuxtasinov so‘zga chiqib ikki
Read MoreO’ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETI DELEGATSIYASI BRAZILIYANING SAO PAULO UNIVERSITETIDA
1985 yildan buyon Fransiyada o‘tkazilib kelinayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ilk bor O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, uni Samarqand shahrida o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Mazkur nufuzli tadbirni munosib o‘tkazish maqsadida ko‘plab oliy ta’lim massalari qatorida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti oldiga Braziliyaning
Read MoreKOGNITIV SEMANTIKAGA BAG’ISHLANGA SEMINAR BO’LIB O’TDI
«Butundunyo taraqqiyot va ma’rifat kuni» munosabati bilan O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili 2-fakulteti Ingliz tili nazariy aspektlari 2 kafedrasida «Kognitiv semantika fanida konseptualizasiya va kategorizasiya masalasi» mavzusida ilmiy-nazariy seminar oʻtkazildi. Ma’lumki, har yili noyabr oyida nishonlanadigan ushbu kunda
Read MoreAGRA MARKAZIY HINDIY TILI INSTITUTIGA TASHRIF AMALGA OSHIRILDI
2024-yil 25-noyabr kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti prorektori, dotsent Shuxrat Mirziyatov va Janubiy Osiyo tillari va adabiyoti oliy maktabi boshlig’i, dotsent Nilufar Xodjayeva Agra markaziy hindiy tili institutiga tashrif buyurdilar. Institutda universitet bilan hamkorlik doirasida amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi
Read MoreXITOYDA BUTUNJAHON KASB-HUNAR VA TEXNIK TA’LIMNI RIVOJLANTIRISH KONFERENSIYASI O’TKAZILDI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining delegatsiyasi 19–23-noyabr kunlari Xitoy Xalq Respublikasida o‘tkazilgan “Butunjahon kasb-hunar va texnik ta’limni rivojlantirish konferensiyasi”da ishtirok etdi. Xalqaro anjumanda 40 dan ortiq davlatlarning kasbiy ta’lim sohasida siyosat yurituvchi ta’lim vazirliklari vazirlari va vazir o‘rinbosarlari, shuningdek
Read MoreITALIYADAN KELGAN PROFESSORLAR ISHTIROKIDA DAVRA SUHBATI O’TKAZILDI
Italiyaning Sapienza universiteti, Messina universiteti hamda O’zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz filologiyasi fakulteti professor-oqituvchilari va magistr talabalari ishtirokida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Suhbat davomida Sapienza universitetining Xalqaro marketing bo’limi boshlig’i Andrea Corese universitet haqida qiziqarli va foydali ma’lumotlar berib
Read MorePREZIDENT SHAVKAT MIRZIYOEV «YASHIL» BELBOG‘ BARPO ETISH DOIRASIDA DARAXT EKISH TADBIRIDA ISHTIROK ETDI
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-noyabr kuni “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida barpo etilayotgan yangi bog‘ga ko‘chat ekdi. Bugungi asrga kelib tabiat sofligi eng dolzarb masalaga aylandi. Havo va suvning ifloslanishi, tuproq eroziyasi, cho‘llanish, global isish tabiiy muvozanatga va odamlar sog‘lig‘iga zarar

СОСТОЯЛСЯ КРУГЛЫЙ СТОЛ С УЧАСТИЕМ ЛАУРЕАТА НОБЕЛЕВСКОЙ ПРЕМИИ
Вчера в Ташкенте состоялся международный круглый стол на тему “Сотрудничество городов Центральной Азии по улучшению качества воздуха и борьбе с изменением климата”. Участник мероприятия профессор Рэй Квон Чанг, лауреат Нобелевской премии мира IPPC, поделился своими мыслями об усилении потенциала городов
В УНИВЕРСИТЕТЕ САН-ПАУЛУ ПРЕДСТАВИТЕЛИ УЗГУМЯ ПРОВЕЛИ КУЛЬТУРНО-ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ
В рамках визита представителей Узбекского государственного университета мировых языков в бразильский Университет Сан-Паулу было организовано культурно-образовательныо мероприятие. В мероприятии приняли участие студенты Университета Сан-Паулу, преподаватели, государственные чиновники и представители широкой общественности. В начале мероприятия ректор УзГУМЯ проф. И. Тухтасинов рассказал
