“FRANCE EDUCATION INTERNATIONAL” BILAN DELF-DALF EKZAMENATORIGA AYLANING
Fransiya elchixonasi DELF-DALF ekzamentorlarini tayyorlash uchun seminar tashkil qiladi. Seminarni «France Education international» ekspertlari o‘tkazadi. Fransuz tilino o‘qitish mutaxassislari uchun mo‘ljallangan ushbu kurs 2023-yil 19-23-iyun kunlari Toshkent fransuz alyansida bo‘lib o‘tadi. Seminarga yozilish uchun ishtirokchilarga quyidagi talablar qo‘yiladi:– fransuz tili
O’ZBEKISTON VA ISPANIYA TA’LIM SOHASIDAGI HAMKORLIGI YANADA KENGAYMOQDA
Oʻzbekiston va Ispaniya oʻrtasida turli yo’nalishlarda hamkorliklarni amalga oshirish maqsadida 25-26-27-aprel kunlari Ispaniya davlati delegatsiyasi mamlakatimizda boʻlib turibdi. Tashrif doirasida seminar va davra suhbatlari tashkillashtirish, amaliy shartnomalar tuzish koʻzda tutilgan. Jumladan, 25-aprel kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga Ispaniyaning Salamanka
“KOMPYUTER LINGVISTIKASI: MUAMMO VA YЕCHIMLAR” MAVZUSIDA AN’ANAVIY XALQARO ILMIY-AMALIY ONLAYN KONFERENSIYASI OʻTKAZILADI
2023-yilning 23-may kuni IT-park va IT-park rezidenti “Univer-Class System” kompaniyasi tomonidan, shuningdek, Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti, Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universiteti, Rossiya Federatsiyasining Janubiy Federal universiteti, Buyuk Pyotr nomidagi Sankt-Peterburg politexnika universiteti, Adigey davlat universiteti, OʻzDJTU huzuridagi “Oʻzbekistonda
PARIJ-SARBON UNIVERSITETI BILAN HAMKORLIK DAVOM ETMOQDA
O’zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Fransiyaning Parij-Sarbon universiteti o’qituvchisi va PhD talabasi Сatherine Aymé tashrif buyurdi va rahbariyat bilan uchrashdi. Uchrashuvda Sarbon universiteti va O’zDJTU talabalari o’rtasida fransuz tili sohasidagi hamkorlik masalalari, shuningdek yangi o’quv yilining sentyabr oyida Madam Ketrin
“ENGLISH FOR SCIENCE” LOYIHASINING 3-MAVSUMI HISOBOT TADBIRI BO’LIB O’TDI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Jahon Bankining “MUNIS” loyihasi doirasida amalga oshirilgan “English for Science” loyihasining 3-mavsumi hisobot tadbiri va ishtirokchilarni sertifikat bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Loyihaning 3-mavsumi doirasida ishtirok etgan 200 nafar yosh tadqiqotchi olimlar bepul
BELGIYALIK TALABALAR ISHTIROKIDA INTERFAOL DARSLAR OLIB BORILMOQDA
Almashinuv dasturlari Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida keng yo’lga qoyilgan bo’lib, shu kunlarda Belgiyadan kelgan talabalar Tarjimonlik fakultetida o’z o’qishlarini davom ettirmoqda. Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti katta oʻqituvchisi M.V.Dadamirzayeva tomonidan Belgiyadan kelgan talabalar ishtirokida tarjima darslari qizgʻin
YANA BIR UMUMTA’LIM MAKTABIDA NEMIS TILINING O’QITILISHI YO’LGA QO’YILDI
“Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili”da muhtaram Prezidentimiz umumta’lim maktablarida xorijiy tillarning o’qitilish sifatini yanada oshirish va har bir maktab bitiruvchisi ikkita xorijiy tilni mukammal egallashi kabilarga alohida urg’u berdilar. Shu munosabat bilan, Samarqand viloyat Oqdaryo tumanidagi 32-umumta’lim maktabida shu
WILYAM SHEKSPIR, LORD BAYRON, JEK LONDON, DANIYEL DEFO – BARCHASINI BILAMIZ!
