“FRANCE EDUCATION INTERNATIONAL” BILAN DELF-DALF EKZAMENATORIGA AYLANING
Fransiya elchixonasi DELF-DALF ekzamentorlarini tayyorlash uchun seminar tashkil qiladi. Seminarni «France Education international» ekspertlari o‘tkazadi. Fransuz tilino o‘qitish mutaxassislari uchun mo‘ljallangan ushbu kurs 2023-yil 19-23-iyun kunlari Toshkent fransuz alyansida bo‘lib o‘tadi. Seminarga yozilish uchun ishtirokchilarga quyidagi talablar qo‘yiladi:– fransuz tili
O’ZBEKISTON VA ISPANIYA TA’LIM SOHASIDAGI HAMKORLIGI YANADA KENGAYMOQDA
Oʻzbekiston va Ispaniya oʻrtasida turli yo’nalishlarda hamkorliklarni amalga oshirish maqsadida 25-26-27-aprel kunlari Ispaniya davlati delegatsiyasi mamlakatimizda boʻlib turibdi. Tashrif doirasida seminar va davra suhbatlari tashkillashtirish, amaliy shartnomalar tuzish koʻzda tutilgan. Jumladan, 25-aprel kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga Ispaniyaning Salamanka
“KOMPYUTER LINGVISTIKASI: MUAMMO VA YЕCHIMLAR” MAVZUSIDA AN’ANAVIY XALQARO ILMIY-AMALIY ONLAYN KONFERENSIYASI OʻTKAZILADI
2023-yilning 23-may kuni IT-park va IT-park rezidenti “Univer-Class System” kompaniyasi tomonidan, shuningdek, Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti, Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universiteti, Rossiya Federatsiyasining Janubiy Federal universiteti, Buyuk Pyotr nomidagi Sankt-Peterburg politexnika universiteti, Adigey davlat universiteti, OʻzDJTU huzuridagi “Oʻzbekistonda
PARIJ-SARBON UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK DAVOM ETMOQDA
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Fransiyaning Parij-Sarbon universiteti o’qituvchisi va PhD talabasi Сatherine Aymé tashrif buyurdi va rahbariyat bilan uchrashdi. Uchrashuvda Sarbon universiteti va O’zDJTU talabalari o’rtasida fransuz tili sohasidagi hamkorlik masalalari, shuningdek yangi o’quv yilining sentyabr oyida Madam Ketrin
“ENGLISH FOR SCIENCE” LOYIHASINING 3-MAVSUMI HISOBOT TADBIRI BO’LIB O’TDI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Jahon Bankining “MUNIS” loyihasi doirasida amalga oshirilgan “English for Science” loyihasining 3-mavsumi hisobot tadbiri va ishtirokchilarni sertifikat bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Loyihaning 3-mavsumi doirasida ishtirok etgan 200 nafar yosh tadqiqotchi olimlar bepul
BELGIYALIK TALABALAR ISHTIROKIDA INTERFAOL DARSLAR OLIB BORILMOQDA
Almashinuv dasturlari Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida keng yo’lga qoyilgan bo’lib, shu kunlarda Belgiyadan kelgan talabalar Tarjimonlik fakultetida o’z o’qishlarini davom ettirmoqda. Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti katta oʻqituvchisi M.V.Dadamirzayeva tomonidan Belgiyadan kelgan talabalar ishtirokida tarjima darslari qizgʻin
YANA BIR UMUMTA’LIM MAKTABIDA NEMIS TILINING O’QITILISHI YO’LGA QO’YILDI
“Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili”da muhtaram Prezidentimiz umumta’lim maktablarida xorijiy tillarning o’qitilish sifatini yanada oshirish va har bir maktab bitiruvchisi ikkita xorijiy tilni mukammal egallashi kabilarga alohida urg’u berdilar. Shu munosabat bilan, Samarqand viloyat Oqdaryo tumanidagi 32-umumta’lim maktabida shu
WILYAM SHEKSPIR, LORD BAYRON, JEK LONDON, DANIYEL DEFO – BARCHASINI BILAMIZ!