В КИТАЕ ПРОШЛА ВСЕМИРНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ПО РАЗВИТИЮ ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО И ТЕХНИЧЕСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ
Делегация Министерства высшего образования, науки и инноваций с 19 по 23 ноября приняла участие во “Всемирной конференции по развитию профессионального и технического образования”, проходившая в Китайской Народной Республике. На международной конференции с докладами и предложениями выступили министры и заместители министров
СОСТОЯЛСЯ КРУГЛЫЙ СТОЛ С УЧАСТИЕМ ПРОФЕССОРОВ ИЗ ИТАЛИИ
Состоялся круглый стол с участием профессоров-преподавателей и студентов факультета английской филологии Узбекского государственного университета мировых языков и Университета Сапиенца, а также Университета Мессины. В ходе круглого стола Андреа Корезе, глава отдела международного маркетинга Университета Сапиенца, поделился интересной и полезной информацией
ПРЕЗИДЕНТ ШАВКАТ МИРЗИЕЕВ ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В ПОСАДКЕ ДЕРЕВЬЕВ В РАМКАХ СОЗДАНИЯ «ЗЕЛЕНОГО» ПОЯСА
Президент Шавкат Мирзиёев 23 ноября посадил дерево в новом саду, создаваемом в рамках общенационального проекта «Яшил макон». В нашем веке экология стала наиболее актуальной проблемой. Загрязнение воздуха и воды, деградация земель, опустынивание, глобальное потепление наносят ущерб природному балансу и здоровью
ПОДПИСАН МЕМОРАНДУМ МЕЖДУ АНДИЖАНСКИМ ГОСУДАРСТВЕННЫМ ИНСТИТУТОМ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ И ФРАНЦУЗСКИМ АЛЬЯНСОМ
Представители Французского Альянса в Ташкенте Д. Ахмедов и Амор Чарви нанесли рабочий визит в Андижанский государственный институт иностранных языков. После переговоров с руководством института, во главе с ректором Д. Рустамовым был подписан Меморандум о сотрудничестве.
ОБУЧЕНИЕ ПО ПРОГРАММЕ СТИПЕНДИЙ ТУРЦИИ БУДЕТ РАСШИРЕНО
20 ноября министр высшего образования, науки и инноваций Конгратбай Шарипов принял делегацию во главе с председателем Управления иностранных тюрков и племенных обществ Абдуллой Эреном. Стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения и развития турецко-узбекского сотрудничества в сфере высшего образования, в частности, тесного
УТВЕРЖДЕН МИНИСТР ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ, НАУКИ И ИННОВАЦИЙ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Конгратбай Шарипов утвержден на должность министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. Об этом свидетельствует указ Президента Республики Узбекистан. Согласно документу, соответствующими решениями Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 21 ноября 2024 года утверждены кандидатуры в члены Кабинета
ОРГАНИЗОВАНА МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ ПРОБЛЕМАМ, РЕШЕНИЯМ И ПЕРСПЕКТИВАМ ПЕРЕВОДОВЕДЕНИЯ
20 ноября на Переводческом факультете Узбекского государственного университета мировых языков кафедра теории перевода английского языка провела международную научно-практическую конференцию на тему “Переводоведение: проблемы, решения и перспективы 2”. Конференция приобрела особое значение для молодежи нового поколения, специалистов в данной отрасли, добивающихся
В КИТАЕ ПРОЙДЕТ ВСЕМИРНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ПО РАЗВИТИЮ ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО И ТЕХНИЧЕСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ
Делегация Министерства высшего образования, науки и инноваций совершает рабочую поездку в Китайскую Народную Республику для участия в этой международной конференции, которая пройдет с 19 по 23 ноября. В первый день визита члены делегации во главе с заместителем министра высшего образования,