Wilyam Shekspir, Lord Bayron, Jek London, Daniyel Defo – barchasini bilamiz | Ingliz tili va adabiyotiga bag’ishlangan tadbir uyushtirildi. Yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularni adabiyotga, kitob o‘qishgа qiziqishini oshirish va iqtidorini yuzaga chiqarish maqsadida Termiz davlat universitetining Xorijiy
PRAGA FUQAROLIK MARKAZINING STIPENDIYA DASTURI
Praga fuqarolik markazining stipendiya dasturi fuqarolik jamiyati yetakchilari, jurnalistlar va faollarga Pragada uch oy davomida o’z loyihasi ustida ishlash va kelgusi ishlarni rejalashtirish, qanday va qayerda davom etish haqida o’ylash imkoniyatini beradi. Dastur sanasi – 1-oktyabrdan 31-dekabrgacha, 2023-yil. Dastur o’tish
GERMANIYANING YIRIK KOMPANIYA BOSHQARUV KENGASHI VAKILLARI BILAN QATOR KELISHUVLARGA ERISHILDI
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Germaniya Federativ Respublikasi “GP Gunter Papenburg AG” kompaniyasi Boshqaruv kengashi aʼzosi Angela Papenburg bilan uchrashdi. Oʻzbekistondagi professional taʼlim muassasalari oʻquvchilariga nemis tilini oʻrgatib, keyinchalik ularni Germaniyada maʼlum bir mutaxassislik boʻyicha tayyorlash masalasi

СТАНЬ ЭКЗАМЕНАТОРОМ DELF-DALF ПОД РУКОВОДСТВОМ «FRANCE EDUCATION INTERNATIONAL»
Посольство Франции организует курс обучения экзаменаторов-корректоров DELF-DALF под руководством экспертов «France Education international». Этот курс, предназначенный для профессионалов FLE (Французский язык как иностранный), пройдет с 19 по 23 июня 2023 года во Французском альянсе Ташкента. Чтобы иметь право на участие
Read MoreСОТРУДНИЧЕСТВО УЗБЕКИСТАНА И ИСПАНИИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ РАСШИРЯЕТСЯ
25-26-27 апреля делегация из Испании находится в нашей стране с целью реализации сотрудничества между Узбекистаном и Испанией по различным направлениям. В рамках визита планируется организация семинаров и круглых столов, заключение практических договоров. В частности, 25 апреля представители Universidad Pontificia de
Read MoreМЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ ОНЛАЙН-КОНФЕРЕНЦИЯ: “КОМПЬЮТЕРНАЯ ЛИНГВИСТИКА: ПРОБЛЕМЫ И РЕШЕНИЯ”
23 мая 2023 годаIT-park и резидент IT-park компания “Univer-Class System” в сотрудничестве с Узбекским государственным университетом мировых языков, Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Южным Федеральным университетом Российской Федерации, Адыгейским государственным университетом и Научным электронным журналом и Интернет порталом “Иностранные
Read MoreНАРАЩИВАЮТСЯ СВЯЗИ С ПАРИЖСКИМ УНИВЕРСИТЕТОМ СОРБОННА (ФРАНЦИЯ)
Узбекский государственный университет мировых языков провел встречу с Катрин Айме, преподавателем и PhD соискателем Парижского университета Сорбонна (Франция). На встрече обсуждались вопросы сотрудничества в области французского языка между Университетом Сорбонны и УзГУМЯ, а также возможность преподавания курсов с сентября месяца
Read MoreРОЛЬ ЯЗЫКА В ЖИЗНИ ОБЩЕСТВА
Язык — это своеобразная совокупность звуков и символов, каждый из которых имеет определенное значение. Язык это важный инструмент человеческого взаимодействия и общения. Благодаря языку мы можем выражать свои мысли в материальной речевой форме. Несомненно, язык занимает особое место в жизни
Read MoreСОСТОЯЛАСЬ ЦЕРЕМОНИЯ НАГРАЖДЕНИЯ УЧАСТНИКОВ 3 СЕЗОНА ПРОЕКТА «ENGLISH FOR SCIENCE»
Состоялось отчетное мероприятие и церемония награждения участников 3 сезона проекта «English for Science», реализуемого Министерством высшего образования, науки и инноваций и проектом «MUNIS» Всемирного банка. Мероприятие открыл министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов. 200 молодых ученых-исследователей, принявших участие
Read MoreИНТЕРАКТИВНЫЕ ЗАНЯТИЯ ПРОВОДЯТСЯ С УЧАСТИЕМ БЕЛЬГИЙСКИХ СТУДЕНТОВ
Программы обмена широко распространены в Узбекском государственном университете мировых языков, и в настоящее время студенты из Бельгии продолжают обучение на Переводческом факультете. Старший преподаватель переводческого факультета Узбекского государственного университета мировых языков М. В. Дадамирзаева, активно организует занятия по переводу с
Read MoreСОСТОЯЛОСЬ МЕРОПРИЯТИЕ, ПОСВЯЩЕННОЕ АНГЛИЙСКОЙ ЛИТЕРАТУРЕ И ЯЗЫКУ
На факультете иностранной филологии Термезского государственного университета состоялось мероприятие, посвященное английскому языку и литературе, с целью содержательно организовать свободное время молодежи, повысить ее интерес к литературе, чтению книг и раскрыть свои таланты. В мероприятии приняли участие талантливые студенты факультета иностранной
Read MoreСТИПЕНДИАЛЬНАЯ ПРОГРАММА ПРАЖСКОГО ГРАЖДАНСКОГО ЦЕНТРА
Стипендиальная программа Пражского гражданского центра даёт лидерам гражданского общества, журналистам и активистам возможность в течение трёх месяцев в Праге перезагрузиться и подумать о том, как и куда двигаться дальше, а также поработать над своим проектом. Дата программы – с 1
Read MoreПАМЯТИ ТАТЬЯНЫ ДМИТРИЕВНЫ ИЛЬИНОЙ
7 апреля 2023 года скончалась Татьяна Дмитриевна Ильина ‒ ветеран межфакультетской кафедры русского языка факультета зарубежной филологии Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека. Татьяна Дмитриевна ‒ достойный представитель известной и уважаемой в нашей стране династии филологов-русистов. Её отец, Дмитрий Дмитриевич