Wilyam Shekspir, Lord Bayron, Jek London, Daniyel Defo – barchasini bilamiz | Ingliz tili va adabiyotiga bag’ishlangan tadbir uyushtirildi. Yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularni adabiyotga, kitob o‘qishgа qiziqishini oshirish va iqtidorini yuzaga chiqarish maqsadida Termiz davlat universitetining Xorijiy
PRAGA FUQAROLIK MARKAZINING STIPENDIYA DASTURI
Praga fuqarolik markazining stipendiya dasturi fuqarolik jamiyati yetakchilari, jurnalistlar va faollarga Pragada uch oy davomida o’z loyihasi ustida ishlash va kelgusi ishlarni rejalashtirish, qanday va qayerda davom etish haqida o’ylash imkoniyatini beradi. Dastur sanasi – 1-oktyabrdan 31-dekabrgacha, 2023-yil. Dastur o’tish
GERMANIYANING YIRIK KOMPANIYA BOSHQARUV KENGASHI VAKILLARI BILAN QATOR KELISHUVLARGA ERISHILDI
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Germaniya Federativ Respublikasi “GP Gunter Papenburg AG” kompaniyasi Boshqaruv kengashi aʼzosi Angela Papenburg bilan uchrashdi. Oʻzbekistondagi professional taʼlim muassasalari oʻquvchilariga nemis tilini oʻrgatib, keyinchalik ularni Germaniyada maʼlum bir mutaxassislik boʻyicha tayyorlash masalasi

The French Embassy organizes a training course for DELF-DALF corrector examiners under the guidance of France Education International experts. This course, intended for FLE (French as a Foreign Language) professionals, will be held from June 19 to 23, 2023 in
COOPERATION BETWEEN UZBEKISTAN AND SPAIN IN THE FIELD OF EDUCATION IS EXPANDING
On April 25-26-27, a delegation from Spain is in our country with the aim of implementing cooperation between Uzbekistan and Spain in various areas. Within the framework of the visit, it is planned to organize seminars and round tables and
RELATIONS WITH THE UNIVERSITY OF PARIS SORBONNE (FRANCE) ARE GROWING
Сatherine Aymé, a teacher and Ph.D. student at the Paris-Sarbon University of France visited Uzbekistan State World Languages University. Issues of cooperation in the field of the French language with Sarbon University and UzSWLU were discussed in this meeting, as
THE CEREMONY OF AWARDING THE PARTICIPANTS OF THE 3RD SEASON OF THE PROJECT “ENGLISH FOR SCIENCE” WAS HELD
A reporting event and award ceremony were held for the participants of the 3rd season of the English for Science project, implemented by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the MUNIS project of the World Bank. 200
INTERACTIVE LESSONS ARE HELD WITH THE PARTICIPATION OF BELGIAN STUDENTS
Exchange programs are widespread at the Uzbekistan State World Languages University, and students from Belgium are currently continuing their studies at the Faculty of Translation. Senior Lecturer of the Translation Department of the Uzbekistan State World Languages University Mrs​. ​
A NUMBER OF AGREEMENTS SIGNED WITH REPRESENTATIVES OF THE BOARD OF DIRECTORS OF A LARGE GERMAN COMPANY
Minister of Higher Education, Science and Innovation Ibrahim Abdurakhmanov met with Angela Papenburg, a member of the Board of Directors of GP Gunter Papenburg AG of the Federal Republic of Germany. The issue of teaching the German language to students
THE EVENT DEDICATED TO THE DAY OF FRANCOPHONIA “LONG LIVE FRANCE” WAS HELD
The Department of Foreign Languages of the Alisher Navoi University of Uzbek Language and Literature organized a holiday on the theme “Long live France”, dedicated to the International Day of Francophonie. The event was attended by representatives of the Embassy
THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION, SCIENCE AND INNOVATION MET WITH THE AMBASSADOR OF ITALY
Minister of Higher Education, Science and Innovations Ibrohim Abdurakhmonov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Uzbekistan Agostino Pinna. During the meeting, issues of strengthening relations between Uzbekistan and Italy in the field of education and science were
COOPERATION WITH THE INTERNATIONAL CENTER OF FRENCH STUDIES IS ESTABLISHED
A meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University with the Director of the International Center for French Studies of the University of Lyon 2 of France and the Deputy Director of the French Language Center of Stendhal
STUDENTS ARRIVING FROM GERMANY COMPLETED UZBEK LANGUAGE COURSE
Another group of 22 students from Germany completed a course in Uzbek language and culture at the Samarkand State Institute of Foreign Languages. During the course, students attended classes on the basics of the Uzbek language (level A2), mainly on